Exorcismus

Maša Artuković je mladá dívka, která žije v domě se starší sestrou Verou. Vera, jejíž víra hraničí s náboženským fanatismem, má podezření, že je Maša posedlá Satanem, a drží ji zavřenou doma. Je přesvědčená o tom, že ji může spasit jedině exorcismus. S žádostí o pomoc se obrátí na kontroverzního kněze Viktora Supila. O chystaném vymítání se dozví reportérka křesťanské Rodinné televize, která se vydá s kameramanem Borisem a psycholožkou Sofijí, známou kritičkou podobných obřadů, k Artukovićovým do sklepa. Při mnoho minut trvajícím vymítání, ke kterému se reportérka staví skepticky a Sofija se jej snaží překazit, dochází k mnoha překvapivým zvratům. Vyjde najevo, že se někteří jeho aktéři z minulosti znají a chtějí, aby některé skutečnosti zůstaly utajené. Všichni bez ohledu na to, zda věřili v Mašinu posedlost Satanem či nikoliv, zažijí nejstrašnější chvíle svých životů. (Balkanfilm)

ricci.s

Chorváti veľa hororov nevyrábajú, no tentokrát skúsili niečo (vraj) podľa skutočnej udalosti, ale je to vcelku aj možné, pretože žiadni démoni ani nič podobné sa tam neobjavilo. Iba vymietanie jednej škaredej holčiny, ktorej matka je úplná fanatička. Začalo to omšami a kláštormi (hrôza), potom nabehli exorcisti a po katastrofálnej prvej tretine sa to zmenilo na naháňačku po tmavých chodbách, kým došlo k samotnému exorcizmu. Fajn, že to bolo krátke. Malo to pár dobrých momentov a tá posadnutá ohnivka to zahrala vcelku presvedčivo. Len si na ten film treba dlhú dobu zvykať. Je to rozhodne úplne iné ako všetky americké komerčáky o posadnutosti. Pre zaujímavosť a porovnanie by som to možno aj odporučil. Keď totiž beriem do úvahy, že sa takmer celý dej odohráva v jednom škaredom skladisku, tak to až také zlé nebolo. ()