Lajko - Cikán ve vesmíru

Lajko – Cigán vo vesmíre

(festivalový název)

Komedie / Drama

Maďarsko, 2018, 90 min

-4* Pokud máte rádi balkánské komedie, nebo filmy Wesa Andersona, tak by se Vám mohl trefit do vkusu i Lajko. Jedná o bláznivou maďarskou komedii s cikánskou poetikou, kde se na pozadí vesmírného programu mísí naturely zpřátelených národností. Absurdních nápadů tam bylo spousty a i příběh mi sedl, tak jsem se dobře bavil. Určitě si to pustím někdy znovu, protože jsem viděl jen česky nadabovanou verzi z Cinemaxu bez titulků ruských a německých konverzací a tak mi na to museli stačit mlhavé znalosti z mládí. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ](14.12.2019)

• Socrates

Och, kakóe razočarovánie! Nápad dobrej, potenciál nevyužitej. Chápu všechny okolnosti a rozumím potřebě Balázsů to Rusům nandat, ale tohle prostě nevyšlo, Maďarům jednoduše chybí náš Oldřich Lipský nebo třeba emerickej Jim Abrahams. Za ty dvě celkem vtipný chvilky a pouze jednu zábavnou postavu (Lajkův fotr) nemůžu dát komedii víc než 30%, a to jsou u mě se zavřeným okem dvě zvezdy. Ztráta času.(29.12.2019)

Satira z Maďarska, zachytávajúca realizáciu myšlienky poslať človeka rómskeho pôvodu do vesmíru. Vo mne celý film vyvolal trošku zmiešané pocity. Na jednej strane celkom vierohodne zachytáva „kom. myšlienky“, na druhej však stráca dych pri silnejších a lepších scénach. P.S.: Z hľadiska vedľajších postáv Lajkov otec berie všetky pozornosti. Osobné hodnotenie: 70% (***) (27.12.2018)

• Olík

Maďarská dramedie o cikánu, jenž se stane „lidskou Lajkou“ ve službách Sovětského svazu? Tak to buď jako totálně bláznivá komedie, nebo sarkastické memento doby. Bohužel kočovným ugrofinům chybí nadhled pánu Lipského nebo Vorlíčka a tak se žádný načančaný let ke hvězdám nekoná. PS: Brežněv jede bomby.(7.4.2020)

Hús hentesárom, petöfi piákula sárom! To si takhle Leonid Iljič svolá na Bajkonur maďarského cikána, jeho čorkářsko obšournického tatíka a komančského buzeranta, dále bývalou velitelku Hitlerjugend, mongolského mnicha jménem Temüdžin a estonského sebevražedného atentátníka. A výsledek této multikulti noční můry jobbikovských lofaszů? Velmi erömü! Tedy až na typicky brežněvovské francouzáky, které byly poněkud fujváros. Nicméně celkově vzato prdelárom krutováros a hlavně jak by řekl slavný maďarský dentista Béla Puskás: Erécs piklós nemécsi, hunyár szcépeny kámos.(27.2.2019)