Bistro

Diner

Komedie / Drama

USA, 1982, 110 min

Tento film považujem za typického predchodcu súčasnej americkej nezávislej tvorby. Mám ju velmi rád, ale v podstate iba recykluje, čo sme videli v 70tych a 80tych rokoch vo filmoch, ktoré nemali za ciel zarobiť producentovi na jachtu. Velmi trefné postrehy zo života čerstvých dvadsiatnikov, sonda do ich duše a zachytenie obdobia, keď prvýkrát mladý človek musí učiniť zásadné životné rozhodnutia. Pekný malý film.(30.9.2009)

1959. Několik přátel kolem pětadvacítky. Mají svoje problémy, svoje koníčky, svůj oblíbený podnik, kde plkají o ženskejch, sportu, uzavírají sázky. Někteří z nich do toho chtějí praštit a oženit se. Hřejivý výsek ze života, který se obejde bez velkých dramatických a v podobném druhu filmů populárních motivů (smrt rozkol kvůli ženské). Pohodoví herci, retro nálada a hraje tam i rock n´ roll. Film, který vás utvrdí v tom, že kámoši jsou občas víc než ženský. A takové filmy nejsou k zahození.(24.3.2007)

Snímka o trampotách piatich mladíkov, ktorí sa pravidelne stretávajú v malom baltimórskom bistre. Musia riešiť množstvo problémov, pretože sa ešte len učia, ako to v živote chodí a skúšajú svoje chlapčenské sny vtesnať do reality. Ku kladom filmu prispela určite hudba, ktorá dodáva príbehu dobovú atmosféru. Naozaj ide o film, ktorý i vzhľadom k dátumu, kedy vznikol, má podivuhodnú životnosť. Tento snímok má skoro ako každý skvelú atmosféru 50tych rokov a tú dodáva hlavne skvelý dobová hudba štýlu Rock n Roll. Bohužiaľ vozový park už tak úžasný nieje, ono sa toho v exteriéroch ani veľa neodohráva. Výber hercov je skvelý a dobre si rozumejú, respektíve mám na mysli dobre napísané konverzácie. Nič svetaborného ale poteší.(18.9.2019)

Parta mně navýsost sympatickejch kluků se poflakuje v bistru, kde klábosej, vsázej se, hádaj, opíjej, ženěj a tak normálně žijou. Co film nadnáší do vyšších sfér je atmosféra, nakažlivá pohodovost, přirozený dialogy a samozřejmě parádní obsazení. Mickey Rourke, co má v úloze Boogieho tak mateřskej tón hlasu, jakoby mu permanentně stál... - někdo na noze! :-), pak můj další oblíbenec, Kevin Bacon, narvanej (narvanej) v jesličkách, Stern-Marve s pedantským smyslem pro abecední pořadí desek zařazených neomylně podle žánrů, Reiser-Burk jako ten, co vždycky chodí kolem horký kaše, fotbalem posedlej Guttenberg a nakonec Daly, co má prsty ze zlata a já si to s nima všema děsně užila. A nejlepší tilulky, který jsem kdy viděla (resp. neviděla), protože místo abych sledovala je, jsem četla...no, titulky :-) A PS: Až si s váma, holky, bude chtít boreček na první rande do kina koupit společnej popkorn, bacha, aby nestál, kde nemá (a přeložte si to jak chcete:-).(7.1.2011)

Neočekávaných pět *. Jeden z filmů, který mi navodil pocit, že by nebylo od věci se přesunout o pár dekád zpět a tu dobu zažít na vlastní kůži (nebo aspoň dobu, kdy vznikal tenhle film). Příběh téhle skvělé party kamarádů (ve spojení s vysokou koncentrací charismatických herců...Mickey Rourke to s těmi očními stíny přece jen trochu přehnal) mě doslova přikoval k monitoru. I po zběžném pročtení scénáře je zřejmé, že Levinson na něm až tak nebazíroval a vedl herce k improvizaci (asi i proto angažoval Paula Reisera, který v reálu pracoval jako bavič, a měl tak nejlepší předpoklady zhostit se role "vedoucího improvizátora"). Pro zajímavost: proč nevidíme Elyse - Levinson až ve střižně těsně před dokončením filmu zjistil, že nemají žádné zaběry Eddieho nastávající a rozhodl se, že z ní udělá druhou paní Columbovou. Zajímavost 2: při scéně v kině (aka popcorn s překvapením^_^) běží na plátně film A Summer Place z roku 1959.(3.4.2013)