Konec školy

• angličtina

School's Out

Thriller / Mysteriózní

Francie, 2018, 104 min

Uvažoval jsem o čtyřech hvězdičkách, ale ten nenápaditý až bezradný konec mi to nedovolil. Ne že by předtím bylo všechno dokonalé, jsou tu nepropracované postavy, a to nejen z hlediska motivace chování (zástupkyně ředitele, kolega učitel Steve), ale i pro jejich neopodstatněnost až zbytečnost pro vývoj příběhu (kamarád tatér). Na druhou stranu má film dobře vybudovanou atmosféru a potřebné napětí, navíc nabídne v jednotlivostech i zajímavou sondu do současné podoby francouzského vzdělávacího systému v nejvyšším ročníku základního stupně. Ale špatný konec to bohužel devalvuje.(29.3.2020)

Konec školy, konec iluzí, konec světa. Na toto francouzské drama lze nahlížet jako na metaforu končícího dětství a strachu z loučení s přáteli nebo je možné ho brát doslovně jako ekologický apel v neobvyklém žánru. Rutinní zpracování ale zapříčinilo, že jsem se těšil na jiný konec, konec filmu. Píšu to nerad, ale opravdu jsem se nemohl ubránit nudě. Radši doporučím film Miss Violence, který začíná hodně podobnou scénou a který zvládá postupné odkrývání svých motivů podstatně lépe. 60% (Febio 2019)(23.3.2019)

Napětí ani jakkoliv intenzivní zážitek v jakémkoliv směru zde přes nálepku “thriller” nečekejte. Nový učitel se pouze snaží pochopit neobvyklé chování a možná odhalit spiknutí skupinky nadprůměrně nadaných žáků základky. Ti ale v zásadě nikoho cizího neohrožují, pouze vnímají citlivěji ekologický průser naší planety a jsou chroničtí pesimisté. Sice s myšlenkou a jasným cílem, ale zároveň naprosto obyčejně natočené. Dvě a půl. [Sitges FF](12.10.2018)

Pomalé stupňování napětí je, ehm, vskutku pomalé. 1) Hned po první čtvrthodince je víceméně jasné, o co jde a tak čekání na katarzi je poněkud únavné a nudné._____ 2) Film předvádí odvrácenou tvář vysokého intelektu - elitářství a chladnou bezohlednost umocněnou vysokým IQ a nedostatkem životních zkušeností._____ 3) Jde o jakýsi filmový a příběhový antipod ke snímku Šprti._____ 4) Spoiler. Konec proměnil film v jakousi ekologickou agitku. Je logický, ale nelíbí se mi._____ 5) Z herců mě zaujali Victor Bonnel nezjištěného věku (chladný Dimitri), 45letý Laurent Lafitte (učitel Pierre) a 17letý Thomas Guy (fackovaný Brice).(8.10.2020)

Lepší tři hvězdy. Film má nečekaně ponurou až apokalyptickou zvláštní atmosféru. Ta se živí hlavně tou izolovaností, kdy se blíže seznámíme pouze se šesticí atypických studentů a jedním panem profesorem, který je chycen do pasti nepochopení a fascinace, co vyústí až do šmírování. Zbytek učitelského sboru jen jemně dokresluje děj, kámoš s dítětem je spíše epizodka, která tak trochu divákovi připomíná, že pan profesor je (nebo spíše do seznámení se se žáky byl) v podstatě normální tvor s obvyklým životem profesora. Velmi brzy jsem zjistila, že onen "konec" školy není míněn jako začátek prázdnin, ale jako nezvratný osud všeho, čeho se člověk zúčastnil. Tou atmosférou, houstnoucí a zoufalou mi připomíná film Dům u dálnice, který také spěje k rozkladu a postupně rostoucímu pocitu beznaděje. Velmi se mi líbila blahosklonnost šestice studentů, nadřazenost a pohrdání z nich kapaly jako voda z melounu, přesto v podstatě chápali pohnutky a činy svých podřadnějších spoluobčanů a jejich tragickou nevědomost ve své nekonečné "moudrosti" tolerovali. Výborná byla závěrečná scéna, kdy dívka chytila pana profesora za ruku. Byl v tom akt smíření - teď, pár chvilek před koncem jsme si už všichni rovni.(18.2.2020)