Cirkus v cirkuse

• Sovětský svaz

Соло для слона с оркестром

• Sovětský svaz

Solo dlya slona s orkestrom

• Sovětský svaz

Solo dlja slona s orkestrom

Circus in the Circus

Komedie / Rodinný

Sovětský svaz / Československo, 1975, 128 min

Mé letité přání vidět trojité salto s pěti vruty slonmo se mi ani zde nevyplnilo, nicméně zdá se, že to nemusí být až tak nereálný úkol, zvlášť, když Jiří Sovák naučil jednoho slona zpívat. A to, co předvedli ruští artisté, pro to se těžko hledají vhodná slova. Já měl v jednom kuse strach, husí kůži a závratě z těch jejich nadpozemských i pozemských kejklů, ať již se živými zvířaty nebo bez. Pak tu máme linii příběhovou, která je, vcelku pochopitelně, o něco slabší, ale ani ona mě nenudí. Scénář je, musím přiznat, trošku chatrnější a příběh jako takový je dost předvídatelný, navíc podobné náměty, které se týkají dorozumívání lidí a zvířat dokázal Macourek zpracovat Macourek v jiných filmech a seriálech (hlavně v Arabele) podstatně lépe. Jenže máme tu několik výborných herců, kteří se svoje výkony opravdu nemusí stydět - Jevgenij Leonov v roli ředitele cirkusu (na jeho honičku za údajným záškodníkem Aljošou si počkejte, je k popukání), Jiří Sovák v roli profesora a sloního cvičitele a dirigenta a Iva Janžurová v roli zhypnotizované Angličanky. Všechny ale převyšuje Leonid Kuravljov, s takovouhle grácií zahranou zápornou postavu jsem snad ještě neviděl, opět zde dokazuje, jak multifunkčním hercem je. Upřímně, je tedy pravda, že obě dvě linie by lépe fungovaly samostatně, protože spolu moc neladí a nejsou příliš provázané. Taky je pravda, že akrobatické kousky nemusely být uměle zpomalované a zrychlované. Ale to je asi tak všechno, co by mi na tomhle snímku vadilo. Na to, že to trvalo více než dvě hodiny, mě to skutečně bavilo. 80 %(5.6.2016)

Vážení soudruzi kritici. Je mi jasné, že se dnes nebudou pět ódy na filmy z koprodukce ČSSR & SSSR. Dnes náš ,,hrdý" národ provozuje rektální alpinismus na opačnou světovou stranu. Leč dovolte mi podotknout, že pohádky a komedie Rusáci i Češi (Čechoslováci) ve své době uměli. A toto je tak trochu z obojího. Někteří tvrdí, že je ve filmu trapný humor. Mi to trapné (narozdíl od dnešních ,,komedií") nepříjde, je to film pro dětské diváky a od dětství jsem ten film miloval a i dnes, když jsem si film po letech pouštěl, jsem se těšil na pomocníčka hypnotizéra, kterému se zkracují nohy pod tíhou pána, na uhrančivého Inda, který chodí po stropě a hlavně na Janžurku, pojídající svůj kolosální klobouk. Byla úchvatná. Ne všechno, co vzešlo ze Sojuzu, musí být automaticky špatné. Dnes se točí mnohem větší hovadiny, nadupané počítačově vyfešákovanou akcí, fekálním humorem a nechutnostmi, kde o příběh ani nezakopnete, a jak to tu někteří vychvalují.(22.5.2018)

• BlueNeon81

Už ako malé dieťa ma cirkusy nezaujímali. A tento film ma odradil už dupľom. Socialistická objednávka, koprodukcia so Sovietským zväzom, trápne herecké výkony najmä tej ruskej hereckej delegácie. Veľká škoda, že tento bullshit režíroval režisér, ktorého filmy mám inak veľmi rád. Hrôza. Ale zas na odpad to nie je, videl som aj horšie kinematografické excesy.(28.7.2011)

• rakovnik

Souhlasím s ostatními, že jako dokument o cirkusových vystoupeních moskevských umělců by to bylo o něčem jiném. Ale je to slátanina příběhu, který sám o sobě není zajímavý a různých vystoupeních v cirkuse. Protože cirkusy navíc nemám rád, lituji jen toho, že umění tak skvělých českých herců bylo promrháno v tomto...kočkopsu...(9.1.2011)

• FireTight

Kdyby to byl dokument o jednom cirkusovém představení, bylo by to minimálně na čtyři hvězdičky, dost dobře možná i na plný počet. Jenže jako komedie a dokonce jako film to však zoufale nefunguje, příběh je slaboučký jako milionkrát louhovaný čajíček a ten humor... no nic moc. A štěky českých herců? Spíš než nadšen mi z nich bylo smutno, hlavně z Jiřího Sováka, který si takovouhle roli profesora snad ani nezasloužil. Takže jak už jsem řekl - jako unikátní záznam cirkusového představení super (hlavně u některých kousků jsem absolutně nechápal), jako pokus o film je to zoufalství. Ale za ty triky dám stejně dvě hvězdičky, i když zavřu všechny svoje čtyři oči.(9.1.2011)

• - Natáčanie prebiehalo v Ľvove a Moskve. (dyfur)

• - Film byl vybrán jako zástupce československého filmu, který se ucházel o Oscara v sekci cizojazyčný film za rok 1975. (orkadimenza)

• - Súčasne s filmovaním Cirkus v cirkuse natáčal Jiří Sovák seriál Chalupári (1975). (dyfur)