The Last Kingdom (TV seriál)

Drama / Historický / Akční

Velká Británie, 2015 - 2017, 15 h 44 min (Minutáž: 16x55 min)

Tohle by byl geniální seriál tak před deseti, patnácti lety, ale teď má jednu závažnou chybu - chce být jako Vikingové (a také se odehrává jen jednu generaci po prvních sériích Vikingů a jedna ze záporných postav je syn Ragnara Lothbrocka Ubba), jenže je ve všem slabší, v motivaci postav, v dialozích, ve vizuálu (to do pytle nemají v BBC nikoho, kdo by jim řekl, že nosit meče na zádech je pí*ovina na entou, která se dá pochopit u fantasy, ale ne u historického seriálu) a především v postavách samotných, třeba ta hlavní je nesympatickým idiotem, který jakmile může něco podělat, tak to ukázkově podělá a pro příklad nemohoucnosti téhle postavy a její realističnosti - v jednom díle se rozhodně loupit v sousedních zemích přestrojen za Dánské nájezdníky a neobtěžuje si zakrýt tvář, nebo se snad dokonce vydávat za někoho jiného a posléze se diví, že.. No, to bych už moc spoileroval. Každopádně scénáristé jsou hlavní kámen úrazu, někdy se soustředí na bojovou taktiku, jindy si s ní vytírají játra a ignorují takové maličkosti, že si nikdo nevšimne velké invazní armády atd. atd. atd. Není to špatný seriál, ovšem není ani dobrý, možná v druhé sérii najmou někoho, kdo umí napsat dobrej scénář, tak to bude lepší, zatím ale jen za tři a s odřenejma ušima.(21.2.2016)

Vikingové mě určitě v první sérii bavili více. Největší problém mám s hlavním hrdinou. Už v knize mi Uhtred nebyl moc sympatický a v seriálu se chová jako naprostý imbecil, kterému vždy v nouzi největší pomůže štěstí, nebo ho někdo vytáhne ze šlamastyky. Tahle postava arogantního a sobeckého modýlka s jemným vouskem mi tedy k srdci nepřirostla. Celkem jsem fandil Ubbovi, aby mu usekl hlavu. To je problém mnoha podobných seriálů, že člověk vlastně nemá komu fandit. Možná se to má přiblížit k realitě, ale zároveň to člověka o něco ochuzuje.(10.1.2017)

První díl mne docela navnadil, ale pak už slabota. Hlavní hrdina je divně čumící gay a ani ostatní postavy moc charisma nepobraly. Prostředí hezký, ale občas to trošku sklouzavá do pouťovosti. Není to ani drsný, ani syrový - krom prvního dílu, ale dál už je to jen ukecaná soap opera. Ale co, buďme rádi, že je alespoň něco a zas taková hrůza to neni. Zde avizovaným Vikingům to ovšem nesahá ani po kotníky. Ani hercema, ani příběhem ani výpravou. 60%(29.11.2015)

Seriál jsem vyhlížel s očekáváním, neboť jsem načetl všechny (doposud vydané) knihy o Uthredovi od Bernarda Cornwella, které byly seriálu předlohou a které jsou prostě fantastické. Seriál, jak už to v takových případech bývá, mne ovšem poněkud zklamal. Je na něm poznat, že je narychlo vyhajpovaný, aby se stihl přiživit na nevídaném úspěchu Vikings, ovšem kvalitativně se mu měřit nemůže a to ze tří hlavních důvodů: 1) Řemeslné zpracování je podprůměrné - kamera i reálie jsou odfláknuté, bojové scény ubohé; štítová hradba je komicky herci stavěna zjevně na pokyny z režie; 2) Herci jsou nesympatičtí, Uthreda hraje nějakej metrosexuální debílek a ostatní herci ani nestojí za řeč; 3) Je opět vidět, jak se scénáristovi nepodařilo obsáhnout rozsáhlou knižní ságu a musel se utéct k mnoha zkratkám, které pak v ději působí podivně a klíčové scény jsou tak uspěchané a nechtěně komické.(26.10.2015)

První dva díly nebyly špatné, ale průměrné, od třetího se to rozjelo a Uhtreda jsem si maximálně oblíbila. A věřím, že se testosteronem vyfutrovaný Alexander Dreymon líbí spíš ženským než chlapům (ty závistivé narážky v komentářích na jeho "metrosexuální" zjev jsou vážně zábavné:), kteří na to koukají asi víc... krví se tam rozhodně nešetří. Kromě obdobných Vikingů to lehce připomíná i Hru o trůny, která je sice příběhově a scénáristicky o level výš, ale ani tenhle seriál neurazí a je velká šance, že si ho oblíbí stejné publikum. Navíc to není celé vymyšlené, vychází to z historických pramenů. Složité téma křesťané kontra pohané, je tam podáno srozumitelně právě skrze postavu vzpurného Uhtreda - a to že sám mnohdy neví, kam patří, je na tom nejzajímavější.(9.12.2015)

• - Natáčeno z velké části v Budapešti. (mmajjkii)