poster

Ať žijí duchové!

 • Slovensko

  Nech žijú duchovia!

 • USA

  Long Live Ghosts!

Rodinný / Komedie / Hudební / Fantasy

Československo, 1977, 80 min

Kamera:

Jan Němeček

Hrají:

Jiří Sovák, Vlastimil Brodský, Dana Vávrová, Jiří Procházka, Lubomír Lipský st., Věra Tichánková, Jiří Bruder, Adolf Filip, Ladislav Šimek, Petr Starý, Igor Nachtigal, David Vlček, Tomáš Holý, Jiří Brož, Josef Bek, Míla Myslíková, Karel Effa, Erich Fichtner, Zdeněk Srstka, Bohumil Koška, Jana Werichová-Kvapilová, Lubomír Bryg, Jiřina Bílá, Blažena Slavíčková, Růžena Dvorská, Slávka Hamouzová, Vlasta Žehrová, Zdena Kvapilová, Ivana Blanářová, Oxana Valentová, Lucie Krátká, Renáta Oždianová, Pavlína Serbusová, Stanislava Coufalová, Lucie Klégrová, Bohumil Luxík, Tereza Brodská, Petr Vacek, Milada Ježková, Jan Gottlieb, Milan Hanák, Richard Hes, Robert Kučera, Zdeněk Zapletal, Vladimír Bárta, Zdeněk Binko, Arnošt Böhm, Jan Brokl, Miroslav Brokl, Josef Brož, Vladimír Čumpelík, Václav Damašek, Jiří Dolejš, Bedřich Doležal, Petr Drozd, Zlatomil Fabinyi, Jiří Fajt, Jiří Flíček, Jan Geschmay, Josef Hejzlar, Richard Höfer, Václav Horák, Ladislav Hrabě, Josef Hrubý, Miroslav Chochola, František Jákl, Arnošt Janeček, Martin Janský, Zdeněk Jezerský, Miroslav Jíra, Jiří Kasík, Jiří Kelbl, Jaroslav Klenot, Jiří Klenot, Petr Klír, Josef Kočí, Jiří Kosek, Zbyněk Krákora, Antonín Kramerius, Pavel Kudláček, Ladislav Lahoda, Jaromír Lauer, Pavel Matějka, Zdeněk Menger, Jiří Němec, Václav Pešák, Pavel Petřikov, Zdeněk Plavec, Radek Podrabský, Petr Popelák, Miroslav Pospíšil, Vladimír Procházka, Stanislav Sedlařík, Jindřich Sejk, Oldřich Semerák, Jiří Sládek, Karel Slepička, Jaroslav Šanda, Vilém Šefl, Jaroslav Šimonka, Antonín Šneler, Jan Štěpánek, Vladimír Tišer, Jaroslav Tomsa, Stanislav Tůma, Miroslav Tupý, Jaroslav Vacek, Jaroslav Vaculík, Jiří Vach, Vladimír Vančura, Pavel Vaněk, František Varhulík, Pavel Věchet, Jaromír Veselý, Karel Vítek ml., Karel Vítek st., Jaroslav Vlk, Jiří Vohánka, Ludvík Wolf, Jaroslav Zamazal, Zdeněk Živný, Petr Volek, Radovan Přenosil, Pavel Pelikán, Robert Antonín, Jaroslav Trkal, Petr Jákl st., Ivan Anthon, Jitka Dvorská, Radko Haken, Jaroslav Hampejs, Slávek Huňka, Karel Nikolau, Aťka Janoušková, Magdalena Reifová
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Segrestor
  **

  Film Ať žijí duchové dostává v dnešní době zcela brutální rozměr. Duch doby, kdy film vznikl, povstal a zvítězil v komunálních volbách roku 2012. Soudruh ředitel z normalizační pohádky znovu zasedne za úřednický stůl a znovu prosadí vůli lidu. Ať žijí duchové na jednu stranu brojí slovem proti tehdejší vládní garnituře („Rytíři už neexistujou, že jo, soudruhu řediteli?“), činem (vedoucí prodejny, soudruh Antonín Jouza, je postava záporná a veskrze zlá). Na druhou stranu film bojuje za soužití dětí a dospělých, soudružské vedení a pochopení jiných, ideově zapomenutých, hodnot, přetavených v jasnou socialistickou morálku (Leontýnka se vzdává feudálního původu, odmítá nesmrtelnost a chce dožít jako řadový občan a zapojit se do výrobního procesu). Zajímavé je ovšem pojetí vedoucího Jouzy, který ví, že nikdy nebude profitovat z vedení prodejny a přijde s koncepčně celkem zajímavým návrhem, jak naložit s prostory chátrajícího hradu Brtník, o který KSČ zjevně přestala mít zájem. Domnívám se, že hrad byl v padesátých letech zdevastován, když se z něj stala kasárna. Jouza je od počátku ukázán jako naprostý pitomec (počty mu nešly a v mateřském jazyce zaostával). Dokonce je trestán za to, že přemýšlí tržně, když chce dětem objednat 200 pribiňáků jen proto, že si to přejí. Jeho podnikavý duch opravdu nemá šanci, i když je mottem filmu heslo: Ať žijí duchové. Navzdory všem snahám (zastrašování zfanatizovaných dětí, znárodnění vozidla Hradní střela k přepravě hnoje) je jeho plán, který obci mohl přinést nějakou tu kačku navíc, zcela převálcován agilními pionýry, kterým v těžké hodině pomůže hajný Kochánek tím, že jim osobně doveze několik kmenů stromů. A protože děti, byť pionýři, nedokážou kuláče samy otesat, bývalý feudál, rytíř Brtník, jim dohodí několik submisivních trpaslíků. Strana a vláda se však těmto archaickým dříčům odmění tak, že je nechá zesádrovatět. Jaké byly původní plány s hradem Brtník už nikdo neví, ale tím, že za ně trpaslíci opravili střechu, celá akce končí a pionýři jdou zase o dům dál přeměnit zase něco jiného k obrazu svému. Filmu dominují písničky, které častým opakováním zlidověly. Přitom je to taková moralizující agitka, že to snad ani není možné. „Sekerečku vezmi a zatni. Copak to jde? Les je státní, zadarmo se nezíská. Z toho koukaj želízka!“ Přesto všechno, občas na diváka pomrkává inteligentní humor. Například, když pionýr zvaný Zrzek špicluje jednání Dlouhého Jendy s nomenklaturou Města o budoucnosti ruiny Brtníku a řekne: „Zatím to vypadá na houby,“ když zjistí, že jejich naivní plán ustupuje komerčnímu záměru s žampiony..(13.12.2012)

 • Enšpígl
  *****

  Na světě neexistuje lepší pohádka než je tahle. Je plná smíchu, radosti, dětské bezstarostnosti a pohodové atmosféry. Navíc Leontýnka byla úplně první holka na světě, do který jsem se platonicky zamiloval a když se poprvé ve filmu objeví, a začne zpívat "Stěžuji si svému stínu, kdo mě podá kopretinu, kdo mě srdce zahřeje, když mám na něm závěje" vždycky začnu ve svým pokoji hledat kopretinu. A jak tak čtu zdejší klučíčí komentáře a nebo jsem se ptal kluků u pivča, nejsem ani zdaleka jedinej z mé generace, pro kterýho byla Leontýnka první velkou filmovou láskou. Pokud chci alespoň na chvilku utéct do bezstarostného dětského světa, tak zábavnějšího a lepšího průvodce než pohádku Ať žijí duchové mít ani nemůžu.(30.4.2009)

 • B!shop
  ****

  Strasne pohodovej detskej film. Jelikoz je detskej, je samozrejme jasny, ze zapletka bude pekne jednoducha, ale vubec to nevadi. Navic tu jsou dost casto hodne chytlavy pisnicky. Co se tyce deti, tak ty jsou v pohode, sem tam dokonce hodi nakou slusnou hlasku a z dospelejch je nejlepsi Lubomir Lipsky, ten byl fakt dokonalej. Sice filmu nemam vicemene co vytknout, ale na tech 5* to nebude.(2.1.2008)

 • Legas
  *****

  Roztomilý pohádkový muzikál. "Reklama" na Pribiňáky nemá chybu a za triky by se nemuselo stydět ani slavné ILM - inu, šikovné české ručičky (a hlavičky). Teď vážně. Už dlouho jsem se takhle nepobavil. Spolu s Limonádovým Joem patří tenhle film k mým nejoblíbenějším počinům Oldřicha Lipského. Mám pocit, že v dnešní době už něco podobného čeští filmaři nedokáží natočit. "Hajný je lesa pán..."(30.10.2003)

 • sinp
  **

  Jedna ze vzácných výjímek, kdy mnou Československá klasika jen tak proletí a nezanechá ani píď. A to je případ komedie Oldřicha Lipského vypuštěnou do kinosálů v době jeho nejplodnějšího období. Není to lapsus jen u mně? Projdeme si to - vlezlé písničky, normalizačně bezvýrazně natočené, unylé herecké výkony, ale klady nevidím ani kdybych se rozkrájel...(18.9.2005)

 • - Roli rytíře Brtníka z Brtníku měl prý původně hrát Jan Skopeček, vyjádřil se ale negativně o tehdejším režimu, a tak mu bylo natáčení zatrhnuto. [Zdroj: Kafe.cz] (Duoscop)

 • - Když na konci filmu zpívají kluci za stromem, tak si můžete všimnout, že jak dozpívají, tak malý blonďatý kluk chce zpívat dál. Někdo ho však stáhne za kmen. (Skarface)

 • - Samoobsluhu, kde děti čekají frontu na Pribináčky najdeme na náměstí F. X. Svobody a na rohu ulice Nádražní v Mníšku pod Brdy. Dnes se zde nakupuje v prodejně Albert a schody, po kterých stoupal Vlastimil Brodský, zde již nenajdeme. Další scény byly natáčeny na náměstí Jiřího z Poděbrad v Novém Kníně. (Stocki)