Poslední cesta mezi Bratislavou a Prahou je pro jednoho ze strůjců „pražského jara 68“ rekapitulací jeho nadějí i vzpomínkou na zoufalý boj s představiteli sovětské komunistické moci. Dubček je portrétem muže, který věřil, že se v roce 1968 napraví chyby minulosti a tehdejší Československo se změní v demokratickou zemi... Příběh filmu se odvíjí ve třech rozhodujících fázích života A. Dubčeka, a on sám je na své poslední cestě z Bratislavy do Prahy jejich vypravěčem. Je to období jara a léta 1968, v čase nadějí a následné okupace vojsky „spřátelených armád“, období, kdy byl Dubček s ostatními členy vlády zadržovaný v Moskvě a kdy se rozhoduje o podepsání tzv. moskevských protokolů, a pak další období vykreslující život ve společenské izolaci, atmosféru špehování a ponížení. Film o Dubčekovi je historický videofilm realizovaný digitální filmovou technologií, kombinující dokument s hranými situacemi a pasážemi. „Bez idealizovania je akousi historickou milosrdnosťou, v ľudsky presvedčivom portréte človeka, ktorý uveril v možnosť demokratizácie totalitného režimu a tak ho nevyhnutne musel stretnúť osud Ikara svojej doby“, říká o svém filmu režisér Laco Halama. Tragická a nikdy neobjasněná Dubčekova autohavárie jako by byla i koncem utopistické iluze o společnosti s lidskou tváří. (Česká televize)

PlysovyMacko

Film vyzerá ako nejaká inscenacia a nedokázal ma strhnúť. Nešikovne zvolena hudba zhoršovala môj zážitok z filmu. Adrian Jastraban je obsadený aj hra dobre. Námet by si zaslúžil kvalitnejší film. ()

ZHODNOTITEL

Film pravděpodobně s menším rozpočtem. Ale to bych byl ochotný přehlédnout. Musím říct, že to bylo poutavé, naučné a určitě dobře, že takové filmy vznikají. Bohužel, co tomuto filmu opravdu kazí dojem, je samotné obsazení některých postav. Předně je to prezident Ludvík Svoboda a Gustav Husák. Tam se to nějak opravdu vymklo z kontroly. Na konec jsem i chápal obsazení Adriana Jastrabana. Ono najít člověka, který by mohl být opravdu podobný panu Dubčekovi asi jen tak nejde, a to myslím se vší pokorou. ()

Gig

Možná bych dal větší hodnocení. Ale musím srovnávat s Českým stoletím - s dílem Musíme se dohodnout. Podívámli se na to fakticky, tak zde bylo daleko víc nepřesností, ať už umyslně, aby Dubčeka ještě víc povznesli nebo prosťe nevědomky. Za všechny řeknu jen: Ludvík Svoboda řekl, že počká na všechny, než odletí z Moskvy a né Dubček. V Moskvě nebyli všichni ti, co tu byli zfilmováni apd. Co se týče technické stránky, taky jsem mírně zklamán. Nabízí nám příběhově, ale i přednesem vlastně to samé, co Česakéí století a to byl seriál. Adrian Jastraban jako Dubček je výborný. Neseďel mi Husák a Svoboda. Pěkně vyobrazili zastřeleného studenta a barva vlajky. Jiří Zapletal si zopakoval stejnou roli Josefa Smrkovského jako Českém století. Zajímavý byl i konec, kdy auto s Dubčekem v devadesátých letech jede do Prahy. Spoiler: Všimňete si, jak jede auto a bílé čáry.... ()

Jadro

Charizma tohto národného hrdinu nemôže byť nikdy zabudnutá! My "čechoslováci" sme už dávno zabudli akí sme boli pranierovaní, hlavne počnúc prvou a druhou svetovou vojnou, takisto neslávnym rokom 68, či 89. Národná hrdosť sa rozplynula s pribúdajúcimi revolúciami a reformami, až dnes môžme len útržkovo premýšľať nad tým akí sme boli silní, trpezliví a vynaliezaví. Keď dnes niekomu poviete, že sme napríklad ako jediná krajina na svete, ktorá stála v čele v boji proti fašizmu, ako sme sa nezľakli a zmobilizovali národ a booi sme zradení v Mníchove, potom takisto udalosti v 68, kde naopak proti totálnemu diktátu komunizmu, tak sa na tom daný človek asi ani nemá ako zamyslieť, lebo vážnosť takejto histórie je dehonestovaná úpadkom morálnej a inteligentnej verejnosti. Vo filme ma len mrzí, že nespomenuli naších juhoslovanských bratov, ktorí nielen ako jediná krajina socialistického bloku tvrdo odsúdila počíňanie moskvy, odmietla akúkoľvek účasť na tejto zrade , ale nám poskytli bezplatnú starostlivosť o prípadných migrantov z krajiny ako to urobili aj pri mníchovskej zrade a my sme sa im odvďačili humanitárnym bombardovaním v 98.... ()

Plaque

Strašne bolo cítiť, že akosi neboli peniaze... Nevadilo mi ani to divadelné spracovanie a ani tie komorné kulisy či obsadenie. Na tom by nebolo nič zlé. Lenže. Tvorcovia akoby sami nevedeli, čo vlastne chcú natočiť. Film? Hraný dokument? Inscenáciu? A tak urobili z každého trošku a dopadlo to, ako to dopadlo. Chvíľami som mal sledovať osobný príbeh Šaňa Dubčeka, potom hneď politický boj Sášu Dubčeka a všetko mi to dotvárali všeobecne známe dobové zábery. Vlastne som sa nedozvedel nič. Aký bol skutočný Dubček? Aký bol politik, človek, otec, manžel? Pre toho, kto sa o dejiny nezaujíma, to bude nudné a stratí sa niekde na pol ceste, pre človeka, ktorý históriu zbožňuje, to bude nudné a vzdá to na pol ceste. A tak by sa dalo pokračovať do zblbnutia. Takže nie, mňa to neohúrilo ani z ďaleka. Prišlo mi to hrozne narýchlo zbúchané, veď keď je to výročie... A práve pre okrúhlinu, čo si tento rok pripomíname, to na mňa chrlilo ešte aj pátos pri každej príležitosti. ()

blondboss

V podstate taký hraný dokument, ktorý zachytáva najslávnejšie momenty jedného z najvýznamnejších politikov česko-slovenských dejín. Dubček vykreslený ako štátnik, ktorý sa nezapredal a ktorý presne vedel, ako sa zachovať v kritických chvíľach. Napriek tomu by som očakával trošku väčší rozpočet napríklad na štýl Masaryka. Preto dávam len také priemerné hodnotenie. 60 % ()

Anetulicek

Zaujímavé odostretie minulosti, ktoré poznáme zo školských lavíc a rozprávania našich starých rodičov...obraz jednej doby...a viacerých zaujímavých mien...Ako by to vyzeralo, kedy taký Biľak nebol príliš aktívny?...ako by to vyzeralo keby Dubček hral ich hru? Otázok je celkom veľa...a s určitosťou viem, že by som tú dobu nedala... taká jednostranná vláda, bez mihnutia boja, zabitie, obsadenie, vnucovanie myšlienok...Film ako taký hodnotným veľmi pozitívne, páčilo sa mi spracovanie, retrospektívne zábery...za 5* ()

mouzi

Myslim si, ze tam dost podstatnych faktu chybelo a v mnoha momentech nebylo uplne jasne, proc se zrovna dana situace deje. Snad zamer..? Ja jsem k temto radoby faktickym snimkum hodne skepticky, zvlast pokud se jedna o obdobi normalizace a uplne nejvic, pokud v tom ma prsty Ceska televize. ()

EddieIron

Tak nevím, jak to vlastně hodnotit. Natočené skvostně, herci velmi dobře vybraní, historicky celkem věrné, to vše na rozdíl od všech ostatních podobných filmů, ale přece jenom je to taková pohádka O statečném Sašovi a to není dobře. Stojí to rozhodně za vidění, ale... ()

kacer4

Osobe, ktorá vie o týchto udalostiach málo, tento film vôbec nepomôže. Dozvedia sa, že nás prišli rusi "pomôct" a nechceli odísť. Viac tento film nehovorí. Osobne by som preferoval, keby bol film viac rameraný na Dubčekove reformy (boli len slovne spomenuté) a ukázané, že to bolo prijateľnejšie ako chladný komunizmus. Aj "rokovania", na ktoré sa sústredil (akože) film mohli byť zobrazené lepšie ako len z druhej miestnosti... Ako čast veľkej mozajky by to fungovalo, ale ako na samostatný sa mi to zdá málo. ()

zigy

Zpracování podobné jako České století - tedy OK, palec nahoru......ale přeci jen tam chybělo něco ke spokojenosti, moment překvapení....tohle je spíš hraný dokument. Nicméně jsem rád, že takové filmy vznikají, protože jsou poučné pro mladou generaci. Jastraban nevypadá jako Dubček, ale to mě je fuk. ()

brasek

Podpísať a či nepodpísať?! Hlavnú pointu som videl už viackrát a tak prakticky tento snímok nemá žiadnu pridanú hodnotu, ktorou by mohol prekvapiť. Filozofické myšlienky Dubčeka sú možno iba výpoveďou scenáristov aby zakryli prázdne miesto na papieri. ()

buchannon

Až v tomto filmu jsem alespoň částečně pochopil, jaký byli Sověti svině, dá se to napsat i šťavnatěji, ale na ČSFD radši ne. Podle slov Brežněva jsme jim byli dlužni za osvobození, ale de facto kolonii z nás dělat nemuseli. Od té doby se sice dost změnili, ale roztahovačnost jim zůstala (Krym), mohl bych se tady rozepsat, jak nemám rád Rusy, ale pak by mi mohl v poště přistát nepěkný příspěvek... Adrian Jastraban hrál celkem slušně a tovarišč Brežněva zvolili taky docela vhodně, celý film mi připadal dost autentický a věrohodný, takže jsem celkem spokojen. P.S.: Tak mě napadá, že jsme Sovětům řádně nepoděkovali, vidlema do prdele. ()

rigby

Nebyl to žádný zázrak, žádný napínavý politický thriller. Jen rekonstrukce několika smutných dnů našich dějin. A pokus o pohled do mysli Alexandra Dubčeka, kterého velmi dobře ztvárnil A. Jastraban. Tyhle filmy nebudou nikdy záživné ani moc sledované. Ani moc objektivní. Vždy je tam otisk doby vzniku. ()

kokofek

Každý národ touží mít své pokud možno kladné hrdiny.Asi je to všeobecně ve všech lidech.Něčemu a někomu věřit.Někomu čestnému a spravedlivému za kterým půjdou davy i na smrt.Myslím,že tak to bylo i v případě Dubčeka.Lidé chtěli věřit,že se objevilo světlo na konci tunelu.Proto je vyprávění z pohledu hrdiny příliš zjednodušené a přímočaré. Na druhou stranu pustit se do tak ožehavého tématu našich nedávných dějin je už samo o sobě výzvou. ()

Naghavi

Historie, která stojí za shlédnutí, ale film nemá spád a trpí všemi neduhy, které televizní filmy mají... Průměr, u kterého jsem neusnul. ()

Tomas_PO

Extrémne dôležitá téma pre celé Československo, pre Slovensko ešte viac. No v porovnaní s Peliškami, či obdobnými dobovými filmami ako Tmavomodrý svět, Hoříci keř či Pupendo žial neuspokojivo sfilmovaná. O to viac, že si nepamätám žiadny iný film natočený po 1990tom o Dubčekovi, jednom z najdôležitejších štátnikov Československa. A to sme tých štátnikov v pravom slova zmysle veľa nemali. Zrejme najviac iritujúcim prvkom bol katastrofálny dubbing, ktorý vnášal neautenticitu počas celého filmu. Naopak, herecké prejavy (snáď s výnimkou Jastrabana, kde by divák od hlavnej postavy čakal viac, ako aj Gustáva Husáka v podaní Stana Krála) nevadili, Brežnevove stvárenie naopak autenticitu vyvolávalo. Až katastrofálne pôsobil narátor, ako v úvode tak aj na vážnom, dojímavom a doteraz nevyriešenom závere príbehu, pripomínajúc naratív seriálu Najväčšie tragédie Slovenska. Tam však daný naratív pasoval. Tri hviezdy pri zažmúrení obidvoch očí idú za tému, za obdobie, za nádej a pár svetlých filmových momentov. ()

20. Kino na hranici má ve znaku hvězdy

20. Kino na hranici má ve znaku hvězdy