Králi, já mám nápad (TV film)

Komedie / Pohádka

Československo, 1984, 55 min

"To se jaksi nerýmuje, že?" Studiová pohádka s Jiřím Holým, opět jako králem, která dost krkolomným způsobem vypráví o vynálezu budíku a do které hudební skladatel Ladislav Simon použil spoustu hudebních motivů z českých lidových písniček, jako jsou například "Pod dubem, za dubem" nebo "Když jsem já sloužil", ale i známý pochod od skladatele Julia Fučíka, s názvem "Vjezd gladiátorů". A jak píše Honajz, je to takové nemastné neslané.(3.10.2015)

• otík

Pro mě osobně podivná a hloupá pohádka, na druhé straně netypický uvolněná a veselá pro duo Simonová - Simon. Veselá je ovšem poměrně jednoduchým postupem - nacpeme do pohádky praštěné vynálezce, hloupého krále a bude veselo. Ale ono není. Nebýt správně potrhlého a jako vždy zajímavého Císlera, nebylo by vůbec o co stát. I jindy vážný Kratina tady má sebeparodické scény a vůbec se do své role nehodí. Tohle rozhodně není povedená pohádka naprosto v žádném směru.(29.10.2015)

" On tady není od toho, aby si něco myslel, ale aby něco vymyslel!! " " Jen se najez, za chvíli tě možná budou lámat v kole, tak aby jsi byl festovnější! " Klasická bláznivá pohádka z osmdesátých let! A herci si to očividně užívali, hlavně Jirka Císler jako Krhoulek, ten je fakt parádní. Tohle je ten tip pohádek, kdy stačí na hodinu vypnout a nechat se unášet ztřeštěnými hláškami a neřešit nic víc, než jen to, kdo vymyslí lepší vynález, který bude prospěšný hlavně panu králi. Svatava Simonová byla na takové kousky specialistkou. Nesrovnatelné s dnešními trapárnami, kde se herci snaží o bláznivé kousky a které působí totálně kreténsky. Na takové pohádkové komediální inscenace jako je například tato, už nikdy mít nebudou!(25.11.2017)

Hovořit v případě Ladislava Simona o pouhé inspiraci jinými hudebními motivy by bylo skoro tak troufalé jako to, že Simon hudbu k této pohádce vydává za vlastní.(3.9.2016)

Typická televizní interiérová pohádka své doby, která vyniká snad jen podivuhodným hudebním vykrádáním klasické (Humoreska, Carmen, ...) i lidové hudby. Ale dějově je to na necelou hodinu překvapivě bohaté, byť vám to bude připomínat hned několik jiných pohádek, a herecké výkony jsou adekvátní, byť celé je to klasický "idiot plot", řešitelný tím, že by se král nechoval jako dětinský pablb... Čili v zásadě je to neškodné, svým způsobem je to i vtipné, ale při tom, jaký fond máme byť i jenom v žánru československých televizních pohádek k dispozici, je tohle v podstatě průměr. 50%(10.10.2015)