Ohrožení Britannicu

Terror on the Britannic

Ohrozenie Britanniku

Akční / Drama / Thriller

Velká Británie / USA / Španělsko, 1974, 109 min

,,You’re clever man, Juggernaut.“ O tomto filmu jsem nevěděl vůbec nic, ale po zhlédnutí musím uznat, že se jedná o parádní sedmdesátkový dobrodružný film, žánrovou lahůdku. Velmi se mi líbilo, kolik prostoru dostalo technické provedení celé operace na záchranu lodi. V hlavních rolích je to herecky zcela přesné, nejsou tu žádné emocionální výbuchy a výlevy. Až z toho má člověk pocit, že sleduje dokument. Jen malé děti mi přišly trochu moc afektované a bez nich a jejich matky by se film určitě obešel. Pochválit musím také asynchronní zvuk a obraz. Například, když nějaká postava vysvětluje plán, co se bude dělat, vidí již divák, jak daná situace probíhá. Vytváří to dojem systematičnosti, zároveň to urychluje děj, aniž by tím došlo ke zkratkovitému vykreslení celé situace. Juggernaut je prostě důkaz, že výborný film lze vystavět jen na uvěřitelném napětí, nikoliv akci.(9.8.2020)

Některým filmům už bohužel stáří nedělá úplně dobře a právě tento napínavý kousek je toho důkazem.Bohužel film cestuje dvěma rovinama,kdy až ke konci se konečně usadí a probíhá už asi stokrát omýlaný červený či modrý drát?Herecky je to fajn a k tomu skvělý půdovní český dabing jen podtrhuje kvalitu.Bohužel člověk už ví,že tam pyrotechnici nejedou jen tak a že film prostě musí skončit dobře.Tím to napínavé ztrácí auru a půlka filmu trmácí na pětníku a snaží se zapojit i menší vyšetřovací službu,kde nám sekunduje Anthony Hopkins.Výsadek je trochu komediální,hlavně,když Vám jdou tři napomoc a dva se potopí(asi).Film vše přechází s naprostým klidem,jeden mrtvý pyrotechnik.No co,hlavní je,že Fallon je na palubě.Akční pojetí je bohužel jen zde a napínavá část je až na konci,která je sice excelentní,ale na celý film docela málo.Jo Roy Kinnear co měl bavit lidi,vlastně i pobavil tancem.Jinak opět protipól jako výsledek filmu.65%(27.9.2020)

Klasika dobrodružného žánru, kde producent vsadil na silné herecké obsazení, kde se i ve vedlejších rolích objevují prvotřídní herecká esa. Harris tehdy ještě neupadl do svého béčkového období a míval v ruce i něco jiného než flašku a Omar Sharif oplýval dráždivě exotickým šarmem. Scénář dokázal využít potenciálu lodi uprostřed oceánu s výbušninou na palubě, nicméně právě scénáristický zkrat v závěru mi zabránil dát čtyřhvězdičkové hodnocení. Ve vypjaté chvíli, kdy se hlavní hrdina rozhoduje, zda poslechne teroristův pokyn, nesdělí dopředu ostatním pyrotechnikům u zbylých náloží, který drátek stříhá, což by v případě neúspěchu spolehlivě vedlo k potopení lodi. Tehle zdánlivě drobný zádrhel je ve skutečnosti zásadní. Nicméně je nutno přiznat, že podobné filmy nikdy nestavěly na myšlenkových pochodech diváků, ale na emocích. Celkový dojem: 65 %.(7.12.2007)

Výborný thriller (dříve často reprízovaný v televizi) o sebevědomém šéfovi pyrotechniků Fallonovi (R.Harris), který poprvé v životě narazí na sobě rovného soupeře. Snad nikdy nebylo zneškodňování náloží tak napínavé a otázka „Červený, nebo modrý (drát)“ se stala předmětem mnoha napodobování či parodování.(5.3.2007)

Málo atmosferická akčná dráma so zaujímavým obsadením, ktoré však mňa osobne až tak nepresvedčilo. Veci okolo bomby boli v podstate fajn, aj keď som čakal zložitejšiu záležitosť ako iba záverečnú dilemu či prestrihnúť modrý alebo červený kábel. Lenže to jediné bolo ako-tak napínavé. To ostatné okolo atmosféry na lodi alebo vyšetrovanie páchateľa bolo slabé, také britsky nevýrazné. Absencia väčšej akcie tiež urobila svoje.(23.5.2016)

• - Pre kanceláriu chladného šéfa lodiarstva Nicholasa Portera (Ian Holm) si filmári vybrali priestor v nemocnici sv. Tomáša v Lambethe. Rozhodol pekný výhľad na rieku Temžu. (classic)

• - Na začátku snímku zní známá skladba „Auld Lang Syne“ („Valčík na rozloučenou“). (majky19)

• - Film byl inspirován skutečnou událostí z roku 1972. Rejdařství Cunard Line kontaktoval neznámý muž s tím, že na loď Queen Elizabeth 2 rozmístil bomby. Cunard hodlal vyděrači zaplatit, ale britská vláda to nedovolila a poslala na loď speciální jednotku. Na lodi žádné bomby nebyly a ve spolupráci s FBI byl vyděrač později zatčen. (Robbi)