Sjednotitel ve strachu - Klement Gottwald (E01) (epizoda)

Dokumentární / Životopisný / Historický

Česko, 2018, 52 min

Roman Vávra

Miloš Doležal

Klement Gottwald (a.z.), Petr Stach (vyp.), Edvard Beneš (a.z.), Jan Masaryk (a.z.), Aleš Procházka

Co se dá do 50-ti minut vměstnat, to se sem autorům vměstnat podařilo. Samozřejmě byla spousta zajímavých detailů opomenuta, ovšem na této ploše to nemohlo být jinak. Z celého dokumentu čiší ukázka toho, že politik by nikdy neměl dovolit, aby jeho kroky ovlivňoval strach, který deformuje a posléze nahrazuje jeho vlastní vůli.(11.3.2018)

Opravdu velmi zdařilý životopisný dokument, mapující stěžejní okamžiky kariéry prvního komunistického prezidenta Klementa Gottwalda, od jejího počátku ve třicátých letech až po tragická padesátá léta, která se nesla ve znamení vykonstruovaných politických procesů, jímž padli za oběť i Klémovy nejbližší spolupracovníci. Velmi kladně hodnotím i ten fakt, že se po více než sedmsedáti letech podařilo dochovat velké množství archivních materiálů, o nichž se možná ani úplně nevědělo. Zaujala mě kupříkladu scéna z Gottwaldovy inaugurace, a záběr na Gottwaldovu maminku, poslouchající jeho projev z rádia, a takových obrazů tam bylo pochopitelně mnohem více. První díl byl opravdu velmi podařený a laťka je nastavena vskutku velmi vysoko, už nyní se těším na další díly.(24.2.2018)

• PaulCZE

Je to zmatené a bez návaznosti. Neexistuje tam něco jako časová osa, jedno jméno střídá druhé, stejně tak události a do toho jsou bez nějakého většího popisu vynášeny kategorické soudy o tom jak byl kdo zlý a kdo hodný. Vůbec tam není popsáno čím byl nebo je komunismus nebezpečný a proč uspěli ve volbách atd. Hlas komentátora se tam moc nehodí a tragické to je zejména když něco čte v první osobě. Snad jen ty dobové záběry a projevy bez dodatečného komentáře jsou zajímavé.(18.3.2018)

Zdařilý a objektivní dokument. Nevnucuje divákovi současné pojetí dějin. Popisuje události, které dokládá dobovými snímky. Snad bych se více zabýval psychologickou stránkou Gottwalda. Je to opravdu tak snadné, aby strach způsobil, že v pudu sebezáchovy člověk podepíše rozsudky smrti kdysi svých nejlepších přátel? Chlast je pak laciné řešení...(25.2.2018)

O Gottwaldovi se právě učíme a tento díl nám pustila paní Flíčková při hodině dějepisu (zdravím jestli si to čteš). Čekal jsem, že jako každou takovou hodinu prospím, ale k mému překvapení jsem vydržel celou dobu a upřímně jsem nečekal, že je vůbec možné abych byl tak zaujatý jedním dokumentem. Nechci předbíhat, ale možná po devíti letech pilného studia začnu mít rád dějiny naší vlasti a historii obecně.(26.5.2018)