Přirozený talent

The Natural

Prirodzený talent

Drama / Sportovní

USA, 1984, 134 min

Potřeboval jsem si trošku napravit bejsbolovou náladu, páč Moneyballs mě jaksi nebavil... Šáhnul sem na osvědčenou klasiku. Klasiku s velkým K. Tenhle film sem měl rád už jako malej prcek. Páč sem dycky rád hrál softball, no a filmy ze softbalovýho prostředí se, bůh ví proč, netočej. Tohle není film jen o hře, ale má to taky kvalitní scénář. Redford je skvělej herec, dívá se mi na něj stejně dobře jako na Breda. Prostě jeden z těch uplně nej! Hlavně mu to parádně de s pálkou a lapačkou. Při gradování filmu, kdy dá hlavní aktér houmrana a zní ta úžasná muzika, tak právě při tom mi naskakuje husina, což se prostě stává jen u těch TOP pasážích. Dřív bych tomu asi dal 5*, ale včera mě to krapítek nudilo. Ale fakt jen málo. Jo a taky mě štvala herečka - Glenn Close. Nevím proč, ale ta její andělská přítomnost mě prostě drásala nervy :o)(14.1.2015)

Tohle je tak neuvěřitelně patetický a klišovitý film, který se vás za každou cenu snaží dostat emoce, až je to neuvěřitelné. Jenže je to tak skvělý film, že si mě svým pojetím naprosto získal. Je to místy tak přehnané, až je to prostě krásné. V závěru jsem ani nedutal a jen jsem sledoval, jak je to natahováno až do toho úplně finálního odpalu. Robert Redford je prostě herecký mág.(29.12.2015)

Asi je nám všem jasné, kde se inspirovali tvůrci filmu Hra snů s Kevinem Costnerem. Tohle je prostě legenda a vynikající film. 5*(27.12.2007)

• danecek24

42. Zlatý Glóbus za rok 1984 - nominace (1) - Nejlepší herečka ve vedlejší roli - Kim Basinger(22.12.2008)

Pán kolega nascendi vystihol vo svojej recenzii niekoľko bystrých myšlienok, s ktorými súhlasím, týkajú sa hlavného hereckého predstaviteľa, kde by som ešte rád doplnil jeden časový horizont, pozostávajúci zo 16. rokov, a ten sa priamo dotýka hlavnej športovej postavy - Roya Hobbsa. V pokročilejšom úvode natrafí na šialenú vražednú fanúšičku, ktorá ho chladnokrvne postrelí, a odvtedy sa na dlhých, filmových šestnásť liet odmlčí, a zase sa tlačí do popredia klasické klišé stárnutia... , ktoré sa zvyčajne pod rukami tvorcov premieňa na neuveriteľný fantasy prvok. Asi taká jediná výčitka k danej veci, inak Bob je takmer herecky bezchybný, čo sa týka jeho typického her. štandardu, JE - sebavedomý, správne drzý, ale najmä priebojný. Väčšinou ho v tejto polohe takto vnímam. Sekundujú mu šarmantné herečky na opačných stranách barikády. Glenn i Kim sú krásne ! Budúci režisér kultového Rain Mana - Barry Levinson, nakrúca pozoruhodný RETRO snímok zo športového prostredia, konkrétne amerického populárneho BASEBALLU, pričom nebojí sa ísť nekompromisným pohľadom do jeho zákulisia, ako to tam v skutočnosti funguje, kto tu ťahá za nitky ? Na Hobbsa brutálne tlačí vyššia MOC, beštiálne intrígy sú na vzostupe, a či sa z nich nakoniec vymaní, nechávam na každom divákovi, nech sa o tom sám presvedčí po zhliadnutí tohto celkom zaujímavého filmového diela.(15.7.2018)

Příjemný sportovní snímek se sympaťákem Redfordem. Ačkoliv jsou zde všechna žánrová klišé a víme dopředu co se stane a co kdo řekne, je to tak dobře udělané že to ani nevadí.(9.1.2006)

Klasicke schema - hrdina prichazi zachranuje rytíře slava pad rozhodujici zapas vse a nebo nic hrdina to dokazal. Tenhle film se me jako decku libil, ale dnes uz to neni nejak ono. Redford zde nepusobi dvakrat prirozene, zato scena ve ktere madsen zahyne pri chytani micku je okouzlujici. Nejsem si jisty, zda-li mela pusobit tak komicky, ale diky tak necekanemu a rychlemu smeteni bumpa baileyho ze stolu se priklanim k nazoru, ze se jedna o typicky priklad jak se rychlou a trochu prapodivnou cestou zbavit prebytecnych tuku ve scenari. Na druhou stranu filmu se stale neda uprit nekolik silnych vzruchovych momentu a vsem co pamatuji na sve mladi kdy s tatinkem hravali na farme baseball (kdy hravali odpalovanou na poli s jednim tenisakem gumakama a s nasadou od krumpace) zajiste navodi tento film jemne sladko-hořké nostalgicno(10.1.2006)

Sportovní bijáky to se mnou mají jako s absolutním antifanouškem koukání se na to, jak sebou na hřišti mrská někdo jiný, fakt těžký (i když zrovna baseball jsem si naštěstí jedno léto na vysoké párkrát zkusil zahrát a tudíž se v něm aspoň neztrácím); když už začnu nějaký ten zápas na plátně prožívat, musí za tím být ještě jiné kvality, v tomhle případě, lapidárně řečeno, pečlivé budování dějových oblouků i podobloučků, často sympaticky jen v nedoříkávaných náznacích pro pozorné, postupné gradování opakovaných motivů ve scénáři, obrazu i Newmanově muzice a netlačení na hrdinskou pilu, ale naopak důraz na obyčejnou, uvěřitelnou člověčinu, vedle kterého je těch pár neuvěřitelných odpalů naprosto bratelných a v pořádku – jsme přece v pohádce. A pak samozřejmě mocná skoropadesátnická identifikace se skoropadesátníkem Redfordem v roli pozdního třicátníka zabejčeně dohánějícího v životě věci, na které je i pozdní třicátník už moc starej.(8.11.2018)

Fanusikom sportovych filmov som sa stal pozrenim si Rocky 1 so Stallonem. A odvtedy mam sportove filmy dost rad, a vobec tam nemusi byt box. Tu ani nebol, tu bol baseball. A aj ked osobne baseballu nerozumiem, pribeh slusne odsypal, Redford podal kvalitny herecky vykon a reziser Barry levinson odviedol slusnu rezisersku pracu. Kvalitna podivana : 84 %(9.4.2013)

• neoBlast

Potom co jsem několik baseballových utkání viděl naživo si troufnu tvrdit, že film Barryho Levinsona je docela přesný. Zachytil těch několik scén z utkáních tak nudně a v pomalém tempu, že se dostavuje ospalost a únava. Robert Redford téměř také spí a nudná vizuální stránka rozhodně nic neoživuje. Nejhorší baseballový film? Možná i nejnudnější sportovní film co jsem viděl, ale rozhodně nejhorší film Barryho Levinsona. 25 %(20.10.2013)

No to mě podržte!!! Servat plášť míčku odpalem tak to se našim ligařům ještě nepovedlo, ale co v Americe je možný všechno!! :o)(27.12.2004)

Docela zajímavé...(13.10.2014)

Čítal som knihu. Ale aj film bol výborný. R.Redford je mojím obľúbeným hercom......80%.(19.10.2010)

Když jsem byl před dvaceti lety malý, chodil do scouta a tam hrál baseball, byl tento film legenda. Teď jsem se k němu konečně dostal. Sice je poněkuď naivní a nevěrohodný, sází na scela standartní schéma, když všechno spěje k jedné hře kde pude o všechno, ale těžko se něco vyčítá, když má film eso takového kalibru jako je Robert Redford. Potěšila mě také nemalá role Wilforda Brimleyho, kterého si pamatuju z The Thing.(16.12.2009)

Mám rád sportovní filmy a musím říct, že první polovina filmu se mi moc líbila. Redford byl prostě skvělý. Ale po tom, co začal mít pletky s Kim a přstalo se mu dařit, tak to ztratilo šťávu a celkem zajímavý byl až závěr, i když ten happy end byl neskutečně kýčovitý.(16.5.2018)

Průměrný sportovní film, který bych já osobně zařadil do kategorie B.(14.6.2007)

• Mazlik4

Při závěrečném "ohňostroji" mě napadla jen jediná věc - ani sebelepší sportovní drama, i kdyby v něm hráli ti nejprovařenější hvězdy, režírovali by nejotřelejší režiséři a scénář psali sebelepší literární znalci, nemůže nikdy plnohodnotně nahradit reálné sportovní emoce! Přesně ty emoce, které zažijete přímo na stadionu (nebo třeba jen doma v gauči) při sledování svého oblíbeného týmu.(2.3.2011)

Super sportovní zážitek!(7.12.2012)

Baseballu moc nerozumím, popravdě vůbec, ale ty Redfordovy odpaly bych chtěl vidět v reálu - to je asi jako fotbalista, co by dával góly přes celý hřiště. Jinak ale moc krásný film, ostatně když se tak koukám tak Levinson ještě nenatočil něco, co by se mi nelíbilo. Redford nám mírně zestárnul, ale má na to stále s přehledem, Closeová jako jeho dávná láska, Bassingerová jako pěkná mrcha a skvělý je i Brimley v roli kouče. A celý film prostupuje taková magická atmosféra, díky které člověk ani na chvíli nepochybuje, že vše se rozhodne v posledním zápase v posledním odpalu a dopadne to dobře. A tak to v dobrým sportovním filmu má být!(16.4.2009)

Pri tomto hereckom obsadení sa inak nedá. Bombardéri filmového neba na čele s Redfordom a Duvallom a navyše v športovej dráme, ktoré žeriem? Tu sa na vek filmu nehľadí. Toto je sieň slávy žánru.(29.5.2016)

Kvalitni sportovni drama z baseballu s vybornym Redfordem.(13.7.2008)