poster

Ať žijí duchové!

 • Slovensko

  Nech žijú duchovia!

 • USA

  Long Live Ghosts!

Rodinný / Komedie / Hudební / Fantasy

Československo, 1977, 80 min

Kamera:

Jan Němeček

Hrají:

Jiří Sovák, Vlastimil Brodský, Dana Vávrová, Jiří Procházka, Lubomír Lipský st., Věra Tichánková, Jiří Bruder, Adolf Filip, Ladislav Šimek, Petr Starý, Igor Nachtigal, David Vlček, Tomáš Holý, Jiří Brož, Josef Bek, Míla Myslíková, Karel Effa, Erich Fichtner, Zdeněk Srstka, Bohumil Koška, Jana Werichová-Kvapilová, Lubomír Bryg, Jiřina Bílá, Blažena Slavíčková, Růžena Dvorská, Slávka Hamouzová, Vlasta Žehrová, Zdena Kvapilová, Ivana Blanářová, Oxana Valentová, Lucie Krátká, Renáta Oždianová, Pavlína Serbusová, Stanislava Coufalová, Lucie Klégrová, Bohumil Luxík, Tereza Brodská, Petr Vacek, Milada Ježková, Jan Gottlieb, Milan Hanák, Richard Hes, Robert Kučera, Zdeněk Zapletal, Vladimír Bárta, Zdeněk Binko, Arnošt Böhm, Jan Brokl, Miroslav Brokl, Josef Brož, Vladimír Čumpelík, Václav Damašek, Jiří Dolejš, Bedřich Doležal, Petr Drozd, Zlatomil Fabinyi, Jiří Fajt, Jiří Flíček, Jan Geschmay, Josef Hejzlar, Richard Höfer, Václav Horák, Ladislav Hrabě, Josef Hrubý, Miroslav Chochola, František Jákl, Arnošt Janeček, Martin Janský, Zdeněk Jezerský, Miroslav Jíra, Jiří Kasík, Jiří Kelbl, Jaroslav Klenot, Jiří Klenot, Petr Klír, Josef Kočí, Jiří Kosek, Zbyněk Krákora, Antonín Kramerius, Pavel Kudláček, Ladislav Lahoda, Jaromír Lauer, Pavel Matějka, Zdeněk Menger, Jiří Němec, Václav Pešák, Pavel Petřikov, Zdeněk Plavec, Radek Podrabský, Petr Popelák, Miroslav Pospíšil, Vladimír Procházka, Stanislav Sedlařík, Jindřich Sejk, Oldřich Semerák, Jiří Sládek, Karel Slepička, Jaroslav Šanda, Vilém Šefl, Jaroslav Šimonka, Antonín Šneler, Jan Štěpánek, Vladimír Tišer, Jaroslav Tomsa, Stanislav Tůma, Miroslav Tupý, Jaroslav Vacek, Jaroslav Vaculík, Jiří Vach, Vladimír Vančura, Pavel Vaněk, František Varhulík, Pavel Věchet, Jaromír Veselý, Karel Vítek ml., Karel Vítek st., Jaroslav Vlk, Jiří Vohánka, Ludvík Wolf, Jaroslav Zamazal, Zdeněk Živný, Petr Volek, Radovan Přenosil, Pavel Pelikán, Robert Antonín, Jaroslav Trkal, Petr Jákl st., Ivan Anthon, Jitka Dvorská, Radko Haken, Jaroslav Hampejs, Slávek Huňka, Karel Nikolau, Aťka Janoušková, Magdalena Reifová
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • sinp
  **

  Jedna ze vzácných výjímek, kdy mnou Československá klasika jen tak proletí a nezanechá ani píď. A to je případ komedie Oldřicha Lipského vypuštěnou do kinosálů v době jeho nejplodnějšího období. Není to lapsus jen u mně? Projdeme si to - vlezlé písničky, normalizačně bezvýrazně natočené, unylé herecké výkony, ale klady nevidím ani kdybych se rozkrájel...(18.9.2005)

 • F.man
  ****

  Nestárnoucí snímek dvojice Lipský - Svěrák, který do skupiny klasika pozvedá zejména skvělá Uhlířova hudba. Kdo by neznal - Hajný je lesa pán, Ať žijí duchové nebo Pramen zdraví z PosázavÝ. A Leontýnka? Láska láska... I přes fakt, že jde nakonec jen o "pouhý" film o dvou strašidlech a bandě pionýrů tady všechno funguje jak má. A trpaslíci? Klobouk dolů... Slibuju za kluky , slibuju za holky, za každý strom dáme sto malých do školky(22.2.2009)

 • Segrestor
  **

  Film Ať žijí duchové dostává v dnešní době zcela brutální rozměr. Duch doby, kdy film vznikl, povstal a zvítězil v komunálních volbách roku 2012. Soudruh ředitel z normalizační pohádky znovu zasedne za úřednický stůl a znovu prosadí vůli lidu. Ať žijí duchové na jednu stranu brojí slovem proti tehdejší vládní garnituře („Rytíři už neexistujou, že jo, soudruhu řediteli?“), činem (vedoucí prodejny, soudruh Antonín Jouza, je postava záporná a veskrze zlá). Na druhou stranu film bojuje za soužití dětí a dospělých, soudružské vedení a pochopení jiných, ideově zapomenutých, hodnot, přetavených v jasnou socialistickou morálku (Leontýnka se vzdává feudálního původu, odmítá nesmrtelnost a chce dožít jako řadový občan a zapojit se do výrobního procesu). Zajímavé je ovšem pojetí vedoucího Jouzy, který ví, že nikdy nebude profitovat z vedení prodejny a přijde s koncepčně celkem zajímavým návrhem, jak naložit s prostory chátrajícího hradu Brtník, o který KSČ zjevně přestala mít zájem. Domnívám se, že hrad byl v padesátých letech zdevastován, když se z něj stala kasárna. Jouza je od počátku ukázán jako naprostý pitomec (počty mu nešly a v mateřském jazyce zaostával). Dokonce je trestán za to, že přemýšlí tržně, když chce dětem objednat 200 pribiňáků jen proto, že si to přejí. Jeho podnikavý duch opravdu nemá šanci, i když je mottem filmu heslo: Ať žijí duchové. Navzdory všem snahám (zastrašování zfanatizovaných dětí, znárodnění vozidla Hradní střela k přepravě hnoje) je jeho plán, který obci mohl přinést nějakou tu kačku navíc, zcela převálcován agilními pionýry, kterým v těžké hodině pomůže hajný Kochánek tím, že jim osobně doveze několik kmenů stromů. A protože děti, byť pionýři, nedokážou kuláče samy otesat, bývalý feudál, rytíř Brtník, jim dohodí několik submisivních trpaslíků. Strana a vláda se však těmto archaickým dříčům odmění tak, že je nechá zesádrovatět. Jaké byly původní plány s hradem Brtník už nikdo neví, ale tím, že za ně trpaslíci opravili střechu, celá akce končí a pionýři jdou zase o dům dál přeměnit zase něco jiného k obrazu svému. Filmu dominují písničky, které častým opakováním zlidověly. Přitom je to taková moralizující agitka, že to snad ani není možné. „Sekerečku vezmi a zatni. Copak to jde? Les je státní, zadarmo se nezíská. Z toho koukaj želízka!“ Přesto všechno, občas na diváka pomrkává inteligentní humor. Například, když pionýr zvaný Zrzek špicluje jednání Dlouhého Jendy s nomenklaturou Města o budoucnosti ruiny Brtníku a řekne: „Zatím to vypadá na houby,“ když zjistí, že jejich naivní plán ustupuje komerčnímu záměru s žampiony..(13.12.2012)

 • Orlau32
  ****

  Úsměvný dětský hudební film, kde možná mohlo být více duchařiny, ale to vůbec neubírá filmu na neobyčejném půvabu. Škoda, že dnešní mladší režiséři nenašli k dětem stejnou cestu. Děti jsou stejné, mají stejnou fantazii a stejně se rády "bojí " i ve věku počítačů - ba o to více by se dnes daly dělat i lepší kouzla ve filmu.(19.12.2007)

 • Willy Kufalt
  *****

  (min.10x) Jeden z mých oblíbených filmů v cca 11-13ti letech :) V tom věku jsem koukal většinou jen na filmy se zvířatky a mezi nimi jsem měl nahranej tenhle krásný film. Ten nádherný pocit z toho zůstal dodnes, geniální film s pěknými písničkami, pohádka plná radosti, optimismu a vtipu... Nezapomenutelné Žampiony Lipského a Tichánkové, rytíř (Sovák) pochutnávající si na Francovce, krásná Leontýnka, šikovní malí trpaslíci, hradní Střela atd... a jako bonus roztomilý Vlastimil Brodský, kterého už jsem si tenkrát v roli ředitele přímo zamiloval (takže pro mě mladého už taky vzpomínka :))(2.11.2016)

 • - Nejmladšímu a nejmenšímu členu party, přezdívanému "maličký", ale i všem trpaslíkům propůjčila svůj hlas Aťka Janoušková. (funhouse)

 • - Dana Vávrová slavila při natáčení své deváté narozeniny. Po natáčení se vrátila do školy, aniž by se na ni sláva nějak podepsala. (don corleone)

 • - Písnička "Zdraví z Posázaví" byla napsaná jako skutečná reklama na Pribináček. Nikdo nemohl tušit, že takto se budou reklamy za několik desítek let skutečně točit. (don corleone)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace