Když se podaří mimořádně sladit všechny složky tak obtížného výkonu, jakým je natáčení hraného filmu, a k tomu se navíc přidá geniální výkon skvělého herce, jakým Dustin Hoffman nepochybně je, zážitek, který to nabídne, určitě přetrvá ony dvě hodiny promítání. Proniknout do specifického světa autismem postižených lidí je samo o sobě nesnadné. Vybudovat kolem toho silný příběh s hlubokou a přesvědčivou mravní katarzí je výkon na hranici možností. A docílit jeho přesvědčivosti krajní uměleckou kázní, vůlí jít po kvalitě, která odmítá všechny výhrady a podstupuje nemalé umělecké riziko, to už je něco, na co se tak lehce divákovi nezapomíná. Hollywoodské prvky ve struktuře díla určitě najdeme stejně tak jako proslulou "happyendovost". V tomto případě to však nejenže nevadí, naopak, jen to potrhuje mravní poselství. S Hoffmanovým jménem jsou oprávněně spojovány prestižní herecké výkony a nemalá část jeho filmografie patří již dnes k tomu nejlepšímu, co kdy bylo natočeno. Nejen v Hollywoodu. RAINMAN tuto genialitu dále potvrzuje jako jeden z více článků oslnivé Hoffmanovy kariéry. Jako článek ne jediný a určitě ne zdaleka poslední.(20.1.2008)

Přesní jsou všichni herci - tj. skvělý je Cruise i Hoffman - ten ovšem v daleko náročnější roli. A dobrý scénář - sice dost sentimentální, ale to já radši než realistické a nekoukatelné. Některé dialogy jsou nezapomenutelné - vypočítávání jaké ztráty měly letecké společnosti, nebo problémy při stravování: "Ovšem, já...já...já tu nemám parátka, parátka musí na stole před palačinkami. Jestli přinesou párátka po palačinkách bude rozhodně pozdě."(7.6.2003)

Excelentně vyvážený film v poměru drama:komedie a ještě lepší herecké výkony, z nichž nevypíchnout životního Hoffmana by byl hřích. Mistrně napsané, mistrně zahrané, mistrně zrežírované. Hledat tady chybu je holý nesmysl. Evergreen a spolu s Forrestem jedinečný film, na který se dá koukat pořád dokola. [Přesná stopáž: 133 min](1.1.2008)

Charlie sice neměl svého otce moc v lásce, ale tak nějak počítal s tím, že jako univerzální dědic už nikdy nebude muset sáhnout na práci. Z otcovy závěti je však patrné, že penězi mu nikdo charakter kazit nebude, neboť finance byly převedeny směrem k autismem postiženému bratrovi Raymondovi, o jehož existenci Charlie neměl ponětí. Charlie, ze zištných důvodů, vezme svého osobitého bratra na výlet po USA, při kterém zjistí, že jsou na světě důležitější věci než papírky potištěné magnetickým inkoustem a opatřené ochrannými prvky.(30.11.2008)

Charlie Babbitt udělal vtip. To se jednou potká paní Lahočná s paní Kostlivou a paní Kostlivá povídá tý paní Lahočný: „Tak mně nějak nehoří karma nebo co.“ No a ta Lahočná povídá tý paní Kostlivý: „No tak si tam dejte bombu, víte.“ Tak si tam dá bombu a potkaj se asi zase za tejden a ta Lahočná se ptá Kostlivý: „Tak copak paní, jestlipak vám už hoří ta karmá?“ A vona ta Kostlivá povídá: „Ale copak o tó, karma mi hoří dobře, ale já hledám barák.“ Charlie Babbitt udělal další vtip. Tentokrát čínský. 爸有性別與他的妻子和小約瑟夫說: „猴吃一個香蕉.“ Ten se povedl, že? Jsou věci, které prostě sednou. Dobrý vtip je jako poctivec ve vládě. Není žádný, ale dva tři se tak tváří. Stejně je tomu u filmu. Jednou za deset let padne mezi plebs solidně odsýpaný příběh, kterýžto film onen plebs vynese do oblak pro jeho lidskost a kvalitu ukázaných skutečností o autismu. Od těch dob je autismus něco víc, než nemoc. A tak nezbývá, než filmu, byť byl ve faktech zcela scestný, pogratulovat, protože pobavil stejně dobře jako dobrý vtip. Charlie Babbitt udělal...(25.6.2012)

• - Most za oknem v bance a za kterým se ohlíží Raymond (Dustin Hoffman) je Suspension Bridge přes řeku Ohio. Jeho stavitelem je J. Roebling (proslavil se zejména stavbou Brooklynského mostu v New Yorku). (jfilaa)

• - Původně měla být postava Raymonda veselá a přátelská, ale po přečtení scénáře přišel Dustin Hoffman s nápadem autisty stáhnutého do sebe. (don corleone)

• - Scéna v motelu, kdy se Charlie (Tom Cruise) rozpomíná na staršího bratra, byla natočena na jeden záběr. (Nine)