Dubček

• Česko

Dubček - krátké jaro, dlouhá zima

(festivalový název)

Dubček - Krátka jar, dlhá zima

Dubček

(festivalový název)

Historický / Drama

Slovensko, 2018, 90 min

Nakolko je to televízny film mne osobne pripada fajn . Čo sa týka striedanie autentických a hraných scén vôbec mi to neprekážalo dokonca sa mi to niekedy páčilo. A čo sa týka príbehu nemôžem sa ktomu vyjadrovať nakolko som sa narodil 5 rokov po vstupe vojsk do ČSSR . No pripada mi že väčšina ludí mala Dubčeka v Československu rada a film to viac - menej potvrdzuje(21.8.2018)

• Cesty timem

Nemám rád takto hluboce politicky laděné filmy do nezáživna a otravna. Myslím, že by se to dalo natočit věrně, ale trochu stravitelněji.(22.8.2018)

• caj2014

naivná divadelná mystifikácia (tedy snaha o mystifikáciu) jednej osoby - nakoniec je to iba plochý dojem a nepravdivý obraz udalostí ... slabota - takmer amatérske šaškovanie(22.8.2018)

Veľké sklamanie. Filmu sa síce podarilo vysvetliť situáciu a priblížiť kľúčové udalosti, ale urobil to prakticky inscenačným spôsobom. Keďže tento film zjavne nemal rozpočet na to, aby sa pustil do scén s tankami i rekonštrukciami konfliktov v uliciach, používal prestrihy s autentickými zábermi. Z tohto pohľadu by bolo možno lepšie urobiť nový, kvalitný dokument s hranými časťami tak, ako to robia niektoré produkcie káblových dokumentárnych TV staníc. Vzhľadom na to, že v tomto filme bol zvolený opačný postup je potrebné povedať, že výsledok pôsobil lacno. Oceniť možno pekné využitie dobových vozidiel, ale veľkým mínusom je ten neštastný selektívny dabing, ktorý je zle urobený - nie je synchrónny. (videl som slovenskú verziu). Vnútorné monológy hlavnej postavy sú zaujímave, ťažko však povedať, do akej miery svojím obsahom osobnosti Dubčeka sedia.(22.8.2018)

• SAINTS

Film sa sustredi na udalosti pred večer okupacie a nasledne tesne po okupacii.Film pôsoby značne tevizne,dialogy až priliš často šuštia papierom.Mne osobne sa ovela viac pačilo sedlačkove spracovanie v ramci serie česke stoleti,konkretne čast MUSIME SA DOHODNUT.Ten bol aj lepšie obsadeny a aj atmosfera v nom fungovla lepšie.Dubček od Halamu je sotva priemerny a priliš nezaujal.5/10(22.8.2018)

S filmu Dubček - Krátka jar, dlhá zima je cítiť strašne nedostatok financií.celý dej sa odohráva v dvoch až troch hlavných interiérových miestach. Film neobsahuje žiadne exteriérové miesta (keď nerátam vložené autentické archívne závery). kvôli tomu stráca po čase film dynamiku a diváka začne trochu nudiť. Na druhej strane sú pomerne dobré výkony hercov a skvelé dialógy. Tvorcovia pekne zakomponovali autentické zábery do filmu aj keď si myslím že ich tam bolo až priveľa. Film o takejto vážnej téme by si zaslúžil oveľa viac financií ktoré by pomohli k oveľa väčšej kvalite filmu. Zakomponovanie poslednej jazdy Dubčeka sa mi vo filme strašne páčilo. Zhrnem to: Film je s celkového hľadiska dobrý a keď vás zaujíma táto téma tak si to pozrite. Verím že film použije aj veľa učiteľov dejepisu a z atraktívna hodiny dejepisu keďže väčšina dnešnej mládeže nemá vôbec žiadny záujem o históriu Slovenska.(22.8.2018)

Tento film by sme asi zaradili medzi "politické trilery"... atraktívna kategória, kde (nielen) americký divák napevno očakáva konvoj pancierových limuzín, prepadnutý motorkármi s bazukami, oceľové lanká v hodinkách, kozaté agentky, pekelné naháňačky, horiaci New York atd... Toto tu nie je ale je to sakra pútavé (pre ročníky pod 90) a že toto dali slováci ma posadilo na riť ! Howk.(22.8.2018)

Pěkný, díky za husí kůži(23.8.2018)

Každý národ touží mít své pokud možno kladné hrdiny.Asi je to všeobecně ve všech lidech.Něčemu a někomu věřit.Někomu čestnému a spravedlivému za kterým půjdou davy i na smrt.Myslím,že tak to bylo i v případě Dubčeka.Lidé chtěli věřit,že se objevilo světlo na konci tunelu.Proto je vyprávění z pohledu hrdiny příliš zjednodušené a přímočaré. Na druhou stranu pustit se do tak ožehavého tématu našich nedávných dějin je už samo o sobě výzvou.(26.8.2018)

Významná osobnost československých dějin v naprosto nevýznamném televizním filmu,který drží lehounce nad průměrem výkon hlavního představitele. Kritiku zaslouží především dramaturgie, neboť obsazení některých klíčových postav(Brežněv,Husák) hraničí až s amatérstvím...55%(27.8.2018)

Skvelé herecké výkony a snaha zachytiť Augustové udalosti z politického pohľadu a z pohľadu hlavných aktérov Pražskej jari. Po desiatkach rokoch si tak ľudia môžu aspoň čiastočne predstaviť, čo všetko zažívali počas okupácie naši politici, ako niektorí (Husak), rýchlo zmenili kabát a ako mal až do posledných momentov pred okupáciou Dubček vierubv zdravý rozum a socializmus s ľudskou tvárou. Vo filme neuvidíte samotný akt okupácie, ktorý mohol byť podľa mňa spracovaný aj trochu lepšie, no napriek tomu dávam 5 z 5. A hlavne nezabudnime, aká je dnešná sloboda dôležitá a ako za ňu museli ľudia bojovať. Pre mladých by som to zaradil na zoznam povinnej filmografie.(30.8.2018)

• TWANG1977

Dalši sracka ktera si mysli ze kdyz Cech mluvi s Rusem musi to byt rusky s titulkama xtejna idiocie jako v Masarykovi kde to byla anglictina PROC ?(17.9.2018)

Mě se to líbilo, kdo čekal, nějakou kontroverzi bude asi zklamanej, ale jako příběh jedné z ikon naší historie to bylo super! Jastraban rozhodně nezklamal. Za mně fakt dobrý!(18.9.2018)

• omega_SK

slabotaaaaaaaa(23.9.2018)

Štvrtá (možno aj tá tretia) hviezdička je len za myšlienku, inak sa prikláňam k hodnoteniu, na ktoré som narazil v tlači: „dalo sa z toho vyťažiť viac.“ Nikdy som nevedel pochopiť, prečo sme aj v relatívne nových učebniciach dejepisu v škole aj pol roka riešili dobu bronzovú a toho či onoho pruského panovníka, a učivo týkajúce sa 2. polovice 20. storočia bolo zhrnuté do troch tém, aj to veľmi zľahka zmapovaných, pričom každá z nich bola o polovicu kratšia, než ktorákoľvek iná téma v učebnici. Možno práve preto by bol Halamov Dubček úplne ideálnym doplnkovým materiálom k takémuto učivu. Relatívne dobre sa pridŕža oficiálnych faktov k tejto problematike, nie je náročný na pochopenie a nieje ani obalený do nánosu „ľúbostných“ príbehov (ktoré neboli, ale mohli by byť) a konšpiračných špionážnych vedľajších línií (ktoré ani nemohli byť, ale sú divácky atraktívne). Na druhej strane, pre niekoho, kto vtedy nežil, alebo kto nedostával tieto príbehy od rodičov s detskou stravou, môže byť toto spracovanie práve preto dosť fádne a vzdialené. Som zvedavý, či nakrúti svojho sľubovaného Dubčeka Končalovskij.(22.11.2018)

Nabízí se srovnání s podobným tématem v cyklu České století. Tomu dílu jsem vyčítal nepřesvědčivou roli prezidenta Svobody, který si sice byl podobný, ale bylo poznat, že ho hraje Slovák, ten akcent prostě Horváth nezakryl. Tady sice Svobodu hraje Čech, ovšem, a to je podle mě daleko radikálnější chyba, Brežněva nehraje Ukrajinec. Brežněv byl Ukrajinec, což se pozná na výslovnosti, jelikož Ukrajinci nemají G, ale H. Nejsem rusista, ale tady tahle amatérská a z mého pohledu fatální faktografická chyba poznat byla. Za to hvězda dolů, druhá za takové méně záživné zpracování.(27.3.2019)

Takový pseudodokument. Chválím snahu zobrazit "nedávné" dějiny. Neoppustím si srovnání s Chernobil. Tam je napětí uplně jiné a děj graduje. Bohužel pro mě zklamání. Nedostatené napětí, zprvu trochu zmatené charaktery (pro ty co neznají rysy osobností a tu dobu nezažiliy). Celkově několik důležitých míst z jednání vynecháno. Kontroverzní doba a zobrazení ne přiliš ideální(28.7.2019)

1 2 3 4 5 6 následující >>