Toni Erdmann

• Německo Toni Erdmann (více)

Život zestárlého učitele Winfrieda Conradiho uplývá v naprosté rutině, kterou mohutný muž jen občas naruší svou pubertální vášní – drobným žertovným převlekem. Poté, co mu zemře jediný věrný druh, slepý pes, se Winfried rozhodne investovat veškerou pozornost do své odcizené dcery Ines, která dělá kariéru v nadnárodní firmě a nemá na nic a na nikoho čas. Po naprostém fiasku první návštěvy v Bukurešti mění Winfried strategii – čeho nemůže dosáhnout jako neúspěšný otec, toho může docílit jeho neforemné alter-ego. A tak se rodí životní kouč – německý ambasador Toni Erdmann, tragikomická figura s absurdní parukou a umělými zuby, která se workoholičce Ines začne plést do života v těch nejméně vhodných momentech. (Film Europe)

djfun

Zaplať pánbůh, že se ještě točí takovéto filmy. Myšlenka, která má obzvlášť v dnešní odosobněné době hodně co říct! Avšak na "poselství", tak jak ho servíruje Toni Erdmann, je tříhodinová stopáž dle mého skromného názoru značně přetažená... ()

heihatchi

Při čtení komentářů, kde lidi brečí smíchy, jsem si řikal, jestli němci už konečně našli smysl pro humor. No... z mého pohledu nenašli a tak nesmrtelný německý vtip "Výrobce párků si koupil krabici müsli" zůstává stále nepřekonán. ()

Fifer

Chápu, proč tomu lidi dávají 5 hvězdiček. To téma je skvěle zpracované a scénář velmi kvalitní. Ale mohlo se krátit a krátit a krátit. Mnohé scény jsou jen variací na už viděné a ty téměř 3 hodiny jsou prostě zabijácké. Koukám, že režisérka je i autorkou scénáře, což vše vysvětluje. Jako tvůrce scénáře většinou nemůžete mít od díla odstup, a proto je třeba aby krátil někdo za vás - režisér či dramaturg. ()

barteca

Velké překvapení, výborný scénář i výkony herců, skvěle přiblížené pocity doby vymknuté z kloubů... Už dlouho jsem necítila při sledování tolik zvědavosti. Souhlas Matty. ()

Richie24

Velmi svérázný a osobitý snímek, předkládající místy až do absurdity vyhnané zrcadlo životnímu stylu dnešní moderní civilizace a nabízející rovněž jeden (jistě ne jediný) ze způsobů, jakým tomuto trendu čelit. Ač film objektivně skutečně nebude pro každého, Maren Ade se její záměr povedl dokonale - Toni Erdmann opravdu není komedie, jde o velmi vážný film, okořeněný groteskními prvky. Za mě pěkné 4 ****. ()

Saur.us

Hořká komedie o svérázném životním koučinku, workoholismu, s přesahem do kritiky ekonomického systému a vůbec způsobu života. ()

Gašpar

Neslo to poselství? Ano. Bavilo mě to? Moc ne. Vlastně jsem se zasmál snad akorát u toho chlupatýho obleku, ten bych chtěl taky nosit! ()

JoSte

Na můj vkus na tak dlouhou stopáž až příliš málo obsahu. Komediálních prvků jsem se dočkal jen velice okrajově a ve většině případů byly utopené v depresi nebo těžko pochopitelném chování postav. Když přidám značně nerealistické sledovací schopnosti Toniho Erdmanna, zůstala jen prapodivná připomínka tíživé pomíjivosti života. ()

Chilly00

Pro mě asi nejlepší snímek letošních Varů (z toho co jsem stihla vidět). Vtipné a emocionálně silné drama pro mě bylo mezi "artově" zaměřenými filmy tak trochu zjevením. Ani stopáž blížící se třem hodinám mi nevadila. Natolik je děj zajímavý a dojemný. ()

cmuchalprvni

Můj zážitek z kina patří jednoznačně k těm nejvýraznějším za uplynulý rok, ač jsem během pozvolného úvodu nečekal takový kvalitní filmový tajfun! Nejen o otci, který se snaží proklestit si cestu k odcizelé dceři, ale snímek dává široký prostor krutému éteru businessu. Nevadila mi vůbec dlouhá stopáž filmu, oceňuji režisérskou práci Maren Ade, která s citem, bez sentimentu, zaznamenala jedinečný příběh! ()

owwidius

Uznavam kvality tohto kusku, ako to je natocene ale hlavne zahrane. Cele je to velmi originalne a autorske. Trochu prehnana dlzka, suhlasim, hlavne ked to cloveku nesadne, ako sa stalo mne. Pricom mam rad taketo svojske filmy, ked si to reziser ide po svojom, aj totalne uletena satira moze byt. Len ked to proste nesadne, tak to nesadne. Mozno na druhy pokus, dakedy ked okolo toho pojdem. Ale inak proste nemam chut si to znovu pozriet. Rozmyslam ze mne boli asi obe postavy vcelku nesympaticke, mozno tym to bolo. [#43/2016] ()

ElStupido odpad!

Trapnej dědek se rozhodne získat svoji odcizenou dceru Sandru Hitler zpátky tím, že ze sebe na veřejnosti dělá vyzubeného kokota. Vtipné je to asi jako holocaust, tak kdyby to alespoň za něco stálo jako drama. Jenže nestojí. Celý příběh by se dal shrnout do 10 minut, nuda se dostavila okamžitě, jakmile jsem po dvou hodinách sledování pohnul kurzorem a zjistil, že jsem pořád uprostřed první čtvrtiny filmu. Příště tam snad na místo těch nesympatických opičáků obsadí Tila Schweigera, do té doby s Německými filmy končím. ()

agassi68

Áno, Nemecko-Rakúsko-Rumunsko = depka. Pár rádoby veselých momentov nemá šancu urobiť z tejto absurdnej drámy odcudzenia otca a dcéry i manažérskych postáv navzájom komédiu. To by sme sme veľmi podcenili úsilie Maren Ade. Aj tak si drvivá väčšina zapamätá dve scény - zelený koláč a nahá párty na záver.. ()

Darkslayer

Solídne sklamanie. Na tak pozitívne ohlasy som čakal oveľa viac, ako sa mi vo výsledku dostalo. Hlavný problem je premrštená stopáž s ktorou ide ruku v ruke značné množstvo hluchých alebo nezaujímavých momentov (aspoň teda pre mňa). Film si nedokázal udržať moju plnú pozornosť a miestami celkom nudil. Určite má aj svoje dobré momenty, ale nie je ich až toľko alebo nie sú až tak silné aby sa to prehuplo na 4. Chcelo by to prestrihať aspoň o takých 30-40min. ()

BOURQUE

Z mnoho pohľadu je tento film nie úplne tradičným. Aj keď sa to na prvý pohľad nezdá, tak ide o komplexný príbeh (ktorý sa skladá z dvoch oddielnych častí – pracovný život ženy a jej „komplikovaný“ vzťah s otcom). Nebudem to zbytočne preťahovať: pre mňa najväčším negatívom je tu dĺžka (162 minút). Podľa mňa by to mal byť kratší (tu „trošku“ dĺžka ide na úkor kvality). Potom je tu nevyváženosť niekoľkých scén - niektoré sú „na prvý pohľad“ dosť zbytočné. Niektoré sú však absolútne špičkové (napr. Inesov spev) a bez nich by film vôbec nefungoval. Je tu pomerne dostatočne veľký priestor venovaný k firemným veciam – toho by mohlo byť taktiež menej. Herecká stránka filmu (tzv. performance) je však bezpochybne frenetická! Zatiaľ najlepšia „narodeninové party“ scéna, ktorú som videl. Z mojej strany pop prvom videní (kvôli spomínaným nedostatkom) veľmi silné tri hviezdy. To však uznávam, že tento film „potrebuje čas“. PS.: „Si ty vôbec človek?“ Správna otázka v správnom momente. Osobné hodnotenie: 79% (***) ()

PEZ

Toni Erdmann je originál a len tak z pamäte nevymizne. Pozbieral kopec cien po festivaloch a ešte ich zopár pozbiera (možno Oscara 2017 za najlepší zahraničný film?). Režisérka Maren Ade musela zostrihať 120 hodín natočeného materiálu do 2-a-1/2 hodinovej metráže. Ja by som ešte takých 20-30 minút ubral, no na druhú stranu dlhé statické zábery pridali na realističnosti jednotlivých scén. Nakoniec, napriek kľudnému tempu a dlhej minutáži som sa nudiť nestihol. Autorka sa trafila do súčasného "moderného" sveta konzultantov (a nemusí to byť len McKinsey, kde je práca naozaj na prvom mieste). K tomu bežná životná situácia, kedy zrazu majú rodičia na rozdiel od svojich rozlietaných detí (v najväčšom produktívnom veku) príliš veľa voľného času (dôchodok) a dolieha na nich jeseň života a pretrhanie rodinných väzieb. Toto Maren Ade trafila úplne (predlohou Toni Erdmanna bol jej otec, ale aj Andy Kaufmann, čo sa nedalo nepostrehnúť :)). A k tomu na záver dve totálne WTF scény, pri jednej som plakal od smiechu. Jo, Toni Erdmann je film zdĺhavý, ale rozhodne má čo povedať a to veľmi originálnou formou. 8/10 ()

franzkfk

Šovinista ve mně by nikdy neřekl, že by nám všem tak přesně mohla nastavit zrcadlo ženská. Explicitní, depresivní, brutální drama, které hodně lidí - pro mě zcela nepochopitelně - přijímá jako komedii. Forma jde ruku v ruce s obsahem. P.S.: 22.5.2020 - už jsem pochopil, proč k tomu lidé přistupovali jako ke komedii; stejný důvod jako u "Good bye, Lenin!" ()

100 nejlepších filmů režírovaných ženami

20.09.2018

Toni Erdmann má režiséra, ztratil hvězdu

Toni Erdmann má režiséra, ztratil hvězdu

16.08.2018

Vysoce očekávaný remake evropského hitu Toni Erdmann prošel v posledních pár dnech několika drastickými změnami. Zaprvé, snímek z neznámých důvodů opustila hlavní herecká hvězda Jack Nicholson … (více)

Z Willa Ferrella bude stoletý stařík

Z Willa Ferrella bude stoletý stařík