Mladý Roy Hobbs, jenž má nevšední baseballový talent, si ze dřeva stromu poraženého bleskem vyřeže vlastní pálku, kterou nazve Fenomén (Wonderboy), a vydává se z rodinné farmy do Chicaga, aby své vlohy zúročil. Setkání s pomatenou fanynkou, která ho těžce zraní, však jeho kariéru o šestnáct let opozdí. Na prahu středního věku přichází do newyorského klubu Knights (Rytíři), ale o své místo v týmu musí bojovat. Jeho Fenomén se prosadí, ale cena je příliš vysoká. (oficiální text distributora)

pepa3rd

Film o vzestupu i pádu, intrikách, naději i snech. Kdo by řekl, že to vše se vejde do dvouhodinového snímku o baseballu. Nejspíše jeden z nejlepších filmů ze sportovního prostředí vůbec. 90 % ()

Carthorias

Redford je prostě Chlap. Nevymlouvá se na neštěstí osudu, nestěžuje si, dívá se životu přímo do tváře a pokud se mu nelíbí co vidí, odpálí na to home run. Muž je jen tak dobrej, jaký jsou jeho zásady, nehledě na jeho slugging percentage, a to je ponaučení, který stoprocentně podporuju. Navíc už vím, odkud vzal Homer nápad na svoji superpálku. ()

junxi91

Příběh jednoho talentovaného nahazovače a odpalovače, jehož kariéra však byla zabrzděna hned v počátku, a musela být o mnoho let později opět nastartována. V roce 1910 se malý Roy Hobbs učí hrát baseball pod vedením svého otce. Otec však utrpí infarkt a zemře. Do stromu, pod kterým otec zemřel, udeří blesk a z jeho dřeva si Roy vyrobí svou vlastní baseballovou pálku a vypálí do ní nápis "Wonderboy". Čas se posouvá a Royovi je 19 let a míří do Chicaga a poprvé v životě při tom cestuje vlakem. Za sebou nechává přítelkyni Iris. Ve vlaku se potkává s legendárním malým a otylým odpalovačem "Whammerem", sportovním spisovatelem Maxem Mercym a podivnou ženskou Harriet Bird, která sleduje Whammera. Vlak zastavuje, aby načerpal vodu, a Hobbs vyhrává sázku - dovede strikovat Whammera pouhými třemi nadhozy. Hobbs se setkává s tou podivnou ženskou v hotelu a ona se jej ptá, zda chce být ten nejlepší a on na to, že ano. A tak na něj ona vystřelí, postřelí jej do břicha a sama se zastřelí. O šestnáct let později v roce 1939 je Hobbs zapsán jako nováček do New York Knights, což je klub na posledním místě v žebříčku. Manažer Pop Fisher je kvůli tomu nasraný, protože Roy byl zapsán bez jeho souhlasu. Myslí si, že Roy je na hru příliš starý a podezírá majitele týmu z postranních motivů. Fisher nechce Roye nejprve zapsat, ale nakonec souhlasí poté, co vidí, jak Roy při odpalu doslova rozpáře míček. Hobbs se stává senzací a Rytířům se začíná dařit. Mezitím se Maxovi Mercymu zdá Roy nějaký povědomý, ale nedovede si ho zařadit. Zástupce manažera Red Blow řekne Hobbsovi, že pokud tento rok Knights prohrají, tak se jeho vlastnický podíl přenese na Judge, což je stínový většinový majitel týmu. Judge nabízí Royovi 5 000 dolarů za to, že bude během sezóny schválně prohrávat, což Roy, na rozdíl od Bumpa Baileyho, odmítá. Během tréninku sleduje Mercy Hobbse a během jeho nadhazování si vzpomene, kde ho už viděl. Představí jej Gusovi Sandsovi, což je sázkař, který sází velké sumy proti Hobbsovi. Hobbs se setkává také s krásnou blondýnou Memo Paris, což je bývalá Bumpova přítelkyně a Popova neteř. Jejich romance však přinese Hobbsovi smůlu a na hřišti se mu moc nedaří. Hobbsovi se pořád nedaří, až najednou spatří na tribuně ženu v bílém, a tak odpálí míček do hodin na výsledkové tabuli. Ta žena není nikdo jiný než jeho stará láska Iris, se kterou se sejde v restauraci a tam mu prozradí, že má dospívajícího syna. Hobbsovi se začíná dařit a Knights se dostávají na první místo, nicméně během párty po zápase je Hobbs otráven jistým Memem. Hobbs se dostává do nemocnice a z žaludku je mu vyjmuta stará stříbrná kulka. Doktor jej varuje, že by neměl hrát před úplným vyléčením, jinak pro něj může být další hra fatální. No, a tak to nějak pokračuje dál, Hobbs je lákán Memem a Judgem k tomu, aby za těžké prachy prohrával, zatímco se v něm probouzí stará láska k Iris. Následuje napínavý závěrečný zápas, kde se rozhodne o tom, zda Knights s poraněným a krvácejícím odpalovačem Royem obstojí proti Pirátům, kteří mají mladého a silného nadhazovače. Ale jo, byl to celkem dobrý příběh se šťastným koncem a opět tam nechyběla ani stará dobrá korupce, podvody, machinace, stojící proti čestnému a talentovanému sportovci. () (méně) (více)

krapek

No to si snáď robíte srandu s tým hodnotením, alebo ste videli nejaký iný film. Film ktorý som videl ja, bol plný naivne hlúpych momentov, ktoré by takto pokope boli trápne aj v animáku o Káčerovi Donaldovi. Začína to nepochopitelnou zápletkou s bláznivou fanúšičkou. Potom to chvíľu vyzerá, že by to mohlo byť aspoň na tie slabé 3*, až kým nepríde prvý blesk a padá to na 2*. A na konci, keď už si myslíte, že to snáď ustojí aspoň na tie 2*, tak to celé dorajbe rozstrieľané komentátorské stanovište a silvestrovský ohňostroj. Našťastie hneď po víťaznom údere nasleduje koniec, mať to ešte 5-10 min, tak to zrejme skončí v odpade. ()

Duke90

Nestárnoucí "Robertek" opět v plné síle s obrovským charismatem rozehrál velkou hru - a to doslova! Jelikož sportovních filmů na podobné téma stále přibývá, čekal jsem už i nějaké to klišé, ale tento film o houževnatém baseballistovi se tomuto faktu jednoznačně vymyká. Tohle je prostě život jednoho "obyčejného kluka" co se s životem porval hezky "poredfordovsku" a přitom stále nepřestal věřit, že právě on je nejlepší baseballista na světě. P.S.: Ještě bych rád dodal, že v té době to Glenn Close neskutečně slušelo a Kim Basinger s tím zkrátka nic nenadělá! ()

Bigwave

Říká se, že tento film v hlavní roli s R. Redford je nejlepším filmem s baseballovou tématikou. Film je natočený podle předlohy románu spisovatele Bernarda Malamuda. Předlohy se drží velmi zvolna a většinu základních fakt vynechává. I přes to mu to na kvalitě nijak neubírá. Film je zpracován bez velkých emocí, ale bohužel i s americkým megalomanským patokem (viz. Hobbsovy odpaly). Jinak je to příjemný snímek, který neurazí. ()

dundy666

Emoční bomba. Během filmu se ve vás vystřídají všechny pocity od radosti a štěstí po soucit a smutek. U konce člověk taky neví jestli se má smát či brečet. Škoda jen toho konce mohli ho nechat bez té poslední scény. Bylo by to takové otevřenější a myslím, že by to sedělo víc. Každopádně výborný film po kterém jsem začal nenávidět slizký byrokraty, jimiž se to tam jenom hemžilo :) Na mém hodnocení, ale menší drobnosti nic nezmění příběh byl dokonale strhující ()

Joedas

Skvělé vykreslení vlastně všeho. Jak sportovního prostředí, tak doby. A navrch spolehlivý sympaťák Redford. ()

kubilov

Tvrdohlavý chlapec odnikud, z něhož se stane díky zázračné baseballce velice talentovaný hráč, jenž však musí bojovat hned s několika větrnými mlýny, a tak se v New York Knights pořádně prosadí až když mu táhne na čtyřicet. Opravdu nevšedně odvyprávěný příběh v klasickém sportovním tématu "z nuly na vrchol" v podání výtečného Roberta Redforda, mladého Barry Levinsona a spousty dalších slavných herců ve vedlejších rolích. Jako celek se Natural místy rozhodně neubrání několika klišé a ani patosem se nešetří, ale nakonec je z toho docela hezká podívaná. ()

adamcik.patr

Jak říká ,,golfista,, Robert Redford ve své životní roli! Nejlepší film o baseballu a možná i nejlepší co se týče sportovního prostředí. Ještě několik hodin po skončení, jsem byl naprosto unešen. ()

george82

Za mě jednoznačně parádní film. Skvělý příběh i Redford. A Baseball je prostě královská hra. Tenhle film jsem si pouštěl dokola a dokola. ()

PlayEasy

Robert Redford má fakt Přirozený talent... Film, který pojednává o těžké cestě a težkém návratu jednoho nadaného baseballisty a o jeho skvělém konci, o dřině, o sportu, o lásce, o všem!!!!! Tenhle film je FENOMÉN!!!:) 90% ()

Mr.Lojza

Tento film není pouze o baseballu, ale hlavně o překonání nešťastného osudu a ukázky chlapeckého snu. Již v dětství mě tento snímek zaujal, i když jsem to vše bral hrozně těžce, protože jsem byl zvyklý na pohádkové konce, ale teďko v dospělosti chápu, že bez takového scénáře bych nejspíše na tento film už dávno zapomněl a pamatoval bych si možná tak rozbité hodiny nebo závěrečný ohňostroj (resp. jiskrostroj). Scénář je neoddiskutovatelně nejlepší, co se týče sportovních filmů a kéž by takových bylo více. ()

xBarushe

Asi jsem od něj čekala něco jiného. Přehnaný klaďas Robert Hercules Redford se na stará kolena vrací na hřiště, aby si dokázal, že stahování míčků z kůže a rozbíjení osvětlení na stadionu pro něj není vůbec žádný problém. Jsem ráda, že mám tuhle citovou nadneseninu za sebou.. ()

Zemřel herec Wilford Brimley

Zemřel herec Wilford Brimley