Lajko - Cikán ve vesmíru

Lajko – Cigán vo vesmíre

(festivalový název)

Komedie / Drama

Maďarsko, 2018, 90 min

Zábavný film, kráčející ve viditelných stopách toho nejlepšího z balkánské kinematografie - Slobodanem Šijanem počínaje a Emirem Kusturicou konče. Originální tragikomický příběh, jdoucí až k samotným kořenům vřelých soudružských polibků, skvělá kamera, herecké výkony i režie. Při srovnání se současnou českou kinematografií, beznadějně se potácející v uzavřeném kruhu spřízněných dotací, grantů a vzájemného udělování cen, je dobře patrné, jak daleko už tenhle vlak našim hvězdám, opilecky dovádějícím v karlovarských vřídlech, ujel.(15.8.2019)

Maďaři si natočili takové milé a osobité memento doby, kdy své zemi nevládli oni, ale Sovětský svaz. Natočili ho poměrně obstojně, ale nějak jsem se nemohl zbavit dojmu, že nakolik je tahle komedie bláznivá, tak že se vlastně v některých delších pasážích vlastně ani nijak zvlášť nesměju. Přitom sovětský vesmírný program tu dostal brutálně na frak a stejně tak to tady několikrát schytal samotnej Břežněv. A dobře jim tak.(23.7.2019)

• Socrates

Och, kakóe razočarovánie! Nápad dobrej, potenciál nevyužitej. Chápu všechny okolnosti a rozumím potřebě Balázsů to Rusům nandat, ale tohle prostě nevyšlo, Maďarům jednoduše chybí náš Oldřich Lipský nebo třeba emerickej Jim Abrahams. Za ty dvě celkem vtipný chvilky a pouze jednu zábavnou postavu (Lajkův fotr) nemůžu dát komedii víc než 30%, a to jsou u mě se zavřeným okem dvě zvezdy. Ztráta času.(29.12.2019)

Brežnev je gay a cigán vo vesmíre zabudol povedať to, kvôli čomu sa vydal na jasnú smrť - Prepáč. Maďarská kinematografia je zvláštna (pomysliac na Lizu, líščiu vílu). Lajko je zaujímavá komédia mierne dráždiaca politickú situáciu, no veľmi úsmevne využívajúca situačný humor. Hlavná postava je nám svojou zarytosťou sympatická, no prekvapivou ambicióznosťou pôsobí prihlúplo. Nedosiahnuteľný cieľ k Lajkovi doslova vyšiel na proti. Bizarný (v dobrom slova zmysle) príbeh, no aj tak svojou jednoduchosťou irituje; pôsobí nedomyslene, čo sa týka mnohých detailov. Oceňujem veľa satirických momentov a poetiku, ktorá bola výrazná v prvej polovici a ďalej vo vesmíre.(15.6.2019)

Odpálit kadibudku do stratosféry.. gut idea. Lajko cigimore jako takovej sám svého druhu...dobrej. Přikořením li to zmínkou že to je fajn vzpomínka na zlatý starý vylízaný komančovský časy.. dobrý. Jinak, leze li k tomu někdo jako k filmu, na kterej by se dalo celej večer čumět... tak to fak není gůd idea !(2.6.2020)