Utøya, 22. července

Utøya: July 22

Utøya - July 22

Drama / Thriller

Norsko, 2018, 92 min

První setkání s výstřely a chodícím magorem je naprosto odzbrojující. Postupně se však ve filmu nenápadně vytrácí tempo a divák tak dostane jen nicneřikající pohledy na skálu nebo křovíčko. Klobouk dolu před hlavní hrdinkou. Herečka dokázala naprosto fantasticky ztvárnit k smrti vyděšenou teenagerku zmateně pobíhající po ostrově. Na druhou stranu se v druhé části filmu děj nepříjemně vleče, a to hodně vleče. A informace na konci, že děj i postavy jsou fiktivní mě tak trochu nasrala. Zpočátku se to vypadá jako solidní hororová vyvražďovačka s vřeštícímí teenagery, a na konci je to konverzační drama na útesech. 65%(28.12.2018)

Utøyské peklo z 22.júla. Rozhodne pozoruhodný film, nielen pre svoju traumatizujúcu tému, ale predovšetkým pre spôsob spracovania. Po celý čas sme sledovali kroky jednej z účastníčok tejto tragédie, sympatickej Kaje. Tá dynamická perspektívna kamera v pätách Kaje síce mala čosi do seba, len na môj vkus v tom bolo viacero hluchých miest, ktoré atraktivite filmu moc nepridali. Breivik bol po celý čas prakticky neviditeľný, jeho prítomnosť symbolizovalo len echo lietajúcich guliek a stonajúcich obetí. Aj keď samozrejme chápem, čo tým chceli samotní tvorcovia povedať. Proste sme to mali prežiť spolu s Kajou reprezentujúcou všetkých ustráchaných účastníkov krvavého táboru. Celkový efekt bol teda naozaj pôsobivý. Aj keď, nedá mi to neporovnať s druhým filmom opisujúcim tragický deň 22 July z americkej produkcie - ten sa mi páčil ešte o kus viac, najmä kvôli širšiemu záberu a taktiež prítomnosti samotného útočníka.(27.11.2018)

Kamera mě zpočátku silně otravovala, ale později jsem pochopil, že velice dobře dotváří tísnivou atmosféru, kterou se tvůrcům podařilo vytvořit. Téma bylo jasné, tím pádem jsem samozřejmě věděl, jak film dopadne, ale zpracování se mi velmi líbilo, pobíhání zpanikařené mládeže po lese a hledání jakéhokoliv úkrytu se zvuky střelby v pozadí vytvářelo slušné napětí a snímek mě i díky tomu hodně bavil.(31.10.2018)

Klobouk dolů za to, jak tvůrci tento film dokázali natočit na jeden zátah. Dodává to na neuvěřitelné autentičnosti. Jen škoda, že atmosféra se chvíli vytrácí. Přeci jen to těm norskejm policajtům trvalo fakt docela dost dlouho, než toho posranýho Brejvika dostali. Na druhou stranu ale musím říct, že obsah trošku přebil námět, protože i když tento film v sobě skrývá obrovské filmařské kvality, pořád se jedná "jen" o rekonstrukci masakru. A nic víc. Po shlédnutí filmu jsem nicméně musel shlédnout i nějaký dokumenty, abych si o tom udělal větší obrázek. Bejt norskej úřad, pošlu Brejvíka do Guantanáma, aby mu tam za to rozmrdali prdel. To, co občas napíšou noviny o norském věznictví je totiž poměrně k smíchu v porovnání s tím, co provedl.(28.12.2018)

• pornogrind

Dne 22. července 2011 si pravicový extrémista Anders Behring Breivik ( v roce 2017 přejmenovaný na Fjotolf Hansen ) rozhodl na ostrově Utøya zahrát Call of Duty naživo. Útok trval 72 minut, zemřelo 77 lidí, 99 lidí bylo vážně raněno a přes 300 lidí utrpělo vážnou psychickou újmu. Breivik u soudu prohlásil, že by neváhal svůj čin zopakovat. Pro všechny zúčastněné "táborníky" to muselo být peklo. O tom nepochybuju. Do filmu se ale nepodařilo přenést emoce a tak jde spíš o pobíhání z místa na místo, bez atmosféry a většího napětí. Myslím že forma vyprávění tohoto snímku nebyla zrovna nejšťastnější. Událost to byla alarmující ale převedení na plátno se prostě moc nepovedlo.(23.5.2020)

• - Celý film je natočen na jeden záběr, přestože bylo možné používat střih ve chvílích, kdy je kamera položena na zem. Každý den se točil film jednou, přičemž kameraman měl 5 pokusů. Během třetího natáčecího dne jim natáčení přerušila solární bouře. Použit nakonec byl natočený materiál ze čtvrtého dne natáčení. (hansel97)

• - Spoiler: Ve filmu nezazní ani jednou jméno Anderse Breivika. (Duoscop)

• - Písnička, kterou Kaja (Andrea Berntzen) zpívá schovaná pod skálou u vody, je „True Colors“ od Cyndi Lauper. (Kejf.)