Dubček

• Česko

Dubček - krátké jaro, dlouhá zima

(festivalový název)

Dubček - Krátka jar, dlhá zima

Dubček

(festivalový název)

Historický / Drama

Slovensko, 2018, 90 min

Kde nie sú peniaze, tam je každá výpomoc dobrá. Ak nemáte na to, aby ste nakrútili rekonštrukciu vpádu vojsk do ČS, tak si vypomôžete doku-zábermi. Prináša to však riziko ťažkého wtf faktoru pri mnohých scénach. Dubček tak vyzerá ako televízny film českej televízie z 90. rokov. Chápem, že nakrútiť a dokončiť v slovenských pomeroch celovečerák a pustiť ho do kín je zázrak podobného razenia, ako zabehnúť stovku za 9.70 alebo vyhrať v jeden rok štyri grandslamy. Napriek tomu som rád, že som film videl doma a nie v multiplexe, tam musel pôsobiť skutočne nepatrične. Hudobná zložka asi bude publikum rozdeľovať na dva tábory, osobne som ju takmer neprežil. Film ale našťastie naberie v poslednej tretine na obrátkach a kladné pocity nakoniec minimálne dobehli tie negatívne. O praskajúcich parketách pri rokovaniach sa mi asi bude pár nocí snívať.(22.8.2018)

Možná bych dal větší hodnocení. Ale musím srovnávat s Českým stoletím - s dílem Musíme se dohodnout. Podívámli se na to fakticky, tak zde bylo daleko víc nepřesností, ať už umyslně, aby Dubčeka ještě víc povznesli nebo prosťe nevědomky. Za všechny řeknu jen: Ludvík Svoboda řekl, že počká na všechny, než odletí z Moskvy a né Dubček. V Moskvě nebyli všichni ti, co tu byli zfilmováni apd. Co se týče technické stránky, taky jsem mírně zklamán. Nabízí nám příběhově, ale i přednesem vlastně to samé, co Česakéí století a to byl seriál. Adrian Jastraban jako Dubček je výborný. Neseďel mi Husák a Svoboda. Pěkně vyobrazili zastřeleného studenta a barva vlajky. Jiří Zapletal si zopakoval stejnou roli Josefa Smrkovského jako Českém století. Zajímavý byl i konec, kdy auto s Dubčekem v devadesátých letech jede do Prahy. Spoiler: Všimňete si, jak jede auto a bílé čáry....(23.8.2018)

Je to normální film film na který se dá koukat.(31.8.2018)

• Anomiska

Osobnosť Alexandra Dubčeka a ani historické udalosti sa ma v tomto filme absolútne nedotkli. Kĺže to po povrchu, kopíruje to fakty bez vlastnej intervencie a nevyvoláva žiadne emócie. Zajtra už o tomto filme, narozdiel od augusta 1968, nebudem vedieť.(13.9.2018)

Film Dubček: krátka jar, dlhá zima pojednáva o významnom období v dejinách Československa. Úvod filmu je venovaný počiatku roka 1968, kedy už bol vo funkcii prvého tajomníka ÚV KSČ Alexander Dubček, postupne mapuje jeho snahu o zavedenie socializmu s ľudskou tvárou, jeho rozhovory s Leonidom Brežnevom a nakoniec sa dostáva až ku dňu 21. augusta 1968, kedy došlo k vstupu vojsk Varšavskej zmluvy na územie Československa. Počnúc týmto dňom je vo filme trefne vyobrazená morálna dilema Alexandra Dubčeka o rozhodnutí podpísať tzv. Moskovský protokol a de facto tým schváliť prítomnosť cudzích vojsk na území Československa a potvrdiť nástup obdobia normalizácie spojeného so snahou o zrušenie akýchkoľvek reformných snáh o demokratizáciu komunistického režimu v ČSFR. Vo filme sa taktiež dozvedáme o tom, akú významnú úlohu v celom tomto procese zohrali osobnosti, ako boli Vasiľ Biľak, Gustáv Husák či František Kriegel. Výkony hlavných postáv sú presvedčivé, prostredie je komorné a skvelo naaranžované, čo potvrdzujú aj archívne zábery z daného obdobia. Pre každého, komu nie sú ľahostajné dejiny nášho národa je tento film povinnou jazdou. Tých 85 minút totiž zbehne ako voda a človek si po dosledovaní filmu uvedomí, akú hodnotu má v súčasnom svete sloboda.(19.9.2018)

Mé hodnocení mě velmi mrzí, neboť velká část hereckých výkonů byla úžasná, výprava je pěkná a příběh je dobrý, bohužel se mi z nějakého důvodu nelíbí kamera, režie a střih mi připadají dosti slabé a hudba mi v některých částech evokuje že se jedná o komedii a někdy i o levný horor.(1.11.2018)

Smutný, smutný film o zaražení rozbíhajícího se štěstí a svobody :'-( „Slunce vám občas ukázalo svou tvář. Bylo to Pražské jaro 1968… Výjevy onoho odvážného pokusu se nám nesmazatelně zapsaly do paměti a naše neschopnost vám pomoci stále tíží svědomí svobodného světa.“ Margaret Thatcher, ministerská předsedkyně Velké Británie na 6. společné schůzi Sněmovny lidu a Sněmovny národů ČSR 18. 9. 1990 při oficiální státnické návštěvě.(22.8.2018)

Sympatický tv pomník A.Dubčeka, který ho sice trochu víc heroizuje než je skutečnost, ale to nemění nic na tom. že byl nositelem velkých pozitivních nadějí. Konstrukcí a vizuálem to vypadá jako hraný dokument - autorská dramatizace na minimu a způsob vyprávění je dost sterilní a nepoutavý ( České století: Musíme se domluvit působí dramatičtěji a emočně zasáhne diváka víc, ikdyž je zjednodušenější ve faktech ), ale události okolo srpna 1968 popisuje faktograficky a opravdu poučně. PS: Hrozně mne baví J.Zapletal, který si tady potřetí střihl roli Smrkovského, kterého hrál v Českém století i Janu Palachovi (2018).(23.8.2018)

Charizma tohto národného hrdinu nemôže byť nikdy zabudnutá! My "čechoslováci" sme už dávno zabudli akí sme boli pranierovaní, hlavne počnúc prvou a druhou svetovou vojnou, takisto neslávnym rokom 68, či 89. Národná hrdosť sa rozplynula s pribúdajúcimi revolúciami a reformami, až dnes môžme len útržkovo premýšľať nad tým akí sme boli silní, trpezliví a vynaliezaví. Keď dnes niekomu poviete, že sme napríklad ako jediná krajina na svete, ktorá stála v čele v boji proti fašizmu, ako sme sa nezľakli a zmobilizovali národ a booi sme zradení v Mníchove, potom takisto udalosti v 68, kde naopak proti totálnemu diktátu komunizmu, tak sa na tom daný človek asi ani nemá ako zamyslieť, lebo vážnosť takejto histórie je dehonestovaná úpadkom morálnej a inteligentnej verejnosti. Vo filme ma len mrzí, že nespomenuli naších juhoslovanských bratov, ktorí nielen ako jediná krajina socialistického bloku tvrdo odsúdila počíňanie moskvy, odmietla akúkoľvek účasť na tejto zrade , ale nám poskytli bezplatnú starostlivosť o prípadných migrantov z krajiny ako to urobili aj pri mníchovskej zrade a my sme sa im odvďačili humanitárnym bombardovaním v 98....(2.9.2018)

• Plaque

Strašne bolo cítiť, že akosi neboli peniaze... Nevadilo mi ani to divadelné spracovanie a ani tie komorné kulisy či obsadenie. Na tom by nebolo nič zlé. Lenže. Tvorcovia akoby sami nevedeli, čo vlastne chcú natočiť. Film? Hraný dokument? Inscenáciu? A tak urobili z každého trošku a dopadlo to, ako to dopadlo. Chvíľami som mal sledovať osobný príbeh Šaňa Dubčeka, potom hneď politický boj Sášu Dubčeka a všetko mi to dotvárali všeobecne známe dobové zábery. Vlastne som sa nedozvedel nič. Aký bol skutočný Dubček? Aký bol politik, človek, otec, manžel? Pre toho, kto sa o dejiny nezaujíma, to bude nudné a stratí sa niekde na pol ceste, pre človeka, ktorý históriu zbožňuje, to bude nudné a vzdá to na pol ceste. A tak by sa dalo pokračovať do zblbnutia. Takže nie, mňa to neohúrilo ani z ďaleka. Prišlo mi to hrozne narýchlo zbúchané, veď keď je to výročie... A práve pre okrúhlinu, čo si tento rok pripomíname, to na mňa chrlilo ešte aj pátos pri každej príležitosti.(7.9.2018)

Myšlenka snímku je dobrá, ale celé je to bohužel nějak nedotažené. I když se jedná o ryze televizní projekt, celý film působí spíše jako hraný dokument. Docela vadilo už na začátku Dubčekovo vnitřní filozofování, neboť to jakoby předpovídalo značnou televizní nudu. Co se týče událostí a osudů politiků včetně Dubčeka, kteří byli uneseni do Sovětského svazu se zodpovídat a být přinuceni podepsat tzv. ´Moskevský protokol´, je z historického hlediska velice přínosné, neboť o tomto se nijak zvlášť nemluví ani nepíše a tak současná veřejnost neví co si prožili a myslí si o nich ve své naivitě své. Jenomže nejenže není zohledněno vše, ale mnohé scény nic neosvětlují a tak neznalý divák neví, jednoduše řečeno, co, kde, jak a proč. Jako příklad lze uvést scénu z letiště, kde byl odmítnut start k návratu do Československa, dokud nebude přiveden František Kriegel. Kde byl a proč byl zadržován se ze snímku prostě nedozvíme. Osud Františka Kriegela je sice kapitolou samo o sobě a taktéž by si zasloužil svůj film, neboť jako jediný odmítl ´Moskevský protokol´ podepsat, což byla na tu dobu neskutečná odvaha a následky samozřejmě nenechaly na sebe dlouho čekat, ale když už je o něm, zmínka, tak tedy se vším všudy. Nic naplat, za komunismu se také točily takovéto politické snímky o politických jednáních a je neoddiskutovatelné, že byly daleko napínavější. Jejich ideologii protentokrát ponechme stranou. Jde jen o to, jak byly natočené. Ale zpět k Dubčekovi. Scénář se věrně drží historie a jak je psáno výše, mnohým osvětlí, co se s těmito představiteli vlády po únosu do Moskvy vlastně dělo a čím si museli projít. Ale je to hodně málo. Místo toho vnitřního filozofování, které spíše zdržovalo a nudilo, se měl dát větší důraz na okolnosti všeho dění a hlavně patřičnému vysvětlení pro lepší orientaci.(16.9.2018)

60%(7.11.2018)

• ProfiDivak

My Slováci sme pri riešení politiky slony v porceláne a pri filmoch o politike mám tento dojem ešte viac.(26.4.2018)

Zaujímavé odostretie minulosti, ktoré poznáme zo školských lavíc a rozprávania našich starých rodičov...obraz jednej doby...a viacerých zaujímavých mien...Ako by to vyzeralo, kedy taký Biľak nebol príliš aktívny?...ako by to vyzeralo keby Dubček hral ich hru? Otázok je celkom veľa...a s určitosťou viem, že by som tú dobu nedala... taká jednostranná vláda, bez mihnutia boja, zabitie, obsadenie, vnucovanie myšlienok...Film ako taký hodnotným veľmi pozitívne, páčilo sa mi spracovanie, retrospektívne zábery...za 5*(11.5.2018)

Fajn film, ale jedna věc mi vadila. Nemůžu si pomoct, ale herec, který hrál Husáka vypadá spíš jako Franz Beckenbauer.(16.8.2018)

• mouzi

Myslim si, ze tam dost podstatnych faktu chybelo a v mnoha momentech nebylo uplne jasne, proc se zrovna dana situace deje. Snad zamer..? Ja jsem k temto radoby faktickym snimkum hodne skepticky, zvlast pokud se jedna o obdobi normalizace a uplne nejvic, pokud v tom ma prsty Ceska televize.(21.8.2018)

• EddieIron

Tak nevím, jak to vlastně hodnotit. Natočené skvostně, herci velmi dobře vybraní, historicky celkem věrné, to vše na rozdíl od všech ostatních podobných filmů, ale přece jenom je to taková pohádka O statečném Sašovi a to není dobře. Stojí to rozhodně za vidění, ale...(21.8.2018)

• kacer4

Osobe, ktorá vie o týchto udalostiach málo, tento film vôbec nepomôže. Dozvedia sa, že nás prišli rusi "pomôct" a nechceli odísť. Viac tento film nehovorí. Osobne by som preferoval, keby bol film viac rameraný na Dubčekove reformy (boli len slovne spomenuté) a ukázané, že to bolo prijateľnejšie ako chladný komunizmus. Aj "rokovania", na ktoré sa sústredil (akože) film mohli byť zobrazené lepšie ako len z druhej miestnosti... Ako čast veľkej mozajky by to fungovalo, ale ako na samostatný sa mi to zdá málo.(22.8.2018)

Zpracování podobné jako České století - tedy OK, palec nahoru......ale přeci jen tam chybělo něco ke spokojenosti, moment překvapení....tohle je spíš hraný dokument. Nicméně jsem rád, že takové filmy vznikají, protože jsou poučné pro mladou generaci. Jastraban nevypadá jako Dubček, ale to mě je fuk.(22.8.2018)

Podpísať a či nepodpísať?! Hlavnú pointu som videl už viackrát a tak prakticky tento snímok nemá žiadnu pridanú hodnotu, ktorou by mohol prekvapiť. Filozofické myšlienky Dubčeka sú možno iba výpoveďou scenáristov aby zakryli prázdne miesto na papieri.(22.8.2018)

Nebyl to žádný zázrak, žádný napínavý politický thriller. Jen rekonstrukce několika smutných dnů našich dějin. A pokus o pohled do mysli Alexandra Dubčeka, kterého velmi dobře ztvárnil A. Jastraban. Tyhle filmy nebudou nikdy záživné ani moc sledované. Ani moc objektivní. Vždy je tam otisk doby vzniku.(23.8.2018)