Benedetta

• Francie Benedetta (více)

Schopnost konat zázraky vynese charismatické Benedettě (Virginie Efira) koncem 17. století výsadní postavení v toskánském klášteře. Když její slabost pro mladou a živelnou Bartolomeu přeroste v nespoutanou vášeň, začíná hra plná intrik sahající do vyšších pater italské církve. Erotické drama legendárního Paula Verhoevena (Základní instinkt), natočené podle skutečného příběhu, si v hlavní soutěži festivalu v Cannes vysloužilo pro svou odvážnost bouřlivé reakce diváků i kritiků. (Aerofilms)

666Carnage

Drzá, nahá a udělaná panenkou Marii a to doslova. Příběh dvou lesbiček, převtělení ježíše a moru. Koukalo se na to dobře i přes tu dlouhou stopáž. Výhodou bylo, že se tam neustále něco dělo. Zajímavý snímek to určitě ano, ale stačilo jednou. 60% ()

simonK

Nový film Paula Verhoevena sprvu trochu klame telom, keď sa vydáva za klasickú historickú fresku zo 17. storočia o mníškach v toskánskom kláštore. Meno režiséra na plagáte však musí znalcovi jeho predošlých zárezov okamžite udrieť do očí, indikujúc, že holanďan si z diváka zrejme bude opäť robiť dobrý deň. A on si z nás dobrý deň vskutku robí, ale nápaditým, podvratným a nekompromisným štýlom, ktorý pri ozrejmovaní toho ako sa veci "skutočne stali" kráča ladne po hrane a nepotrebuje nič vysvetľovať doslovne. Výnimočný film. 8/10 ()

F.W.Colqhoun

Jak poznám co je pravé a co ne? (...) Skrze utrpení. SPOILERY Život Beneditty Carlini nevedl k blahořečení dost možná kvůli poctivosti, s níž byl dokumentován. Není překvapivé, že Verhoevena tolik fascinoval příběh skládající četné pádné důkazy pro i proti, umožňující zároveň odkrývat a prohlubovat mysterium svatosti a zvláštní funkce, kterých mohly za jiných okolností nabývat fenomény, jež by se dnes ocitly spíše ve sféře psychiatrie. A ovšem nic neprohloubí zájem o problematiku svatosti jako dildo ve tvaru Panny Marie, svědectví o lízačkách pozorovaných dírou ve zdi a právo útrpné aplikované na vulvy hříšných jeptišek. Zpracování hollywoodského veterána si lze cenit především za nečekanou civilnost, prostou excesů mainstreamové filmařiny. K dokonalému diváckému štěstí stačilo jediné - neobsadit do hlavní role nevyzpytatelné, charismatické abatyše čtyřiačtyřicetiletou Virginii Efiru, které v každé odvážnější scéně hrozí ze stigmat spíš než krev vyhřeznout botox. Lžeš až do samotného konce... ()

Hanys_

Verhoeven zase šokuje, nicméně jak by řekl on sám "pouze převyprávěl skutečný příběh". Líbí se mi ta nejednoznačnost toho všeho, to že sexuální scény tady nebyly jen pro šokování, ale měly fakt vliv na budoucí děj. Celé to ve mě rezonuje ještě skoro po týdnu. Jeden z filmů roku. 9/10 ()

Shimargh

Asi film pro mě..líbilo moc, fanatické náboženství, sebemrskačství, psychotické vize, lesbické choutky, jsem nadšen. ()

Renfield

Ten lesbický vztah jeptišek je v Benedettě až tím... asi tak pátým? Možná. V prvé řadě tu máme zprvu jasně rozpoznatelné postavy, alespoň se to tak může zdát. Jenže nikdo ze zásadních nezůstane tím, kým byl v úvodu, všichni si projdou proměnou, někteří mnoha proměnami. Intriky vládnou nejen v klášterních zdech, ten kdo v nich umí chodit, vítězí. Je to Benedetta? Ani to není zcela jasné. Příběh samotný se potom trefuje na všechny strany, filmově výborně funguje, aby se zároveň stihl vysmívat. Prostě Paul Verhoeven stále při síle, trnovou korunu tomu všemu nasazuje Ježíš klasicky jeho střihu. Ale jak jsem psal, tohle všechno výborně funguje pod "obyčejným" příběhem dvou jeptišek, z nějž především závěrečná dvacetiminutovka nadchne. A lehce zamrzí snad jen to, že herecky obě jejich představitelky těžce trumfne Charlotte Rampling, jenž má navíc na svědomí tu vůbec nejzajímavější postavu, sestru Felicitu. 80% ()

mira007 odpad!

Historický film o charismatické řádové sestře s lesbickými sklony ze 17. století má samozřejmě kvality v technických i hereckých disciplínách - krásná výprava, kostýmy, lokace, kupa erotiky, ale pro mne to je odpad. Tak jako v předešlých dílech Paula Verhoevena jako Základní instint, Showgirls ale i telenovelová Černá kniha, se klade důraz na vzepření se konvencím, provokací, odpor proti autoritám hlavně tedy náboženství zejména křesťanství, z kterého má Paul nějaký mindrák. Tady režisér tak tlačí na pilu, že se mi to znechutilo, prostě si myslím, že určité hranice se nepřekračují. To je spíš výraz neschopnost naservírovat divákovi téma, myšlenku promyšlenějšími filmovými postupy nebo autorovou urputnou nenávistí. A hodnocení reálně sráží i historická nevěrohodnost vyvrcholená všelidovou revoltou, která smete toho inkvizitora. ()

mosnak odpad!

Já nad tímto filmem zůstal stát s nevěřícným vyrazen asi dalších 20 minut. Absolutně jsem nepochopil proč chce někdo točit takový styl filmu. V mnoha případech mi to přišlo nechutné, ale jak tady čtu jsem asi divnej. Protože například masturbace krucifixem je boží ( podle některých). Já tyhle filmy za účelem "šokovat" nemusím a doufám, že už o něj nikdy nezavadim. 1% ()

Oralfabet

Nějak jsem na základě ohlasů, nástinu děje a jména režiséra, čekal rouhání nejtvrdšího kalibru, a on je to spíš prostě jenom poutavý, podnětný příběh. Ale nestěžuju si. Dobrej plakát btw. 7/10 ()

Muel

| IFC Films | Príbeh o Benedette, ktorá sa počas života v kláštore zamiluje nie len do Boha, ale aj do Bartolomei. Ono je to zaujímavé a otázky sú šikovne položené, ale aj si na každú viem v momente odpovedať a zároveň s tým si príbeh ľahko predpovedať. A to proste zamrzí. Na moje prekvapenie kamera a réžia pomerne strnulé, hudba pekná. Viac TU. | Hodnotenie: 6/10 | ()

Klajnik

Náběh na chytrou kontroverzní podívanou tam je, ale není to dostatečně obsahově prokreslené ani formálně vychytané. Tenhle film mohl mířit k něčemu umělečtějšímu, ale chvílema působí poněkud levně. ()

petikacka

Takové komorní, středověké, erotické drama. Opět se tu ukazuje, že ženy to neměly nikdy jednoduché a ve středověku obzvlášť. Pokrytecká církev z nich kdykoliv, kdy se jim to hodilo, udělala kacíře a čarodějnice a šup s nimi na hranici. Benedetta s nimi ovšem vykouřila a ještě ke všemu si užila sexuální hrátky se svou kámoškou. Joo a pak, že neplatí Ženy sobě! Druhá věc je, zda-li byla opravdu svatá nebo vychcaná a nebo šílená. Já osobně si myslím, že ode všeho něco. Rozhodně je to, ale první film, který boří tabu o sexualitě jeptišek. Jak to bylo u kněžích a dalších církevních hodnostářů, všichni víme, ovšem je nikdo nikdy neupálil ba ani nepotrestal. Takže toliko k rovnoprávnosti. No a klobouk dolů před Verhoevenem, pořád se toho nebojí. Za mě 88% ()

tomashrabek

Nikto nevie natočiť lesbickú "roštovačku" tak, ako Verhoeven. ...ale tam sa pre mňa kúzlo tohto kúsku končí. Benedetta je pekne natočenou, ale trochu pridlhou hádankou, kde až do úplného konca nie je jasné, čo je témou filmu a či je tá ústredná hádanka vôbec podstatná. V tých najväčších klasikách Verhoeven ponúka druhý, ale i tretí plán, v Benedette mi chýbal aj ten prvý. ()

Thomas_xxxxx

Film ako celok v pohode, celkom rýchlo zbehne, ale trochu mi vadila zbytočne prestrelená stopáž, kľudne by stačilo o polhodinku menej. Miestami to naberá až skoro hororové kontúry (bičovanie, upálenie, krvácajúce dlane, Ježiš na kríži - celkovo tá scéna mi príde ako hororová svojím podaním a v neposlednom rade ešte ubodanie na konci pripomína hororovú tématiku). ()

Brylin

Co je to láska? Jakou řečí mluví Bůh? Jednotlivé postavy Verhoevenova historického snímku odpovídají podle svého - někomu našeptává touha po moci, někomu spontánnost, někomu výčitky svědomí a někomu víra. Mnohovrstevnaté drama ukazuje katolickou církev 17. století v nedbalkách, náboženství již dávno opustilo duchovno a převládající motivací je strach a "povinnost", ne láska. "Zasvětila jste svůj celý život Bohu, aniž byste v něj věřila." Verhoeven drží režijní taktovku pevně ve svých vrásčitých rukou a opět klade důraz na precizní vedení herců a na vizuál: kontrast šerých cel a sluncem zalité lodě kostela při bohoslužbě je omamný. Tedy výborná kamera i hudební podkres, pěkné herecké výkony v čele s Virginií Efirou a Charlotte Rampling, zkrátka Verhoeven nezapomněl točit skvělé filmy, které umí šokovat i přimět k zamyšlení. Čtyři hvězdičky. ()

kamil.i

Vidím, čo ste tu zamýšľali, majstre! Hlavne v druhej polovicu filmu a vzhľadom k súčasnej korona situácii. Epidémia ale nie je nosnou témou Benedetty. Napriek niektorým podobným styčným bodom neodkazuje ani na režisérovo staršie Mäso a krv. Ústredná téma Benedetty tkvie v navzájom odporujúcej si trichotómii: úprimná viera-inštitucionalizovaná cirkev-racionalita. Biografický príbeh lezby v mníšskom rúchu je len akýmsi atraktívnym obalom, či mantinelom. Viacerí majú Verhoevena za starého úchyla, no on je vo svojom štýle vlastne géniom. Vo svojich filmoch skrz dekadentné námety a zdanlivo brakové príbehy analyzuje podstatnú a mimoriadne aktuálnu spoločenskú problematiku. ()

Brejlil

Verhoevenův typický, nejednoznačný pohled na život jedné italské řeholnice. Benedetta je dílem zajímavá, dílem dost odpuzující hrdinka. Je skutečně majitelkou přímé linky k JC? Nebo je spíš případ pro doktora Chocholouška? Na jedné straně máme celkem racionálně uvažující matku představenou, které jde o pozemské blaho, na druhé otce probošta, který by rád ze zapadlé Pescie druhé Assisi, a na třetí dost odporně podaného nuncia, který ani nezastírá, že mu jde o moc. Verhoeven nikomu nijak zvlášť nestraní, všechny postavy dost sobecky hájí svoje zájmy a tak je divák nucen (skoro bych zvolal "Zaplaťpánbůh!") dojít k vlastnímu závěru. Ten můj? Když necháte v klášteře mírně labilní ženu, od dětství přesvědčenou, že je vyvolená nevěsta Boží, kterou ale přitahují jiné ženy, nedopadne to nutně dobře. Všechny ty produkční věci jsou solidní, kamera je pěkná, toskánský šerosvit působivý. A všichni hrají přiměřeně a na obě hlavní hrdinky je i pěkný pohled. Co více si dnes v kině, stále podléhajícím covidu a okupovaným především marvelovským digibordelem, můžeme přát. ()

Paul Verhoeven točí lesbický thriller

Paul Verhoeven točí lesbický thriller

08.08.2018

Režisér Paul Verhoeven (RoboCop, Hvězdná pěchota) se do paměti filmových fandů nadosmrti zapsal jako autor kultovních pecek Total Recall s Arnoldem Schwarzeneggerem či erotického thrilleru Základní… (více)