Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Do amerických prezidentských voleb zbývají jen dva týdny a Conrad Brean, specialista na problematiku médií, je narychlo povolán do Bílého domu. V podzemní zasedačce se dozvídá o hrozícím sexuálním skandálu mezi prezidentem a nezletilou skautkou, celou kauzu totiž plánuje několik stanic ještě ten večer odvysílat v hlavních zprávách. Breanovým úkolem je zastavit blížící se mediální bouři a zároveň prezidentovi napomoci k jeho znovuzvolení na další funkční období. V tak krátkém čase je jedinou možností odvrátit pozornost veřejného mínění jiným směrem. Brean se proto spojí s hollywoodským producentem Stanleym Motssem a společně vymyslí absurdní plán: nejdříve jsou zveřejněny falešné zprávy o neexistujících bombardérech B-3 a vzápětí USA musí čelit nečekanému útoku albánských radikálů. To je však jen počátek neobyčejně věrohodné hry s fakty a iluzemi, která s každým dalším dnem do voleb nabírá co do absurdity na obrátkách... Americký film natočil úspěšný režisér Barry Levinson (Rain Man, Dobré ráno, Vietname, Bugsy), který satiricky laděné komedii vtiskl dostatek věrohodnosti, humoru a nadsázky. Postavu chladnokrevně a cynicky uvažujícího Conrada Breana si zahrál Robert De Niro (Taxikář, Zuřící býk, Irčan), zatímco velikášsky a furiantsky vystupujícího producenta Motsse představuje Levinsonův dvorní herec Dustin Hoffman (Absolvent, Hrdina proti své vůli, Smrtící epidemie). Autory promyšleného scénáře se skvěle napsanými dialogy jsou pak scenáristka Hilary Henkinová a známý dramatik David Mamet, zároveň jde však o volnou adaptaci knihy Americký hrdina Larryho Beinharta. Ani jeden z tvůrců ovšem nemohl tušit, jak rychle a blízko se přiblíží skutečnosti. V lednu roku 1998, pouhý měsíc po premiéře propukl sexuální skandál prezidenta Billa Clintona, který vzápětí nařídil bombardování v Súdánu. Situace se pak opakovala ještě dvakrát: během projednávání Clintovova impechmentu bombardovaly Spojené státy Irák a pár měsíců na to také Jugoslávii. Název filmu se pak na dlouho dobu ustálil jako označení pro mediální čachry a odvádění pozornosti od klíčových problémů. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (483)

Renton 

všechny recenze uživatele

Scénář: Hilary Henkin, David Mamet .. Je to přitažené za vlasy anebo dotažené k (absurdní) dokonalosti? Žánr komedie může působit velmi matoucím dojmem - úsměvů na tváři děj mnoho neudělá a spíše mrazivě baví díky několika výtečným dialogům a popisům, jak je (asi) snadné manipulovat s davem s pomocí masmédii. ()

Djkoma 

všechny recenze uživatele

Dva muži se rozhodnou zakrýt aféru sexuálního obtěžování větši katastrofou. Ukázka, že dva lidé s mocí by dokázali vymyslet světovou katastrofu nebo válku někde daleko od Spojených států Amerických. A ještě by se v ukázkách proběhla Kirsten Dunst. Mystifikace lidí okolo za účelem zakrytí jedné aféry. Chtěl bych mít podobnou moc, ale lepší charakter. ()

Enšpígl 

všechny recenze uživatele

Hodně, ale fakt hodně dobrý. Film těží ze svého námětu úplný maximum. Nevěděl jsem, jestli se mám smát nebo spíš plakat nad tím jakým způsobem se dá manipulovat s veřejným míněním a troufunu si říct, že ani tvůrci sami nečekali , že tnou do živýho i 20 let od vzniku filmu. Bobby i Dustin předvádí naprosto suveréní herecký představení. ()

Isherwood 

všechny recenze uživatele

Strašná pakárna! Film, který má poukazovat na to, jak vláda dokáže skrz média manipulovat s veřejným míněním, se snaží samotného diváka vmanipulovat do myšlenky, že k tomu vlastně stačí tři lidé. Jasně, je to satira, ale jdoucí proti zdravé logice a navíc absolutně bezzubě. Až na pár výjimek nevypustí postavy z huby nic, coby mělo údernost nebo vtip. DeNiro s Hoffmanem skvělí, ale vlastně devadesát minut střílí totálně naprázdno. V době vzniku měl film alespoň potenciál, za ta léta ztratil i ten. ()

Galerie (15)

Zajímavosti (16)

  • Během pohřební scény vojáci z vojenské kapely hrají se členy pochodového orchestru Riverside Community College. (dinamit_1)
  • Scéna, ve které visí na drátech boty přivázané tkaničkami se natáčela kousek od US Capitolu na East Capitol Street. Produkce nechala několik párů na místě i po natočení scény - vydržely tam i několik let. (don corleone)
  • Okrem Kalifornie, kde prebiehala väčšina filmovania, navštívili filmári aj mesto Nashville v americkom štáte Tennessee. (MikaelSVK)

Související novinky

Zemřela herečka Anne Heche

Zemřela herečka Anne Heche

12.08.2022

Kdo sledoval zprávy ze světa posledních několika dnů, zřejmě tušil, že smutná novina se nevyhnutelně blíží. Před necelým týdnem totiž americká herečka Anne Heche během fatální autonehody v Los… (více)

Reklama

Reklama