Poslední království (TV seriál)

The Last Kingdom

Drama / Historický / Akční

Velká Británie, 2015–2020, 33 h 24 min (Minutáž: 51–59 min)

Předloha:

Bernard Cornwell (kniha)

Alexander Dreymon, Eliza Butterworth, Ian Hart, David Dawson, Harry McEntire, Arnas Fedaravicius, Mark Rowley, Millie Brady, Adrian Bouchet, Peri Baumeister, Emily Cox, Jeppe Beck Laursen, James Northcote, Toby Regbo, Ewan Mitchell, Simon Kunz, Tobias Santelmann, Eva Birthistle, Julia Bache-Wiig, Timothy Innes, Cavan Clerkin, Adrian Bower, Brian Vernel, Thomas W. Gabrielsson, Amy Wren, Rune Temte, Henning Valin, Sean Gilder, Charlie Murphy, Nicholas Rowe, Joseph Millson, Gerard Kearns, Alec Newman, Lorcan Cranitch, Jonas Malmsjö, Matthew Macfadyen, Peter Gantzler, Jason Flemyng, Rutger Hauer, Michael Jibson, Declan Hannigan, Paul Ritter, Grahame Fox, Andrea Vagn Jensen, Craig Whittaker, Kevin Griffiths, Tom Taylor, Madeleine Power, Jocelyn Macnab, Victor McGuire, Björn Bengtsson, Ingar Helge Gimle, Christian Hillborg, Thure Lindhardt, Erik Madsen, Peter McDonald, Marc Rissmann, David Schofield, André Eriksen, Jóhannes Haukur Jóhannesson, Richard Rankin, Magnus Samuelsson, Kenneth M. Christensen, Anthony Cozens, David Gant, Henrik Lundström, Björn Freiberg, Attila G. Kerekes, David Pearse, Oengus MacNamara, Caroline Boulton, Alexandre Willaume, László Mátray, Laura Döbrösi, Simon Krogh Stenspil, Helen Monks, Ole Christoffer Ertvaag, Kata Sarbó, Klári Tolnai, Thea Sofie Loch Næss, Christopher Rygh, Martin Furulund, Ola Rapace, Kevin Eldon, Daniel Tuite, Ed Birch, Ágnes Csikász, Magnus Bruun, Tygo Gernandt, Martin Angerbauer, Julia Brown, Richard Clews, Mark Burns, Mirjam Novak, Bernard Cornwell, Balázs Medveczky, Mike Kelly, Sergej Onopko, Nikolett Barabás, Stefanie Martini, Jamie Blackley, Finn Elliot, Annamária Bitó, Debbie Chazen, Anton Saunders, Kristóf Ódor, Tibor Buch, Anastasia Hille, Adrian Schiller, Virág Bárány, Iván Fenyő, Juha Hippi, Balázs Veres, Amelia Clarkson, Lee Boardman, James Oliver Wheatley

Výborný seriál, ktorý síce nemá až tak skvelo napísané postavy ako konkureční Vikingovia, ale minimálne v historickej časovej postupnosti oveľa presnejší. V každej časti sa stále niečo deje, neprešľapuje na mieste a zbytočne neodbočuje k vedľajším postavám. Každý dialóg a ich činy proste majú svoj zmysel. Niekomu možno bude prekážať nepredvídateľnost Uthreda, ale presne takto by podľa mňa konal človek z tej doby, rozpoltený a vychovaný oboma národmi.(21.12.2019)

Zatímco z Vikingů jsem viděl dva díly a přestaly mě bavit, tohle jsem si oblíbil hned. Možná to není tak výpravné jako třeba Hra o trůny, ale hlavní půdorys děje stojí na historických datech a postavách, které se navíc docela chovají tak, jak odpovídá jejich obrazu. Obraz středověké Anglie se vší tou chudobou, bídou a primitivním křesťanstvím je skvělý. Jedinou slabinou (nebo "slabinou"?) je pro mne hlavní hrdina Uhtred. Zatímco ostatní postavy jsou v zásadě docela historicky věrné, on to celé mnohem víc stahuje k hrdinské fantasy. Z produkce posledních let nicméně musím říct, že tohle je top. /// HODNOCENO PO KONCI PRVNÍ SÉRIE.(1.1.2019)

Asi meli Anglani pocit, ze ve Vikinzich vypadaji jako idioti a porad tam dostavaji na prdel, tak se rozhodli natocit neco, kde to bude opacne. Vzhledem k tomu, ze mam rad historicke serialy, tak se me to samozrejme libilo. Jen se to holt musi srovnavat s Vikingy. Tam me treba vadilo, ze tam Anglicani (narozdil treba od Parizanu) vypadaji jako idioti a porad dostavaji na prdel. Presto ale musim objektivne uznat, ze Vikingove jsou lepsi. Maji lepsi postavy - Ragnar, Lagherta, Loki a cele je to takove vic cool. Oproti tomu Uthred tu vypada jako italsky pornoherec (stejne jako treba Jon Snih a Rob Stark v Game of Thrones).(3.2.2016)

Velice kvalitní historické drama z nádherného období Vikingů. Seriál Vikingové sice nesleduji, ale tohle mě zaujalo nejen proto, že je to inspirováno rozsáhlou knižní ságou (zatím se mi to číst nechce) a točí to BBC - a jak jinak, než zatraceně dobře, nákladně a působivě. Poslední království je sice dalším seriálem s hafo postav, jejichž jména si nepamatuju, ale zároveň mě taky bavilo mnohem víc, než třeba GoT, která mi při vší své nekonečnosti už občas začíná lézt na nervy. Seriál si prodloužení pro druhou sérii rozhodně zasloužil, protože má bohatou, filmovou výpravu, fantastickou, místy až nechutně nepříjemnou atmosférou, perfektním scénářem a skvělým obsazením. Je to drsné, brutální, nádherně se na to kouká, má to Iana Harta a slušnou hudbu... v letošním roce je to rozhodně nejlepší historický seriál a možná, že nejen letos. Nevím, jak ostatní, ale já se velmi těším na pokračování, protože tahle ohromná pecka si to vážně zaslouží. 90%.(18.12.2015)

Svými Vikingy rozkopl History Channel bránu mamonu pro další následovníky. Nejaktuálněji jde o Legendu o meči, kterou jsem zatím neráčil vidět a dost se jí bojím, protože tu nad ní nejeden nadšenec cáká jako Klonilony před patnáctiletým připrclíkem, takže půjde nejspíše o čiré zlo. Na vlně se veze i Poslední království. Pozitivně mi po druhé sérii prozatím vyznělo, že nastoupila nějaká ta aviváž a Saský soldát již není jen ovcí, podřezávanou seveřanem. Akce je také dost, sem tam intrika, občas vykoukne cecík. Uthred, syn stejného debílka shodného jména, je již složitější na hodnocení. Předlohu od mistra Cornwella neznám, protože si nechci kazit oči, takže čtu již jen etikety na lahváčích, ale pochybuji, že by se mistři meče a díky tomu i hromadní vrazi dali popsat coby ,,chlapci jako panna". Samozřejmě je výhodou míti plné rty a luzné tělo, jeden si více zamrdá, jak mi vyprávějí kamarádi, co mají o dva až tři hrby méně, než já, ale když stotřicetikilové hovado máchne obouručákem proti štítu podobného hezounka s útlým pasem, holenou nožkou a pečlivě zastřiženým obočím, je tomu většinou exteriér hovno platný, či jinak - urychleně se na něj vyvrhávají součásti interiéru. Též mi poněkud začíná rušit naivita výše jmenovaného, který, byť rodem slizký Anglik, výchovou pak kluzký Viking, skáče na špek každému, kdo tu mastnou záležitost vytáhne. Králům pak opakovaně. Ovšem když má přijít na válečnou lest, náhle se u něj objeví záchvaty geniality.... no, sere to pes, prostě nejsou další díly Vikingů a tímto se dá čekání bez ublinknutí zkrátit. Mimo mísu - jsem žádostiv, zda někdy vznikne skutečně realistický seriál z válečného tažení. Vojáček bude většinu času trávit kopáním sanitárního zařízení, aby hovna nedekonstruovala příjezdové cesty. Devět z deseti vyznamenaných budou štábní krysy, co si za celou válku vystřelili jen po chilli con carne. Hlavní geroj poté, co jako zázrakem vyjde zbrocen krví nepřátel z kruté potyčky, chcípne v polovině druhého dílu na zhnisanou záděru. Milující ženy hrdinů si čekání na jejich návrat krátí dílem chcípáním hlady, dílem kurvením se s modroknížáky. A v závěru ta stáda přeživších invalidů s hrdostí zjistí, že buď prohrála a mají ostudu, nebo zvítězila a je jim to plat prdné, ovšem ,,svoboda byla zachráněna", nebo nějaká podobná abstraktní pičovina, zatímco bankéři všech zúčastněných i nezúčastněných stran s úšklebkem počítají zisky....(31.5.2017)

• - Bitva o Tettenhall, která byla v tomto díle zpracována, se odehrála 5. srpna 910. O jejím průběhu se neví mnoho, nicméně si prokazatelně vyžádala několik tísíc obětí. (slipknotfan)

• - Natáčeno z velké části v Budapešti. (mmajjkii)