The Last Kingdom (TV seriál)

Drama / Historický / Akční

Velká Británie, 2015 - 2018, 24 h 26 min (Minutáž: 57–59 min)

Stephen Butchard

Chas Bain

John Lunn, Eivor

Alexander Dreymon, Ian Hart, David Dawson, Brian Vernel, Emily Cox, Thomas W. Gabrielsson, Tobias Santelmann, Simon Kunz, Amy Wren, Rune Temte, Henning Valin, Sean Gilder, Charlie Murphy, Nicholas Rowe, Joseph Millson, Gerard Kearns, Alec Newman, Lorcan Cranitch, Eva Birthistle, Jonas Malmsjö, Matthew Macfadyen, Peter Gantzler, Jason Flemyng, Rutger Hauer, Julia Bache-Wiig, Michael Jibson, Declan Hannigan, Paul Ritter, Grahame Fox, Andrea Vagn Jensen, Craig Whittaker, Kevin Griffiths, Tom Taylor, Madeleine Power, Jocelyn Macnab, Victor McGuire, Peri Baumeister, Björn Bengtsson, Millie Brady, Arnas Fedaravicius, Ingar Helge Gimle, Christian Hillborg, Jeppe Beck Laursen, Thure Lindhardt, Erik Madsen, Peter McDonald, Marc Rissmann, David Schofield, André Eriksen, Jóhannes Haukur Jóhannesson, Richard Rankin, Magnus Samuelsson, Toby Regbo, Kenneth M. Christensen, Anthony Cozens, David Gant, Henrik Lundström, Björn Freiberg, Attila G. Kerekes, David Pearse, Cavan Clerkin, Oengus MacNamara, Caroline Boulton, Alexandre Willaume, László Mátray, Laura Döbrösi, Adrian Bower, Simon Krogh Stenspil, Ewan Mitchell, Helen Monks, Ole Christoffer Ertvaag, Kata Sarbó, Klári Tolnai, Thea Sofie Loch Næss, Christopher Rygh, Martin Furulund, Ola Rapace, Kevin Eldon, Daniel Tuite, Ed Birch, Ágnes Csikász, Magnus Bruun, Tygo Gernandt

Mike Phillips

Kostýmy:

Molly Emma Rowe

Myslím, že Bernard Cornwell může být se seriálovým zpracováním příběhu Uthreda Ragnarssona spokojen. Byť nebyla BBC k Last Kingdom tak štědrá jako History Channel vůči Vikings, poradili si tvůrci na výbornou a v mnoha ohledech své lépe dotované kolegy předčili. Tím mám na mysli především špinavou atmosféru temného středověku, vzhled Vikingů, kterým nevymýšleli na hlavách fotbalové účesy a především ozbrojené střety, které vyvrcholily závěrečnou bitvou, o níž je možno mluvit jen v superlativech. Líbilo se mi i tempo, jaké si vyprávění udržovalo, děj je přehledný a přímočarý a oceňuji, že se seriál drží předlohy. A tak jediná výtka směřuje pouze k představiteli Uthreda, který ne že by hrál špatně, ale byl to až moc velký hezoun. Jinak byl David Dawson přesně tím Alfrédem, jakého jsem si představoval, Emily Cox v roli Bridy neměla chybu a největší hvězdou byl Rune Temte, který dokonale ztvárnil Ubbu Lodbrokssona. Modlím se k bohům a pro jistotu i k Bohu, aby Uthred a spol. dostali druhou řadu. 100%(1.12.2015)

Veľké prekvapenie na poli historických seriálov. Totálne ma zvalcovalo pútavé a perfektné prepojenie fikcie s niektorými bodmi reálnych historických udalostí (s pár nepodstatnými odchýlkami). Myslím tým predovšetkým udalosti okolo úteku Alfréda do močiarov, priebehu bojov s Dánmi... Treba si však uvedomiť jednu vec, a síce že seriál vznikol podľa knižnej predlohy - The Saxon Stories od Bernarda Cornwella a nie podľa Anglosaskej stredovekej kroniky. Takže výčitky okolo nepresného historického výkladu sú nezmysel. Celý príbeh okolo Uhtreda je fiktívny, ale jeho napasovanie a zosúladenie s historickými udalosťami je vskutku originálne. Samozrejme, chybičky by sa tu našli. Napr. hlavný herec hrajúci Uhtreda sa mi zdá až príliš modelkovský na to, aby mohol vierohodne zahrať takúto postavu, ale budiž, po čase sa dá na to zvyknúť. Naproti tomu ale Alfréd Veľký bol vybraný veľmi dobre, presne tak som si ho vždy typovo predstavoval, pričom seriál dbá aj na jeho hodnovernosť čo sa týka charakteru - pobožný, citlivý a chorľavý. V porovnaní so seriálom Vikingovia sa mi tu zdá aj lepšia výprava a čo je hlavné je aj hodnovernejšia s menším počtom chýb. Kostýmy ako aj výzbroj odrážajú lepšie svoju dobu. Dokonca aj štítová hradba tu bola výborne zvládnutá, podstatne lepšie ako napr. v Alfrédovi Veľkom (1969). Jediná vec čo sa v tomto smere dá vytknúť je nosenie meča na štýl Zaklínača, čo v tej dobe samozrejme nebolo vôbec bežné, aj keď na druhú stranu úplne vylúčiť sa to zas nedá, hlavne ak ide o fiktívnu postavu. Celkovo, ani jedna časť nebola slabá a v každej som si našiel niečo čo ma upútalo. Seriál sa rozbehol veľmi dobre, len dúfam, že si tento vynikajúci dojem zachová aj v ďalších sériách a dobrodružstvách modelkovského Uhtreda. Doplnenie - 11.8.2017: Po pozretí druhej série konštatujem, že v nej nedošlo k žiadnej kvalitatívnej zmene - stále rovnako dobré a výborne spracované. Na modelkovského Uhtreda som si už zvykol a čo sa týka Alfréda Veľkého, stále platí že ide o to najvernejšie herecké stvárnenie tejto významnej historickej postavy vôbec. Nádhera! A ešte dobrá správa - tretia séria je na dobrej ceste. Update (3. séria) - 4.12.2018: Opäť jedinečný a veľmi príjemný zážitok. Aj tretia séria sa môže pýšiť výborným scenárom na podklade fantastickej knižnej predlohy. O intrigy, dobrodružstvo, romantiku, napínavé situácie... tu nie je núdza. Navyše sa mi veľmi páči kam sa začal príbeh uberať, som zvedavý či bude ďalšia séria.(4.3.2016)

První série krom roztřesené kamery velmi sympatické. Zablácená Anglie, špetka náboženského fanaticismu, přirozený humor, dostatečný počet oblíbitelných postav, u kterých mě zajímá, jak to s nimi dopadne. Druhá série jde s kvalitou nahoru. Každý díl posouvá děj mílovými kroky kupředu a seriál netrpí hluchými místy. Levnější výprava má za následek minimum dlouhých záběrů na prostředí a tak se divák skutečně dočká jenom rozhovorů posouvajících příběh kupředu a akce. To je asi hlavní devizou tohoto seriálu, díky které všechny podobné (speciálně GoT) strčí hravě do kapsy.(21.10.2015)

Wyrd bið ful aræd. Seriál podle románové série Saské kroniky od Bernarda Cornwella, jehož proslavil hlavně voják Richard Sharpe nakopávající prdel napolijónským vojskům. V Last Kingdom sledujeme osudy fiktivního válečníka Uhtreda, Sasa převychovaného Dány v pohana, kterého osud přiměje pomáhat křesťanskému králi Alfrédovi při záchraně Wessexu. Nabízí se srovnání se seriálem Vikings, takže vzhůru do toho. Vikingové podle mě dokázali vytvořit o něco lepší atmosféru a vizuální stránku, zatímco Last Kingdom těží spíše z vyprávění příběhu. Vikingové mi rovněž přišli o trošku lepší ve výběru herců, v Last kingdom mi obsazení v některých případech příliš nesedělo, zejména u Uhtredových milých - konkrétně Charlie Murphy jako královny Iseult a Peri Baumeister jako Gisely, které mi přišly takové příliš "fiflenoidní". Taky na hlavního hrdinu jsem si musel nějakou chvíli zvykat. Navíc mi přijde, že v knížkách si Uhtred víc dělal srandu z Alfreda a "jeho" křesťanství.(28.1.2018)

Dívalo by se mi na to lépe, kdyby Uhtred, syn Uhtreda, nebyl sobecké idiotské hovado. Nadto jeho představitel nepřipomíná mocného válečníka ani z rychlíku, podstatně lepší byl kluk, který ho hrál ve scénách z dětství (ty byly ostatně celkově nejlepší). Nejradši jsem měl Elfrica, sice to byl pragmatik, ale neměl přehnané osobní ambice a v pravou chvíli věděl, kde je jeho místo. Holky jsou tam pěkný, jak už to bývá, navíc Britky vesměs umějí na rozdíl od zámořských kolegyň dobře hrát, ale při třetí se objevivší královně lože už nějak té romantice mezi ní a hlavním antihrdinou nevěřím. Výprava je velmi dobrá, akční stránka zase tak průměr, při boji se zbytečně třese kamera a záběry jsou rychle stříhané a trhané. Pro jiný pohled na Alfréda Velikého než v, kdo by to řekl, Alfrédu Velikém, to stojí za vidění, ale očekával jsem od BBC trochu více.(20.12.2015)

• - Natáčeno z velké části v Budapešti. (mmajjkii)