• slovenský

USA, 1988, 133 min

V roku 1989 bol soškou Oscara za hlavný mužský výkon ocenený Dustin Hoffman. Skvelým, nezabudnuteľným, silne emotívnym spôsobom stvárnil postavu autistického pacienta Raymonda Babbitta v dráme "Rain Man". Podal úchvatný, excelentný herecký výkon. Bez výhrad súhlasím s tým, že mu bola udelená Cena Akadémie. "Rain Man" sa stal v tom roku aj najlepším filmom. Tu by som si dovolil trocha polemizovať, pretože je tam niekoľko malých rušivých detailov, ktoré u Oscarových snímkov nerád vídam. Tu konkrétne ma nenadchol scenár, aj keď sa mi páčila forma road movie. Vyvrcholenie ma takmer až sklamalo. No a Tom Cruise tiež veru nebol v niektorých momentoch moc presvedčivý. Niekedy Hoffmanovy nestačil. Film je to výborný, ale Oscara by som mu nedal. A nedám mu ani päť hviezdičiek. ****(15.7.2013)

Dustin Hoffman zřejmě ve své životní roli. Tom Cruise mu zdatně sekunduje a tak tady máme jeden z nejlepších snímků 80. let. Výborná je především scéna v kasinu, ale takhle by jsme jich mohli napočítat víc a víc. Vlastně každou, ve které se Hoffman objevuje, protože si je všechny ukradl pro sebe. Takže díky Rain Mane.(18.11.2009)

Excelentně vyvážený film v poměru drama:komedie a ještě lepší herecké výkony, z nichž nevypíchnout životního Hoffmana by byl hřích. Mistrně napsané, mistrně zahrané, mistrně zrežírované. Hledat tady chybu je holý nesmysl. Evergreen a spolu s Forrestem jedinečný film, na který se dá koukat pořád dokola. [Přesná stopáž: 133 min](1.1.2008)

Hoffman to zahral geniálne. Vážne klobúk dole. Občas mám tu česť s podobnými ľudmi a pár krát si na Rain Mana spomeniem. To sa potom človeku vylúdi jemný úsmev na tvári a povie si: "Hej to je ono". Veľký film o veľkej láske, tentokrát bratskej. Celé ich zbližovanie pekne klape a je radosť to sledovať. Sentiment, nesentiment naozaj mám tento film veľmi rád.(8.7.2005)

„Nemiešajte sa medzi nás. Je to moja rodina. Počujete? Nemiešajte sa medzi nás.“ Ťažko povedať, ako by táto pôvabne poetická road movie s ponaučením dopadla, keby sa réžie chopil pôvodne zamýšľaný Steven Spielberg a nie jeho talentovaný (a „serióznejší“) kamarát Barry Levinson. Ale to riešiť nemusíme, pretože výsledok je skvelý. Tom Cruise, Dustin Hoffman a Valeria Golino rozohrávajú veľkú šachovú partiu, ktorej radi odpustíte miestami predsa len prílišné tlačenie na pílu, čo sa týka posolstva o príliš „akademicky“ a akosi za každú cenu polepšenom hajzlikovi. Na strane druhej, každému z nás by sa občas taký Rain Man zišiel. 70 %(27.12.2004)

• Tom Cruise

• - Zprvu dostal scénář do rukou Peter Weir, který jej odmítl s tím, že ho nijak nezaujal. (Venkovan)

• - Scéna v motelu, kdy se Charlie (Tom Cruise) rozpomíná na staršího bratra, byla natočena na jeden záběr. (Nine)

• - Raymond (Dustin Hoffman) odmítá navázat oční kontakt s kýmkoli, s kým mluví. Režisér Barry Levinson proto natočil většinu dialogů mezi Charliem (Tom Cruise) a Raymondem z profilu. (Nine)