The Last Kingdom (TV seriál)

Drama / Historický / Akční

Velká Británie, 2015 - 2017, 15 h 44 min (Minutáž: 16x55 min)

Veľké prekvapenie na poli historických seriálov. Totálne ma zvalcovalo pútavé a perfektné prepojenie fikcie s niektorými bodmi reálnych historických udalostí (s pár nepodstatnými odchýlkami). Myslím tým predovšetkým udalosti okolo úteku Alfréda do močiarov, priebehu bojov s Dánmi... Treba si však uvedomiť jednu vec, a síce že seriál vznikol podľa knižnej predlohy - The Saxon Stories od Bernarda Cornwella a nie podľa Anglosaskej stredovekej kroniky. Takže výčitky okolo nepresného historického výkladu sú nezmysel. Celý príbeh okolo Uhtreda je fiktívny, ale jeho napasovanie a zosúladenie s historickými udalosťami je vskutku originálne. Samozrejme, chybičky by sa tu našli. Napr. hlavný herec hrajúci Uhtreda sa mi zdá až príliš modelkovský na to, aby mohol vierohodne zahrať takúto postavu, ale budiž, po čase sa dá na to zvyknúť. Naproti tomu ale Alfréd Veľký bol vybraný veľmi dobre, presne tak som si ho vždy typovo predstavoval, pričom seriál dbá aj na jeho hodnovernosť čo sa týka charakteru - pobožný, citlivý a chorľavý. V porovnaní so seriálom Vikingovia sa mi tu zdá aj lepšia výprava a čo je hlavné je aj hodnovernejšia s menším počtom chýb. Kostýmy ako aj výzbroj odrážajú lepšie svoju dobu. Dokonca aj štítová hradba tu bola výborne zvládnutá, podstatne lepšie ako napr. v Alfrédovi Veľkom (1969). Jediná vec čo sa v tomto smere dá vytknúť je nosenie meča na štýl Zaklínača, čo v tej dobe samozrejme nebolo vôbec bežné, aj keď na druhú stranu úplne vylúčiť sa to zas nedá, hlavne ak ide o fiktívnu postavu. Celkovo, ani jedna časť nebola slabá a v každej som si našiel niečo čo ma upútalo. Seriál sa rozbehol veľmi dobre, len dúfam, že si tento vynikajúci dojem zachová aj v ďalších sériách a dobrodružstvách modelkovského Uhtreda. Doplnenie - 11.8.2017: Po pozretí druhej série konštatujem, že v nej nedošlo k žiadnej kvalitatívnej zmene - stále rovnako dobré a výborne spracované. Na modelkovského Uhtreda som si už zvykol a čo sa týka Alfréda Veľkého, stále platí že ide o to najvernejšie herecké stvárnenie tejto významnej historickej postavy vôbec. Nádhera! A ešte dobrá správa - tretia séria je na dobrej ceste.(4.3.2016)

Oproti Vikingom zaujímavejší príbeh s kopcom mŕtvych postáv a bez mytologickej nadstavby. Hlavným hendikepom je ústredný hrdina ktorý, položme si ruku na srdce, vyzerá viac ako model než ako nekompromisný bijec a s Ragnarom z Vikingov sa čo sa týka charizmy nemôže rovnať. Zvyšok osadenia sa mi ale pozdával, výprava je veľmi pekná, vývoj deja dynamický (v prvom diely až šialene) a celkovo sa nemám na čo sťažovať. Som zvedavý na ďalšie sezóny, snáď kvalita nepôjde smerom nadol ako práve u Vikingov. 7+/10(22.1.2016)

Seriál jsem vyhlížel s očekáváním, neboť jsem načetl všechny (doposud vydané) knihy o Uthredovi od Bernarda Cornwella, které byly seriálu předlohou a které jsou prostě fantastické. Seriál, jak už to v takových případech bývá, mne ovšem poněkud zklamal. Je na něm poznat, že je narychlo vyhajpovaný, aby se stihl přiživit na nevídaném úspěchu Vikings, ovšem kvalitativně se mu měřit nemůže a to ze tří hlavních důvodů: 1) Řemeslné zpracování je podprůměrné - kamera i reálie jsou odfláknuté, bojové scény ubohé; štítová hradba je komicky herci stavěna zjevně na pokyny z režie; 2) Herci jsou nesympatičtí, Uthreda hraje nějakej metrosexuální debílek a ostatní herci ani nestojí za řeč; 3) Je opět vidět, jak se scénáristovi nepodařilo obsáhnout rozsáhlou knižní ságu a musel se utéct k mnoha zkratkám, které pak v ději působí podivně a klíčové scény jsou tak uspěchané a nechtěně komické.(26.10.2015)

Spočiatku mi onen svojský štýl nevyhovoval, prišlo mi to akosi neprimerane útržkovité, naivné, zvláštne či zbrklé, avšak akonáhle uplynulo zopár úvodných epizód, daná pachuť buď to vymizla alebo som si skrátka zvykol - začalo sa mi to páčiť stále viac a viac (i keď s prehnane arogantnou/otravnou štylizáciou Uhtreda som mal problém o čosi dlhšie). Miestami síce cítiť obmedzené finančné prostriedky rozpočtu, nie je to však nič zásadné či priveľmi rušivé, seriál to poľahky vynahrádza v iných smeroch. Nuž a navyše v mojich očiach veľké plus za mapované obdobie - saské obdobie deviateho až desiateho storočia, utváranie spoločného Anglicka, boje s vikingskými nájazdníkmi, to ma fascinovalo prakticky odjakživa. Najväčšmi sa mi páčila akási všadeprítomná špinavosť, a teda že to nie je uhladené (ako viacero historických projektov), ale naopak pomerne realistické (a informačná hodnota - s prihliadnutím na fakt, že sa jedná o seriál a nie dokument - taktiež obdivuhodná). Čiže ak to mám nejak uzavrieť - pomerne svieži, atraktívny historický seriál, ktorý poňatím možno nepatrí k tým úplne najdramatickejším (čo zodpovedá i knižným predlohám Bernarda Cornwella - ktoré opisujú príbehy z Uhtredovho života, a teda ich možno považovať za historicko-dobrodružné), za to však vyniká v iných smeroch a rozhodne je na seriálovom poli príjemným spestrením. Druhá séria navyše dosahuje ešte o čosi vyššie kvality, nakoľko sa tvorcom podarilo vyvarovať sa viacerým chybým sužujúcim jednotku, nuž a na hlavné prednosti projektu bol daný ešte väčší dôraz. Len tak ďalej. 85%(2.12.2017)

Neměl jsem na co koukat, tak jsem zkusil něco z odlišného ranku, než běžně koukávám a radostně mohu prohlásit, že The Last Kingdom je jeden z nejlepších seriálů, které jsem kdy viděl. 8 dílů jsem dal na jeden nádech. Úžasná výprava, dobře pojatá historie ( člověk se i něco nového dozví), perfektní postavy jak záporné (Ubba!!), tak i hlavní hrdina s tváří Orlanda Blooma mi byl velmi sympatický, boje jsou správně krvavé, taktika i strategie je působivá, tempo je dech beroucí, dialogy vytříbené, zvraty kouzelné a finále spektakulární. Já jsem tak dlouho nadšený z ničeho nebyl ani nepamatuji a plánuji to celé dát opět znova. Jízda and PRAISE TO GOD! 100%(22.12.2015)

• - Natáčeno z velké části v Budapešti. (mmajjkii)