Drama / Road movie

USA, 1988, 133 min (Alternativní: 128 min)

Scénář: Ronald Bass, Barry Morrow .. Dustin Hoffman samozřejmě podává excelentní výkon ve výtečném příběhu, ale mladý Tom Cruise sekunduje velmi zdatně, což musím taktéž zdůraznit. Film mého srdce a určitě nej životní počin od Barry Levinsona.(15.10.2006)

Rain Man byl pravděpodobně prvním mainstreamovým dramatem, které se kdy probouralo do mého užšího top. Z blíže nespecifikovaných důvodů se mi totiž velice líbil už v dětství. Příběhu fracka, do jehož arogantního náhledu na svět nečekaně vstoupí osoba, nutící ho přehodnotit lecos ze svého života, vévodí typově přesně obsazený Tom Cruise, překrásná Valeria Golino a působivý výkon Dustina Hoffmana. Nezáleží na tom, že je dějová kostra vcelku neoriginální, protože nevelkolepé zpracování a vkusně ukočírovaná sentimentalita jí dávají v kombinaci s áčkovým obsazením a pozoruhodnou atmosférou nevídanou sílu. Závěr u vlaku už se pohybuje někde nad myslitelnou stupnicí hodnocení... Soundtrack je rovněž dokonalost.(29.12.2006)

Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Herecký koncert Toma Cruise i Dustina Hoffmana, ale ten Dustinův autistický Rain Man je tak nějak víc vidět. Některé scény mne vždy dostávají - Rain Manovo hučení a sledování TV při milování Charlieho a partnerky, nebo jeho pasáž na přechodu pro chodce - "Walk" a "Don´t walk", či hodnocení patrně první pusy v životě: "Mokrá". A na závěr zahřeje i Rain Manův vývoj pod vlivem bratra: "K-Mart je šunt" :) Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=KKC3W0awjm0(16.5.2012)

Charlie sice neměl svého otce moc v lásce, ale tak nějak počítal s tím, že jako univerzální dědic už nikdy nebude muset sáhnout na práci. Z otcovy závěti je však patrné, že penězi mu nikdo charakter kazit nebude, neboť finance byly převedeny směrem k autismem postiženému bratrovi Raymondovi, o jehož existenci Charlie neměl ponětí. Charlie, ze zištných důvodů, vezme svého osobitého bratra na výlet po USA, při kterém zjistí, že jsou na světě důležitější věci než papírky potištěné magnetickým inkoustem a opatřené ochrannými prvky.(30.11.2008)

Kdo umí zahrát lépe autistu než Dustin Hoffman??? Nikdo!!! To snad ani nejde. Tento herec se dokáže vžít do role s naprostou presvečivostí. Hraje excelentně a film je vlastně jeho "one man show". Tom Cruise zvládá svojí roli i díky tomu, že je mu podobné být mladý, arogantní, ctižádostivý a mít rád penízky. Nakonec se u něj více rozvine bratrská láska. Režii nejde nic vytknout. Tento film miluju. Ne kvůli Tomovi, ale opravdu hlavně díky Dustinovi snad v životní roli....Nevím o lepším držiteli malé zlaté sošky!!(16.6.2004)

• - Během natáčení v kasinu chodil Dustin Hoffman hrát v přestávkách Black Jack. (don corleone)

• - Raymond (Dustin Hoffman) odmítá navázat oční kontakt s kýmkoli, s kým mluví. Režisér Barry Levinson proto natočil většinu dialogů mezi Charliem (Tom Cruise) a Raymondem z profilu. (Nine)

• - Natáčelo se od 2. května do 28. července 1988 v Kalifornii, Kentucky, Ohiu, Indianě, Nevadě a v Oklahomě. (Varan)