Cobra Kai

(TV seriál)
  • USA Cobra Kai
Trailer 1
Akční / Komedie / Drama / Rodinný / Sportovní
USA, (2018–2021), 20 h 29 min (Minutáž: 22–41 min)

Ralph Macchio, Xolo Maridueña, William Zabka, Courtney Henggeler, Tanner Buchanan, Mary Mouser, Jacob Bertrand, Nichole Brown, Gianni Decenzo, (více)

Série(4) / Epizody(40)

Je to už přes 30 let co Johnny (William Zabka) prohrál turnaj v karate proti Danielovi (Ralph Macchio) a málokdo čekal, jak tento turnaj zamíchá s budoucností obou dvou. Z Daniela se stal bohatý podnikatel, který si žije svou typickou růžovou americkou budoucnost, kdežto z Johnnyho je jen obyčejný údržbář, který si sebou nese šrám z dětství po celý život. Všechno ovšem změní Johnnyho nový soused Miguel (Xolo Maridueña), kvůli kterému Johnny znovu otevře dojo Cobra Kai. (UncleMorty)

Lima

80.léta stále žijou a Ralph se Zabkou jsou pořád sympaťáci. Není na TV scéně v současnosti jiný seriál (zejména jeho 1.série), který by tak vkusně a chytře pracoval s NOSTALGIÍ, jako právě Cobra Kai. Ale i bez ní je to pořád skvěle odvyprávěný příběh, který stojí na svých nohách, dílem jako absolutní osmdesátkové béčko a zároveň jako depresivní (ale přesto svým způsobem vtipná) sebereflexe mužů středního věku. Pro mě nejpříjemnější seriálové překvapení posledních let, a to se mi původně do něho vůbec nechtělo. ()

Malarkey

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

Skvělá odpověď na Karate Kid, kterým jsem jako dítě žil. O třicet let nostalgičtější, ale se všemi postavami, které si z původního filmu vybavíte. Navíc William Zabka a Ralph Macchio prokazují, že umí hrát a naprosto s přehledem tento seriál utáhnou. Plus se mi líbí i to, že William má české předky a tak mám pocit, že ho musím podpořit, jak jen to půjde. Už jenom jeho láska k pivu je maximálně sympatická. Cobra Kai je v celkovém kontextu nápadu totální nostalgie. Má pár naprosto geniálních scén, především odehrávajících se vždy na začátku dílu, ale dokáže zabavit i scénářem, který se námětem dobře kroutí a zajímavě tak vytváří problémy mezi dvěmi dojo tak, aby to bavilo a zároveň, aby mě nutilo na další díly koukat dál až do zemdlení. Navíc je u autorů vidět, že moc dobře ví, co točí, protože jediná rozumná postava tu je manželka Daniela, která jediná chápe, co chci. Škoda, že Johnny a Daniel se ale musí chovat vždy úplně jinak a jednat spíš pocity, než rozumem. Jejich sensei by jim to určitě vysvětlit, ale to bychom pak zase nejspíš neměli na co koukat. Za mě tedy super. Zábavný, nápaditý, nostalgický, vztahově přesně takový, abyste měli chuť koukat dál a dál, prostě obecně povedený seriál, který stojí za to nepřehlédnout. A je jen otázkou času, než se z něj stane legenda. ()

T2

Ošuntelý karatisti sa vracajú na scénu v takom béčkovom duchu. Bez väčších nárokov ako také retro to poslúži svojmu účelu a miestami to aj navodí akú takú atmosféru aj vďaka prepojeniu záberov z pôvodného filmu Karate Kid. /60%/ ()

Djkoma

Není to jen nostalgie a opakování. Tohle je o úhlu pohledu, o tom kam člověka vítězství a prohra může dostat a že všechno není jen černé a bílé. Do turnaje jsem byl naprosto nadšen perfektním scénářem (který dialog neměl smysl?), pomrkáváním na staré fanoušky, ale i novými pohledy (existuje pohled, v kterém je šikanující Johny ten outsider?). Turnaj pro mě byl trochu zlom, kdy jsem si řekl, jak tohle skončí a kudy to půjde a přesně to se stalo, ale scénáristé se pomalu vrací k tomu jednoznačnému rozdělení a to mě trochu mrzí. Doufám, že si opět uvědomí, že celé to kouzlo není v tom, tihle jsou špatní a tihle dobří, ale v tom, že každý má svojí cestu a každá situace má více úhlů pohledu. Po dlouhé době jde o seriál, který na mě působí lidsky, přirozeně a elegantně se každým dílem posouvá. ()

DaViD´82

It's not lame ass karate. It's Cobra Kai! Hlava nebere, jak to může být vůbec dobré; natož TAK dobré. Vždyť je to nikým nechtěné vizuálně laciné pokračování (točené pro Youtube a vycházející z oblíbené fanouškovské konspirační teorie o původním filmu) guilty pleasure kultu specifického pro jednu generaci v podobě "středoškolské soap opery s karate kopy a osmdesátkovou nostalgií". Navíc v hlavních rolích s těmi, kteří ani tehdy žádnými hereckými kvalitami (natož charismatem) neoplývali a, buďme upřímní, dnes už po nich ani pes neštěkl. Světe div se, nejen že je to dobré, je to přímo vynikající. A začíná to u toho, že ti dva dorostli v herce. Především pak ze Zabky, který uhraje i nejsložitější emoce čistě očima a charisma z něj prýští. Stejně jako Stranger Things nejsou dobré "jenom kvůli nostalgii po osmdesátkách", ale především samy o sobě, kde nostalgie je třešnička na dortu, která by to sama o sobě nespasila, tak ani Cobra Kai není dobrá díky nasazeným nekritickým fanouškovským brýlím, skrze nostalgický opar či v guilty pleasure rovině "na to, že to vychází z Karate Kida, tak to vlastně není zlé". Ano, veškeré ty aspekty (vykoupení, nostalgie, nalajnovaný syžet soubojových filmů, zaláskované strasti dospívání à la 90210, depresivní krize středního věku, chybějící otcovské vzory) celkové kvality podporují, ale není to dobré kvůli nim, ale i díky nim. Zdaleka nejlepší na tom jsou však postavy a práce s nimi. U jedné každé se pracuje s motivacemi, u každé je jasné, z čeho její činy vychází (jakkoli s nimi třeba nelze souhlasit) a aspekt "cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly", který podvratně smazává hrany z žánrově tradičního klaďas/záporák/(ne)sympaťák, je tu využíván nejlépe široko daleko. Všichni chybují, ztrácejí nervy, ale zároveň se snaží "být lepší". Což je nejlépe vidět na jin-jang dualitě a tenzi ústředního kvarteta. Výsledkem je, že postavy nejsou divákovi ukradené a díky tomu to funguje ve vážných momentech, v emočně vypjatých, ale i v častých komediálních. Tedy v rovinách, o kterých se původní sérii (ani většině seriálů) ani nesnilo. Druhá řada je uprostřed poněkud přešlapující na místě již vyřčeného, jinak stále výtečná, především díky postavám. Jakkoli už je to trochu béčko, tak uvědomělé a záměrné; speciálně pak finální hromadná bitka. Třetí řada má ke své škodě až příliš z prstu vycucaných přes koleno lámaných změn v loajalitách a celkové vaty. Ke svému štěstí má však také dosud nejvíce silných momentů a nejlepší souboje. A stále je to mrtě koukatelné, dramatické, zábavné, uvědoměle meta a chytlavé. | S1: 5/5 | S2: 4/5 | S3: 4/5 | ()

xxmartinxx

Jsem v trochu nevýhodné situaci - jsem moc starý, abych se ztotožnil s linkou žáků, a moc mladý, abych se ztotožnil s generací učitelů (generací původního Karate Kida - nutno ale dodat, že krom monstrézně nudného a zbytečného výletu do Japonska mi to tlačení nostalgie nevadilo) - přesto to obstojně funguje a kdybych k jedné z těch generací patřil, asi bych si ten seriál mohl zamilovat. Takhle si to "jenom" trochu provinile užívám. Na každý pád musím závidět dnešní generaci teenagerů, které je dnes katerováno na takhle vysoké úrovni. Ne že bych dal na Xenu dopustit, ale za nás to nebylo. Má to v sobě relativní komplexnost, ambivalenci, a přitom to je pořád nepochybně seriál pro děti a děti ho budou schopné aspoň z většiny vstřebat díky těm okázale načrtnutým konfliktům a střetům, kdy se všichni se všemi přátelí a nepřátelí tak, aby to v důsledku rodinných vztahů a křivd minulosti dělalo největší problémy... Největší výtka za mě asi je, že linka na střední je zaplněná klišé a karikaturami možná zbytečně moc, někdy je seriál dalece za hranou směšnosti (v důsledku volnočasových aktivit studentů se život na škole a vlastně v celém městě stal hypernásilným místem, kde vás kdykoliv může zkopat banda teen karatistů), ale zatím v míře, kterou žánr snese. Chtělo by to ale ukončit - v třetí sérii tomu VÝRAZNĚ dochází dech. ()

Shit

Na filmy jsem koukal jako malej, takže se řadím do kategorie nostalgiků, tehdy jsem to fakt žral a před seriálem jsem si chtěl obnovit vzpomínky, což jsem teda nakonec neudělal, ale ono to není ani nutný, povedený flashbacky skrz serii řeknou všechno podstatný a byla docela prdel si uvědomit, že to co jsem tehdy považoval za supr karate náklad je dneska vyloženě směšně pomalý a neohrabaný. Ostatně i tady to není žádnej karate masakr a Daniel je vyloženě chcíplej a zprvu jsem na to koukal hlavně z nostalgie, jelikož rozjezd je pomalejší, ale v momentě jak se rozjede Cobra kai a sensei začne nakládat šprtům a lůzrům, tak jsem zbytek první série vdechnul na jeden zátah. Drůhá série je pak totální ultra karate náklad. Strike first, strike hard, no mercy ()

Psema

Cobra Kai je vlastně docela depresivní podívanou plnou krize středního věku a pubertálních bolístek. Scenáristé si ovšem vždy dokáží ve správný čas najít cestu i humoru, jenž dá hrdinům i divákům naději v lepší zítřky svou nadsázkou a uvědomělým pomrkáváním na fanoušky originálu, kteří nikdy nezískají pocit, že jim tvůrčí tým šlape na milovanou hračku. Cobra Kai se naopak nebojí přiznat své kořeny, s lehkostí za nimi udělat nostalgickou tlustou čáru a sebevědomě vykročit k novým konfliktům a dějovým zápletkám, které se po vzoru hesla „udeř první, udeř tvrdě, bez slitování“ nebojí s postavami zacházet nečekaně i krutě, aniž by se zprotivily samotným postavám a jejich odkazu. ()

MM_Ramone

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

Strike first! Strike hard! No mercy! - Udri prvý! Udri tvrdo! Žiadne zľutovanie!!! V roku 2018 mal premiéru americký televízny seriál "Cobra Kai". Je to voľné pokračovanie kultového kino filmu "Karate Kid", ktorý bol natočený v roku 1984. Dej sa odohráva tridsať štyri rokov po udalostiach, ktoré sa odohrali v pôvodnom snímku. V hlavných úlohách sa znova objavili herci William Zabka a Ralph Macchio. Znova vypukla rivalita medzi Johnny Lawrenceom a Danielom LaRussom. Dódžó Cobra Kai povstalo z popola ako bájny, mýtický Fénix. Nostalgický, seriálový karate návrat k ideálom a atmosfére osemdesiatych rokov minulého storočia sa dokonale vydaril. Úžasná, päť hviezdičková, retro karate jazda. Cobra Kai never die!!! ***** ()

castor

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

„Dospělí chlapi se budou házet do bazénu!“ Nostalgie, 80. léta, limonádové trable, lehce umělé konflikty a rivalita. A staré dobré karate. První chlastá, čumí na staré fláky, žije sám a čistí septiky, druhému se daří v podnikání, má milující rodinu, je samý úsměv, vzor poctivosti. Johnny Lawrence a Daniel LaRusso. Když prvnímu jmenovanému nabourají milovaného Pontiaca, odchází z opravny s bonsají. Od kohopak ji asi dostal? Je úžasné vidět, jak tvůrci vzali z úvodní trilogie jen to smysluplné (staré dobré karate, slušně uchopené postavy) a obalili to dalšími nosnými prvky (včetně humoru) pro svoje mnohem bohatší vyprávění. Tohle dvacetiletí diváci nemůžou absolutně pobírat. Zázraky se dějí. Úsměvných až zoufalých snah o oživení dávno mrtvých kultů už tady nemálo bylo, tentokrát to vyšlo. Zaslouženě. Laťka zůstává vysoko, potěší i jedince, kteří nemají až tak vřelý vztah k původní filmové trilogii (ale samozřejmě je éra 80. let neminula). Já třeba ulítával spíš na prvním Karate tiger, kdy jsem si finální souboj s Kurtem McKinneym a šklebícím se belgickým Rusem Jean-Claudem přehrával několikrát za sebou. Jednotlivé série si drží kvalitu, ač samozřejmě rivalita mezi Johnnym a Dannym místy mírně nabírá na umělosti. Scénáristé holt hodně chtějí, aby se přiostřilo. Rovněž místy mnohé natahují a ve výsledku se toho v daný díl až tolik nestane. Občas se to zbytečně zavrtává do rodinného melodramatu. I vztahové peripetie jsou poměrně mdlé. Každopádně když to dějově vázne, každá epizoda nabídne pár vtipů, kdy mnohé z nich opravdu fungují. Prostě se sešel tým lidí, kteří nad výsledkem přemýšlejí a rozumějí oběma dobám. A hlavně nás vracejí do té, kterou jsme měli tak rádi. Je rovněž s podivem, že ústřední dvojka (Ralph Macchio a William Zabka) roky sbírala jen filmové drobky a pak přikluše s něčím, v čem funguje naprosto přirozeně. Paráda. „Nevymřelo karate v osmdesátkách?“ ()

pepo

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

Velmi mile prekvapenie. Herci si navrat do svojich uloh uzivaju, vdaka striedmej dlzke nie je cas na tradicnu serialovu vatu (aj ked tam samozrejme je) a cele je to prijemne nostalgicke (aj ked obcas dost na silu). Ako fanusik povodneho filmu som si to krasne uzil. 8/10 2. Seria Takze zosup. Posledna cast je bombova, ale co jej predchadza je tradicna serialovo nevyrovnana a utahana vata. Aj tak vsak stale celkom fajn 7/10 P.S. Willam Zabka je prekvapivo vyborny herec ()

Hunt

Velké překvapení a opravdu super, naprosto skvělá práce scénáristů, kteří neuvěřitelně zapracovali pokračování, které frčí a nenásilně rozvíjí. ()

sheen

Tak jo, po shlédnutí celé série musím uznat, že takovou šupu jsem nečekal, velké překvapení pro fandy původního Karate Kida, neskutečná nostalgie, která funguje naplno. Už se nemohu dočkat druhé série. I druhá série byla naprosto špičková, opět hodně nostalgie, vzpomínání a životních lekcí a ten konec, neskutečně se těším na třetí řadu, to bude brutálka :) Třetí sérka brnkala na notu nostalgie ještě více než předešlé, je to fakt pecka :) ()

misterz

Nemal som vysoké očakávania. Z Karate Kid totiž po rokoch zostal iba taký patetický nostalgický obláčik, na ktorý sa síce dobre spomína, ale samotné pozeranie už toho moc neponúkne. No som prekvapený, ako sa tu dokázal rozvinúť príbeh "loosera" finálového zápasu. Samozrejme, má to svoje chyby, tiež je tu niekoľko vecí nad ktorými som zdvihol obočie, ale v konečnom dôsledku som si stále rád pustil nový diel.... niekedy som si aj povedal, že taká vtákovina, no nemohol som si pomôcť. Má to skrátka v sebe akési kúzlo. A teším sa aj na novú sériu, ktorá sa už chystá. Príjemné pukancové guilty pleasure. Slušný nadpriemer. 80/100 ()

Kothy

Ani by mě nenapadlo, že se zrovna k tomuhle dostanu. Předlohu vůbec neznám, a tak jsem moc nevěděl, do čeho jdu. Je hezké vidět, že se dá nějaká legenda z 80. let po takové době oprášit a pozvednout na vyšší úroveň. Dost to klade důraz na nostalgii, ale díky flashbackům se v tom dá orientovat i bez znalosti předlohy. Hlavním hrdinou je Johhny, který je bývalý karate šampion v životě se mu moc nedaří. Rozhodne se s tím něco udělat a otevře si dódžó pro začínající zápasníky. To naštve jeho celoživotního rivala Daniela a věci se začnou komplikovat. Uvidím, co bude dál, ale zatím mě to baví. "Vy jste ten chlap z reklamy na bonsaje." :D ()

HAL

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

Schematické a předvídatelné jak prase, sluníčkové ještě víc. Kupodivu ale to moc nevadí, ten pohled "z druhé strany" je i tak zajímavý a zábavný - návrat ke klasice tak postmoderní, jak jen to jde, ale přitom pořád zábavně cheesy. Otázkou ale je, jestli to vůbec může bavit někoho, kdo na Karate Kidovi nevyrostl. /// Druhá řada pokračuje v ještě lepším stylu a je radost se na to dívat, třetí řada naopak většinu dobrého v seriálu solidně pohřbívá a nestojí za vidění vůbec... a když už, tak z ní bohatě stačí její poslední tři díly, všechny předchozí jsou úplně zbytečné. 8/10 ()

InJo

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

Karate Kid: New Generation. Nejpříjemnější seriálové překvapení roku. Nechápu, jak někoho vůbec mohlo napadnout natočit seriálové pokračování Karate Kida po třiceti letech. A už tuplem nechápu, jak se to mohlo tak povést! Zabkův stárnoucí Johnny Lawrence je přesně ten typ zábavného cool losera, kterého nejde nemít rád (hlavně kvůli jeho humpolácké 80's povaze, která si s dnešní dobou příliš netyká). Kupodivu to ale vůbec nestojí jen na něm - snad všechny postavy (i ty vyloženě okrajové) tu mají své místo a dokáží být velmi zábavné a různými způsoby sympatické. Abych se tu zbytečně zdlouhavě nevykecával - Cobra Kai je nejlepší současný "rodinný" seriál, který velmi dobře ukazuje, jak mohou křivdy minulosti i po mnoha letech plodit a přiživovat křivdy nové (a leckdy mnohem hlubší, osudovější a tragičtější). Současně je to možná nejlepší současný teenagerovský seriál, kde se kromě obligátních lásek a zrad nečekaně působivě a uvěřitelně tematizují dnešní podoby šikany mezi dětmi a mládeží. A nakonec je to asi nejlepší seriál s tematikou bojových umění. To je ale spíš kvůli chabé konkurenci, a proto, že karate (a s ním spjatá filosofie) zde ani omylem není ústředním motivem, ale je pouze jedním z mnoha. S01: 85 %; S02: 85 %; S03: 85 % ()

Marze

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

Tvůrci se zamýšlí podle jakých pravidel má smysl žít a nesnažit se vidět svět černobíle. Ukazují stupiditu osmdesátkového popu, ale zároveň čerpají z jeho stylovosti a touze být excentrický a vše přehánějící. Daniel a Johnny se snaží do teenagerů principy osmdesátek vštípit. Ti ale zjišťují že se podle nich nedá žít. ()

anais

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

První série hodně překvapila. Způsob jakým tvůrci pracují s původními charaktery je naprosto bezprecedentní. Jednoduchý příběh původního filmu, kde byla hranice mezi dobrem a zlem zcela jasná, je převrácen naruby nahlížením dané situace z pohledu všech zúčastněných. A je to napínavé, vtipné a dojemné zároveň. Přitom to není žádné "umění" - teenagerská lovestory je plná klišé, a celé to působí trochu nízkonákladově. Ale to je úplně jedno, protože manipulace s emocemi je tu tak chytrá, že se při finální bitvě na konci druhé série všechno zúročí, a ten rok čekání na další sérii bude hodně dlouhý... (a ještě bych podotkl, že zatímco v první sezóně působily souboje celkem legračně - choreografií i střihem, tak ve druhé je to zcela jinde - nekompromisní, tvrdé, měřítkem až nerealistické...). ()