Lajko - Cikán ve vesmíru (festivalový název)

• Česko

Lajko: Cigán ve vesmíru

(festivalový název)
  • Maďarsko

Lajkó - Cigány az űrben

Lajko - Gypsy in Space

Komedie / Drama

Maďarsko, 2018, 90 min

Satira z Maďarska, zachytávajúca realizáciu myšlienky poslať človeka rómskeho pôvodu do vesmíru. Vo mne celý film vyvolal trošku zmiešané pocity. Na jednej strane celkom vierohodne zachytáva „kom. myšlienky“, na druhej však stráca dych pri silnejších a lepších scénach. P.S.: Z hľadiska vedľajších postáv Lajkov otec berie všetky pozornosti. Osobné hodnotenie: 70% (***) (27.12.2018)

• pushover

Už jsem viděl vtipnější maďarský filmy. #FEBIO(23.3.2019)

★★★★★★☆☆☆☆ Videné na Future Gate festivale, kde bol ako otvárací film festivalu. Nebolo to vôbec zlé: Rómsky vesmírny program, Maďarská šípoš republik, a funny story o tom ako chce Cigáň byť prvým rómskym komunistickým kozmonautom vo vesmír. Do toho tajná služba v kožených kabátoch, Leonid aka predstaviteľ gay komunity a Helga ako superžena ako produkt náckovského programu vylepšenia árijského GEŇOfondu. Pár veľmi vydarených aj dobre zahraných skečov, škoda že pri niektorých to stratilo GULE a znížilo laťku filmu až príliš prízemným humorom. Ale inak milé maďarské prekvapenie. ALTERNATIVA: LUNA PAPA PS: Výborné by to bolo ako divadelné predstavenie.(28.2.2019)

Hús hentesárom, petöfi piákula sárom! To si takhle Leonid Iljič svolá na Bajkonur maďarského cikána, jeho čorkářsko obšournického tatíka a komančského buzeranta, dále bývalou velitelku Hitlerjugend, mongolského mnicha jménem Temüdžin a estonského sebevražedného atentátníka. A výsledek této multikulti noční můry jobbikovských lofaszů? Velmi erömü! Tedy až na typicky brežněvovské francouzáky, které byly poněkud fujváros. Nicméně celkově vzato prdelárom krutováros a hlavně jak by řekl slavný maďarský dentista Béla Puskás: Erécs piklós nemécsi, hunyár szcépeny kámos.(27.2.2019)

Tak konečně znám pravdu o tom, jaká byla historie ruského kosmického programu :) a taky jak to doopravdy bylo s Gagarinem a Lajkou (či snad Lajkem?) :) A jak hodnotím film samotný? Dle traileru jsem čekal úlet podobný balkánským počinům Emira Kušturici (tím pádem byla laťka hodně vysoko, ač jsem rozhodně nedoufal, že by toto dílko dosáhlo takových kvalit), ale částečně jsem ho opravdu i dostal. Úvodní část z hrdinova dětství byla skvělá, včetně prvních úspěchů, nebo spíše neúspěchů (posuďte sami) na poli raketového pohonu :) Celkově je film jednou velkou satirou, dělá si legraci z historických faktů, postav i symboliky, sází na absurdnost a na květnatý maďarský jazyk, ve kterém si zejména otec hlavního hrdiny rozhodně nebere servítky a přemýšlím, zda vůbec za celý film vypustil z pusy nějakou nevulgární větu. Ale to neznamená, že by šlo vždy jen o nějaký přisprostlý laciný humor (ano, i ten tam je). Jeho hlášky vždy padly jako ulité, byl pro mě nejcharizmatičtější postavou a zatápěl pod kotlem pokaždé, když děj začínal uvadat. Lajko pro mě není žádným veledílem, vlastně ani moc sci-fi filmem, jen takovou milou malou a dost ulítlou hořkosladkou komedií, která zaručeně potěší maďarské vlastence :)(6.3.2019)