Poslední království (TV seriál)

The Last Kingdom

Drama / Historický / Akční

Velká Británie, 2015–2018, 24 h 26 min (Minutáž: 52–59 min)

Stephen Butchard

Chas Bain

Alexander Dreymon, Ian Hart, David Dawson, Brian Vernel, Emily Cox, Thomas W. Gabrielsson, Tobias Santelmann, Simon Kunz, Amy Wren, Rune Temte, Henning Valin, Sean Gilder, Charlie Murphy, Nicholas Rowe, Joseph Millson, Gerard Kearns, Alec Newman, Lorcan Cranitch, Eva Birthistle, Jonas Malmsjö, Matthew Macfadyen, Peter Gantzler, Jason Flemyng, Rutger Hauer, Julia Bache-Wiig, Michael Jibson, Declan Hannigan, Paul Ritter, Grahame Fox, Andrea Vagn Jensen, Craig Whittaker, Kevin Griffiths, Tom Taylor, Madeleine Power, Jocelyn Macnab, Victor McGuire, Peri Baumeister, Björn Bengtsson, Millie Brady, Arnas Fedaravicius, Ingar Helge Gimle, Christian Hillborg, Jeppe Beck Laursen, Thure Lindhardt, Erik Madsen, Peter McDonald, Marc Rissmann, David Schofield, André Eriksen, Jóhannes Haukur Jóhannesson, Richard Rankin, Magnus Samuelsson, Toby Regbo, Kenneth M. Christensen, Anthony Cozens, David Gant, Henrik Lundström, Björn Freiberg, Attila G. Kerekes, David Pearse, Cavan Clerkin, Oengus MacNamara, Caroline Boulton, Alexandre Willaume, László Mátray, Laura Döbrösi, Adrian Bower, Simon Krogh Stenspil, Ewan Mitchell, Helen Monks, Ole Christoffer Ertvaag, Kata Sarbó, Klári Tolnai, Thea Sofie Loch Næss, Christopher Rygh, Martin Furulund, Ola Rapace, Kevin Eldon, Daniel Tuite, Ed Birch, Ágnes Csikász, Magnus Bruun, Tygo Gernandt, Martin Angerbauer, Harry McEntire, Julia Brown, Richard Clews

Po pár dílech: Američané hrají u Vikingů více na sledovanost, Britové se zase vyžívají v patriotismu a jejich produkce bývá často nudná. Tím pádem jsou Vikingové líbivější, hlavně hudební doprovod vyčnívá. Last Kingdom je zase podle knížek, což je občas na překážku. Bohužel s castingem se moc nesnažili, ale zato vše vypadá dobově. Postavy tam nejsou od toho, aby vypadaly roztomile se šmouhou na tváři.(27.10.2015)

Tohle by byl geniální seriál tak před deseti, patnácti lety, ale teď má jednu závažnou chybu - chce být jako Vikingové (a také se odehrává jen jednu generaci po prvních sériích Vikingů a jedna ze záporných postav je syn Ragnara Lothbrocka Ubba), jenže je ve všem slabší, v motivaci postav, v dialozích, ve vizuálu (to do pytle nemají v BBC nikoho, kdo by jim řekl, že nosit meče na zádech je pí*ovina na entou, která se dá pochopit u fantasy, ale ne u historického seriálu) a především v postavách samotných, třeba ta hlavní je nesympatickým idiotem, který jakmile může něco podělat, tak to ukázkově podělá a pro příklad nemohoucnosti téhle postavy a její realističnosti - v jednom díle se rozhodně loupit v sousedních zemích přestrojen za Dánské nájezdníky a neobtěžuje si zakrýt tvář, nebo se snad dokonce vydávat za někoho jiného a posléze se diví, že.. No, to bych už moc spoileroval. Každopádně scénáristé jsou hlavní kámen úrazu, někdy se soustředí na bojovou taktiku, jindy si s ní vytírají játra a ignorují takové maličkosti, že si nikdo nevšimne velké invazní armády atd. atd. atd. Není to špatný seriál, ovšem není ani dobrý, možná v druhé sérii najmou někoho, kdo umí napsat dobrej scénář, tak to bude lepší, zatím ale jen za tři a s odřenejma ušima.(21.2.2016)

První série krom roztřesené kamery velmi sympatické. Zablácená Anglie, špetka náboženského fanaticismu, přirozený humor, dostatečný počet oblíbitelných postav, u kterých mě zajímá, jak to s nimi dopadne. Druhá série jde s kvalitou nahoru. Každý díl posouvá děj mílovými kroky kupředu a seriál netrpí hluchými místy. Levnější výprava má za následek minimum dlouhých záběrů na prostředí a tak se divák skutečně dočká jenom rozhovorů posouvajících příběh kupředu a akce. To je asi hlavní devizou tohoto seriálu, díky které všechny podobné (speciálně GoT) strčí hravě do kapsy.(21.10.2015)

Po zklamání jménem Bastard Executioner přišlo tohle překvapení. A nutno říct, že to bylo překvapení opravdu velký. Parádní atmosféra vyvolaná jak lokacema, výpravou a kulisama, tak skvělou hudbou a příběhovýma "detailama", kdy například svět křesťanství a pohanství je tady znázorněnej snad ještě ve větším kontrastu než ve Vikings. K tomu příčíst slušný bitky a gore, příběh kterej baví, skvělý postavy, který ale umíraj snad rychlejc než v GoT, a třešničkou na dortu je pak závěrečná epická bitva. Všechny hvězdy pro druhou řadu!(2.12.2015)

Nejdříve jsem tomu dal tři hvězdy, ale s druhou řadou musim změnit rozhodnutí od základů. První řada byla nic moc, nejvíce mě bavil Ubba a Uvřed se svým adolescentním knírkem spíše otravoval. Druhá řada nabrala jiné tempo a fakt mě bavila. Jedna věc mě teda ale opravdu štvala, někomu se zdá sen o hovně a to hovno je druhý den král, hlavně že to tak chce bůh, postavy přichází a odchází. Tento seriál je učebnicovej příklad toho, že s věřícími se prostě nedá bavit natož s nimi žít. Scéna kdy jednomu vezmou majetek s tim že to bude sloužit bohu a pak se otec (čti pedofil) cpe masem jako to prase mě fakt nasrala. Ale jinak výborné, skvělá kamera, akce a pletichy, u mě dobré a jak jsem se netěšil na druhou řadu tak na tu třetí se těším....jinak ten Alfréd byl opravdu takovej idiot? mimochodem v té době se ještě meče na zádech ani nenosily, vlastně je to šíleně nepraktický(9.2.2017)

• - Natáčeno z velké části v Budapešti. (mmajjkii)