Do amerických prezidentských voleb zbývají jen dva týdny a Conrad Brean, specialista na problematiku médií, je narychlo povolán do Bílého domu. V podzemní zasedačce se dozvídá o hrozícím sexuálním skandálu mezi prezidentem a nezletilou skautkou, celou kauzu totiž plánuje několik stanic ještě ten večer odvysílat v hlavních zprávách. Breanovým úkolem je zastavit blížící se mediální bouři a zároveň prezidentovi napomoci k jeho znovuzvolení na další funkční období. V tak krátkém čase je jedinou možností odvrátit pozornost veřejného mínění jiným směrem. Brean se proto spojí s hollywoodským producentem Stanleym Motssem a společně vymyslí absurdní plán: nejdříve jsou zveřejněny falešné zprávy o neexistujících bombardérech B-3 a vzápětí USA musí čelit nečekanému útoku albánských radikálů. To je však jen počátek neobyčejně věrohodné hry s fakty a iluzemi, která s každým dalším dnem do voleb nabírá co do absurdity na obrátkách... Americký film natočil úspěšný režisér Barry Levinson (Rain Man, Dobré ráno, Vietname, Bugsy), který satiricky laděné komedii vtiskl dostatek věrohodnosti, humoru a nadsázky. Postavu chladnokrevně a cynicky uvažujícího Conrada Breana si zahrál Robert De Niro (Taxikář, Zuřící býk, Irčan), zatímco velikášsky a furiantsky vystupujícího producenta Motsse představuje Levinsonův dvorní herec Dustin Hoffman (Absolvent, Hrdina proti své vůli, Smrtící epidemie). Autory promyšleného scénáře se skvěle napsanými dialogy jsou pak scenáristka Hilary Henkinová a známý dramatik David Mamet, zároveň jde však o volnou adaptaci knihy Americký hrdina Larryho Beinharta. Ani jeden z tvůrců ovšem nemohl tušit, jak rychle a blízko se přiblíží skutečnosti. V lednu roku 1998, pouhý měsíc po premiéře propukl sexuální skandál prezidenta Billa Clintona, který vzápětí nařídil bombardování v Súdánu. Situace se pak opakovala ještě dvakrát: během projednávání Clintovova impechmentu bombardovaly Spojené státy Irák a pár měsíců na to také Jugoslávii. Název filmu se pak na dlouho dobu ustálil jako označení pro mediální čachry a odvádění pozornosti od klíčových problémů. (Česká televize)

Boss321

Americký prezident je 11 dní před volbami obviněn ze sexuálního zneužití a tak nastupuje tým, který má za úkol odvést od této aféry pozornost. Pohled do zákulisí vysoké politiky a hlavně do zákulisí médií je hodně zajímavý, ale ve skutečnosti by to takhle asi fungovat nemohlo, protože jenom tak si vymyslet válku by nejspíš asi jen tak nešlo, ale bůh ví jak to bylo s Írákem :-). Dustin Hoffman je v roli producenta velmi přesvědčivý a jen to potvrzuje nominace na Oscara. Robert De Niro a Anne Heche se svými výkony také určitě neztratili. Za zmínku stojí i vedlejší role pro Kirsten Dunst a Woodyho Harrelsona. Barry Levinson natočil slušnou bokovku, která vznikla za pouhé dva týdny.... ()

Jara.Cimrman.jr

"Dobrý plán dnes je lepší než dokonalý zítra." Popírám, že máme bombardéry B-3, rovněž popírám problémy s Albánií, taky popírám odjezd generála Scotta do Seattlu a to jsem ani nesouložil se Světluškou v Bílém domě. Válka je zkrátka showbyznys a nikdo neumí vyrábět a produkovat válku jako Conrad Brean se Stanleym Motssem. Já tento snímek prostě miluju a tak by mě zajímalo, ve kterým studiu se natáčelo 11. září 2001. A samozřejmě bych chtěl mít práva na nějakou válku, abych mohl prodávat stužky, čepice a maskáčový plavky s logem války a s vlastnoručním podpisem mrtvýho hrdiny. ()

xxmartinxx

Kříženec pozdějších Děkujeme, že kouříte a Obchodníka se smrtí. Vynikající herci, atmosféra dostatečně přetažená a satyrická, přitom je stále možné brát film vážně. Mile mě překvapil i tvrdý konec. Že je film ve své nadnesenosti neškodný, mi vůbec nevadí. ()

igi B.

MYSTIFIKACE? Abychom se jednou nedivili. Štěstí přeje připraveným. Skryto v komedii... Akta X jsou přece taky pitomost že... :-) Pět hvězd je moc, čtyři málo. Tak čtyři a půl... ()

dobytek

Výbornej nápad, výborný filmový zpracování, výbornej De Niro i Hoffman. Prostě výbornej film. Nemam, co bych vytknul. Snad jenom, že to mohlo klidně bejt delší. Kéž by se takovejch filmů točilo víc. ()

flanker.27

Kráčej světem s očima otevřenýma. Kriticky vše hodnoť, ověřuj, uvažuj. Jak se dá zblbnout celý národ, o tom vám poví tenhle film. Ale vina za to, že jsou z nás poslušné ovce, je výhradně na nás. BTW film krásně ukazuje, kam až dospělo mainstreamové zpravodajství. Veškerá investigativnost, pídění se za informacemi a jejich ověřování už neexistují. I sdělovací prostředky jsou v lepším případě ukolébány pocitem, že v demokracii k nám přijde pravdivá informace tak nějak sama od sebe, v horším serou na ověřování, protože důležité je přinést zprávu první nebo rovnou samy manipulují (viz pěkná glosa v canakjově komentáři). "Můj táta mi říkal, a já se toho držím, neměň koně v prostřed proudu." "Co nám kdy Albánci udělali? - A co kdy udělali pro nás? Znáte nějakýho Albánce? Kdo by věřil Albáncům." ()

gudaulin

Ne zcela doceňovaná filmová lahůdka o tom,jak to chodí v politice a v médiích (nejenom) ve Spojených Státech...Dokonale vychytaný scénář se skvělou pointou, sarkastické hlášky, přesný casting a bezchybné herecké výkony.Těžko hodnotit,jestli je lepší De Niro či Hoffman,protože excelují oba. Z řady výrazných menších rolí stojí za zmínku Anne Heche v roli pracovnice politického sekretariátu a H.Macy coby agent tané služby ("Vím jenom dvě věci-ovesná kaše chutná hrozně a nejsme ve válce!"). Film s inteligentními dialogy určený přemýšlivým divákům. Celkový dojem 95%. ()

Segrestor

Komedie, komedie, pořád komedie, teď trochu akce, furt ještě komedie a na konci takový drama, kýho šlaka, kdo tohle vymyslel? Dodnes nevím, jestli je to ryzí komedie, nebo jedno velké lidské drama. ()

Dudek

Velmi zajímavý počin, který dokáže neuvěřitelným způsobem zpracovat diváka a udržet si jej až do konce. Většina herců se tváří, jako by brala tento snímek jako dovolenou a svých role si vysloveně užívají, úžasná je třeba minirole Woodyho Harrlesona jakožto národního hrdiny, kolem jehož osudu se vyrojí ještě plno zapeklitých situací. A to je právě ta největší síla tohoto snímku. Absolutní nepředvídatelnost. Scénář každou chvíli vyrukuje s něčím nečekaným, jen aby divákovi za okamžik způsobil nový šok. To že je synopsy nutno brát s velkou dávkou nadhledu je jasné, ale pokud přistoupíte na tuhle hru, určitě se na půldruhé hodiny solidně zabavíte. [TOP 19/12 75%] ()

StarsFan

Moc hezká politická satira, která na aktuálnosti neztrácí ani po Clintonově éře, pravda už tu nejde o nějakou světlušku (stážistku), ale o Albánii (Irák), která v příběhu (ve světě) hraje snad ještě větší roli. Stejně jako ona manipulace médii a falšování války, no neproběhla celým světem nedávno zpráva o falšování války mezi Palestinou a Izraelem? Ano, nebyla sice "až takhle vymyšlená", na druhou stranu média hodně ráda vsázejí na ony srdcervoucí výjevy, které z jinak normálně myslících lidí udělají stádo volů. A tahle komedie přesně taková je: kousavá, štiplavá s mimořádně dobře napsanými dialogy. De Niro a Hoffman tradičně skvělí, myslím, že si tenhle film (i díky mý posedlosti americkou politikou) dám v budoucnu ráda znovu, mám totiž pocit, že by mohl být na druhý pohled ještě lepší. Dodatek 14. září 2008 Podobně jako u Zuřícího býka, i u Vrtěti psem platí, že jeho genialitu doceníte až ho uvidíte poněkolikáté. Dialogy plynou jeden za druhým a napoprvé snad ani nejde všechny ty geniální narážky pochytit. Člověka, který dokázal tohle vymyslet a napsat, upřímně obdivuju. Prezidentův štáb si vymyslí válku s Albánií ("Co nám kdy udělali?" "A co kdy udělali pro nás?") a najme si producenta, který ji v Hollywoodských studiích natočí ("Během natáčení The Four Horsemen of the Apocalypse tři jezdci zemřeli dva týdny před natočením finálního záběru. Tohle není nic. Je to jako první dějství: Válka."). K tomu všemu vzniká oslavná píseň na americké hrdiny ("Na Albánii se blbě vymýšlejí rýmy."), nastrčený americký hrdina se vrací do vlasti ("Když jsme říkali, že chceme někoho ze speciálního programu, poslali nám speciálního zločince."), CIA odhaluje, že je celá zápletka kolem války vymyšlená ("Žádná válka není." "Je, vy se nedíváte na televizi?"), prezident si přeje na válečných záběrech pouze a jedině bílou kočku... Neuvěřitelné. Nadčasové. Nestárnoucí. "Prezident bude hrdina. Přinesl nám mír." "Ale vždyť nikdy nebyla válka." "Tím lépe." ()

berg.12

Dějově nic objevného, o politice a médiích opravdu žádné iluze nemám. Hlavní, co film táhne, je humor a sympatické herecké výkony obou hlavních představitelů. ()

sud

Víte, proč pes vrtí ocasem? Protože je chytřejší, než ocas. Kdyby byl ocas chytřejší, vrtěl by psem! Zajímalo by mě, jak moc se asi film líbí v Albánii...80%. ()

castor

Prezidenta je třeba chránit, takže kompromitující materiál v podobě sexuálního chtíče musí přebít klidně i nová světová válka. Mystifikující Barry Levinson posílá do akce filmového producenta Dustina Hoffmana a speciálního (loajálního) poradce Roberta De Nira, kteří budou umně zahlazovat následky prezidentova jednání. Oba jsou zdatní manipulátoři, oba sypou nápady z rukávu, oba mají analytické mozky a ještě se u toho baví. Vypustí několik kouřových clon, aby oblafli média a následně celý národ. Uchopené je to zajímavě, ale asi bych víc tlačil na komediální pilu a několik scén (i přes krátkou stopáž) je tak nějak prázdných. 70% ()

*CARNIFEX*

14 dní do volieb nového prezidenta má byť staronový kandidát obvinený zo sexuálneho obťažovania mladého dievčaťa. "Vláda" musí podniknúť kroky, ktoré zachránia jeho reputáciu a zabezpečiť tak opätovné víťazstvo. Ale ako? Toto je jedna z možnosti! Sakra, to bolo ale silno konšpiračné. Musím povedať, že napriek tomu, že mám takéto snímky naozaj rád, tento ma svojou absurdnosťou naozaj odrovnal. Toto neprehltnem ani ja. Je mi ľúto, ale z môjho pohľadu vyšla len myšlienka, zvraty počas priebehu deja a herecké obsadenie. ()

ripo

Ak je pes múdrejší od svojho chvosta - je všetko v poriadku. Ak však chvost je múdrejší od svojho majiteľa, začína s ním "točiť". O tom, aká dokáže byť sila médií o zákulisných ťahoch a intrigách v predvolebnej kampani na prezidentské voľby v USA, o tom ako ututlať prezidentský prieser a ako oblafnúť pospolitý ľud, tak o tomto všetkom je tento film . ()

troufalka

Pobaví pokaždé, když se vrtí psem. Tady to scénárista neodfláknul - krásné vystupňování příběhu, dialogy do huby, několik hlavních figur v popředí, s prokreslením charakterů včetně staré boty, perfektní provedení. A odpovídající výsledek!! (26. 2. 2018 ve slovenském dabingu) ()

MMR

No tato "komedie" ve mně budí smíšené pocity. Přesto, že je to celé prošpikované lhaním a výmysly, tak mě to moc nesedlo, a to nejspíše z důvodu, že se tam až příliš mluvilo, což já osobně nemám rád. To už si radši vyčistím zuby :-D Ale i přes to, že je to založené spíše na dialozích, nakonec ohodnotím průměrem. ()

gogo76

Dobre obsadené, chytré, ale napriek tomu dosť ukecané a prakticky po celú stopáž dosť jednotvárne. Ale zlatá pravda- média hýbu svetom. 60% ()

Amarcord_1

95% - Krásný film o tom, do jaké míry je naše vlastní představa světa ovlivnitelná médii. Rok vzniku filmu napoví, že se film neinspiroval aférou Clinton / Lewinski, ale že tomu klidně moho být i naopak. Nestydím se přiznat, že tento film změnil můj přístup ke zprávám i k reklamám (i těm, které se jako reklamy netváří). Kdokoli namítne, že je ten film trochu ad absurdum, ale já na něm kromě trochu uspěchaného konce nic tak nereálného nevidím. Naivní? Průhledné? Jen proto, že Hoffmanovi s De Nirem od začátku vidíte do karet... Wag the Dog je film, který pobaví i po několikátém shlédnutí a jeho myšlenky (není to jen o mediální manipulaci) jsou, a budou stále více aktuální. ()

Zemřela herečka Anne Heche

Zemřela herečka Anne Heche