Royal Flash

Royal Flash

Komedie

Velká Británie / USA, 1975, 102 min

4,5 Doba 19. století je mojí oblíbenou historickou etapou, takže mám filmy, které se v této éře odehrávají hodně rád. Royal Flash je vynikající komedie situovaná do fiktivních událostí roku 1848, kdy se začínalo sjednocovat Německo a musím říct, že jsem se už hodně dlouho takhle dobře nepobavil. Příběh je vtipnou variací na The Prisoner of Zenda (literární předlohu Royal Flash jsem bohužel nečetl, ale hlavní hrdina Harry Flashman v ní prý prohlásil, že Anthony Hope - autor TPOZ - je plagiátorem, který ukradl jeho skutečný příběh :-D) a hlavní hrdina je lempl k pohledání, který ze všeho vybruslí s neuvěřitelným štěstím a grácií :-) Perfektní výkony, hlavně McDowell a Reed, nicméně i ostatní herci byli skvělí.(11.10.2012)

Trošku pozabudnutá a dosť (podľa počtu hodnotení) neznáma komédia o vojnovom "hrdinovi", ktorý zo svojej slávy ťaží čo sa dá. Jemným a kvalitným humorom je pretkaný celý film, hláška strieda hlášku a pri sledovaní som mal úsmev na tvári takmer neustále. Humor mi celkom sadol, príliš sa naň netlačí, je taký akurát. M. McDowell filmu doslova kraľuje a zdatného protivníka i sympatického záporáka si tu zahral dnes už nebohý Oliver Reed. Užívateľ Duke90 urobil kvalitné titulky a je sranda na záver vykríknuť: " Aha, aha toho Duke-ho mám v topke!" Pripomienky? Žiadne. 70%.(9.5.2012)

Chytré i zábavné zároveň. S velkou nadsázkou lze Royal Flash přirovnat k Tomu Jonesovi bez vypravěče a s trochou té naivní práce ve stylu Růžového pantera. Všemu však vládnou dva muži a to Richard Lester z postu režiséra, který tomu dává styl, obal i dobrý vkus, a Malcolm McDowell, který i díky svému jedinečnému vzhledu je prostě vtipný. Za krásnou Florindou Bolkan by šel nejeden muž, i kdyby těch Oliverů Reedů bylo deset... Ten jako železný kancléř Otto von Bismarck nemá chybu. Celý Royal Flash je vtipný anglický náhled do minulosti s nadhledem a bez zbytečného balastu a špatného vkusu. V souboji s kdejakou komedií odchází se vztyčenou hlavou a klidem, přestože nepřetéká vtipem, ale má svůj styl. Jako vážený Sir na procházce... Lepší 3*.(3.9.2009)

Do povedomia väčšiny divákov sa dostal charizmatický Malcom McDowell postavou Alexa v Kubrickovom „Mechanickom pomaranči“. Len málokto si ho po zhliadnutí tohto klenotu svetovej kinematografie vie predstaviť v nejakej komediálnej úlohe. Napriek tomu, že asi nikdy nezabudnem na Alexov zlomyseľný až satanský úškľabok, McDowellovi komická póza prekvapivo sedí. Malcolm si vo filme „Royal Flash“ strihol postavu anglického vojnového veterána a „akože“ hrdinu, so slabosťou pre ženy a chľast, ktorý sa stane bábkou v rukách ambiciózneho nemeckého politika. Filmu nechýba akcia ani dobrodružstvo a je prešpikovaný výborným anglickým humorom..(18.9.2004)

• mi-ib

"Nikdy nemlaťte ležícího muže, mohl by vstát." Anglický humor mám rád, i když mě už tolikrát zklamal. A to platí i v tomto případě. Zápletka mi přišla až moc zapletená na to, že jsem čekal oddychovku. Nadruhou stranu na ní zas tolik nezáleželo, hlavně jsem čekal bezvadné anglické gegy. Jenže ty, nad kterými jsem se opravdu zasmál, bych spočítal na prstech jedné ruky.(26.8.2009)

• - Ve scéně v trůnním sále krátce po svatbě je americký velvyslanec představen jako Cassius Clay. Jde o rodné jméno světoznámého boxera Muhammada Aliho, který porazil Henryho Coopera, jenž si ve filmu zahrál boxera Johna Gullyho. (třešta)