V roce 1957 nabídne Sovětský svaz Maďarsku, aby vybralo prvního člověka, který poletí do vesmíru. Vyvoleným se stává pilot s přezdívkou Lajkó, který je až obsedantně posedlý hvězdami. Na základně v Bajkonuru se ale začíná ukazovat, že asi nepůjde o splněný sen. Satirický snímek si pohrává s myšlenkou, že první živou bytostí vyslanou ze Země do vesmíru nebyl pes Lajka, ale maďarský Rom. (Febiofest)

Socrates

Och, kakóe razočarovánie! Nápad dobrej, potenciál nevyužitej. Chápu všechny okolnosti a rozumím potřebě Balázsů to Rusům nandat, ale tohle prostě nevyšlo, Maďarům jednoduše chybí náš Oldřich Lipský nebo třeba emerickej Jim Abrahams. Za ty dvě celkem vtipný chvilky a pouze jednu zábavnou postavu (Lajkův fotr) nemůžu dát komedii víc než 30%, a to jsou u mě se zavřeným okem dvě zvezdy. Ztráta času. ()

blackrain

Divím se, že jisté naše etnikum nevyskakuje proti výrazu cikán v názvu filmu. Co si budeme povídat, tohle je nehorázná volovina a velké a milé překvapení od Maďarů. Krásně se hodící do dnešní blbé a uspěchané doby. Takový výplach mozkových závitů je potřeba. Postavy jsou bláznivé a zároveň sympatické. Některé hláškují o stošest. Škoda, že Lajko měl po celou dobu, co jsem film sledovala pořád ten samý výraz ve tváři. Příběh Helgy Mengele neměl chybu a Lajkův tatík taky neměl chybu. ()

Necrotongue

S maďarskou filmovou tvorbou mám povětšinou velmi dobrou zkušenost a nezklamal mě ani maďarský vesmírný program. Sice se tady pohybuje pouze v modrých číslech, já si ale nemůžu stěžovat; často je mi vyčítáno, že mám smysl až pro příliš černý humor, takže když výsledek jednoho z prvních Lajkových dětských pokusů zarazil i mě, musel jsem to ocenit. Nápad byl skvělý, provedení sice místy pokulhávalo, ale ve výsledku jsem byl velmi spokojen, protože jsem se skvěle bavil. 4*+ ()

easaque

-4* Pokud máte rádi balkánské komedie, nebo filmy Wesa Andersona, tak by se Vám mohl trefit do vkusu i Lajko. Jedná se o bláznivou maďarskou komedii s cikánskou poetikou, kde se na pozadí vesmírného programu mísí naturely spřátelených národností. Absurdních nápadů tam bylo spousty a i příběh mi sedl, tak jsem se dobře bavil. Určitě si to pustím někdy znovu, protože jsem viděl jen česky nadabovanou verzi z Cinemaxu bez titulků ruských a německých konverzací a tak mi na to museli stačit mlhavé znalosti z mládí. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ] ()

Malarkey

Maďaři si natočili takové milé a osobité memento doby, kdy své zemi nevládli oni, ale Sovětský svaz. Natočili ho poměrně obstojně, ale nějak jsem se nemohl zbavit dojmu, že nakolik je tahle komedie bláznivá, tak že se vlastně v některých delších pasážích vlastně ani nijak zvlášť nesměju. Přitom sovětský vesmírný program tu dostal brutálně na frak a stejně tak to tady několikrát schytal samotnej Břežněv. A dobře jim tak. ()