Lajko - Cikán ve vesmíru

Lajko – Cigán vo vesmíre

(festivalový název)

Komedie / Drama

Maďarsko, 2018, 90 min

Maďarská veselohra o sovětském kosmickém programu v 50. letech. To nezní moc jako trhák. A taky to žádná pecka není. Ale je to taková celkem milá a úsměvná blbůstka o tom, že Sověti, než se odvážili vypustit do vesmíru Jiříka Gagarinů, tak tam pouštěli všechno možné. Třeba nepohodlné protistátní živly jako třeba maďarského cikána Lajka. Hrají Brežněv, Gagarin, Mengele, Voloďa Putin a další známí herci.(23.2.2020)

Brežnev je gay a cigán vo vesmíre zabudol povedať to, kvôli čomu sa vydal na jasnú smrť - Prepáč. Maďarská kinematografia je zvláštna (pomysliac na Lizu, líščiu vílu). Lajko je zaujímavá komédia mierne dráždiaca politickú situáciu, no veľmi úsmevne využívajúca situačný humor. Hlavná postava je nám svojou zarytosťou sympatická, no prekvapivou ambicióznosťou pôsobí prihlúplo. Nedosiahnuteľný cieľ k Lajkovi doslova vyšiel na proti. Bizarný (v dobrom slova zmysle) príbeh, no aj tak svojou jednoduchosťou irituje; pôsobí nedomyslene, čo sa týka mnohých detailov. Oceňujem veľa satirických momentov a poetiku, ktorá bola výrazná v prvej polovici a ďalej vo vesmíre.(15.6.2019)

• Olík

Maďarská dramedie o cikánu, jenž se stane „lidskou Lajkou“ ve službách Sovětského svazu? Tak to buď jako totálně bláznivá komedie, nebo sarkastické memento doby. Bohužel kočovným ugrofinům chybí nadhled pánu Lipského nebo Vorlíčka a tak se žádný načančaný let ke hvězdám nekoná. PS: Brežněv jede bomby.(7.4.2020)

Tak konečně znám pravdu o tom, jaká byla historie ruského kosmického programu :) a taky jak to doopravdy bylo s Gagarinem a Lajkou (či snad Lajkem?) :) A jak hodnotím film samotný? Dle traileru jsem čekal úlet podobný balkánským počinům Emira Kušturici (tím pádem byla laťka hodně vysoko, ač jsem rozhodně nedoufal, že by toto dílko dosáhlo takových kvalit), ale částečně jsem ho opravdu i dostal. Úvodní část z hrdinova dětství byla skvělá, včetně prvních úspěchů, nebo spíše neúspěchů (posuďte sami) na poli raketového pohonu :) Celkově je film jednou velkou satirou, dělá si legraci z historických faktů, postav i symboliky, sází na absurdnost a na květnatý maďarský jazyk, ve kterém si zejména otec hlavního hrdiny rozhodně nebere servítky a přemýšlím, zda vůbec za celý film vypustil z pusy nějakou nevulgární větu. Ale to neznamená, že by šlo vždy jen o nějaký přisprostlý laciný humor (ano, i ten tam je). Jeho hlášky vždy padly jako ulité, byl pro mě nejcharizmatičtější postavou a zatápěl pod kotlem pokaždé, když děj začínal uvadat. Lajko pro mě není žádným veledílem, vlastně ani moc sci-fi filmem, jen takovou milou malou a dost ulítlou hořkosladkou komedií, která zaručeně potěší maďarské vlastence :)(6.3.2019)

Hús hentesárom, petöfi piákula sárom! To si takhle Leonid Iljič svolá na Bajkonur maďarského cikána, jeho čorkářsko obšournického tatíka a komančského buzeranta, dále bývalou velitelku Hitlerjugend, mongolského mnicha jménem Temüdžin a estonského sebevražedného atentátníka. A výsledek této multikulti noční můry jobbikovských lofaszů? Velmi erömü! Tedy až na typicky brežněvovské francouzáky, které byly poněkud fujváros. Nicméně celkově vzato prdelárom krutováros a hlavně jak by řekl slavný maďarský dentista Béla Puskás: Erécs piklós nemécsi, hunyár szcépeny kámos.(27.2.2019)