Nevystupuj!

Steig. Nicht. Aus!

Don't. Get. Out!

Thriller

Německo, 2018, 107 min

Síce niektoré časti filmu pána Alvarta v niektorých bodoch nestoja na pevných bodoch, obecne sa jedná o povedený akčný thriller. Napätie sa postupne zvyšuje, herci odvádzajú presvedčivý výkon. Na samotnom záveru by sa dalo ešte pracovať. Každopádne si cením snahu o uzatvorenie príbehu (snímok na konci – otec/muž a jeho rodina). Z mojej strany silná „trojka“ – v porovnaní s Odříznutí (takisto pod taktovkou pána Alvarta) o niečo zaostáva. Osobné hodnotenie: 78% (***) (14.3.2020)

Som prekvapený týmto solídnym filmom, ktorý sa dnes až tak často nevidí. Otec bojujúci za svoje dve deti, si počas jazdy autom, z ktorého nemôže nikto z nich vystúpiť, lebo je tam bomba uvedomuje, ako zanedbával svoju rodinu a ubližoval jej i ľudom v práci. Nakoniec je super happy end a celá rodina sa zas dá dohromady. Film je emocionálny, čo je dobré a aj poučný, hlavne pre vzťahy v rodine. Oplatí sa zhliadnúť.(12.3.2020)

Snímek Nevystupuj z roku 2018 jsme si vybrali z nabídky společnosti HBO ze dvou hlavních důvodů. Chtěli jsme se doma podívat na nějakou pořádně napínavý film a jelikož nás v poslední době mile překvapilo pár německých počinů, neváhali jsme. Spolu se slušným hodnocením a českým dabingem byla tedy naše volba jasná a tak se tento německý film rozjel onoho březnového večera na obrazovce naši TV. Ústřední postavou berlínský realitní makléř Karl Brendt (Wotan Wilke Möhring), který pracoval v úspěšné firmě, kde měl skvělou pozici. Jedno ráno se vrátil domů ze služební cesty přesně v den, kdy měl s manželkou Simone (Christiane Paul) výročí svatby. Dovezl jí tedy drobný dárek a těšil se na společné setkání, které ale neproběhlo zrovna šťastně, protože mu manželka vyčetla pár drobných věcí. Zklamaný Karl tedy naložil své dvě děti Josefine (Emily Kusche) a Mariuse (Carlo Thoma), aby je zavezl vozem Mercedes do školy. Během jízdy mu v autě zazvonil mobilní telefon a podivný hlas mu řekl, že mu do auta pod sedačky nainstaloval bomby, které explodují, když by byla sedadla uvolněna. Nikdo tedy nemohl vystoupit, navíc je tajemný muž stále sledoval a hrozil odpálením výbušnin s pomocí dálkového ovládání. Vyžadoval vysoké výkupné, vlastně požadoval všechny Karlovy peníze a také finance z firmy. Pokud by se on nebo děti pokusili dostat ven, auto by vybuchlo a Karl pochopitelně nesměl kontaktovat ani policii. Rozhodl se uposlechnout a začal obtelefonovávat své společníky ve firmě, aby mu povolili převod peněz z firemního účtu. Nic jim o skutečné situaci neřekl a lhal jim, že peníze potřebuje na úplatek kvůli zachránění pozice společnosti. Každý ze společníků mu převedl 100 000 euro, protože Karlovi věřili a tak peníze začaly odcházet na účet tajemného muže. Problém měl však Karl s manželkou, jelikož mu nebrala telefon a tak poprosil svou známou, aby mu v bance nachystala jeho soukromé peníze, které pak měla Simone vyzvednout. Pak zavolal svému kamarádovi z firmy Omaru Cicekovi (Fahri Ogün Yardim), který zrovna taky seděl v autě se svou manželkou Idou (Mavie Hörbiger) a ten mu řekl, že i jemu vyhrožoval stejný neznámý muž a požadoval peníze. Karl se za ním vydal a zastavil vedle něj, aby si promluvili. Ida výhrůžce nevěřila a chtěla z auta vstoupit a tak Karl poodjel a Omarovo auto vyletělo do vzduchu. Šokovaný Karl s dětmi odjel pryč a přitom neustále mluvil s tajemným mužem po telefonu, který ho sledoval a říkal mu, co má dělat. Tímto způsobem ubíhala minuta za minutou, když mu najednou dcera Josefine řekla, že máma má milence jménem Pascal D'Angelo (Klaus Zmorek), který byl právníkem a že se s ním chce rozvést. Karl tak zažil druhý šok toho dne a pak se konečně Simone dovolal. O bombě jí neřekl nic, jen podotkl, že o jejím milenci ví a poprosil ji, aby vyrazila do banky, což ona učinila i s právníkem. Karl s tajemným mužem vyjednal, že když mu manželka vybere peníze v bance a dá je na určené místo, může odvézt malého syna Mariuse do nemocnice. Ten totiž krvácel na noze, do které se mu zapíchl střep po výbuchu Omarova auta. Jenže právník vše pokazil a zavolal policii poté, co se s Karlem setkali u banky, protože ho považoval za pravého únosce. O tajemném muži na telefonu zatím totiž nikdo nevěděl. Poté následovala divoká honička s policí, která Karlovo auto obklíčila na jakémsi náměstí a jejich velitel Fritz Drache (Aleksandar Jovanovic) mu nedovolil odvézt kluka do nemocnice. Začalo vyjednávání a aby si policie ověřila, že pod autem je skutečně bomba, povolali pyrotechnický tým v čele s velitelkou jménem Pia Zach (Hannah Herzsprung). Ta přítomnost výbušnin pod sedačkami potvrdila a také začala s Karlem vyjednávat. Všichni jej totiž považovali za únosce a zoufalý Karl nemohl nic prozradit. Šéf policie Drache nechal na okolních budovách rozmístit odstřelovače a snažil se Karla co nejrychleji zbavit. Otci dětí v té chvíli pomohlo, když policie použila rušičky a tajemný muž tak nemohl bombu na dálku odpálit, takže nechal raněného Mariuse vystoupit a předal jej lékařům. Pod zadními sedačkami totiž bomby nebyly, pouze pod těmi předními a tak Karl nařídil dceři, aby také vystoupila. Ta se však obávala, že jej poté policie zastřelí a tak přeskočila na úřední sedadlo spolujezdce. Na scéně se objevil také bratr Karla, alespoň tak se představil policii, ale ve skutečnosti to byl onen tajemný muž, z něhož se vyklubal Lukas (Marc Hosemann). Dozvěděli jsme se konečně, že za tím vším stála smrt jeho manželky, který vyskočila z okna poté, co nechtěla opustit svůj byt. Jejich dům měl být totiž zničen a na jeho místě měl být postaven nový právě firmou, ve které Karl pracoval. Lukas držel v ruce ovladač k odpálení bomby, požadovat stále své peníze a chtěl, aby Karl policii ujel. Pak se vzdálil pryč a na scéně se objevila manželka se svým projevem přes megafon, po němž se Karl rozhodl opravdu ujet. Povedlo se mu to, ale vyhráno neměl, protože jej policie pronásledovala až k řece, kde celý film vyvrcholil. Karl měl štěstí, že mu uvěřila Pia a když si do auta přisedl také Lukas, bylo vše jasné. Pak auto spadlo do vody a Karl se zachránil, zatímco Lukas v něm zemřel po výbuchu vlastní bomby pod vodou. Po několika letech vyšel Karl s vězení a vše skončilo happyendem. Film skončil a já byl s jeho průběhem po 107 minutách napínavé podívané velice spokojený. Byl to tedy již několikátý německý snímek, který mne v roce 2020 velmi zaujal a dokonale přikoval k televizní obrazovce. Pravda, být o něco méně kecání a více akcí, bylo by mé hodnocení ještě lepší, ale vše bylo vynahrazeno napínavou atmosférou, kterou vytvářela hlavně ona nemožnost vystoupení z auta. Litoval jsem ještě jedné věci a to toho, že do hlavní role mohl být obsazen sympatičtější herec. Suma sumárum, snímek Nevystupuj ode mne získal čtyři nevystoupené hvězdy ****.(7.3.2020)

Pri mojom druhom spojení s Alvartom opätovne nastala symbióza, lebo vie ten chlap robiť veci. Obyčajná tlaková bomba s najprv nechutnými deckami a taktom, ktorá potom zmení charakter vcelku uveriteľne a jazda Berlínom nadobúda slušné parametre. Zvratom, možností, scenárových trikov, postupnosť zapojenia osôb, zložité ale brutálne ekonomické zháňanie peňazí je pastvou pre rozum, cit a dávkovanie. Alvart a (Európa) si nespravila z diváka vtip, a úctivo mu dala možnosť vychutnať si hru na mačku a myš. Najviac šokujúcejšou vecou bolo vyjdenie z dverí väznice. To vážne opýtali sa prísediaci... Iba som sa uškrnul. (videné 03.03.2020, BDrip)(6.3.2020)

Kdo viděl španělskou verzi https://www.csfd.cz/film/33228-el-desconocido/komentare/, tak se tímto kouskem vůbec nezdržujte. Je to přes kopírák úplně stejné jen zde jsou samozřejmě jiní herci a ve španělském filmu hraje hlavní roli SUV od BMW a v tom německém SUV od Mercedesu :)) Jinak povedený thriller.(2.3.2020)

• - Tesne pred tým, ako sa začne pyrotechnik približovať k autu, si dá hlavný hrdina preč z ucha jeho ľavé sluchátko. Následne sa však striedajú zábery, kedy ho v uchu má a kedy nie. (Johnny.ARN)