Pásky z Nagana

The Nagano Tapes

The Nagano Tapes: Rewound, Replayed & Reviewed

Dokumentární / Sportovní

USA / Česko / Kanada, 2018, 73 min

Záhada vysraného puku japonského hokejisty Hanemiro Stolici se stala obrovskou kauzou. Byly jím vstřeleny všechny české góly v Naganu. A to je nepřípustné. O dvacet let později sportovní komise rozhodla o odebrání titulu olympijským mistrům a česká hokejová reprezentace už nepřepsala dějiny. Titul bude s konečnou platností přiřknut Japoncům, nebo Rusům, pokud ovšem tehdejší ruský tým přistoupí na opakované finále, ale tentokrát s Japonci. Podmínkou ale je, aby se na rozhodující zápas dostavil ruský tým ve stejném složení jako z roku 1998. Náhradníky musí být Charlamov s Makarovem. Copak o to, k Makarovovi stačí bagrem udělat cestu skrz vypité flašky s ruskou vodkou, horší je to s kosterním nálezem Charlamova, ale nějak to půjde. Těsně před zápasem Japonci chtějí být fér a přepouštějí finále českým hochům z Nagana. Aktivní je z nich už jenom Jágr, ale přemluví ostatní tehdejší spoluhráče spolu s Michalem Davidem, který mezitím už skládá vítězný song pod názvem Největší z naganských nálezů a ztrát a novou verzi Céčka, sbírá céčka pod trefným názvem Tituly, sbíráme tituly, který pak společně zazpívají na Staromáku cikánským metařům. Nikdo jiný už nepřijde. Rusko v plné síle vyjíždí na led. Spoléhá se na opory Bureho a Jašina. Jako by za těch dvacet let nezestárli ani o den, dokonce na Bureho z hlediště mává i Anna Kurnikovová, která mateřské povinnosti předala Enriqueovi, aby si i ona připomněla dobu, kdy o její zemljanku zápolil Bure s Fedorovem. Naši jsou oslabeni o Petra Svobodu, který je na hormonech, úspěšně absolvoval změnu pohlaví a v současnosti moderuje zprávy na Nově, a také o Čechmánka, tomu sice prezident na poslední chvíli udělil prezidentskou milost, měl být popraven po opětovném zavedení trestu smrti, nicméně zápas může sledovat jen z lavičky. První třetina končí, prohráváme 10:0. Dál už nikdo z českého týmu nechce hrát. Titul má Rusko. Má smysl pro fair play, titulu se vzdává, předává jej Japoncům. Japonci jsou zaskočeni, předávají titul zemi, kde se hokej nehraje. Titul má Ghana. Ghana titul nechce a přeposílá ho fotbalové Spartě. Sparta se leká titulu, přeposílá jej amatérskému hokejovému klubu HC Kostomlaty. Titul z Nagana mají Kostomlaty. To je celé. 5/10(6.3.2018)

Sportovní dokument pár exeláns. Líbilo se mi zapojení více pohledů než jen Záruba, Hašek, Jágr. Třeba Theo Fleury je super týpek, ten tam sednul jak hrnec na prdel. "What happened? What happened? Oh, we lost in a fucking shootout, that's what happened." A vtipný je, že to natočil člověk, kterýmu bylo v době Nagana 10. Mě bylo v 13 a sice si to pamatuju, všichni jsme to prožívali, ale nevím jestli to v tomhle věku bylo tak intenzivní, abych si na tohle troufl.(24.4.2018)

Profesiálně natočený extradokumentární sportovní tahák ve výpovědích nejen našich akterů,nýbrž i zajímavě poražených soupeřů)při kterém se určitě nejen mě šťastlivci,ale také těm-jenž tenhle příjemně okouzlující zázrak zažili aktivně a neznají ho pouze z vyprávění v době, níž se ani nechce věřit něčemu podobnému(možná fotbalové Stříbrné EURO 1996)rozplesá srdce radostí+hlavně hrdostí i po tolika letech...hold hráčský týmový duch spjatý s umem, citem pro hru všech zúčastněných/navíc při dostatečné pokoře,kdy už se z teho jednoduše neposrali,a na tu jednu z nejcennějších placek v historii kormidlovaní nejlepším trenérským stratégem, velikým p.Hlinkou prostě dosáhli.(2.4.2018)

"Zde leží Mike Crawford, ten vůl, který nevybral Gretzkyho na nájezdy." A já budu mít na hrobě nápis: Ten, který na vzdálenost 12.491 kilometrů mentálně přinutil Mikea Crawforda, aby nevybral Gretzkého na nájezdy. Ano, byl jsem to já. Stejně si myslím, že ani Great One by Dominátorovu branku neodemkl, ale jistota je Gretzky při nájezdech na lavičce. Jinak samozřejmě patřím k těm, kteří znají svou polohu během všech zápasů v Naganu. Dokonce si pamatuju i vyhrocenost zápasů s CCCP, takže mi tento dokument přinesl jen pár nových záběrů, několik pro mne dosud utajených informací a spoustu staré dobré nostalgie při přepisování olympijské historie. Díky za to.(8.3.2018)

Tenhle dokument je hodně silný a veskrze profesionálně provedený. Oceňuji, že cizincům dokáže vysvětlit, jak kupodivu velmi důležitý moment v kontextu našich dějin to byl (otestováno na Finovi). A mě zase po letech vehnal slzy do očí. Ty záběry z domoviny mi ale připomněly, že to v 90. letech i v Praze vypadalo, jak někde na ruské vesnici.(2.3.2018)

• - Letadlo Tu154M bylo ve své době druhé nejrychlejší dopravní letadlo na světě, s rychlostí 930 kilometrů v hodině. Rychleji létal jen Concord. (Bioscop)

• - Tento dokument je věnován americké producentce Beth Howard (1965-2017), která se zaměřovala na dokumentární filmy a televizní vysílání olympijských her. (MATADOR)

• - Na podvozku letadla je napsané: „Rozdíl mezi možným a nemožným je jen v míře lidského odhodlání...“ (Bioscop)