Concorde (TV film)

• Francie

Concorde, un avion de légende

Mach 2: The Extraordinary Technological Prowess of the Concord

Dokumentární

Francie, 2016, 52 min

Zajímavý dokument o legendárním letadle, které je spojené s jedním z největších leteckých neštěstí všech dob. Dokument se ale na tuto událost prakticky nezaměřuje a spíše zkoumá počátky a prvotní problémy.(27.2.2019)

Krásný dokument o stále nezapomenutelné ikoně leteckého průmyslu vůbec. Je až téměř neuvěřitelné, že se tak monumentální a vynikající letoun, který překonal rychlost Mach 2, po technologické stránce zkonstruoval již v 60. letech minulého století. Mně v paměti navždy uvízne jeden fakt - Concorde je jedinným letounem, kterému se podařilo při cestě z Francie do USA "přistát dřív než vzlétnout" - a to si zaslouží poklonu a obdiv.(8.5.2018)

Historie Concordu popsaná pěkně postupně. Bohužel se vyhnuli srovnání s Tupolevem, ale oproti podobnému dokumentu právě o TU-144 nabídli zase větší pohled do techniky letadla. Taktéž se v dokumentu moc nemluví o nehodě, která přispěla ke stažení letadla z provozu. Jinak ale pěkně zpracovaný dokument. Nejsilnější myšlenka celého dokumentu, jak už píše Norfice, je poznámka, že cestující z Francie/UK do USA díky časovému posunu přistáli dříve než vzletěli. (K dispozici na YouTube.)(5.10.2018)

Jak se zrodil jeden z nejúžasnějších strojů, které kdy brázdily oblohu Machem dva, ten štíhlý, nádherný, elegantní Concorde, v němž jsem odmala toužila sedět a vzlétnout a vidět tu nádheru pod sebou. Léty jeho obrovská spotřeba byla na překážku a nešťastná liknavost na ranveji, kdy najel na odpadlou součástku upadnutou z jiného letadla , způsobila obrovskou katastrofu. Vůbec jsem třeba netušila, že posléze byl Concorde obut do materiálu raketoplánů. Ale i tak, jeho éra skončila a já mohu s nostalgií vidět tu technickou krásu jen v médiích či pár muzeích. Když letadlo naposledy dosedlo, přišla se s ním rozloučit spousta lidí. Budu se moc těšit, až konečně vzlétne jeho nástupce. Všichni členové posádek měly rozzářené oči a pýchu v hlase, když vzpomínali.(29.5.2019)

Smeknout.(13.11.2018)