Lajko - Cikán ve vesmíru

Lajko – Cigán vo vesmíre

(festivalový název)

Komedie / Drama

Maďarsko, 2018, 90 min

Maďaři si natočili takové milé a osobité memento doby, kdy své zemi nevládli oni, ale Sovětský svaz. Natočili ho poměrně obstojně, ale nějak jsem se nemohl zbavit dojmu, že nakolik je tahle komedie bláznivá, tak že se vlastně v některých delších pasážích vlastně ani nijak zvlášť nesměju. Přitom sovětský vesmírný program tu dostal brutálně na frak a stejně tak to tady několikrát schytal samotnej Břežněv. A dobře jim tak.(23.7.2019)

Divím se, že jisté naše etnikum nevyskakuje proti výrazu cikán v názvu filmu. Co si budeme povídat, tohle je nehorázná volovina a velké a milé překvapení od Maďarů. Krásně se hodící do dnešní blbé a uspěchané doby. Takový výplach mozkových závitů je potřeba. Postavy jsou bláznivé a zároveň sympatické. Některé hláškují o stošest. Škoda, že Lajko měl po celou dobu, co jsem film sledovala pořád ten samý výraz ve tváři. Příběh Helgy Mengele neměl chybu a Lajkův tatík taky neměl chybu.(9.7.2019)

Maďarská veselohra o sovětském kosmickém programu v 50. letech. To nezní moc jako trhák. A taky to žádná pecka není. Ale je to taková celkem milá a úsměvná blbůstka o tom, že Sověti, než se odvážili vypustit do vesmíru Jiříka Gagarinů, tak tam pouštěli všechno možné. Třeba nepohodlné protistátní živly jako třeba maďarského cikána Lajka. Hrají Brežněv, Gagarin, Mengele, Voloďa Putin a další známí herci.(23.2.2020)

Brežnev je gay a cigán vo vesmíre zabudol povedať to, kvôli čomu sa vydal na jasnú smrť - Prepáč. Maďarská kinematografia je zvláštna (pomysliac na Lizu, líščiu vílu). Lajko je zaujímavá komédia mierne dráždiaca politickú situáciu, no veľmi úsmevne využívajúca situačný humor. Hlavná postava je nám svojou zarytosťou sympatická, no prekvapivou ambicióznosťou pôsobí prihlúplo. Nedosiahnuteľný cieľ k Lajkovi doslova vyšiel na proti. Bizarný (v dobrom slova zmysle) príbeh, no aj tak svojou jednoduchosťou irituje; pôsobí nedomyslene, čo sa týka mnohých detailov. Oceňujem veľa satirických momentov a poetiku, ktorá bola výrazná v prvej polovici a ďalej vo vesmíre.(15.6.2019)

-4* Pokud máte rádi balkánské komedie, nebo filmy Wesa Andersona, tak by se Vám mohl trefit do vkusu i Lajko. Jedná o bláznivou maďarskou komedii s cikánskou poetikou, kde se na pozadí vesmírného programu mísí naturely zpřátelených národností. Absurdních nápadů tam bylo spousty a i příběh mi sedl, tak jsem se dobře bavil. Určitě si to pustím někdy znovu, protože jsem viděl jen česky nadabovanou verzi z Cinemaxu bez titulků ruských a německých konverzací a tak mi na to museli stačit mlhavé znalosti z mládí. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ](14.12.2019)