Ztraceni ve vesmíru

• USA Lost in Space
USA, (2018–2021), 23 h 18 min (Minutáž: 39–66 min)

Mina Sundwall, Molly Parker, Toby Stephens, Parker Posey, Maxwell Jenkins, Taylor Russell, Ignacio Serricchio, Amelia Burstyn, Raza Jaffrey, Ajay Friese (více)

Série(3) / Epizody(28)

Recenze uživatele Anderton k tomuto seriálu (32)

Ztraceni ve vesmíru (2018)

Tak nechajme sa prekvapiť, či Lost in Space skutočne skončili treťou sériou. Všetko sa dokonale uzavrelo, všetko dostalo zmysel. Ale stále by samozrejme bolo na čom stavať aj ďalej, predovšetkým po záverečnom zábere tretej série. Lost in Space je presne taký, aký má v rámci svojho subžánru rodinného sci-fi byť. Síce si ho asi viac užijete s dospievajúcimi potomkami, ale nie je problém si ho pozrieť v dospelom veku aj osamote. Len treba niektoré veci brať s rezervou a chápaním cieľovej skupiny. Ide o jednu zo seriálových výnimiek, kedy sa dej umelo nenaťahuje a všetko ide správnym tempom vpred. ()

Série 1 (2018) (S01)

Seriál Lost in Space napravuje pachuť po nie príliš vydarenom filme z deväťdesiatych rokov. Máme tu rodinné sci-fi, kde nie je priestor na krvavé a brutálne scény, niekoľkých vrážd sa ale dočkáme. Dôležitou súčasťou je najmä výprava, tá sa vskutku vydarila a neznáma planéta ponúka množstvo krásnych veľkolepých záberov, ale aj patričné nebezpečenstvo. Možno ešte dôležitejšie je, že každá epizóda má svoj dramatický oblúk a vždy sa ide až na doraz, čo sa týka napätia a vyhrotenia situácií. Postavy sú viac menej sympatické, i keď ako pre koho a asi si tu každý nájde svojich favoritov a tých, ktorých by najradšej videl umierať hrozivou smrťou. Ako som spomínal, záver je extrémne prekvapivý a podarilo sa mu maximálne ma nalákať na druhú sériu. ()

Dopad (2018) (S01E01)

Prvá epizóda tohto rodinného seriálu ma veľmi milo prekvapila. Je napínavá od začiatku do konca, triky sú slušné a rodinka nie je až tak otravná, ako som očakával. No a pochopiteľne nešlo neporovnávať s filmom, čiže aj vďaka tomuto prirovnaniu pilot LIS to dosiahol na vysoké hodnotenie. Či mu budem venovať čas aj naďalej, ešte neviem odhadnúť, predpokladám, že nie každá epizóda bude tak dramatická a časom si užijeme aj vatu. ()

Diamanty na obloze (2018) (S01E02)

Je to dobrodružné, je to akčné, je to napínavé, ale stále je to len rodinná "podívaná". Mimochodom celkový vizuál značne pripomína Promethea, respektíve Covenanta, vrátane tej odkopírovanej megabúrky a útrob nejakej jaskyne s mimozemskými artefaktmi a 3D mapou. Medzi jednotlivými postavami sa prestriháva ako v Pánovi prsteňov, pribúdajú postavy, mládež je premúdrelá na poriadnu facku, proste prvej sérii asi teda dám šancu a uvidíme, čo ďalej. ()

Zamoření (2018) (S01E03)

Tentokrát je napinák čisto iba na vesmírnej lodi, ktorá uviazla pod ľadovcom a aby toho nebolo málo, posádka spoznáva aj nepríjemných vesmírnych šmejdov. Čiže atmosférou a aj dejom sa tu neskrývane kopíruje Prometheus a Covenant, respektíve aj skoršie časti. Čo mi osobne vôbec neprekáža, skôr naopak. Máme tu aj jeden flashback, tentokrát je ale venovaný vedľajšej postave. LIS celkom slušne šľape, dúfam, že sa nepovolí až do konca sezóny. ()

Byli tady Robinsonovi (2018) (S01E04)

Pre mňa zatiaľ najslabšia epizóda prvej sezóny. Možno preto, že tempo trošku upadlo, možno preto, že atmosféra skôr pripomínala Avatar, ale jeho teen light verziu. Opäť sa riešia nejaké tie technické problémy a opäť sa, na "veľké počudovanie", vyriešia. ()

Vysílání (2018) (S01E05)

Určite lepšie, než predchádzajúca epizóda. I keď dejovo to nie je znova bohvieako našľapané, epizóda obsahuje niekoľko vydarených scénok a záberov. Pochopiteľne to najzaujímavejšie sa ukáže pri ceste nad atmosféru planéty v špeciálnom balóne. Taktiež stavba veže mala svoje kúzlo. Menšie už samotné finále v štýle King Konga, ale tvorcovia musia myslieť aj na tých, ktorí preferujú akciu a nejaké tie súboje monštier telo na telo. ()

Chvála (2018) (S01E06)

Dosiaľ najlepší diel, ktorý by pri troške omáčky navyše mohol byť aj samostatným filmom, vzhľadom na výdatnú stopáž. Okrem dejovej línie s dvojicou zamilovaných teenagerov všetko perfektne šľapalo, až do emocionálne silného konca. Na začiatku sa dozvieme zásadnú informáciu, ktorá všetko zásadne mení a postavy sa s novou situáciou musia začať vysporiadavať. Pevne dúfam, že sa až do konca série dej už nespomalí, lebo podľa udalostí tejto epizódy ide o život úplne každému a niet času navyše, rozumej na žiadnu ďalšiu scenáristickú omáčku okolo. ()

Pod tlakem (2018) (S01E07)

Som rád, že tvorcovia naplno využívajú zvrat, ktorý prichystali na začiatku druhej polovice série. Planéta dáva najavo svoju silu, respektíve svoje slabiny, a jej návštevníci na to musia striktne reagovať. Občas sa už zdá, že sa zo šlamastiky dostať nedokážu, ale už v prvej epizóde sme zistili, že Robinsonovci sa dostanú zo všetkého. A je fajn, že dej ponúkol aj situáciu, kde sa nedalo rozhodnúť správne, pričom nakoniec možno musíme usúdiť, že menej humanistické riešenie by bolo určite pre vyššie dobro rozumnejšie. ()

Trajektorie (2018) (S01E08)

Prevažná časť epizódy sa točí okolo prípravy nebezpečného štartu a finále je samozrejme venované tomuto úkonu. Pričom posledný záber vyrazí fanúšikom seriálu dych. Kto sa nechytil doteraz, toho možno záver možno aj výrazne poteší. Potešia aj dobre napísané dialógy Smithky s osadenstvom lode spoza "mreží", kde opäť platí, že kto sa nechytil doteraz, bude aj tie považovať za totálne dementné. ()

Vzkříšení (2018) (S01E09)

Tesne pred finále sme dostali opäť dávku napätia, najmä si ale tvorcovia prichystali jeden zásadný zvrat meniaci v podstate celú podstatu tejto misie a navyše si ešte vymysleli celkom vtipnú fintu, ako sa dostať z planéty preč. No a opäť im vyšiel cliffhanger, lenže po tom, čo v podstate odložili zrejme až na finále riešenie toho posledného, tak v tomto smere radšej nebudem očakávať okamžité riešenie situácie a zároveň aj hádanky. Na finále sa teším, snáď okrem napätia dostaneme aj niečo navyše, napríklad v podobe ďalších zaujímavých informácií či zvratov. ()

Pozor, Wille Robinsone! (2018) (S01E10)

Tak konečne môžem dať epizóde prvej série tejto show bez výčitiek svedomia plný počet. Sú tu samozrejme nejaké tie rozpačitejšie momenty, stále sme v rodinnom sci-fi, ale finále je presne také, aké by malo byť. Napínavé od začiatku do konca, keď sa zdá, že sa veci vyriešia, vyskytne sa nový, zdanlivo neriešiteľný problém a tak to ide od začiatku do konca. Základom mojej spokojnosti je ale to, že dej finále je zasadený do priestoru nad planétou a že tvorcovia si pre samotný záver nechali dôležitý, prekvapivý zvrat. Máme sa tak podľa neho v druhej sérii na čo tešiť. ()

Série 2 (2019) (S02)

Podľa mňa lepšie ako úvodná séria. Dvojku môžeme rozdeliť na tri väčšie celky. Prvé diely sa odohrávali na novej planéte číslo jedna, druhá tretina na planéte číslo dva a tretia časť zložená z cca troch epizód prevažne na Resolute, ale aj v atmosfére planéty číslo tri. Z uvedeného je zrejmé, že tvorcovia nechceli, aby diváci sledovali monotónny príbeh na jednej planéte, ale pripravili pre každého fanúšika sci-fi niečo odlišného. Pričom mňa práve prostredná tretina bavila najmenej. Pribudlo aj akcie, dej má opäť spád, ale je jasné, že aj napriek skráteniu stopáže jednotlivých epizód by bola druhá séria ešte nabúchanejšia pri cca ôsmych epizódach. ()

Ztroskotání (2019) (S02E01)

Začiatok druhej série pripomenie skok z tretej do štvrtej série v ambicióznejšom sci-fi The Expanse. Po presunutí deja na ohromnú vzdialenosť od posledného pôsobiska preskakujeme aj značný časový úsek a ocitáme sa na novej neznámej planéte, kde sa už osadníci zabývali a čelia novým nástrahám. Opäť sa ide až na doraz, čo je jedným z najväčších kladov seriálu a postavy sú častokrát takpovediac v koncoch. Nakoniec ale vždy všetko dobre dopadne. A znova nemáme poňatia, ako vybruslia z toho, čo ich čaká v posledných scénach epizódy. ()

Propast (2019) (S02E02)

Je určite pokrok, že v druhej sérii sa tvorcovia rozhodli stopáž prispôsobovať deji a nie naopak, ako to bolo počas prvej série. Dej je tak hutnejší a rýchlejšie to ubieha. Pričom opäť má posádka namále a sme tak v napätí od začiatku do konca. Atmosféra je definitívne odlišná a možno aj lepšia a ešte vťahujúcejšia ako počas prvej sezóny. Som zvedavý, čo z toho nakoniec vylezie. ()

Ozvěny (2019) (S02E03)

Celá epizóda sa odohráva na Resolute a štýlom sme zase pri prvom Votrelcovi či Votrelcoch. Hororová atmosféra nie je rozhodne vyťažená do maxima, ale o to tu ani nešlo. Smithka robí čo môže a je vo svojich zlotrilých plánoch tak chytrá, až jej človek pomaly aj drží palce. Na záver nás čaká cliffhanger, ktorý nás pripravuje na veľké precitnutie, takže divák sa nevie dočkať, čo bude ďalej. ()

Strašák (2019) (S02E04)

Spoznávame ďalšiu planétu v neznámom solárnom systéme a nie je to taká lahôdka ako v prípade planéty, kde boli Robinsonovci sami. Na začiatku sa dozvedáme v podstate to, čo sme už viac menej vedeli a tušili a na planéte spoznávame, že je tu jeden veľký problém a že je to asi iba začiatok nového typu problémov. Preto trochu nechápem, prečo nakoniec loď neodletela, ono by sme tu mali ďalší poriadny cliffhanger. ()

Běh (2019) (S02E05)

Posledné dva diely na novej planéte nie sú presne to, čo by som od Lost in space očakával, na rozdiel od prvých troch epizód druhej série. Každopádne je fajn, že opäť sa ide, čo sa týka napätia, na hranu, kedy už vážne máte dojem, že to postavy nemajú ako prežiť a nakoniec to dajú. Beh krajinou je ešte obstojný, ale prehrabovanie sa teenagerov v odpadkoch a komentovanie prvej pusy je proste len pre teenagerov. ()

Izolace (2019) (S02E06)

Po miernej omáčke v predchádzajúcich dvoch epizódach sa opäť ide takpovediac nadoraz. S fyzikálnou realitou to samozrejme nemá nič spoločné, ale tu je dôležitejšie napätie. Kamera nesníma vo vesmíre iba krabicu, ale cestu sleduje aj z pohľadu uzimených pasažierov, čo bol určite dobrý nápad. Pokračuje hľadanie robota a hádajte, ako sa táto cesta skončí. Prvá dejová línia je rozhodne zaujímavejšia a napínavejšia. ()

Evoluce (2019) (S02E07)

Je to pekne našliapnuté na predpokladané finále, napriek tomu sedmička je skôr akousi "medzičasťou" prepájajúcou napínavejšie epizódy. Viac sa kecá než koná, Smithka sa občas tvári ako pomocník, ale každému je jasné, že svoju podstatu nikdy zrejme nezmení. A osobne budem rád, keď z tejto nefotogenickej planéty odídeme. ()