Fortel, a jak ho získat

John Barry

Antony Gibbs

Kostýmy:

Jocelyn Rickards

Já jsem tedy rozhodně nečekal britskou komedii starých ealingovských časů, protože filmy Richarda Lestera jsou jim hodně vzdálené. Jsou spíše plné zmatků, absurdního černého humoru a vizuálních gagů. Ve Fortelu je toho plno mírou vrchovatou. Parkování pojízdné postele, cvok neustále malující zdi pokoje, protože nesnáší hnědou, nebo manželé pořizující soukromé lechtivé obrázky ve veřejných fotokabinkách, to všechno je v tomto filmu k vidění. Ale zatímco jindy mně Lesterův styl vyhovuje, tak tady mi trochu vadil. Tedy ty zmiňované vizuální gagy vůbec ne, ty mě bavily, ale dialogy byly na můj vkus až příliš absurdní a rušily mě především komentáře spořádaných postarších občanů glosující děj. Zatímco např. u Obývací ložinice jsem se všem těm podivnostem smál, tady jsem se v nich ztratil. Ke konci jsem ale stylu snímku začínal přicházet na chuť, takže je možné, že po dalším zhlédnutí i nějakou hvězdičku přidám. Sympatičtí herci Michael Crawford a Rita Tushingham a hduba Johna Barryho na tom také budou mít svůj podíl.(26.1.2011)

Nikdy nechybíte, když volíte britský humor našim českým srdcím blízký to tón porozumění si. :-)))(2.9.2009)

• dopitak

Až budete chtít vidět něco extravagantního, pusťte si závěrečné titulky od tohohle filmu. Tomu co je před tím, se doporučuji vyhnout. Britský humor našim českým srdcím blízký raději hledejte v jiném produktu ostrovní kinematografie. Pakliže ovšem nejste dost šílení anebo "zvláštní", aby vás Fortel bavil. Posílám z červených hodnot do modrých (41. hodnocení)!(28.5.2010)

Lester zase jednou zrežíroval film vlastním, originálním a netradičním stylem vyprávění, což se nemusí každému líbit. Nicméně mu opět nechybí nápady a dobrý scénář plný humoru. Herecké obsazení velmi dobré, především Michael Crawford v roli pro něj typické, a také Rita Tushingham a Donal Donnelly nijak nezaostávají.(5.10.2009)

• Houdini

Zlatá Palma, Zlatý Medvěd - výběr(8.12.2005)

• - Jacqueline Bisset, Charlotte Rampling a Jane Birkin v tomto filmu debutovaly. (Pumiiix)