Adéla ještě nevečeřela

(festivalový název)

Komedie / Krimi / Sci-Fi

Československo, 1977, 105 min

Luboš Fišer

Michal Dočolomanský, Rudolf Hrušínský, Miloš Kopecký, Ladislav Pešek, Naďa Konvalinková, Václav Lohniský, Květa Fialová, Olga Schoberová, Martin Růžek, Karel Effa, Zdeněk Dítě, Vladimír Hrabánek, Myrtil Frída, Jiří Brdečka, Vítězslav Černý, Petr Brukner, Milan Mach, Vladimír Hrubý, Milivoj Uzelac st., Jan Kotva, Ladislav Krečmer, Pavel Kudláček, Vilém Lipský, Václav Cihelka, Leoš Holan, Petr Hornych, Jiří Mach, Vladimír Navrátil, Zdeněk Růžička, Josef Vašátko, Miloš Vychtil, Vladislav Vychtil, Jiří Vančura, Jiřina Bílá, Lena Birková, Hana Brejchová, Lorna Homoláčová-Vančurová, Běla Jurdová, Jiřina Koucká, Jarmila Orlová, Marie Popelková, Eva Přidalová, Jitka Zelenohorská, Jiří Kosek, Andrea Andreánská, Zdena Heřmanová, Milena Kaplická, Jana Sedlmajerová, Hana Šterclová, Isabella Tylínková, Marcela Vraná, Miroslav Chochola, Jiří Kraus, Antonín Kramerius, Jan Prokeš, Petr Popelák, Helena Růžičková, Miloš Rozhoň, Pavel Robin, Jiří Šašek, Míla Svoboda, Václav Štekl, Zdeněk Srstka, Václav Štercl, Karel Šott ml., Viktor Rindler, Miloslav Novák, Ivana Beranová, Dana Daňková, Dana Horáková, Elena Lindauerová, Jindřiška Šulcová, Marcela Šulcová, Eva Tichá, Jitka Vašutová, Jiří Bureš, Miloš Kuchyňka, Lubomír Přidal, Miroslav Dvořák, Josef Pechanec, Miroslav Polívka, Vojtěch Přidal, Gaston Šubert, Jaroslav Toms, Gustav Vondráček, Jiří Vyvadil, Miroslav Vydlák, Ivan Vorlíček, Bohumil Koška, Jaroslav Wagner-Klenka, Otakar Žebrák, Emanuel Brejša, Josef Braun, Vlasta Ziegner, Pavel Stránský, Michael Tarant, Miloslava Dlhá, Jaroslav Engelhart, Karel Engel, František Jákl, Stanislav Benda, Gustav Jankovský, Vladimír Jelínek, Jiří Kalenský, Jiří Klenot, Jan Váňa, Jarmila Glosová, Miloslav Homola, Miroslav Jíra, Vilém Kratochvíl, Ladislav Havlák, František Kokta, Jana Fominová, Věra Laňková, Blažena Slavíčková, Ladislav Lahoda, Jindřich Sejk, Jaroslav Tomsa, Jiřina Zemanová, Milena Kudrnová, Jan Brokl, Miroslav Brokl, Petr Jákl st., Pavel Jiras, Bohuslav Kupšovský, Josef Maršík, Rudolf Pešek, Karel Kos, Mirko Musil, Vladimír Linka, Bohuslav Mládek, Ota Robek, Jarmila Schwarzová, Zorka Adamíková, Ivan Anthon, Vítězslav Bouchner, Hana Lamková, Jana Prachařová, Helena Veselá, Jaroslav Vidlář, Vlasta Weiselová, Jaroslava Zelenková, Marie Landová, Helena Postránecká, Arnošt Böhm, Jaroslav Klenot, Libuše Kosová, Karel Křiváček, Jiří Novák, Eduard Opočenský, Petr Pavlíček, Karel Vítek st., František Němec, Libuše Švormová

Komedie jakých je v české kinematografii málo (co do kvality, myslím:)), a o to víc vynikající nad ostatní. Ne že by Nick Carter byl v našich luzích a hájích obvyklou postavou, ale tím to není. Je to spíš tím, že se v jednom příběhu sešel geniální padouch Miloš Kopecký s geniálním detektivem Michalem Dočolomanským a nezapomenutelným policajtem Rudolfem Hrušínským, protože to co tahle sestava předvádí, na to se opravdu nezapomíná (viz nezapomenutelný Kopeckého sjezd schodiště:)).(14.9.2003)

Jeden ze zlatého fondu, jeden ze základních pilířů české i světové komedie. Geniální zrcadlení ve stejné době vzniklého udatného Majora Zemana. O významu tohoto kousku svědčí i počet zlidovělých hlášek, přičemž o poustě z nich ani většina jejich uživatelů ani neví, odkud jsou. Podobně jako u Limonádníka:-)))(24.3.2006)

Toť není film, toť koncert (proto ten dirigent na začátku a na konci..). 13 let po Limonádovém Joeovi skoro ve stejném hereckém složení Lipský opět zarazil další tyčku do českého filmového plotu nesmrtelných klasik. A světoví recenzenti nadšeně komolí jména českých herců (i režiséra). Není vůbec divu, dokonalejší film/parodii/komedii v českých luzích a hájích 70. letech nenajdete! Trochu sice sází na osvědčené Joeovské motivy (Carter je superúspěchářem jako dříve zmíněný kovboj sic bez limonády a rodinného tajemství; Fialová jako hříšná žena z baru, kde houstne dým, ale bez morální nápravy; Kopecký jako ultrapadouch) ale to je tak vše, co mají společného. Pokud ovšem nepočítáte vyvolané divácké výrazy, tzn. v obou případech upřímný, opakuji upřímný smích. Nenašla jsem jediné hluché místo, kdy bych snad mohla nad tím smíchem zaváhat, kdybych se mohla zamyslet nad něčím jiným a ani to nešlo. Tak chytrý film mi to nedovolil. Dokážete si představit někoho jiného na místě pražského inspektora než Hrušínského? Já ne.(30.6.2006)

Vynikající, originální, nesmírně zábavný snímek. Určitě jeden z největších pokladů českého filmu. Parodie, komedie se skvělými herci, scénářem a výtvarným ztvárněním...můj taťka vždycky říká, že u scény, ve které Carter a komisař pořádají tah na plzeňské pivo,dostal vždycky velkou žízeň. :) ''Vy u Vás neboxujete? My se prostě fackujeme. :)''(28.12.2017)

• juta

Už z mládí jsem měl odpor k Adéle. Bylo to takové nepříjemné a tento pocit ve mě převládá i do dnešních dní a celý film jsem jakoby seděl v bublině, aby mi z toho nebylo zle. :D I díky tomu mě pan Dočolomanský nepřišel nikdy moc sympatický, za což se mu omlouvám. Nelíbilo se mě to, vtipné to také není, takže už nikdy více.(24.12.2017)

• - Mäsožravá rastlina Adela nebola vo filme podopieraná. Bola to skutočná rastlina, avšak samozrejme nie mäsožravá. Jeden odborník z vysokej skoly bol požiadaný, aby sa staral o rastlinu počas filmovania. (Stefan_M)

• - Natáčanie bolo pre Michala Dočolomanského (Nick Carter) dosť náročné lebo, každý deň lietal lietadlom na natáčanie z Bratislavy do Prahy a nijako sa v začiatkoch nemohol trafiť do svojej postavy, až kým mu scenárista Jiří Brdečka dal prečítať pár "carteroviek". (Raccoon.city)

• - Hlavní postavu měl hrát Robert Redford. Po úspěchu Limonádového Joea v Americe napadlo tvůrce obsadit tuhle hvězdu. Vše zkrachovalo, když si Robertův agent spočetl, kolik by dostal peněz v přepočtu na dolary. (cariada)