Drama / Road movie

USA, 1988, 133 min

Stačí mi podívat se na plakát k filmu a všechny pocity se vrátí. Dustin Hoffman stvořil nový ekvivalent k sousloví "uvěřitelný výkon" a svým autistickým Raymondem odsouvá všechny Oscarem oceněné herce v historii Akademie někam úplně jinam. Až jednou budu sestavovat žebříček mých nejoblíbenějších a nejsilnějších hereckých výkonů, v čele bude vyhrazené místo pro Dešťového mužíčka. Dramat o sbližování je hodně, ale díky problematice tématu a s tím související markantní rozdílnosti obou bratrů je Rain Man geniálním počinem.(5.5.2007)

Film, který příjemně pohladí na duši a nejen to. Díky němu se vcítíte do kůže jak "autisty" Dustina Hoffmana, tak i jeho "bratra" Toma Cruise a to tak, že doslova. Není co bych dodal k hereckému výkonu Dustina Hoffmana. Oskar je za to naprosto zasloužený a pro mě je toto jedno z mála rozhodnutí, za kterým si spolu s komisí pro udělení Oskarů stojím. --- Je artistický? - Ne. Ne on je autista. - To vůbec neznám.(2.12.2006)

Lidi milují zvláštní lidi a to, kdž jim něco přebývá a v něčem naopak excelují. Skutečnost ale není obvykle tak romantická. Muž, který tvůrcům posloužil jako předloha, tak ve skutečnosti není erudovaný třeba v literatuře, neb jsem viděl dokument s ním, ale mluvil jen jako běžný, obyčejný slovník, což není pro mě erudovanost. Na dotazy odpovídal něco jako "mluvící pes" v Arabele, kde hrál Omler vědce z říše pohádek pro dospělé. Pro Toma Cruise je to ideální role, potřebuje prachy, vztah s bratrem, který mu občas leze na nervy, ale současně je mu i peněženkou, to je pro Toma opravdu moc pěkná role. .(29.9.2010)

"Nikdo nedokáže propočítat kombinaci šesti balíčků současně." Tak tady bych si dovolil opravit, že to nedokáže nikdo kromě výborného řidiče autisty Rain Mana. Ten mě hrozně bavil, kdykoli neměl záchvat. Jakmile ho však dostal, tak ... o-ou. A namachrovaný Charlie mě nebavil vůbec. Nejdřív hýřil nepříjemnou arogancí a jeho překotnou změnu jsem mu prostě nevěřil. Já jsem totiž úplně normální, takže hned zjistím, kdo je na první metě a jelikož je úterý, tak mám ve 12:00 smažák. To je za 41 minut a 35 sekund. Teď už 23 sekund.(8.1.2019)

Hoffman to zahral geniálne. Vážne klobúk dole. Občas mám tu česť s podobnými ľudmi a pár krát si na Rain Mana spomeniem. To sa potom človeku vylúdi jemný úsmev na tvári a povie si: "Hej to je ono". Veľký film o veľkej láske, tentokrát bratskej. Celé ich zbližovanie pekne klape a je radosť to sledovať. Sentiment, nesentiment naozaj mám tento film veľmi rád.(8.7.2005)

• Tom Cruise

• - Ze Cincinnati jedou Charlie (Tom Cruise) s Raymondem (Dustin Hoffman) nejprve po mezistátní silnici 275 (Ohio–Indiana–Kentucky) a poté pokračují po U.S.60 což je, stejně jako slavná šestašedesátka, silnice spojující západ s východem USA. Ale to už jsou v Tucumcari v Novém Mexiku, jedou tedy patrně po U.S.40. Pro účely další zápletky si cestu prodlouží přes Las Vegas, zde projíždějí po Stripu. Bratři společně rozbijí bank v kasinu Caesar Palace, před kterým se Raymond konečně posadí za volantu bratrova Buicku. Celá cesta ze Cincinnati do Los Angeles měří asi 2 315 mil (3 726 km) a trvala by asi 36 hodin čisté jízdy. (jfilaa)

• - Raymond (Dustin Hoffman) odmítá navázat oční kontakt s kýmkoli, s kým mluví. Režisér Barry Levinson proto natočil většinu dialogů mezi Charliem (Tom Cruise) a Raymondem z profilu. (Nine)

• - Společnosti Warner Bros. se naskytla v jednu chvíli příležitost produkovat tituly Rain Man (1988) a Forrest Gump (1994), které se následně staly veleúspěšnými. Nejprve odmítla Rain Mana, neboť se obávala nezájmu diváků o takové téma. Film tak vznikl v produkci United Artists. Zpočátku se zdál předpoklad WB správný. V prvním týdnu snímek vydělal pouhých 6 milionů amerických dolarů, nicméně během pár týdnů vzrostl zájem diváků tak rapidně, že se film dlouho držel na první příčce návštěvnosti. Následně se společnost vzdala i Forresta Gumpa (1994), protože se domnívala, že by diváci nechodili do kina na film s podobnou tématikou jako Rain Man. Ve Warner Bros. se opět mýlili. Film vznikl pod křídly společnosti Paramount Pictures a stal se jedním z nejúspěšnějších snímků všech dob, když v amerických kinech vydělal zhruba 330 milionů dolarů. (Nine)