Cirkus v cirkuse

• Sovětský svaz

Соло для слона с оркестром

• Sovětský svaz

Solo dlya slona s orkestrom

• Sovětský svaz

Solo dlja slona s orkestrom

Circus in the Circus

Komedie / Rodinný

Sovětský svaz / Československo, 1975, 128 min

• Prubner

Film je pouze záznamem artistických čísel, spojených dohromady jednoduchým dějem. Cirkus jako takový nesnáším, takže tato artistická čísla jdou mimo mě, ale co je horší, mě neuvěřitelně iritovala i ta stupidní dějová linka. Ta je totiž naplněna jednak rozverným sovětským pseudohumorem, jednak trapnou historkou o mluvících a zpívajících zvířatech, kde se ztrapňují takoví herci jako Sovák či Janžurová. Tohle snad neměli zapotřebí.(27.11.2006)

• MickeyStuma

Těžko hodnotit co je to vlastně za film. Typická česká crazy komedie zprasená dokumentární prezentací sovětských cirkusových čísel a nebo prezentace moskevského cirkusového domu ozvláštněná crazy komediálními scénkami? Na první pohled je patrné, že koprodukční spolupráce se Sovětským svazem a značné libovůli soudruhů snímku značně uškodilo. Proč proboha ta kouzla a fantasy prvky? Už začátek snímku vlastně naznačuje jak to celé bude vypadat. Českoslovenští delegáti vystupují z letadla společně s nejrůznějšími zvířaty, takže divákům je v tu chvíli jasné, že tady o podivnosti zřejmě nebude nouze. Následuje dlouhá jízda Moskvou do hotelu začínající několika záběry na moskevské sídliště (ano, oproti těm našim šedivým neskutečná krása) s následujícími několika památkami. Jistě, Sovětský svaz náš vzor. To jsme ve své době už všichni věděli, tak proč to cpát ještě do takového filmu. Legraci zajišťují především čeští herci doplňující hlavně sovětským Jevgenijem Leonovem v roli ředitele cirkusu, kterého velmi profesionálně v dabingu vyzdvihl Josef Vinklář. Tak tady byla dobrá volba. Jinak sověti zajistili jen ony cirkusové výstupy, které jsme už tehdy opravdu obdivovali. Filmu to však vražedně brzdí komediální tempo, ostatně které režisér Oldřich Lipský uměl nejlépe, a tak se střídá zábava s pošetilým sledováním záznamu z cirkusu. Jako celek to naprosto nefunguje a rozhodně by to potřebovalo velmi ostré nůžky. Tak buď jde o crazy komedii z cirkusového prostředí a nebo o záznam jednoho cirkusového večera. Dohromady prostě ne.  (19.12.2015)

• rakovnik

Souhlasím s ostatními, že jako dokument o cirkusových vystoupeních moskevských umělců by to bylo o něčem jiném. Ale je to slátanina příběhu, který sám o sobě není zajímavý a různých vystoupeních v cirkuse. Protože cirkusy navíc nemám rád, lituji jen toho, že umění tak skvělých českých herců bylo promrháno v tomto...kočkopsu...(9.1.2011)

• Rami

Tento film se dá hodnotit ze dvou pohledů. Ten první - to je velmi slabá dějová linie, úmorná délka, natahované trapné scény, které měly být vtipné (Sovák se bohužel takovýchto filmů poměrně často účastnil svým minimalistickým humorem) - stojí leda tak za odpad! Ale ten druhý - zaznamenání těch nejlepších cirkusáckých čísel, hra s barvami a obrazovou kompozicí - si jednoznačně zaslouží alespoň 4 hvězdičky. Bohužel to ale není dokument, ale komedie, která se opravdu nepovedla. Je zde cítit rozdílný pohled na humor ze strany Čechů a Sovietů (oni se prostě smějí chrápajícímu dědovi, žonglování a honičkám celkově) - díky čemuž vznikl nesourodý slepenec. Rád bych řekl, raději se běžte podívat na živý cirkus a nenuďte se u této komedie, bude to mnohem lepší zážitek. Ale bohužel u nás (a možná ani v Rusku) už není možné spatřit tak dobré cirkusáky pod jedním šapitó. Zvláště naše cirkusy jsou vůči tomuto jen směšnou napodobeninou. Není divu, že obliba cirkusů upadá. Celkově tedy dávám 1 hvězdičku.(1.1.2010)

Stará komedie z cirkusového prostředí, kterou jsem kdysi měla moc ráda. S odstupem času už to není taková paráda. Zřejmě jsem zhýčkaná atraktivnější podívanou. V současnosti už dle mého příběh nemá takový spád a některé situace se mi nezdály tak vtipné jako tehdy před lety. Vadily mi i zpomalené pohyby artistů nebo délka některých vystoupení. Ale i tak jsem se na film z nostalgie ráda znovu podívala.(12.1.2013)

• - Natáčanie prebiehalo v Ľvove a Moskve. (dyfur)

• - Honorár Jiřího Sováka za film predstavoval 19,500 českých korún v čistom. (dyfur)

• - Súčasne s filmovaním Cirkus v cirkuse natáčal Jiří Sovák seriál Chalupári (1975). (dyfur)