Cirkus v cirkuse

• Sovětský svaz

Соло для слона с оркестром

• Sovětský svaz

Solo dlya slona s orkestrom

• Sovětský svaz

Solo dlja slona s orkestrom

Circus in the Circus

Komedie / Rodinný

Sovětský svaz / Československo, 1975, 128 min

Vážení soudruzi kritici. Je mi jasné, že se dnes nebudou pět ódy na filmy z koprodukce ČSSR & SSSR. Dnes náš ,,hrdý" národ provozuje rektální alpinismus na opačnou světovou stranu. Leč dovolte mi podotknout, že pohádky a komedie Rusáci i Češi (Čechoslováci) ve své době uměli. A toto je tak trochu z obojího. Někteří tvrdí, že je ve filmu trapný humor. Mi to trapné (narozdíl od dnešních ,,komedií") nepříjde, je to film pro dětské diváky a od dětství jsem ten film miloval a i dnes, když jsem si film po letech pouštěl, jsem se těšil na pomocníčka hypnotizéra, kterému se zkracují nohy pod tíhou pána, na uhrančivého Inda, který chodí po stropě a hlavně na Janžurku, pojídající svůj kolosální klobouk. Byla úchvatná. Ne všechno, co vzešlo ze Sojuzu, musí být automaticky špatné. Dnes se točí mnohem větší hovadiny, nadupané počítačově vyfešákovanou akcí, fekálním humorem a nechutnostmi, kde o příběh ani nezakopnete, a jak to tu někteří vychvalují.(22.5.2018)

• MickeyStuma

Těžko hodnotit co je to vlastně za film. Typická česká crazy komedie zprasená dokumentární prezentací sovětských cirkusových čísel a nebo prezentace moskevského cirkusového domu ozvláštněná crazy komediálními scénkami? Na první pohled je patrné, že koprodukční spolupráce se Sovětským svazem a značné libovůli soudruhů snímku značně uškodilo. Proč proboha ta kouzla a fantasy prvky? Už začátek snímku vlastně naznačuje jak to celé bude vypadat. Českoslovenští delegáti vystupují z letadla společně s nejrůznějšími zvířaty, takže divákům je v tu chvíli jasné, že tady o podivnosti zřejmě nebude nouze. Následuje dlouhá jízda Moskvou do hotelu začínající několika záběry na moskevské sídliště (ano, oproti těm našim šedivým neskutečná krása) s následujícími několika památkami. Jistě, Sovětský svaz náš vzor. To jsme ve své době už všichni věděli, tak proč to cpát ještě do takového filmu. Legraci zajišťují především čeští herci doplňující hlavně sovětským Jevgenijem Leonovem v roli ředitele cirkusu, kterého velmi profesionálně v dabingu vyzdvihl Josef Vinklář. Tak tady byla dobrá volba. Jinak sověti zajistili jen ony cirkusové výstupy, které jsme už tehdy opravdu obdivovali. Filmu to však vražedně brzdí komediální tempo, ostatně které režisér Oldřich Lipský uměl nejlépe, a tak se střídá zábava s pošetilým sledováním záznamu z cirkusu. Jako celek to naprosto nefunguje a rozhodně by to potřebovalo velmi ostré nůžky. Tak buď jde o crazy komedii z cirkusového prostředí a nebo o záznam jednoho cirkusového večera. Dohromady prostě ne.  (19.12.2015)

mám ho na VHS a občas si ho pouštíme...to byl sukces a těch skvělejch čísel....nejlepší artisti...to už nikdo nenatočí...a zpívající slon za jahodovou zmrzlinu s oříškama. Mluvící pes Archibald, překlad z krocanovštiny...jak se v jazyce kanárů řekne Být či nebýt? ...Effův výrok-slon dejchnul první....Janžurová,jak jí klobouk....mizení ve skříni....parchant Gríša....a okřídlený výrok Inda: STAČÍ JEN CHTÍT... a pak odkráčel po stropě pryč....to bylo něco....klidně mě kamenujte, ale na takové vystoupení už nemáte šanci jít ani v Moskvě a ty pidicirkusy, co objíždí čas od času republiku, to je bída!(8.9.2009)

• J R C Pecuchet

Až skoro dokumentární pohled na výtečné Sovětské artisty občas přerušený hranými scénami s celkem nezajímavou zápletkou. Jak je známo režisér Oldřich Lipský se často vracel k námětům z cirkusového prostředí, protože cirkus miloval.Dokázal to i ve svých filmech : Cirkus bude - 1954, Šest medvědů s Cibulkou - 1972 a tímto snímkem. Bohužel film jako celek nenabízí mnoho hlubších myšlenek a jednotlivé scény jsou uměle prodlužovány. V druhé polovině je to už velká nuda a "dodíval " jsem to jen z povinnosti, abych mohl napsat komentář na CSFD. Za nejzdařilejší považuji scénu, kdy Jiří Sovák přinutí Ivu Janžurovou, jakožto konzervativní angličanku sníst její klobouk. Zde se naplno projevila "komediálnost" obou herců.(8.1.2011)

Až budu psát do intelektuálně artového plátku Substaciální anticipátor, napíšu jak to bylo plytké, hloupé, trapné, zdlouhavé, socialistické a prázdné. Ale to nejspíš nikdy nebudu, takže si klidně můžu tenhle neskutečně praštěný guláš, kde nechybí indický guru chodí po stropě, mluvící pes, ani kokrhající Janžurka, užít bez výčitek. Jasně, ne všechny fórky jsou k popukání, je to trochu dlouhé a vinou cirkusových vložek to má značně kolísavé tempo, ale jinak pohoda. Jako klukovi se mi ho líbilo, takže, když přihodím půl kila nostalgie, můžu si ten zážitek zopakovat. Vychutnat si lotra Gríšu, který s potutelným úsměvem torpéduje jedno cirkusové vystoupení za druhým když tu něco slepí artistům, tam zase uspí iluzionistu nebo krasobruslařkám nechá v manéži místo kluziště otevřít bazén. Můžu držet palce nesmělému zamilovanému Aljošovi, bavit se honičkami, které jako by vypadly z sennetovské grotesky a na pozadí toho všeho si užívat skvělé cirkusové představení. Zkrátka taková příjemně bláznivá oddechovka s cirkusem.(31.5.2019)

• - Honorár Jiřího Sováka za film predstavoval 19,500 českých korún v čistom. (dyfur)

• - Film byl vybrán jako zástupce československého filmu, který se ucházel o Oscara v sekci cizojazyčný film za rok 1975. (orkadimenza)

• - Natáčanie prebiehalo v Ľvove a Moskve. (dyfur)