Poslední království (TV seriál)

The Last Kingdom

Drama / Historický / Akční

Velká Británie, 2015–2020, 33 h 24 min (Minutáž: 51–59 min)

Předloha:

Bernard Cornwell (kniha)

Alexander Dreymon, Eliza Butterworth, Ian Hart, David Dawson, Harry McEntire, Arnas Fedaravicius, Mark Rowley, Millie Brady, Adrian Bouchet, Peri Baumeister, Emily Cox, Jeppe Beck Laursen, James Northcote, Toby Regbo, Ewan Mitchell, Simon Kunz, Tobias Santelmann, Eva Birthistle, Julia Bache-Wiig, Timothy Innes, Cavan Clerkin, Adrian Bower, Brian Vernel, Thomas W. Gabrielsson, Amy Wren, Rune Temte, Henning Valin, Sean Gilder, Charlie Murphy, Nicholas Rowe, Joseph Millson, Gerard Kearns, Alec Newman, Lorcan Cranitch, Jonas Malmsjö, Matthew Macfadyen, Peter Gantzler, Jason Flemyng, Rutger Hauer, Michael Jibson, Declan Hannigan, Paul Ritter, Grahame Fox, Andrea Vagn Jensen, Craig Whittaker, Kevin Griffiths, Tom Taylor, Madeleine Power, Jocelyn Macnab, Victor McGuire, Björn Bengtsson, Ingar Helge Gimle, Christian Hillborg, Thure Lindhardt, Erik Madsen, Peter McDonald, Marc Rissmann, David Schofield, André Eriksen, Jóhannes Haukur Jóhannesson, Richard Rankin, Magnus Samuelsson, Kenneth M. Christensen, Anthony Cozens, David Gant, Henrik Lundström, Björn Freiberg, Attila G. Kerekes, David Pearse, Oengus MacNamara, Caroline Boulton, Alexandre Willaume, László Mátray, Laura Döbrösi, Simon Krogh Stenspil, Helen Monks, Ole Christoffer Ertvaag, Kata Sarbó, Klári Tolnai, Thea Sofie Loch Næss, Christopher Rygh, Martin Furulund, Ola Rapace, Kevin Eldon, Daniel Tuite, Ed Birch, Ágnes Csikász, Magnus Bruun, Tygo Gernandt, Martin Angerbauer, Julia Brown, Richard Clews, Mark Burns, Mirjam Novak, Bernard Cornwell, Balázs Medveczky, Mike Kelly, Sergej Onopko, Nikolett Barabás, Stefanie Martini, Jamie Blackley, Finn Elliot, Annamária Bitó, Debbie Chazen, Anton Saunders, Kristóf Ódor, Tibor Buch, Anastasia Hille, Adrian Schiller, Virág Bárány, Iván Fenyő, Juha Hippi, Balázs Veres, Amelia Clarkson, Lee Boardman, James Oliver Wheatley

Vikingové mě určitě v první sérii bavili více. Největší problém mám s hlavním hrdinou. Už v knize mi Uhtred nebyl moc sympatický a v seriálu se chová jako naprostý imbecil, kterému vždy v nouzi největší pomůže štěstí, nebo ho někdo vytáhne ze šlamastyky. Tahle postava arogantního a sobeckého modýlka s jemným vouskem mi tedy k srdci nepřirostla. Celkem jsem fandil Ubbovi, aby mu usekl hlavu. To je problém mnoha podobných seriálů, že člověk vlastně nemá komu fandit. Možná se to má přiblížit k realitě, ale zároveň to člověka o něco ochuzuje.(10.1.2017)

Jsem jeden z těch lidí, kteří mají v knihovně pokud možno každou knihu od Bernarda Cornwella. Myslím, že to v Česku začalo vlastně Warlord Chronicles, která byla překvapivým knižním hitem (na český poměry) někdy kolem přelomu milénia. Malýmu Wyschánkovi bylo v tý době nějakých dvanáct třináct let, ale Derfela si zamiloval, a společně s ním si zamiloval i celého Cornwella. Přes Svatyni to byl jen krůček k legendárnímu Sharpovi a od něj zase krůček k Starbuckovi a pak vyšla série o hledání grálu a pak někdy kolem roku 2004 se objevil první Uhtred, který vychází dodnes. Uhtred z Bebbanburgu je prý Cornwellovým předkem, a tak má k sérii svůj specifický vztah, byť samozřejmě knižní Uhtred je fikcí složenou z několika historických postav. Ale i tak je prostě patrné, že Saská kronika je Cornwellovým dítětem, které si hýčká každou další knihou. Mám v knihovně každou novou knihu od Cornwella, a proto je mi záhadou, jak mi mohl uniknout seriál. Přitom vím, že v jedné z těch knih o tom buď píše sám, nebo je to zmíněno původním vydavatelem (hurá, jsem tím zatracencem, co přešel na originální vydání v angličtině, a to od chvíle, kdy jsem se nemohl dočkat překladů Sharpa). Strašně blbě se tak hodnotí tenhle seriál, protože prostě s předlohou se srovnat nedá (a zaplaťpámbu ji ctí a přitom obohacuje, takže nový čtenář, kterému se třeba líbila první televizní série, bude knihou překvapen), a přitom prostě ten seriál nemůžu hodnotit blbě, protože se mi to prostě líbí. Protože je to Uhtred. A co na tom, že mi trvalo zhruba čtyři epizody, než jsem si na Dreymona zvykl, protože v mých představách je Uhtred samozřejmě větší bourák. A co na tom, že mi trvalo zhruba tři čtyři epizody, než jsem překousl levný maďarský look a nedostatek komparzistů v bitevních scénách. Protože je to prostě krásně syrové, deváté století jak má být, viděno z opačné strany v porovnání s Vikingy. Lidi na internetu píšou z neznalosti, že to Vikingy i vykrádá, ale tak co už. První série Posledního království byla překvapivě úspěšná, a tak nezbývá doufat, že nám z druhé a třetí vyroste stejně úspěšný a kulervoucí seriál jako Vikingové. A já jdu na ně podruhé juknout od první řady, aby se mi lépe srovnávalo :)(26.4.2016)

Oproti Vikingom zaujímavejší príbeh s kopcom mŕtvych postáv a bez mytologickej nadstavby. Hlavným hendikepom je ústredný hrdina ktorý, položme si ruku na srdce, vyzerá viac ako model než ako nekompromisný bijec a s Ragnarom z Vikingov sa čo sa týka charizmy nemôže rovnať. Zvyšok osadenia sa mi ale pozdával, výprava je veľmi pekná, vývoj deja dynamický (v prvom diely až šialene) a celkovo sa nemám na čo sťažovať. Som zvedavý na ďalšie sezóny, snáď kvalita nepôjde smerom nadol ako práve u Vikingov. 7+/10 Update po 3. sezóne: Druhá sezóna išla kvalitou oproti prvej o čosi vyššie, ale až tretia (už pod Netflixom) urobila z tohto seriálu must see záležitosť pre všetkých fanúšikov stredovekých príbehov. Dreymon zmenil kaderníka a konečne mi zapadol do postavy, scenár zúročuje základy položené v minulých sériách a dôjde aj na výborne natočenú bojovú vravu. Vikingovia sa vo svojej piatej sérii topili v žumpe, Posledné kráľovstvo vo svojej tretej vládne. 8+/10 Update po 4. sezóne: Štvrtá sezóna je trochu problematická. Stále sa to pekne rúbe skoro v každej epizóde a pribudli zaujímavé politické pletky medzi Edwardom a šľachtou Mercie, no odklon od predlohy je masívny. Toto už nie je adaptácia ale fanfiction ktorá s charaktermi postáv robí psie kusy. Natešenosť na ďalšiu sezónu ale stále ostáva vysoko. 8/10(22.1.2016)

Vikingovia z Británie. Historickým seriálom veľmi neholdujem, ale keďže som počas januára, kedy ma väčšina seriálov zimnú pauzu, nemal čo pozerať, tak som to skúsil aj s The Last Kingdom, keďže tých osem epizód sa nejavilo tak veľa, no a nakoniec sa z toho vykľul jeden z najlepších historických seriálov za poslednú dobu. Podobnosť s Vikingami je síce zrejmá, ale zatiaľ čo má Vikings nudia a ubíjajú svojou jednotvárnosťou a plochými postavami, ktoré nejaká sexuálna explicitnosť, ani krv nedokáže nahradiť, urobil The Last Kingdom presný opak. Ústredná postava Uhtreda sa síce chová na danú dobu možno až priveľmi rebelsky a „moderne“, no inak to je veľmi dobre a pútavo pojatá história Británie bez zbytočných historických nepresností a hlavne s veľmi slušne napísanými postavami ako na strane záporákov, tak hlavných hrdinov, kde každá z nich ma pre svoje konanie jasnú motiváciu a nie je zlá/dobrá iba z princípu. Navyše to má v rámci možností dobrú výpravu, niekoľko fajn súbojov a aj celkom spád. Nie je to síce nič čoby tu ešte nebolo, ale spracovanie je, určite aj vďaka knižnej predlohe, hlavne čo sa týka scenára niekoľko násobne prevyšujúce iné súčasné historické fláky (Vikings, The Bastard Executioner). Season 1 = 3,5* (7/10)(15.1.2016)

• bararich8

Nehorázná kejda, které vás ubije svou blbostí a následně dorazí nudou. Souboje jsou neskutečně suché, hlavní postava je to nejprotivnější co jsem v seriálu viděl a už po prvním dílu si budete přát, aby ji někdo oddělal. Jednání okolních postav si budete jenom těžko vysvětlovat. Vydržel jsem ke konci první sezóny, pak jsem to vzdal. Mám dojem, že ostatní zde komentující koukali na něco úplně jiného. Vikings jsou úplně někde jinde. 1*(4.3.2018)

• - Bitva o Tettenhall, která byla v tomto díle zpracována, se odehrála 5. srpna 910. O jejím průběhu se neví mnoho, nicméně si prokazatelně vyžádala několik tísíc obětí. (slipknotfan)

• - Natáčeno z velké části v Budapešti. (mmajjkii)