Poslední království

(TV seriál)
  • Velká Británie The Last Kingdom
Drama / Historický / Akční
Velká Británie, (2015–2020), 33 h 24 min (Minutáž: 51–59 min)

Předloha:

Bernard Cornwell (kniha)

Alexander Dreymon, David Dawson, Ian Hart, Millie Brady, Eliza Butterworth, Harry McEntire, Mark Rowley, Emily Cox, Arnas Fedaravicius, (více)

Série(4) / Epizody(36)

Alfréd Veliký brání své království před seveřany. Uhtred, který se narodil jako Sas, ale vychovali ho Vikingové, se snaží nabýt svého právoplatného dědictví. (Netflix)

Trailer 2

Fr

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

„OSUD JE VŠE!“ /// To se tenkrát grupa vysmátejch Dánů s copama ve vlasech i fousech rozhodla, že k Anglickejm břehům se nemá vozit radost, ale starost. Zřejmě proto je (už předem) obyvatelstvo posraný strachem a já neshledávám nic, co by mě na tom nemělo bavit. Nejedná se (zatím?) o nějakou mimořádnou ságu (jasně že myslím GOT!) i když ani tady se s lidským životem moc neserou. Vyprávěj o chlapci, kterej je napůl Dán a napůl Sas a jeho cestě za pomstou, slávou, majetkem a (hlavně?) stát se mužem. Baví to mnohem víc než jednotvární Vikingové, páč Dánové plení Anglii, vysmívaj se „našemu“ bohu a z králů dělaj vládce ničeho. Ovšem nic se nemá přehánět. A jak dopadl Uhtred? Jeho cesta pokračuje… (což je dobře!) /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Stejnojmennou knihu, kterou napsal Bernard Cornwell, jsem nečetl. 2.) Vožralej Dán se mnou chce hrát hru „na svatýho Šebestiána“ a neznám pravidla. 3.) Thx za titule „hermionablack, LuAn a Bobisudka“ /// PŘÍBĚH **** HUMOR * AKCE ** NAPĚTÍ * /// 2. Série “A PŘIJDE DEN ZŮČTOVÁNÍ...“ /// Nový dobrodružství Uhtreda jsou stejně frajerský jako ty předchozí. Mrkne se na votrokářskou loď, zadobejvá si hrad… a já hltám každej díl… možná víc krve by tomu neškodilo i když Ragnar ve 4.díle předvedl dobrý jatka. Přehlídka chlapů schopnejch držet slovo, hrdost, čest… samozřejmě i nechybí zbabělost a podlý intriky. Anglánská historie podaná jednoduše a stylově pro prostou lůzu, jako jsem já. Není divu, že všichni Uhtredovi věrní jsou zase blíž mýmu srdci. Tenhle seroš je fajn i když „jen“ vypráví. Takže zvedám na 5*! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Spolíhám na osud. 2.) Stará mi zdrhla z Dánem. 3.) Thx za titule „teamu - hermionablack, Bobisudka, Luna a Standovka“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ** NAPĚTÍ * /// 3. Série „KRÁL MUSÍ ROZHODNOUT, KOMU VĚŘÍ A KOHO SE ZBAVÍ. MUSÍ POCHOPIT MYŠLENKY SVÝCH NEPŘÁTEL I PŘÁTEL. MUSÍ POCHOPIT, ŽE PODSTATA ČLOVĚKA NELEŽÍ V ZEMI, KDE SE NARODIL, ALE V JEHO SRDCI...“ /// Alfréd umírá... boj o moc může začít! Dramatickej a historickej seriál s prvky fantasy... plnej intrik špinavejch Dánů. Sympatie se přelévaj z jedný strany na druhou, ovšem jdou vždycky s Uthredem Tenhle seriál je víc dramatickej než akční, ale s životy se tady neserou. Prostě středověk. S fajnovým hrdinou... /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Užiju si oslepení bez umrtvení. 2.) Pochopím, proč je Anglie Anglií a ne Dánskem. 3.) Thx za titule „need4seed“. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE ** NAPĚTÍ ** /// 4.Série „BOHOVÉ CHTĚJÍ, ABYCH SI VZAL CO JE MOJE...“ /// Neexistuje asi lepší telenovela pro chlapy! Tentokrát je to o rodičích a dětech… Jistou roztahanost vynahradí dobrý bitvy a často krvavý záběry. Všechno je osud! Tak honem další sérii… /// PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE ** NAPĚTÍ * ()

kulyk

Svými Vikingy rozkopl History Channel bránu mamonu pro další následovníky. Nejaktuálněji jde o Legendu o meči, kterou jsem zatím neráčil vidět a dost se jí bojím, protože tu nad ní nejeden nadšenec cáká jako Klonilony před patnáctiletým připrclíkem, takže půjde nejspíše o čiré zlo. Na vlně se veze i Poslední království. Pozitivně mi po druhé sérii prozatím vyznělo, že nastoupila nějaká ta aviváž a Saský soldát již není jen ovcí, podřezávanou seveřanem. Akce je také dost, sem tam intrika, občas vykoukne cecík. Uthred, syn stejného debílka shodného jména, je již složitější na hodnocení. Předlohu od mistra Cornwella neznám, protože si nechci kazit oči, takže čtu již jen etikety na lahváčích, ale pochybuji, že by se mistři meče a díky tomu i hromadní vrazi dali popsat coby ,,chlapci jako panna". Samozřejmě je výhodou míti plné rty a luzné tělo, jeden si více zamrdá, jak mi vyprávějí kamarádi, co mají o dva až tři hrby méně, než já, ale když stotřicetikilové hovado máchne obouručákem proti štítu podobného hezounka s útlým pasem, holenou nožkou a pečlivě zastřiženým obočím, je tomu většinou exteriér hovno platný, či jinak - urychleně se na něj vyvrhávají součásti interiéru. Též mi poněkud začíná rušit naivita výše jmenovaného, který, byť rodem slizký Anglik, výchovou pak kluzký Viking, skáče na špek každému, kdo tu mastnou záležitost vytáhne. Králům pak opakovaně. Ovšem když má přijít na válečnou lest, náhle se u něj objeví záchvaty geniality.... no, sere to pes, prostě nejsou další díly Vikingů a tímto se dá čekání bez ublinknutí zkrátit. Mimo mísu - jsem žádostiv, zda někdy vznikne skutečně realistický seriál z válečného tažení. Vojáček bude většinu času trávit kopáním sanitárního zařízení, aby hovna nedekonstruovala příjezdové cesty. Devět z deseti vyznamenaných budou štábní krysy, co si za celou válku vystřelili jen po chilli con carne. Hlavní geroj poté, co jako zázrakem vyjde zbrocen krví nepřátel z kruté potyčky, chcípne v polovině druhého dílu na zhnisanou záděru. Milující ženy hrdinů si čekání na jejich návrat krátí dílem chcípáním hlady, dílem kurvením se s modroknížáky. A v závěru ta stáda přeživších invalidů s hrdostí zjistí, že buď prohrála a mají ostudu, nebo zvítězila a je jim to plat prdné, ovšem ,,svoboda byla zachráněna", nebo nějaká podobná abstraktní pičovina, zatímco bankéři všech zúčastněných i nezúčastněných stran s úšklebkem počítají zisky.... ()

EvilPhoEniX

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

Neměl jsem na co koukat, tak jsem zkusil něco z odlišného ranku, než běžně koukávám a radostně mohu prohlásit, že The Last Kingdom je jeden z nejlepších seriálů, které jsem kdy viděl. 8 dílů jsem dal na jeden nádech. Úžasná výprava, dobře pojatá historie ( člověk se i něco nového dozví), perfektní postavy jak záporné (Ubba!!), tak i hlavní hrdina s tváří Orlanda Blooma mi byl velmi sympatický, boje jsou správně krvavé, taktika i strategie je působivá, tempo je dech beroucí, dialogy vytříbené, zvraty kouzelné a finále spektakulární. Já jsem tak dlouho nadšený z ničeho nebyl ani nepamatuji a plánuji to celé dát opět znova. Jízda and PRAISE TO GOD! 100% ()

flanker.27

Dívalo by se mi na to lépe, kdyby Uhtred, syn Uhtreda, nebyl sobecké idiotské hovado. Nadto jeho představitel nepřipomíná mocného válečníka ani z rychlíku, podstatně lepší byl kluk, který ho hrál ve scénách z dětství (ty byly ostatně celkově nejlepší). Nejradši jsem měl Elfrica, sice to byl pragmatik, ale neměl přehnané osobní ambice a v pravou chvíli věděl, kde je jeho místo. Holky jsou tam pěkný, jak už to bývá, navíc Britky vesměs umějí na rozdíl od zámořských kolegyň dobře hrát, ale při třetí se objevivší královně lože už nějak té romantice mezi ní a hlavním antihrdinou nevěřím. Výprava je velmi dobrá, akční stránka zase tak průměr, při boji se zbytečně třese kamera a záběry jsou rychle stříhané a trhané. Pro jiný pohled na Alfréda Velikého než v, kdo by to řekl, Alfrédu Velikém, to stojí za vidění, ale očekával jsem od BBC trochu více. ()

DaViD´82

Destiny is all. Stěží aktuálně najít lepší historickou rubačku, kde však politikaření a věci vztahové neslouží jako pouhé prvoplánovité záminky pro tasení mečů a následnou gore řezničinu. Ne že té by tu snad nebylo habaděj. Je. Navíc echt špinavé, skvostně zchoreografované a nekompromisní. Jen je nepřehlédnutelné, že za předlohami stojí Bernard Cornwell, který si konstantní vývoj řádně ambivalentních postav, "vláčilovskou" atmosféru středověku i věci srdce a politického rozumu s mnohavrstevnatým kutím piklů ohlídat umí, aby jedna každá z těchto složek fungovala sama o sobě a přesto působila jako nedílná součást celku. A celek je to čistě žánrový, vskutku nejde (a nemá jít!) o věrný obraz doby Alfréda Velikého. Ke cti autorům slouží, že se vším výše uvedeným při adaptování popasovali bez toho, aby to působilo jako do očí bíjící zkratkovitá teze, u které i neznalým záhy dojde, že to má literární předlohu. Středobodem je pak výtečně rozvíjená (ne)přátelská "bromance Uhtreda a Alfréda"; jejich vzájemná nevraživost, nedůvěra, pnutí i vzájemný respekt a potřeba. Jediná výraznější nevýhoda úvodních dvou sezón je, že mají po osmi epizodách, ale striktně platí, že co čtyři díly, to adaptace jedné z knih. A předlohy jsou koncipované tak, že každá má svůj začátek i konec čili v seriálu opakovaně dochází k antiklimatickým situacím, kdy první a druhý díl budují linie, čtvrtá epizoda nabízí vyvrcholení a pátá se šestou následně budují nové dějové linie zase od nuly. Seriál ustál i klinickou smrt, kdy ho po druhé sezóně BBC odpískala, ale roli spasitele na sebe vzal Netflix. Obavy, zda to přebráním pod svá křídla nezmrví se ukázali liché, jelikož tomu naopak dal křídla, aby šlo nejen scenáristicky, ale i rozpočtem, o ultimátní historickou rubačku "s přesahem". Výraznější odklon od historie směrem k mysticismu tomu sedne. Čili pokud vám chybí žánrový souputník Vikingů, který by však neztrácel s přibývajícím počtem epizod na kvalitě, tak netřeba dále hledat, protože eskapády horkokrevného a vyznáním i původem rozháraného válečníka Uhtreda, syna Uhtredova, odvádějícího černou práci ve službách "dějinotvorných" mocných, nabízí vše, po čem jen lze v rámci žánru toužit; navíc v nejvyšší možné kvalitě. | S1: 4/5 | S2: 5/5 | S3: 5/5 | S4: 4/5 | ()

• Natáčeno z velké části v Budapešti. (mmajjkii)
  • Bitva o Tettenhall, která byla v tomto díle zpracována, se odehrála 5. srpna 910. O jejím průběhu se neví mnoho, nicméně si prokazatelně vyžádala několik tísíc obětí. (slipknotfan)
  • Seriál je inspirován knižní sérií Bernarda Cornwella „The Saxon Stories“ („Saské kroniky“). „The Last Kingdom“ („Poslední království“) je první kniha ze série. (Doomcourier)