Haškovy povídky ze starého mocnářství

Komedie / Historický / Povídkový

Československo, 1952, 80 min

Na předloze je žel velmi znát, že ji Hašek psal vysloveně jenom jako "chlebovku" za niž dostane příslušný honorář. K tomu je navíc potřeba přidat ideologický náboj padesátých let, aby člověk pochopil proč je ten film tam slabý. Na druhou stranu zde zdánlivě paradoxně září řada skvělých herců. Vetchý děj jim totiž dal obrovskou možnost zcela volně improvizovat a projevit tak svůj komediální talent, což tento film tahá z šedého průměru. Lepší tři hvězdičky...(10.9.2006)

Velmi zdařilé zpracování čtyř povídek Jaroslava Haška, které jsou svým způsobem stále aktuální, protože nešvary dějící se v dobách Rakouska-Uherska se jen v mírně pozměněné formě dějí i dnes. V povídce "Polévka pro chudé děti" exceluje František Smolík v roli bohatého aristokrata, který přece jednou tu dobročinnost vykonat musí ****. Při povídce "Schůze obecního zastupitelstva v Mejdlovarech" jsem si hned vzpomněl na úplatkářské kauzy nejmenovaného hejtmana či nejmenovaného lobbisty *****. O povídce "Trampoty pana Tenkráta" platí v podstatě to samé, jen se nejedná o úplatek hmotný, ale „duševní“ – holt jedině něco za něco. Ladislava Peška mi bylo líto ****. A při poslední povídce "Vzpoura trestance Šejby" jsem si zase vzpomněl na nedávná „vyjednávání“ odborů hrozících stávkou ****. Pokud máte také rádi nezaměnitelný humor Jaroslava Haška, tak doporučuju další adaptace jeho povídek: Lipského Vzorný kinematograf Haška Jaroslava, Moravcovo Dobrodružství s nahým klukem nebo Podskalského Zvony pana Mlácena a Tři muži se žralokem.(18.10.2012)

Povídka první "Polévka pro chudé děti" vypráví o posledním knížeti rodu Mechlínských, Robertovi, který to nemohl vydržet bez dobročinnosti... Povídka druhá "Zasedání obecního zastupitelstva" ukazuje, jak se rozhodli v Mejdlovarech poskytnout dobrodiní stavu policajtského příslušníku obce, který toho byl zvlášť hoden... Povídka třetí "Trampoty pana Tenkráta" vypráví o ctihodném měšťanu panu radovi Banzetovi a o nesnázích, které vytrpěl za svou dobrotivost... Povídka čtvrtá "Vzpoura trestance Šejby" ukazuje názorně s jakým nepochopením se stkala dobrá vůle a shovívavost správy c.k. rakouské trestnice... (...) Tady je vidět, jak předloha dokáže udělat film. Nebýt toho, tak prakticky není moc co vyzdvihnout... Doopravdy vyčnívá snad jen František Smolík v roli Jeho Jasnosti, ostatní zahráli prostě "jen" standardně dobře. Hašek byl génius satiry a některé jeho věty by se daly tesat do mramoru i dnes... "Jsi alespoň svědek, že u nás není žádná korupce. Dali jste všichni a stejně, tak je to spravedlivý." "Není člověk živ jen od hulákání, ale od od pití, od jídla a od šlofíčka." "Víte, co to je rodina? Víte, co jsou to děti? Víte, co je to manželka? Chomout, starosti!" "S plným žaludkem se i slovo Boží lépe poslouchá." a spousta dalších...(15.7.2012)

Všechny povídky jsou dokonalé. Herci jsou zde zvoleni výtečně, s vybranou pečlivostí. Povídky zde karikují (nejen monarchistickou) společnost, ve které se všichni poznáme. Dle mého názoru nejlepší povídka byla hned ta úvodní - aneb jak pan šlechtic vařil polívku pro chudé děti. Věta "ja sam tej chudej cholota ufaším!" neměla chybu.(22.1.2012)

Velmi dobrý přepis Haška na filmové plátno. Někdo si možná neuvědomuje, jak dokonalá satira na lidskou povahu to je. Povídka Trampoty pana Tenkráta je ale přece jenom drsná. Alespoň pro ty, kdo ví, že zde Ladislav Pešek hrál vlastně sám sebe, což pro něj muselo být bolestné. On sám byl kdysi fanatickou fanynkou donucen k uzavření manželství, ve kterém trpěl. Tady se jednalo o něco podobného.(11.12.2006)

• - Film se měl původně jmenovat Býval svět jako květ, což se nelíbilo tehdejší komunistické schvalovací komisi, která nechtěla, aby snímek vyvolával dojem, že se v dřívějším Rakousku-Uhersku hezky žilo. (Landauer)