Ať žijí duchové!

Long Live Ghosts!

Rodinný / Komedie / Hudební / Fantasy

Československo, 1977, 80 min

Jan Němeček

Jiří Sovák, Vlastimil Brodský, Dana Vávrová, Jiří Procházka, Lubomír Lipský st., Věra Tichánková, Jiří Bruder, Adolf Filip, Ladislav Šimek, Petr Starý, Igor Nachtigal, David Vlček, Tomáš Holý, Jiří Brož, Josef Bek, Míla Myslíková, Karel Effa, Erich Fichtner, Zdeněk Srstka, Bohumil Koška, Jana Werichová-Kvapilová, Lubomír Bryg, Jiřina Bílá, Blažena Slavíčková, Růžena Dvorská, Slávka Hamouzová, Vlasta Žehrová, Zdena Kvapilová, Ivana Blanářová, Oxana Valentová, Lucie Krátká, Renáta Oždianová, Pavlína Serbusová, Stanislava Coufalová, Lucie Klégrová, Bohumil Luxík, Tereza Brodská, Petr Vacek, Milada Ježková, Jan Gottlieb, Milan Hanák, Richard Hes, Robert Kučera, Zdeněk Zapletal, Vladimír Bárta, Zdeněk Binko, Arnošt Böhm, Jan Brokl, Miroslav Brokl, Josef Brož, Vladimír Čumpelík, Václav Damašek, Jiří Dolejš, Bedřich Doležal, Petr Drozd, Zlatomil Fabinyi, Jiří Fajt, Jiří Flíček, Jan Geschmay, Josef Hejzlar, Richard Höfer, Václav Horák, Ladislav Hrabě, Josef Hrubý, Miroslav Chochola, František Jákl, Arnošt Janeček, Martin Janský, Zdeněk Jezerský, Miroslav Jíra, Jiří Kasík, Jiří Kelbl, Jaroslav Klenot, Jiří Klenot, Petr Klír, Josef Kočí, Jiří Kosek, Zbyněk Krákora, Antonín Kramerius, Pavel Kudláček, Ladislav Lahoda, Jaromír Lauer, Pavel Matějka, Zdeněk Menger, Jiří Němec, Václav Pešák, Pavel Petřikov, Zdeněk Plavec, Radek Podrabský, Petr Popelák, Miroslav Pospíšil, Vladimír Procházka, Stanislav Sedlařík, Jindřich Sejk, Oldřich Semerák, Jiří Sládek, Karel Slepička, Jaroslav Šanda, Vilém Šefl, Jaroslav Šimonka, Antonín Šneler, Jan Štěpánek, Vladimír Tišer, Jaroslav Tomsa, Stanislav Tůma, Miroslav Tupý, Jaroslav Vacek, Jaroslav Vaculík, Jiří Vach, Vladimír Vančura, Pavel Vaněk, František Varhulík, Pavel Věchet, Jaromír Veselý, Karel Vítek ml., Karel Vítek st., Jaroslav Vlk, Jiří Vohánka, Ludvík Wolf, Jaroslav Zamazal, Zdeněk Živný, Petr Volek, Radovan Přenosil, Pavel Pelikán, Robert Antonín, Jaroslav Trkal, Petr Jákl st., Ivan Anthon, Jitka Dvorská, Radko Haken, Jaroslav Hampejs, Slávek Huňka, Karel Nikolau, Aťka Janoušková, Magdalena Reifová

Dokonalá hudební rodinná komedie, která je určená naprosto všem. Zvláštní, mám pocit, že tenhle film nestárne. Chytlavé písničky si bude prospěvovat snad každý. Jak by také ne, když je pod nimi podpsán Jaroslav Uhlíř. Některé hlášky zlidověly. "Co se tam děje nenormálního? Nenormálního nic. Normálně tam straší."// "Žampiony nadívané, máslo, žloutky a pak sůl."// "Nejsou Pribiňáky!"// "Posázaví podle vzoru stavení. A zelí taky, Jouzo."(31.12.2008)

Tato roztomilá pohádka stále patří k mím oblíbeným. Legendární hláška fujtajbl vespolek mě dostává i po tolika letech. Jen jedna vada na kráse tam je. Ale to štve spíš toho úchyla ve mě, než aby to byl tak závažný problém. Pamatujete, jak si Sovák léčil klouby francovkou?Vnitřně, že?Ano, ano tak tak. A co asi potom dělali tisíce dětí po celé české republice??? To je prostě vidět, že se to točilo za socíku.Ale jinak prostě nádhernej filmek.(6.4.2008)

V obci Hulín odbrzdili nezletilí bagr! Pohádková klasika! Žampiony, Pribináček a Francův nápoj! To byly časy.. to se mohlo jezdit i pod vlivem, jak je nám vyjeveno v tomto filmu, když vedoucí samoobsluhy Jouza před jízdou požil! Vrcholem tehdejší techniky pak byla renovace Brtníku trpaslíky (což mě přivádí k celkem spoileroidnímu oficiálnímu textu distributora). I přes svůj věk je to pořád nehynoucí klasika a to i díky legendární písničce Ať žijí duchové, já mám ale radši ponuré Duňky Žálky! Mno a pro modernější posluchače už dneska kolují i d'n'b remixy... https://youtu.be/2QBOp2m0a7M(25.3.2016)

Roztomilý pohádkový muzikál. "Reklama" na Pribiňáky nemá chybu a za triky by se nemuselo stydět ani slavné ILM - inu, šikovné české ručičky (a hlavičky). Teď vážně. Už dlouho jsem se takhle nepobavil. Spolu s Limonádovým Joem patří tenhle film k mým nejoblíbenějším počinům Oldřicha Lipského. Mám pocit, že v dnešní době už něco podobného čeští filmaři nedokáží natočit. "Hajný je lesa pán..."(30.10.2003)

Ať žijí duchové, byl můj nejoblíbenější pohádkový příběh, když jsem byla malá a vlastně je můj nejoblíbenější i dnes. Je to má srdeční záležitost. Vždycky jsem si přála mít šaty jako Leontýnka a i její jméno se mi hrozně líbilo. Navíc chytlavé písničky, které se nedají zapomenout ani po letech, o čemž jsem se před pár lety přesvědčila na Rock for People, když tam se skupinou Tři sestry byl Jarda Uhlíř a začal hrát písničky z tohoto filmu a všichni ti ,,nemachrovaní“ pankáči s ním zpívali a pařili na Zbláznilo se páže, jako o život. Byl jedním ze zážitků, vryjících se mi do paměti. I kdybych Ať žijí duchové viděla po tísící, tak se na něj podívám po tísící prvé zas a budu se těšit na toho malého kloučka, co říká: ,, Strejda dnes nemůže, on dělá melouny.“ Tahle pohádka má v sobě neuvěřitelnou lidskost, což dnešním českým pohádkovým příběhům chybí, neumí chytnout za srdce.(1.3.2012)

• - Filmaři měli na mnoho triků patent, konkrétně za triky ve filmu pak získali na jednom francouzském festivalu ocenění. (Cucina_Rc)

• - Samoobsluhu, kde děti čekají frontu na Pribináčky najdeme na náměstí F.X. Svobody a na rohu ulice Nádražní v Mníšku pod Brdy. Dnes se zde nakupuje v prodejně Albert a schody, po kterých stoupal Vlastimil Brodský zde již nenajdeme. Další scény byly natáčeny na náměstí Jiřího z Poděbrad v Novém Kníně. (Stocki)

• - Ve filmu si zahrála i Jana Werichová, dcera slavného Jana Wericha. Ve filmu hrála maminku Pepy Boháčka (Petr Starý). (Terva)