Reklama

Reklama

Král (J. Holý) je pohodlný a nechce se mu vládnout, a proto vyhlásí soutěž pro vynálezce. Chce, aby vymysleli něco, co mu ulehčí panování. Za odměnu dostane vítěz princeznu Hedviku (Z. Jandová) za ženu. Princezna je nešťastná a chodí si stěžovat k mladému kováři (V. Kratina). Vynálezci defilují před králem a princeznou s nesmyslnými nápady a vše vyvrcholí, když jeden z nich vymyslí hodiny, které prodlouží den o dalších 24 hodin… (Česká televize)

(více)

Recenze (18)

otík 

všechny recenze uživatele

Pro mě osobně podivná a hloupá pohádka, na druhé straně netypický uvolněná a veselá pro duo Simonová - Simon. Veselá je ovšem poměrně jednoduchým postupem - nacpeme do pohádky praštěné vynálezce, hloupého krále a bude veselo. Ale ono není. Nebýt správně potrhlého a jako vždy zajímavého Císlera, nebylo by vůbec o co stát. I jindy vážný Kratina tady má sebeparodické scény a vůbec se do své role nehodí. Tohle rozhodně není povedená pohádka naprosto v žádném směru. ()

honajz 

všechny recenze uživatele

Takové nemastné neslané. Vtipů tam zas tak moc není, kováře byste za jeho nedůvtipnost nejraději nakopli a jediný, na koho se dá dívat, je mladičká Zora Jandová. A jak píše Eklektik, hudba je vykradená, kde se dalo. --- EDIT: Po čase viděno opět, a pobavilo mě, jaká je to vlastně parafráze na vedení Evropské unie a její rozhodnutí, i co se času týče. ()

Reklama

Gemini 

všechny recenze uživatele

Typická televizní interiérová pohádka své doby, která vyniká snad jen podivuhodným hudebním vykrádáním klasické (Humoreska, Carmen, ...) i lidové hudby. Ale dějově je to na necelou hodinu překvapivě bohaté, byť vám to bude připomínat hned několik jiných pohádek, a herecké výkony jsou adekvátní, byť celé je to klasický "idiot plot", řešitelný tím, že by se král nechoval jako dětinský pablb... Čili v zásadě je to neškodné, svým způsobem je to i vtipné, ale při tom, jaký fond máme byť i jenom v žánru československých televizních pohádek k dispozici, je tohle v podstatě průměr. 50% ()

EKLEKTIK 

všechny recenze uživatele

"To se jaksi nerýmuje, že?" Studiová pohádka s Jiřím Holým, opět jako králem, která dost krkolomným způsobem vypráví o vynálezu budíku a do které hudební skladatel Ladislav Simon použil spoustu hudebních motivů z českých lidových písniček, jako jsou například "Pod dubem, za dubem" nebo "Když jsem já sloužil", ale i známý pochod od skladatele Julia Fučíka, s názvem "Vjezd gladiátorů". A jak píše Honajz, je to takové nemastné neslané. ()

topi 

všechny recenze uživatele

" On tady není od toho, aby si něco myslel, ale aby něco vymyslel!! " " Jen se najez, za chvíli tě možná budou lámat v kole, tak aby jsi byl festovnější! " Klasická bláznivá pohádka z osmdesátých let! A herci si to očividně užívali, hlavně Jirka Císler jako Krhoulek, ten je fakt parádní. Tohle je ten tip pohádek, kdy stačí na hodinu vypnout a nechat se unášet ztřeštěnými hláškami a neřešit nic víc, než jen to, kdo vymyslí lepší vynález, který bude prospěšný hlavně panu králi. Svatava Simonová byla na takové kousky specialistkou. Nesrovnatelné s dnešními trapárnami, kde se herci snaží o bláznivé kousky a které působí totálně kreténsky. Na takové pohádkové komediální inscenace jako je například tato, už nikdy mít nebudou! ()

Galerie (5)

Reklama

Reklama