Konec školy

• angličtina

School's Out

Thriller / Mysteriózní

Francie, 2018, 104 min

Hm... :/ Obsažne pomerne bohaté - film až do konca necháva diváka premýšľať nad tým, na ktorej strane vlastne stojí. Či sa jedná o ľavicovú agitáciu alebo o narieknutie ľavicového fanatizmu, ktoré pripomína na politickom spektre horizontálne obrátené Die Welle. Či poukazuje na nepozornosť dospelých, či autorít alebo kritizuje prístup mladého učiteľa, ktorý naopak preháňa. V tomto smere nesúhlasím s POMOm, ktorý vo filme vidí jasné posolstvo. V hľadaní posolstva a odkrývaní jednotlivých motívov robí film dobrú prácu a viac sa z neho zrejme vytrieskať už nedalo. Konec školy je zaujímavý aj formálne - keď sa snaží pracovať s atrakciami (ktoré ale často pôsobia samopašne) alebo prostredníctvom krátkych video záznamov manipuluje s formou. Na druhú stranu, a tu vnímam hlavný problém, film stráca pôdu pod nohami, keď zlyháva v hľadaní motivácií pre to, čo sa v ňom deje. Ďalej nie je formálne konzistentný, keď búra žánrové konvencie - nie zámerne, ale neschopnosťou sa v ich líniách udržať. Film zároveň ani nie je možné pokladať za autorský. A nakoniec ani nie je schopný nájsť svoju identitu, keď sa pohybuje od pomalého európskeho filmu cez taký "umiernený psycho-experiment" k čisto "americkému" záveru s... nakoniec jasným posolstvom.(2.1.2020)

Napětí ani jakkoliv intenzivní zážitek v jakémkoliv směru zde přes nálepku “thriller” nečekejte. Nový učitel se pouze snaží pochopit neobvyklé chování a možná odhalit spiknutí skupinky nadprůměrně nadaných žáků základky. Ti ale v zásadě nikoho cizího neohrožují, pouze vnímají citlivěji ekologický průser naší planety a jsou chroničtí pesimisté. Sice s myšlenkou a jasným cílem, ale zároveň naprosto obyčejně natočené. Dvě a půl. [Sitges FF](12.10.2018)

Dusné francouzské Drama s dětmi. Film začíná poměrně šokující formou, kdy učitel spáchá sebevraždu před celou třídou a přichází nový nahradní učitel, který dostane na starost elitní třídu nadprůměrně inteligentních žáků s chladnými myšlenky, šířícím strachem a nebezpečnými rituály provádějící mimo školu. Hodně zvláštní film, který má svůj vlastní xicht, dobré herce, filosofický nádech, mrazivou atmosféru a vyhrocené finále, ale na vyšší hodnocení mi přece jen něco chybělo. Za vidění film však stojí. Příběh****, Akce>Ne, Humor>Ne, Násilí*, Zábavnost***, Hudba***, Vizuál***, Atmosféra****, Napětí***. 6.5/10.(18.5.2020)

Lepší tři hvězdy. Film má nečekaně ponurou až apokalyptickou zvláštní atmosféru. Ta se živí hlavně tou izolovaností, kdy se blíže seznámíme pouze se šesticí atypických studentů a jedním panem profesorem, který je chycen do pasti nepochopení a fascinace, co vyústí až do šmírování. Zbytek učitelského sboru jen jemně dokresluje děj, kámoš s dítětem je spíše epizodka, která tak trochu divákovi připomíná, že pan profesor je (nebo spíše do seznámení se se žáky byl) v podstatě normální tvor s obvyklým životem profesora. Velmi brzy jsem zjistila, že onen "konec" školy není míněn jako začátek prázdnin, ale jako nezvratný osud všeho, čeho se člověk zúčastnil. Tou atmosférou, houstnoucí a zoufalou mi připomíná film Dům u dálnice, který také spěje k rozkladu a postupně rostoucímu pocitu beznaděje. Velmi se mi líbila blahosklonnost šestice studentů, nadřazenost a pohrdání z nich kapaly jako voda z melounu, přesto v podstatě chápali pohnutky a činy svých podřadnějších spoluobčanů a jejich tragickou nevědomost ve své nekonečné "moudrosti" tolerovali. Výborná byla závěrečná scéna, kdy dívka chytila pana profesora za ruku. Byl v tom akt smíření - teď, pár chvilek před koncem jsme si už všichni rovni.(18.2.2020)

Uvažoval jsem o čtyřech hvězdičkách, ale ten nenápaditý až bezradný konec mi to nedovolil. Ne že by předtím bylo všechno dokonalé, jsou tu nepropracované postavy, a to nejen z hlediska motivace chování (zástupkyně ředitele, kolega učitel Steve), ale i pro jejich neopodstatněnost až zbytečnost pro vývoj příběhu (kamarád tatér). Na druhou stranu má film dobře vybudovanou atmosféru a potřebné napětí, navíc nabídne v jednotlivostech i zajímavou sondu do současné podoby francouzského vzdělávacího systému v nejvyšším ročníku základního stupně. Ale špatný konec to bohužel devalvuje.(29.3.2020)