Horror aneb Četba na dobrou noc (TV film)

Horor / Komedie

Československo, 1992, 20 min

Petr Novotný

Otomar Dvořák

Ján Plesník
  • Jirkacek

Krátkometrážní snímek Horror aneb Četba na dobrou noc od mého oblíbeného spisovatele a autora scénáře Otomara Dvořáka jsem shlédl úplnou náhodou přes youtube. Tehdy jsem hledal nějaké pořady o tajemnu, když tu záhadně na mne vykoukl právě tento 20 minutový filmeček z roku 1992. Neváhal jsem si jej pustit, ale netušil co jsem, co od něj mám očekávat. A přestože jsem fakt nečekal nějaké veledílo, se závěrečnými titulky jsem jen nechápavě kroutil hlavou, co jsem to vlastně shlédl za paskvil. A nepomohla ani hudba Bedřicha Smetany, která komorní snímek z jednoho bytu provázela. Se vší úctou k panu Dvořákovi musím prohlásit, že jsem takovou kravinu dlouho neviděl. Děj byl velmi jednoduchý - starý mládenec v podání Jiřího Wimmera ve své garsonce seděl v křesle u televizoru a usnul. Když se probudil, jeho obrazovka jen vysílala pro slepice zrní a tak se snažil přepínat programy, dokud na jednom kanále nechytil stanici, na které plešatý muž předčítal z knihy. Zpočátku nevinná četba sloužící ke klidnému spánku, se změnila v noční můru a dokonce se muž bez vlasů najednou ocitl v garsonce a muž v TV. A byl konec. Vážně jsem to nepochopil, i když Otomar Dvořák a jeho četba byla opravdu děsivá, nechápal jsem, čeho se Wimmer bál. A taky co tímto filmečkem chtěl básník říct....Suma sumárum, Horror aneb Četba na dobrou noc ode mne nezískal žádnou hvězdu a vyhodnotil jsem jej jako hororový odpad.(17.8.2019)

Vskutku rarita. Kdybych si nepouštěl oblíbené scénky s Wimmerem a Černochem, tak na tuto záležitost nenarazím. Krátkometrážní TV film, odehrávající se v jedné přeplněné garsonce, kde starý mládenec v podání geniálního Jiřího Wimmera narazí na pořad, kdy muž podobný Fantomasovi předčítá z knihy hrůzostrašný příběh, je řemeslně výborně odvedená práce, kdy se zasmějete ale i bojíte zároveň. Jak stačí málo.(11.2.2018)

Titul „Horror aneb Četba na dobrou noc“ je krátkometrážny film, ktorý v roku 1992 natočil Petr Novotný. Desivý komorný príbeh osamelého muža sa nesie v ponurom duchu poviedok Edgara Allana Poe. Hlavnú postavu stvárnil komik Jiří Wimmer. Úlohy démonického predčítača sa chopil dramatik, spisovateľ, scenárista a popredný český záhadológ Otomar Dvořák. Vďaka hereckým výkonom týchto dvoch pánov ma tento snímok zaujal, pobavil a trocha i postrašil. ***(11.1.2019)

Jiří Wimmer byl vskutku dobrý herec a bavič, ale taky pijan a kalič. Což se na něm bohužel posléze nemile podepsalo. V tomto televizním krátkometrážním kousku však odvedl tak jak u něj bylo zvykem dobrý výkon. Já to říkám furt, že televize je úplně na hovno – tolik kanálů a hovno v ní dávají – lepší je si pustit DVD nebo sosnout nějaký ten film. Každopádně atmosféru to mělo slušnou, samotná pointa taky nebyla špatná, jezevčík pěkný, víno laciné a plešatý vypravěč s tesáky sice hrůzu nenaháněl, ale rovněž si nevedl vůbec špatně a podal sympatický výkon. Lepší průměr. 60%(5.1.2019)

Nenápadný a pohříchu neznámý kraťas založený na jednoduchém, ale skvělém nápadu. Jiřího Wimmera děsí televizní četba a krásně se bojí, třese strachy, nadskakuje, je to k popukání vtipné. No a pak si uvědomí, že zlověstná postava z obrazovky promlouvá přímo k němu, sleduje ho očima, a to stále není všechno. Je to perfektně zahrané a hlavně taky natočené, atmosféra je vážně tuhá a pointa dokonalá. Kdyby měl Kafka smysl pro humor, možná by něco takového napsal.(5.9.2018)

• - Úryvky z pohádek Boženy Němcové jsou autentické. (dainio)

• - Třetí vystupující osobou byla jezevčice Katynka. (dainio)

• - Hodiny o půlnoci odbijí jen osmkrát. (Bioscop)