Dubček

• Česko

Dubček - krátké jaro, dlouhá zima

(festivalový název)

Dubček - Krátka jar, dlhá zima

Dubček

(festivalový název)

Historický / Drama

Slovensko, 2018, 90 min

Nebyl to žádný zázrak, žádný napínavý politický thriller. Jen rekonstrukce několika smutných dnů našich dějin. A pokus o pohled do mysli Alexandra Dubčeka, kterého velmi dobře ztvárnil A. Jastraban. Tyhle filmy nebudou nikdy záživné ani moc sledované. Ani moc objektivní. Vždy je tam otisk doby vzniku.(23.8.2018)

Slovenská kinematografie mě neustále nepřestává překvapovat. Další nesmírně povedený snímek o pro mě celkem neznámé naší historické osobnosti. Oproti Masarykovi teda hodně omezený rozpočet, ale to nic nemění na kvalitě filmu, který je téměř srovnatelný. Víc takových filmů. Za mě naprostá spokojenost na ty naše česko-slovenské poměry. 4* si tento snímek zaslouží.(25.8.2018)

Extrémne dôležitá téma pre celé Československo, pre Slovensko ešte viac. No v porovnaní s Peliškami, či obdobnými dobovými filmami ako Tmavomodrý svět, Hoříci keř či Pupendo žial neuspokojivo sfilmovaná. O to viac, že si nepamätám žiadny iný film natočený po 1990tom o Dubčekovi, jednom z najdôležitejších štátnikov Československa. A to sme tých štátnikov v pravom slova zmysle veľa nemali. Zrejme najviac iritujúcim prvkom bol katastrofálny dubbing, ktorý vnášal neautenticitu počas celého filmu. Naopak, herecké prejavy (snáď s výnimkou Jastrabana, kde by divák od hlavnej postavy čakal viac, ako aj Gustáva Husáka v podaní Stana Krála) nevadili, Brežnevove stvárenie naopak autenticitu vyvolávalo. Až katastrofálne pôsobil narátor, ako v úvode tak aj na vážnom, dojímavom a doteraz nevyriešenom závere príbehu, pripomínajúc naratív seriálu Najväčšie tragédie Slovenska. Tam však daný naratív pasoval. Tri hviezdy pri zažmúrení obidvoch očí idú za tému, za obdobie, za nádej a pár svetlých filmových momentov.(21.10.2018)

Patrím k ľuďom ,ktorí si stále myslia ,že Slováci robia strašné filmy ,a že nikdy sa nenaučíme byť originálni a trápni. Ale raz za čas spravím výnimku a pozriem si nejaký Slovenský film. Naposledy som tak spravil pri filmu Čiara ,dnes pri Dubčekovi. A neľutujem. Naozaj kvalitne spravené filmárske remeslo ,u ktorého neplatí za málo peňazí málo muziky. Pokiaľ čakáte ,že dostanete nejaký trápny film o Dubčekovom živote ,sklamem vás ,v skutočnosti je v tomto filmu omnoho viacej. Film sa zaoberá hlavne Socializmom s ľudskou tvárou a jeho následnou obhajobou u Brežneva. O okupácii tu asi ani nemusím hovoriť. A koniec je taký ,aký bol v realite - mizerný. Tým nemyslím nekvalitný ,ale smutný. Verdikt: Film Dubček v mojich očiach obhajuje Slovenské filmy a ukazuje ,že dobrý Slovenský film sa ešte dá natočiť , i keď sa mu to v nie všetkých ohľadoch darí. 72% - myslím ,že bol dobrý nápad si dať od Bebjaka pauzu...(26.8.2019)

Film Dubček je ďalší z filmov o našej histórii, po Únose a Tlmočníkovi, ktorý odporúčam si pozrieť každému, kto sa chce dozvedieť viac o našej histórii. Je možné, že film nie je úplne historicky verný - to neviem posúdiť. Každopádne po skončení filmu mi zostala v krku hrča a každý v malom kine (ktoré bolo plné) zostal sedieť v úplnom tichu až do skončenia titulkov. Je neuveriteľné ako sa skvelý Adrian Jastraban podobal v určitých momentoch na Dubčeka. Hlavným pozitívom filmu sú podľa mňa diskusie politikov v opozícií pred podpísaním akceptácie vstupu Rusov a ostatných vojsk východného bloku do Československa v auguste 1968. Tiež sa mi páčilo prepojenie historických záznamov s filmom. Toto je ďalší film, ktorý treba vidieť, aby človek nezabudol aká je demokracia krehká, aké máme šťastie, že žijeme v mieri a že človek musí zostať navždy bdelý.(1.5.2018)

• Alexis74

Tak si ten film pěkně sbalte, roztáhněte si *** a šup tam s tou demokratickou propagandou. Akorát se Vám bude blbě sedět. Nekoukal jsem za bývalého režimu na filmy o Stalinovi a Gottwaldovi, protože jsem si nikdy nenechal a nenechám mydlit palici, nějakými rádoby tendenčními pohledy na svaté politiky, kterými se každý režim snaží ohnout dějiny a natlouct stupidnímu davu do hlav, co tam mají pro potřeby vládnoucích kryplů mít. A dokonce si ani nepamatuji že by kdysi nějaký film o Gottwaldovi vůbec existoval, možná kdysi byli chytřejší. Z principu manipulace s davem v tom filmu bude pravda jen to co se nedá popřít a to jsou suchá data, narodil/zemřel. A to si mohu přečíst v encyklopedii to mi umělecky nemusí vysvětlovat nějaký bývalým režimem zahořklý režisér v jeho uměleckém pojetí svatého politika, který snad ani nechodil na záchod na velkou, protože přeci ani Dubček to byla persóna ten ani nemohl smrdět. Tak přesně takovou hodnotu mají podobná dílka politicky zadávaných demokratických zakázek. Užijte si to.(21.8.2018)

3 a 1/2 *(21.8.2018)

Až v tomto filmu jsem alespoň částečně pochopil, jaký byli sověti svině, dá se to napsat i šťavnatěji, ale na ČSFD radši ne. Podle slov Brežněva jsme jim byli dlužni za osvobození, ale de facto kolonii z nás dělat nemuseli. Od té doby se sice dost změnili, ale roztahovačnost jim zůstala (Krym), mohl bych se tady rozepsat, jak nemám rád rusy, ale pak by mi mohl v poště přistát nepěkný příspěvek... Adrian Jastraban hrál celkem slušně a tovarišč Brežněva zvolili taky docela vhodně, celý film mi připadal dost autentický a věrohodný, takže jsem celkem spokojen.(22.8.2018)

Myslím, že film docela dobře vystihuje pohnutou atmosféru a emoce srpna 68. Občas mi to ale přišlo přehnaně patetické a pro Dubčeka až příliš oslavné.(27.8.2018)

Historie, která stojí za shlédnutí, ale film nemá spád a trpí všemi neduhy, které televizní filmy mají... Průměr, u kterého jsem neusnul.(29.8.2018)

• slavikzbojni

Najkrajšie na tomto všetkom je, že dodnes sa na Dubčekových kostiach priživujú ako šakaly mnohí podpriemerní pisálkovia- nebudem menovať- viete o ktorých ide. Dubček ako človek bol v poriadku- ale ako politik TOTÁLNE zlyhal- plakal a pocikal sa, keď ho vzali do Moskvy, a jeho tútor Leonid Iľjič Brežnev mu v Primaciálnom paláci, keď odchádzal z rokovaní, povedal na schodoch: Sáša ,Sáša Ty si dobrý 4lovek, ale hlupák- (Саша Саша, Ты хороший человек, но дурак.) Brežnev ako oblastný tajomník KSSZ držal nad Šaňkom ochrannú ruku, nakoľko starý Dubček bol ako remeselník pomáhať v SSR po občianskej vojne pri výstavbe krajiny. .A v Trenčíne A. Dubčeka poznajú ako Okresného tajomníka OV KSS- a tam narobil paseku, nemali ho tam radi...Takže fraška tanec nad pozostatkami Dubčeka v prevedení....ale domyslite si sami...(29.9.2018)

• unanimite

Podľa mňa ide o katastrofu. Ak už sa na Slovensku nájdu peniaze na film, ktorý nutné potrebujeme, tak by sa nemali takto vyhodiť von oknom. Na tento film treba rýchlo zabudnúť a natočiť ho nanovo. Je evidentné, že rozpočet bol skromnejší. Ak je režisér v takejto situácii, môže sa rozlúčiť s efektami a NUTNE musí film postaviť na kvalitnom scenári a herectve. Tu sa, žiaľ, nič z toho neudialo. Umelohmotné dialógy sú ako z pera stredoškoláka, naviac povrchne záhrané v šablóne VŠMÚ. Dubčekov syn bol taký zlý, že mu udeľujem jednu peknú veľkú červenú aj zlatú malinu. Najsmutnejšie je, že režisér premárnil svoju šancu a o Dubčekovi a jeho vnútornom svete a motivácii sme sa vlastne nič nedozvedeli. Kostými a ich úroveň zosobňuje kúpacia čiapka, ktorú mal na hlave Dubček, ktorá mala byť vlastne jeho vláskami. Takže celý čas som si hovorila, čo za príšernosť mu to na lepili na plešinku. No hrôza. Všetko bolo iba '' akože'', iba približné, ničomu sa nedalo veriť. Za mňa ená šanca. Dve hviezdy Čekine za hudbu.(31.10.2018)

Režisér Halama velice dobře, přehledně a věcně přiblížil divákovi události před a během obsazení Československa vojsky "spřátelených armád" v srpnu 1968, a to očima nejvýraznější politické ikony toho období - Alexandra Dubčeka. Film je proložen autentickými dobovými záběry, z nichž je mimo jiné patrný pečlivý výběr při obsazování postav známých politiků, co se typů a podob týká. Přínosné dílo. 70%.(4.12.2018)

Hned na začátku mého komentáře musím zdůraznit že vstup spojeneckých vojsk do ČSSR v roce 1968 nebyla okupace. To je nesmysl. Šlo o internacionální pomoc pro záchranu výdobytků porážky fašismu. To je neoodiskutovateľný fakt, ať si říká, nebo píše, kdo chce, co chce. Že situaci nezvládlo tehdejší vrcholové vedení ÚV KSČ v čele s A. Dubčekem, to je druhá věc. Je ale pravdou, že vedení ÚV KSČ bylo názorově rozdělené. Dnes je výročí vstupu spojeneckých vojsk do ČSSR, proto jsem se podíval na tento nový film, abych ho zhodnotil s hlediska historických skutečností této doby. Musím přiznat, že pointa filmu jako celku se velmi přibližuje k reálnému průběhu jednání se sovětskou stranou, zvláště v osobě Leonida Brežněva je to dobře vidět. Celý film ale pokazil špatný výběr herce pro hlavní postavu Alexandra Dubčeka. Tento herecký výkon se ani jen nepribižuje k povahovým rysům a verbálnímu projevu osoby Alexandra Dubčeka. Proto jsem ubral dvě hvězdičky. Co mě ale nejvíce zaujalo v rozhovoru mezi Dubčekem a Brežněvem bylo, jak Dubček chtěl, aby socialismus měl lidskou tvář. Leonid Brežněv mu velmi správně odpověděl otázkou. To, že sovětská armáda rozhodujícím podílem porazila fašismus a osvobodila i ČSSR, přičemž jen sovětských lidí přitom muselo zemřít přes 20 milionů, v tom nebyla lidská tvář?(21.8.2019)

Dost mi to pripominalo dil z meho oblibeneho serialu Ceske stoleti - musime se dohodnout (1968), ale film Dubcek byl samozrejme podrobnejsi a bylo vysvetleno vice detailu a to celkem poutavou formou a za to jsem rad. Film splnil me ocekavani a vree doporucuji vsem.(21.4.2018)

Vynikajúci film o dôležitej osobe našich dejín,ktorú dnešný ľudia veľmi nepoznajú .Herecké výkony boli vynikajúce a dobové záznamy dávali filmu väčšiu dôveryhodnosť.Divák sa vedel stotožniť s Dubčekom .Proste každý Slovák a Čech by si mal tento film pozrieť.(22.4.2018)

• oskiii

Se nějak rychle zapomnělo na to, jak se ten komouš po invazi zachoval...👎(18.8.2018)

Přesnější historické zpracování bylo v Českém století: Musíme se dohodnout. Bez Dr. Kriegla se odmítal vrátit především Ludvík Svoboda. Ale jinak to nebylo vůbec špatné...(21.8.2018)

Solidní film o kusu života Alexandra Dubčeka, zajimavý pohled na tuto osobu, na televizni film to neni špatné.(21.8.2018)

Působilo to jako poněkud didaktický polodokument. Ukazuje Dubčeka jako naivního komunistu, který chtěl reformovat to, co se reformovat nedá. Ale je jen dobře, že je na plátně zachováno, jaká svině byl Vasil Bilak a jeho kolaborantská banda. Nejkřivější oportunistický zmrd byl ale jednoznačně Gustav Hnusák, který zkurvil život celé generaci. Jen poznámka: prostřihy ukázaly, že skutečný Brežněv byl daleko hnusnější gorila než herec, co ho hrál - ale aby tu jeho držku zachovali, museli by částečně oholit Richarda z pražské ZOO.(21.8.2018)