Ať žijí duchové!

Long Live Ghosts!

Rodinný / Komedie / Hudební / Fantasy

Československo, 1977, 80 min

Jan Němeček

Jiří Sovák, Vlastimil Brodský, Dana Vávrová, Jiří Procházka, Lubomír Lipský st., Věra Tichánková, Jiří Bruder, Adolf Filip, Ladislav Šimek, Petr Starý, Igor Nachtigal, David Vlček, Tomáš Holý, Jiří Brož, Josef Bek, Míla Myslíková, Karel Effa, Erich Fichtner, Zdeněk Srstka, Bohumil Koška, Jana Werichová-Kvapilová, Lubomír Bryg, Jiřina Bílá, Blažena Slavíčková, Růžena Dvorská, Slávka Hamouzová, Vlasta Žehrová, Zdena Kvapilová, Ivana Blanářová, Oxana Valentová, Lucie Krátká, Renáta Oždianová, Pavlína Serbusová, Stanislava Coufalová, Lucie Klégrová, Bohumil Luxík, Tereza Brodská, Petr Vacek, Milada Ježková, Jan Gottlieb, Milan Hanák, Richard Hes, Robert Kučera, Zdeněk Zapletal, Vladimír Bárta, Zdeněk Binko, Arnošt Böhm, Jan Brokl, Miroslav Brokl, Josef Brož, Vladimír Čumpelík, Václav Damašek, Jiří Dolejš, Bedřich Doležal, Petr Drozd, Zlatomil Fabinyi, Jiří Fajt, Jiří Flíček, Jan Geschmay, Josef Hejzlar, Richard Höfer, Václav Horák, Ladislav Hrabě, Josef Hrubý, Miroslav Chochola, František Jákl, Arnošt Janeček, Martin Janský, Zdeněk Jezerský, Miroslav Jíra, Jiří Kasík, Jiří Kelbl, Jaroslav Klenot, Jiří Klenot, Petr Klír, Josef Kočí, Jiří Kosek, Zbyněk Krákora, Antonín Kramerius, Pavel Kudláček, Ladislav Lahoda, Jaromír Lauer, Pavel Matějka, Zdeněk Menger, Jiří Němec, Václav Pešák, Pavel Petřikov, Zdeněk Plavec, Radek Podrabský, Petr Popelák, Miroslav Pospíšil, Vladimír Procházka, Stanislav Sedlařík, Jindřich Sejk, Oldřich Semerák, Jiří Sládek, Karel Slepička, Jaroslav Šanda, Vilém Šefl, Jaroslav Šimonka, Antonín Šneler, Jan Štěpánek, Vladimír Tišer, Jaroslav Tomsa, Stanislav Tůma, Miroslav Tupý, Jaroslav Vacek, Jaroslav Vaculík, Jiří Vach, Vladimír Vančura, Pavel Vaněk, František Varhulík, Pavel Věchet, Jaromír Veselý, Karel Vítek ml., Karel Vítek st., Jaroslav Vlk, Jiří Vohánka, Ludvík Wolf, Jaroslav Zamazal, Zdeněk Živný, Petr Volek, Radovan Přenosil, Pavel Pelikán, Robert Antonín, Jaroslav Trkal, Petr Jákl st., Ivan Anthon, Jitka Dvorská, Radko Haken, Jaroslav Hampejs, Slávek Huňka, Karel Nikolau, Aťka Janoušková, Magdalena Reifová

Jako malého caparta mě Ať žijí duchové! moc nebralo, tak jsem si to po letech pustil znovu a svůj názor musím značně pozměnit. Velmi pozitivní film, ze kterého sálá dětská hravost a optimismus, navíc podpořený kvalitním humorem, hudbou (Jaroslav Uhlíř) a zajímavým hereckým obsazením. Snímek se sice nevyhne občasnému soudruhování, ale na druhou stranu si do socialismu občas nenápadně rejpne (pážata-pionýři, rytířský řád-řád práce, šlechtic-šlechtitel nebo věta: "Hele, dneska se ten původ bere zase jinak, víš?"). Nebude to sice úplně čistý plný počet (navíc mě ty neustálé prostřihy na 2 nejmladší kluky Holého a tuším Brože, po chvíli docela iritovaly), ale tenhle film si je zaslouží. "Napiš, tvrdá pomsta Jouzovi." - "Pomsta Jouzo...hele, jaký "i/y Jouzovi?" - "Tvrdá pomsta, tak tvrdý." Výstižný komentář: Matty(13.3.2010)

Příběh slabý, ale kvůli Svěrákovým písničkám a dialogům to za to stojí. Taky zahraný je ten film pěkně. A při chřipce pomáhá. (Po další úvaze musím přiznat, že důvody, proč se mi tento film navzdory svému pionýrskému námětu líbí, jsou ještě méně racionální a ještě subjektivnější: mám prostě rád smutnou Leontýnku a její dumky žalky.)(13.2.2009)

Nefalšovaný československý kumšt. Dvojice Lipský - Novotný je záruka těch nejlepších trikových a kamerových iluzí (scény s trpaslíky si dodnes nedokážu reálně vysvětlit). Jarda Uhlíř přidává skladatelský debut, který není možné překonat a vše podtrhuje dokonalý scénář, vychovávající již několikátou generaci dětí. Ukázka československé filmařské zručnosti a sladké pohlazení po dětské duši - tohle musí znát i děti mých dětí.(13.9.2011)

Pro mě asi vůbec nejhezčí česká pohádka. Dívala jsem se na ní často v dětství, ale i teď si na ní udělám čas kdykoliv, když ji dávají v televizi nebo když se na ní moje mladší sestra dívá na DVD. Je doplněna skvělými dětskými písničkami a úctyhodnými výkony hlavně dětských herců. Velkou škodou je, že velká část herců (Vlastimil Brodský, Tomáš Holý, Jiří Sovák, Dana Vávrová...) je již po smrti, mohli jsme se dočkat dalších skvělých filmů a pohádek s nimi.(28.10.2011)

Já jsem měl ten film vždycky rád, ale teď jsem měl příležitost jej znovu několikrát vidět (protože dcerka si ho pořád pouští) a ne a ne se mi to okoukat. Pořád čekám na své oblíbené hlášky, dokonce jsem i nějaké teprve objevil. Úžasný tu je opět Lubomír Lipský. "Pamatuješ si na bratrance Karla, co byl Andule na svatbě?" - "Jo, ten divnej." - "Jo, ten vlivnej." Je to typický film pro rodiče i děti. Všichni si tam najdou své.(17.7.2005)

• - Na Krakovci se natáčelo zhruba celé prázdniny. Dohromady i s postsynchrony zabral film půl roku. (Cucina_Rc)

• - "Maličkého" hrál Jirka Brož, chlapec z dětského domova, kterého později adoptoval herec Vladimír Krška. (Cucina_Rc)

• - Lubomír Lipský (Antonín Jouza) v jednom rozhovoru uvedl, že mu přišlo několik dopisů se žádostí, kam nejlépe vysadit žampiony a jak je potom upravit. (Hans.)