Ať žijí duchové!

Long Live Ghosts!

Rodinný / Komedie / Hudební / Fantasy

Československo, 1977, 80 min

Jan Němeček

Jiří Sovák, Vlastimil Brodský, Dana Vávrová, Jiří Procházka, Lubomír Lipský st., Věra Tichánková, Jiří Bruder, Adolf Filip, Ladislav Šimek, Petr Starý, Igor Nachtigal, David Vlček, Tomáš Holý, Jiří Brož, Josef Bek, Míla Myslíková, Karel Effa, Erich Fichtner, Zdeněk Srstka, Bohumil Koška, Jana Werichová-Kvapilová, Lubomír Bryg, Jiřina Bílá, Blažena Slavíčková, Růžena Dvorská, Slávka Hamouzová, Vlasta Žehrová, Zdena Kvapilová, Ivana Blanářová, Oxana Valentová, Lucie Krátká, Renáta Oždianová, Pavlína Serbusová, Stanislava Coufalová, Lucie Klégrová, Bohumil Luxík, Tereza Brodská, Petr Vacek, Milada Ježková, Jan Gottlieb, Milan Hanák, Richard Hes, Robert Kučera, Zdeněk Zapletal, Vladimír Bárta, Zdeněk Binko, Arnošt Böhm, Jan Brokl, Miroslav Brokl, Josef Brož, Vladimír Čumpelík, Václav Damašek, Jiří Dolejš, Bedřich Doležal, Petr Drozd, Zlatomil Fabinyi, Jiří Fajt, Jiří Flíček, Jan Geschmay, Josef Hejzlar, Richard Höfer, Václav Horák, Ladislav Hrabě, Josef Hrubý, Miroslav Chochola, František Jákl, Arnošt Janeček, Martin Janský, Zdeněk Jezerský, Miroslav Jíra, Jiří Kasík, Jiří Kelbl, Jaroslav Klenot, Jiří Klenot, Petr Klír, Josef Kočí, Jiří Kosek, Zbyněk Krákora, Antonín Kramerius, Pavel Kudláček, Ladislav Lahoda, Jaromír Lauer, Pavel Matějka, Zdeněk Menger, Jiří Němec, Václav Pešák, Pavel Petřikov, Zdeněk Plavec, Radek Podrabský, Petr Popelák, Miroslav Pospíšil, Vladimír Procházka, Stanislav Sedlařík, Jindřich Sejk, Oldřich Semerák, Jiří Sládek, Karel Slepička, Jaroslav Šanda, Vilém Šefl, Jaroslav Šimonka, Antonín Šneler, Jan Štěpánek, Vladimír Tišer, Jaroslav Tomsa, Stanislav Tůma, Miroslav Tupý, Jaroslav Vacek, Jaroslav Vaculík, Jiří Vach, Vladimír Vančura, Pavel Vaněk, František Varhulík, Pavel Věchet, Jaromír Veselý, Karel Vítek ml., Karel Vítek st., Jaroslav Vlk, Jiří Vohánka, Ludvík Wolf, Jaroslav Zamazal, Zdeněk Živný, Petr Volek, Radovan Přenosil, Pavel Pelikán, Robert Antonín, Jaroslav Trkal, Petr Jákl st., Ivan Anthon, Jitka Dvorská, Radko Haken, Jaroslav Hampejs, Slávek Huňka, Karel Nikolau, Aťka Janoušková, Magdalena Reifová
  • MarekT

Scénář psal Svěrák, celé to režíroval Lipský, vystřídá se tu několik známých tváří... Ovšem to nemůže být omluvou. Někdy ani silné osazenstvo nezmůže vše, zvlášť když zde máme plytký příběh, nesympatické děti a někdy až úděsně působící písně. Sice nepatřím do cílové skupiny, ale v tomhle případě se zase kvalita pozná tak, že dílo dokáže zaujmout i staršího (Nekonečný příběh, Sněhurka). Bohužel, tenhle film není tím případem.(24.5.2010)

zábavná česká duchařská komedie plná ztřeštěných vtípků a na tu dobu perfektních "vizuálních triků". A samozřejmě nesmím zapomenout ani na legendární písničky a skvělé obsazení. Prostě všechny ingredience, které jedině Lipský uměl tak často a tak dobře dát dohromady. Jeden z géniů československého filmu. Ať žijí duchové.(27.12.2010)

Ve zřícenině hradu straší. Fakt jsem se strachem podělal. Reklama na "Pribináček" propašovaná do filmu. Scenáristé kombinují ve filmu co se dá, je vidět, že každý přispěl s něčím jiným. Hajný je lesa pán. Dunky, žalky a co já? Nevypíchaná. Množství scén, které do rázu filmu nezapadají, a přesto pobaví, jako třeba ta s barákem stojícím v ostré zatáčce, do kterého všichni bourají. Chybí pevnější dramaturgický ráz. Chytlavé písničky Jaroslava Uhlíře, naivita, i když úmyslná a kvalitní režie Oldřicha Lipského. Najednou se není proč strašidel z hradu bát. Cítím v tom skryté narážky na bývalý režim. 60%(8.5.2012)

Nenormálna šupa! Stiahol som si to len tak, z nostalgie a hlavne preto, že už som si na to ani nepamätal a veľmi som sa bavil. Myslím si, že väčšinu hlášok som vtedy ani nepochopil, ako práve dnes. Najlepší je asi Brodský v samoobsluhe, ked' s deťmi spieva: ''Výrobky mléčné...'' a z regálu zdrapí fľašu Tuzemáku, alebo čo to bolo. Veľmi dobrá voľba a ku dokonalej nedeli v tomto zaprdenom daždivom Anglicku chýba už len vepřo, knedlo a zelo plus, samozrejme, vychladená dvanástka!(9.12.2012)

Pro mě asi vůbec nejhezčí česká pohádka. Dívala jsem se na ní často v dětství, ale i teď si na ní udělám čas kdykoliv, když ji dávají v televizi nebo když se na ní moje mladší sestra dívá na DVD. Je doplněna skvělými dětskými písničkami a úctyhodnými výkony hlavně dětských herců. Velkou škodou je, že velká část herců (Vlastimil Brodský, Tomáš Holý, Jiří Sovák, Dana Vávrová...) je již po smrti, mohli jsme se dočkat dalších skvělých filmů a pohádek s nimi.(28.10.2011)

• - Když skřítkové pokládají bombu, dají jí vedle trámu na trávu. Když bouchne, je na hliněném kopečku půl metru od trámů. (Mr.Hudson)

• - Ve chvíli, kdy se na hradě postaví střecha a děti a trpaslíci se radují, je možné vidět, že trpaslíci nejsou malincí. (tyna97)

• - V průběhu natáčení byl Jiří Procházka týden nemocný, takže za něj zaskočil jeho spolužák, se kterým seděl ve třídě v jedné lavici a který mu byl postavou a tmavými vlasy trochu podobný. Natáčel za něj scény, kdy nemluvil a nebyl na nich vidět detail jeho obličeje. Například ve scéně, kdy ve filmu běží Dlouhý Janek (Jiří Procházka) z hladomorny po schodech nahoru, to Jiří Procházka to nebyl. (Cucina_Rc)