Royal Flash

Royal Flash

Komedie

Velká Británie / USA, 1975, 102 min

4,5 Doba 19. století je mojí oblíbenou historickou etapou, takže mám filmy, které se v této éře odehrávají hodně rád. Royal Flash je vynikající komedie situovaná do fiktivních událostí roku 1848, kdy se začínalo sjednocovat Německo a musím říct, že jsem se už hodně dlouho takhle dobře nepobavil. Příběh je vtipnou variací na The Prisoner of Zenda (literární předlohu Royal Flash jsem bohužel nečetl, ale hlavní hrdina Harry Flashman v ní prý prohlásil, že Anthony Hope - autor TPOZ - je plagiátorem, který ukradl jeho skutečný příběh :-D) a hlavní hrdina je lempl k pohledání, který ze všeho vybruslí s neuvěřitelným štěstím a grácií :-) Perfektní výkony, hlavně McDowell a Reed, nicméně i ostatní herci byli skvělí.(11.10.2012)

• mi-ib

"Nikdy nemlaťte ležícího muže, mohl by vstát." Anglický humor mám rád, i když mě už tolikrát zklamal. A to platí i v tomto případě. Zápletka mi přišla až moc zapletená na to, že jsem čekal oddychovku. Nadruhou stranu na ní zas tolik nezáleželo, hlavně jsem čekal bezvadné anglické gegy. Jenže ty, nad kterými jsem se opravdu zasmál, bych spočítal na prstech jedné ruky.(26.8.2009)

Trošku pozabudnutá a dosť (podľa počtu hodnotení) neznáma komédia o vojnovom "hrdinovi", ktorý zo svojej slávy ťaží čo sa dá. Jemným a kvalitným humorom je pretkaný celý film, hláška strieda hlášku a pri sledovaní som mal úsmev na tvári takmer neustále. Humor mi celkom sadol, príliš sa naň netlačí, je taký akurát. M. McDowell filmu doslova kraľuje a zdatného protivníka i sympatického záporáka si tu zahral dnes už nebohý Oliver Reed. Užívateľ Duke90 urobil kvalitné titulky a je sranda na záver vykríknuť: " Aha, aha toho Duke-ho mám v topke!" Pripomienky? Žiadne. 70%.(9.5.2012)

Do povedomia väčšiny divákov sa dostal charizmatický Malcom McDowell postavou Alexa v Kubrickovom „Mechanickom pomaranči“. Len málokto si ho po zhliadnutí tohto klenotu svetovej kinematografie vie predstaviť v nejakej komediálnej úlohe. Napriek tomu, že asi nikdy nezabudnem na Alexov zlomyseľný až satanský úškľabok, McDowellovi komická póza prekvapivo sedí. Malcolm si vo filme „Royal Flash“ strihol postavu anglického vojnového veterána a „akože“ hrdinu, so slabosťou pre ženy a chľast, ktorý sa stane bábkou v rukách ambiciózneho nemeckého politika. Filmu nechýba akcia ani dobrodružstvo a je prešpikovaný výborným anglickým humorom..(18.9.2004)

"Nikdy neudrite muža čo leží na zemi, mohol by vstať" Vojnový hrdina kapitán Flashman je unesený a prinútený robiť dvojníka istému korunnému princovi v rámci Bismarckovho plánu na zjednotenie Nemecka. Veľmi sa mu do toho nechce, aj keď má možnosť pri tom oprcať vojvodkyňu. Spoľahlivý šialenec Malcolm McDowell zasa raz váľa a vidieť ho v rýdzo komediálnej úlohe je dosť unikátny zjav ktorý ma rozhodne potešil. Divák si môže byť istý že jeho "šarmantný hrdina" sa za každých okolností zachová ako stopercentný zbabelec a vyčúraný hajzel čo si chce okrem ratovania vlastného kuracieho života aj nahrabať pre seba čo sa dá. Klasická anglická komédia plná štýlovo suchého humoru ktorá nestráca dych a pumpuje gagy. Ako prvý ma vždy napadne ten fór s útekom na drevenom koni, ale aj stuhnutá vojvodkyňa pred prvým sexom bola dobrá. Kto však na anglickom humore nefičí sa najskôr bude nudiť a krútiť očami nad pochybným šaškovaním toho kreténa s kotletami.(17.6.2013)

• - Ve scéně v trůnním sále krátce po svatbě je americký velvyslanec představen jako Cassius Clay. Jde o rodné jméno světoznámého boxera Muhammada Aliho, který porazil Henryho Coopera, jenž si ve filmu zahrál boxera Johna Gullyho. (třešta)