poster

Linie obrany

 • čínština

  Zhong hua ying xiong

 • anglický

  Born to Defence

Akční

Čína / Hong Kong, 1986, 89 min

Režie:

Jet Li

Scénář:

Yeung-Ping Sze
 • Flipnic
  *****

  Tak z tohoto jsem byl vyloženě na větvi!! Film, kterému jsem vůbec nevěřil mne maximálně posadil na prdel... Jednak jsem netušil, že ho Jet Li režíroval a musím uznat, že jako režisér by se asi neuživil, ale jako režisér-choreograf bojových scén ve filmech rozhodně ano. Tohle je vyloženě neuvěřitelnej martial arts nářez! Ten film sice nemá skoro žádný děj, prostě v jednom čínským městě se Jet Li řeže s americkými vojáky. Tak trochu vykrádá, nebo se prostě nechává inspirovat filmy s Brucem Lee, Sonny Chibou a staršími filmy s Jackie Chanem. O to zde ale nejde, protože film stojí vyloženě na soubojích - "fightech" a atmosféře, a to je fakt absolutní špička. Film od prvních pár minut, které jsou spíše komediální ala Jackie Chan rychle přechází v drsné a brutální souboje v baru, ringu, na ulici a v nějaké továrně/stavbě. Atmosféra houstne a celkové výtvarné pojetí filmu je absolutně úžasné. Celé to připomíná staré automatové videoherní rubárny jako byl "Street Fighter II" či "Pit Fighter", souboje jsou neuvěřitelně dynamické, šíleně rychlé, jdou vyloženě na tvrdo, nepomáhají si střihem ani dráty a jak film ubíhá, jsou stále brutálnější ... Ve finále již řežba Jet Li vs amíci nezná žádná slitování, řežou do sebe vším možným nářadím, co se dá v továrně a na stavbě najít a když uvedu, že Jet Li jednoho ze zásadních protivníků bez milosti upálí za živa v peci, snad vám dojde, že tento film opravdu není žádná taškařice ... Po geniálním "Fist of Legend (1994)" a "Fearless (2006)" se jedná pro mne o třetí nejlepší Jet Liho film. Opravdu jsem byl mile překvapen, je to neuvěřitelný martial arts nářez, bez výraznějšího děje ...(31.10.2008)

 • Tuxedo
  ***

  Jetova režijní prvotina atmosférou i pojetím hodně připomíná klasiky s Brucem Lee. Jinak se ale jako režisér moc nepředvedl, když se nedokázal popasovat s nevyváženým a přihlouplým (američani jako nevyzpytatelní záporáci) scénářem a musí tak zachraňovat hodně v akčních scénách, které jsou naštěstí velice slušné.(16.8.2008)

 • Wishkah
  **

  Politický podtext tohoto filmu je sice v dnešní době trošku směšný a byl po vůli komunistickému režimu v Číně, ale i tak je mi to celkem jedno. Západ na to šel stejnou cestou. Vždyť kdo byl hlavní zloduch v amerických akčních filmech 70. a 80. let? Komunista. Takže bych řekl, že na dobu svého vzniku se jedná o další akční film, akorát z pohledu druhé strany. Jet Li je kung fu talent od pánaboha, ale je to průměrný herec a špatný režisér. I když má charismatu na rozdávání, nedokáže to utáhnout celý film. Protivníci jsou bezvýrazní, bitky jsou někdy jakoby bez nápadu a strašně nervozní a děj filmu je jednoduchý až hanba. Jet Li je mistr co se týče bojových umění, ale režisér v jakého vyrostl třeba Sammo Hung a nebo v několika filmech i Jackie Chan nikdy nebude(5.3.2010)

 • Wencek
  ***

  Na to že film je víc jak 20 let starej tak má celkem dobré bojové scény, ale to je asi tak všechno. Děj docela o ničem a ty dialogie, ty kdyby tam nebyli tak by se vůbec nic nestalo. Klidně to mohla být němá mlátička a vyšlo by to nastejno. Ale jedno se musí nechat. Jet Li byl, ač mlád, docela dobrej a zde se jasně ukazuje pořekadlo co se v mládí naučíš jako když v dalších akčních filmech najdeš. A dodnes Jet Li patří mezi nejlepší mlátičky akčních filmů. Celkově ale hodnotim film za slabší 3*.(10.8.2008)

 • klerik
  ***

  Skrz-naskrz priemerné, ale stále zaujímavé. Hlavný konflikt (nemáme radi Američanov a ich "koloniálnu" politiku) je zaujímavý, akčných scén je pomerne dosť, aj keď nejde o žiadne extra pekne nasnímané súboje. Čo sa mne najviac páčilo, bolo, ako film pritvrďoval od takmerkomédie až po drsné finále...(29.6.2014)

 • Jet Li

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace