Ať žijí duchové!

Long Live Ghosts!

Rodinný / Komedie / Hudební / Fantasy

Československo, 1977, 80 min

Jan Němeček

Jiří Sovák, Vlastimil Brodský, Dana Vávrová, Jiří Procházka, Lubomír Lipský st., Věra Tichánková, Jiří Bruder, Adolf Filip, Ladislav Šimek, Petr Starý, Igor Nachtigal, David Vlček, Tomáš Holý, Jiří Brož, Josef Bek, Míla Myslíková, Karel Effa, Erich Fichtner, Zdeněk Srstka, Bohumil Koška, Jana Werichová-Kvapilová, Lubomír Bryg, Jiřina Bílá, Blažena Slavíčková, Růžena Dvorská, Slávka Hamouzová, Vlasta Žehrová, Zdena Kvapilová, Ivana Blanářová, Oxana Valentová, Lucie Krátká, Renáta Oždianová, Pavlína Serbusová, Stanislava Coufalová, Lucie Klégrová, Bohumil Luxík, Tereza Brodská, Petr Vacek, Milada Ježková, Jan Gottlieb, Milan Hanák, Richard Hes, Robert Kučera, Zdeněk Zapletal, Vladimír Bárta, Zdeněk Binko, Arnošt Böhm, Jan Brokl, Miroslav Brokl, Josef Brož, Vladimír Čumpelík, Václav Damašek, Jiří Dolejš, Bedřich Doležal, Petr Drozd, Zlatomil Fabinyi, Jiří Fajt, Jiří Flíček, Jan Geschmay, Josef Hejzlar, Richard Höfer, Václav Horák, Ladislav Hrabě, Josef Hrubý, Miroslav Chochola, František Jákl, Arnošt Janeček, Martin Janský, Zdeněk Jezerský, Miroslav Jíra, Jiří Kasík, Jiří Kelbl, Jaroslav Klenot, Jiří Klenot, Petr Klír, Josef Kočí, Jiří Kosek, Zbyněk Krákora, Antonín Kramerius, Pavel Kudláček, Ladislav Lahoda, Jaromír Lauer, Pavel Matějka, Zdeněk Menger, Jiří Němec, Václav Pešák, Pavel Petřikov, Zdeněk Plavec, Radek Podrabský, Petr Popelák, Miroslav Pospíšil, Vladimír Procházka, Stanislav Sedlařík, Jindřich Sejk, Oldřich Semerák, Jiří Sládek, Karel Slepička, Jaroslav Šanda, Vilém Šefl, Jaroslav Šimonka, Antonín Šneler, Jan Štěpánek, Vladimír Tišer, Jaroslav Tomsa, Stanislav Tůma, Miroslav Tupý, Jaroslav Vacek, Jaroslav Vaculík, Jiří Vach, Vladimír Vančura, Pavel Vaněk, František Varhulík, Pavel Věchet, Jaromír Veselý, Karel Vítek ml., Karel Vítek st., Jaroslav Vlk, Jiří Vohánka, Ludvík Wolf, Jaroslav Zamazal, Zdeněk Živný, Petr Volek, Radovan Přenosil, Pavel Pelikán, Robert Antonín, Jaroslav Trkal, Petr Jákl st., Ivan Anthon, Jitka Dvorská, Radko Haken, Jaroslav Hampejs, Slávek Huňka, Karel Nikolau, Aťka Janoušková, Magdalena Reifová

Film je spíše dětského ražení, teda ne spíše, ale je dětského ražení. Jako malý jsem ho zbožňoval, hlavně díky jeho hudbě a dialozích: "Tak už se neboj a poď" "no ale, když mě se chce jenom tak na půl" "jak jako napůl?" "No jako že vršek by šel a spodek nechce". Už je to pro mě taková klasika... mám malého bráchu, který prožívá to samé jako já za malda.(19.9.2004)

Já jsem měl ten film vždycky rád, ale teď jsem měl příležitost jej znovu několikrát vidět (protože dcerka si ho pořád pouští) a ne a ne se mi to okoukat. Pořád čekám na své oblíbené hlášky, dokonce jsem i nějaké teprve objevil. Úžasný tu je opět Lubomír Lipský. "Pamatuješ si na bratrance Karla, co byl Andule na svatbě?" - "Jo, ten divnej." - "Jo, ten vlivnej." Je to typický film pro rodiče i děti. Všichni si tam najdou své.(17.7.2005)

Ve zřícenině hradu straší. Fakt jsem se strachem podělal. Reklama na "Pribináček" propašovaná do filmu. Scenáristé kombinují ve filmu co se dá, je vidět, že každý přispěl s něčím jiným. Hajný je lesa pán. Dunky, žalky a co já? Nevypíchaná. Množství scén, které do rázu filmu nezapadají, a přesto pobaví, jako třeba ta s barákem stojícím v ostré zatáčce, do kterého všichni bourají. Chybí pevnější dramaturgický ráz. Chytlavé písničky Jaroslava Uhlíře, naivita, i když úmyslná a kvalitní režie Oldřicha Lipského. Najednou se není proč strašidel z hradu bát. Cítím v tom skryté narážky na bývalý režim. 60%(8.5.2012)

V obci Hulín odbrzdili nezletilí bagr! Pohádková klasika! Žampiony, Pribináček a Francův nápoj! To byly časy.. to se mohlo jezdit i pod vlivem, jak je nám vyjeveno v tomto filmu, když vedoucí samoobsluhy Jouza před jízdou požil! Vrcholem tehdejší techniky pak byla renovace Brtníku trpaslíky (což mě přivádí k celkem spoileroidnímu oficiálnímu textu distributora). I přes svůj věk je to pořád nehynoucí klasika a to i díky legendární písničce Ať žijí duchové, já mám ale radši ponuré Duňky Žálky! Mno a pro modernější posluchače už dneska kolují i d'n'b remixy... https://youtu.be/2QBOp2m0a7M(25.3.2016)

Nestárnoucí snímek dvojice Lipský - Svěrák, který do skupiny klasika pozvedá zejména skvělá Uhlířova hudba. Kdo by neznal - Hajný je lesa pán, Ať žijí duchové nebo Pramen zdraví z PosázavÝ. A Leontýnka? Láska láska... I přes fakt, že jde nakonec jen o "pouhý" film o dvou strašidlech a bandě pionýrů tady všechno funguje jak má. A trpaslíci? Klobouk dolů... Slibuju za kluky , slibuju za holky, za každý strom dáme sto malých do školky(22.2.2009)

• - Lubomír Lipský (Antonín Jouza) v jednom rozhovoru uvedl, že mu přišlo několik dopisů se žádostí, kam nejlépe vysadit žampiony a jak je potom upravit. (Hans.)

• - Dana Vávrová slavila při natáčení své deváté narozeniny. Po natáčení se vrátila do školy, aniž by se na ni sláva nějak podepsala. (don corleone)

• - Malinkou filmovou roli zde ztvárnila tehdy devítiletá Tereza Brodská, která má ve filmu kratinký dialog před samoobsluhou se svým skutečným otcem Vlastimilem Brodským. (Stocki)