poster

Synonyma

 • Francie

  Synonymes

 • Izrael

  Milim Nirdafot

 • Německo

  Synonymes

 • anglický

  Synonyms

 • Slovensko

  Synonymá

Drama / Komedie

Francie / Izrael / Německo, 2019, 123 min

Režie:

Nadav Lapid

Scénář:

Nadav Lapid, Haim Lapid

Kamera:

Shai Goldman
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Matty
  ****

  Neuzavřený, neusazený film, plný elips a navzájem se rušících nálad, který až do konce hledá svou řeč. Stejně jako jeho vykořeněný protagonista, který svou identitu znovu skládá z mnoha fragmentů, jimiž je tvořeno i vyprávění filmu, podnětné a iritující svou proměnlivostí a nestálostí (projevující se nejen napříč snímkem, ale někdy i v rámci jednoho záběru, který proti sobě staví elementy v různých plánech obrazu). Podstaty enigmatického hrdiny se nemůžeme dobrat, protože je stále v pohybu, stále hledá sebe a ta správná slova. Nedokáže se vzdát své někdejší identity, ani se asimilovat v nové zemi. Zas a znovu selhává a začíná od znova (podobnou výstavbu má Narušitel systému, který ale po hodině začíná být monotónní, což se Synonymům nestane). Film svým nervním rytmem (ani ne tolik vysvětlující, jako rytmizující funkci plní též flashbacky z izraelské armády) a synonymickým variováním jedné (neřešitelné) situace tuhle energii (spíš než psychologii) protagonisty výborně vystihuje. 80%(5.10.2019)

 • Anderton
  ***

  Vcítiť sa do hlavnej postavy tohto "novovlnného" filmového experimentu je ťažké za prvé vďaka samotnej postave a za druhé vďaka spracovaniu. Verím, že autorský scenár a konečný výsledok na plátne je pre Lapida presne taký, akým ho aj zamýšľal, ale naplno sa zrejme doňho vcíti snáď len on. Synonymá rozhodne nie je žiadne utrpenie tie dve hodiny sledovať, celkom mi odsýpali, len som mal dojem, že ďaľší dvaja Izraelčania vo filme by boli vhodnejším objektom pre stvárnenie hlavnej postavy, už len z toho dôvodu, že boli aktívnejší. Náš mladík v podstate len fňuká a veci okolo neho viac menej len plynú. Zaujme metafora mosta, na ktorom sa odohráva viacero scén, respektíve sa cez neho prechádza.(2.11.2019)

 • JenYu
  **

  Berlinale 2019: Moje první zkušenost z Berlinale. Líbila se mi přídavná jména, scéna v tanečním klubu, Emilova přítelkyně a barva kabátu hlavního hrdiny. Film o vykořeněnosti a zapouštění kořenů. Druhá půlka zdlouhavá. Celou dobu jsem si říkala, jestli mi je Yoav vlastě sympatický... Do teď nevím.(15.2.2019)

 • benedikt28
  ***

  Pana režiséra zjevně zaujal výrazný obřezaný penis hlavního hrdiny - mává nám s ním před obličejem během filmu několikrát v možných i nemožných situacích.... A pochopil jsem dobře lehce protimigrantské vyznění filmu? Nakrmte mě, ošaťte mě, dejte mi práci, já stejně nebudu spokojený a když mě vyhodíte, přijdu zas, i kdybych měl vykopnout dveře...?!!(19.10.2019)

 • Bachy
  ***

  V jednotlivostech ohromně silné (integrační kurzy top), jako celek se mi to rozpadlo v hlavě. Ale je možný, že chyba je v tý hlavě, no.(6.10.2019)