poster

Jáchyme, hoď ho do stroje!

 • Československo

  Velký den Františka Koudelky

  (pracovní název)
 • Československo

  Vysoká fáze

  (pracovní název)
 • anglický

  Joachim, Put It in the Machine

Komedie

Československo, 1974, 95 min

Hrají:

Luděk Sobota, Marta Vančurová, Věra Ferbasová, Josef Dvořák, Ladislav Smoljak, Zdeněk Svěrák, Václav Lohniský, František Husák, Josef Hlinomaz, Lubomír Lipský st., František Peterka, Karel Novák, Eva Fiedlerová, Petr Nárožný, Jan Hartl, Miroslav Homola, Eva Svobodová, Josef Beyvl, Václav Kotva, Tetsuchi Sassagawa, Oldřich Velen, Karel Augusta, Radoslav Dubanský, Petr Kopřiva, Karel Kryška, Jan Kuželka, Jiří Lábus, Jiří Zavřel, Jan Vala, Jiří Wimmer, Oldřich Musil, Vladimír Krška, Josef Koza, Vlastimil Bedrna, Antonín Navrátil, René Přibil, Jaroslav Tomsa, Karel Peyr, Pavel Vondruška, Jaroslav Vozáb, Jaroslav Weigel, Oldřich Unger, Mirko Musil, Josef A. Stehlík, Antonín Soukup, Karel Smrž, Luisa Kollingerová, Josef Skrčený, Marie Prokešová, Jana Posseltová, Michal Pospíšil, Vladimír Hrabánek, Ivan Pokorný, František Vinant-Petiška, Ivan Martin, Vilém Lipský, Anna Pitašová, Zdeněk Křeček, Jana Drastíková, Olga Hrzánová, Dana Klossová, Petr Hájek, Petr Brukner, Alena Augustová, Josef Brozman, Jiřina Bílá, Miloň Čepelka, Josefa Pechlátová, Vlastimila Vlková, Petr Jákl st., Zdeněk Hrdlička, František Jákl, Jiří Mašín, Jaroslav Klenot, Karel Vítek st., Václav Syřiště, Jaroslava Adamová

Střih:

Miroslav Hájek

Zvuk:

Josef Vlček

Scénografie:

Jindřich Götz
(další profese)

Komentáře uživatelů k filmu (700)

 • nascendi
  ***

  Výborná komédia z autorskej dielne Smoljak-Svěrák-Lipský, vydarené herecké obsadenie, dokonca aj Luděk Sobota ešte na hranici znesiteľnosti. Zľudovené hlášky, vynikajúce epizódy. Takže prečo vlastne "iba" tri hviezdičky? Na objasnenie stačí vidieť tento film napríklad päťkrát v päťročných intervaloch. Televízie nám ho pritom ponúkajú omnoho častejšie. Po niekoľkých reprízach zistíte, že hlášky prestávajú byť bombovými a do popredia sa derú hluché miesta alebo tie epizódky, v ktorých to trochu škrípe. A nakoniec, dať štyri hviezdičky by znamenalo poškodiť iné komédie, ktoré si to zaslúžia viac.(9.6.2012)

 • golfista
  *****

  V české komedii určitě jedno z prvních míst (a že je tu konkurence !) Chodil jsem na tenhle film po premiéře tak často, jako hlavní hrdina na "Slezte z toho lustru...." :-)(5.1.2003)

 • Cival
  *****

  Skvělý Luděk Sobota exceluje v inteligentní komedii, v roli ušité přímo na míru. Asi nejlepší česká bláznivá komedie. Nebýt toho trapného fóru s motorem dánského hudebníka, byl by to bezchybný film.(20.2.2003)

 • kOCOUR
  *****

  Známe to všichni nazpaměť a přesto se na to vždycky rádi podíváme znovu. Nestárnoucí klasika a životní role pro Luďka Sobotu, jehož tvorba v současné leží neskonale hluboko pod úrovní. V čekém filmu snad neexistuje vedle Marečku, podejte mi pero větší hláškovací ekvilibristika a více nesmrtelných scén. Jedno z obrovských es Odlřicha Lipského.(7.5.2003)

 • Lima
  ****

  První filmová komedie pánů Smoljaka a Svěráka a hned taková zábava. Dokonce ani Luděk Sobota mi tu vůbec nevadí.(13.4.2003)

 • Gemini
  ***

  Nemám rád Luďka Sobotu a už úplně proti srsti mi jsou ti ušlápnutí terorizovaní a využívaní chudáčci....Ale kdo by neznal docenta Chocholouška?(20.2.2003)

 • Tosim
  *****

  Jeden z nemnohých příkladů v českém filmu, kdy název nemá vůbec nic společného s obsahem snímku.(15.5.2003)

 • lebowski
  *****

  Poprve jsem viděl tak v roce 1980 a stále se u filmu bavím, kdykoliv kouknu(22.12.2011)

 • Radyo
  ****

  "Slezte z toho lustru Donalde, vidím vás." "Tak kde je ten prďola, co tady čepuje to pivo?" Alespoň tyhle hlášky si pamatuje asi každý. Ve spojení s dalšími skvělými gagy a vydařeným scénářem pánů Svěráka a Smoljaka jde o jednu z nejpodařenějších komedií 70. let.(26.8.2002)

 • J*A*S*M
  *****

  Tak tuhle komedii můžu kdykoli. Asi jediný snímek, kdy mi Luděk Sobota přijde zábavný a ne trapný. Celkově jeden z mých nejoblíbenějších českých filmů.(17.12.2007)

 • Enšpígl
  *****

  Já nepotřebuji Jáchyma na to abych věděl, že mám pořád blbej den. Ten Gregorek byl odporný zvíře.Jinak báječná česká komediální klasika.(31.8.2006)

 • Malarkey
  *****

  Nehledě na to všechno, jak dobrej tenhle film je, se o něm také dá říct, že předběhl dobu. Dokonce, že předpověděl budoucnost. Smoljak, Svěrák a Lipský už tenkrát totiž popsali to, čemu se dnes říká biorytmus. Takže s trochou štěstí a vírou můžeme předběžně všichni na den přesně říct, kdy bychom měli jít ke Koudelkovi. A to je k nezaplacení.(8.8.2014)

 • Djkoma
  ****

  Další klasika.... :)(6.11.2004)

 • gouryella
  *****

  Neber uplatky, neber uplatky nebo se z toho zblaznis - co dodat - klasika klasik.(24.5.2002)

 • Marigold
  ****

  Filmový debut scénáristické dvojky Svěrák-Smoljak se nese ve znamení kvalitní crazy komedie a také křečovité snahy udělat vtip za každou cenu. Jáchym se snaží být nasycený gagy, ale v té záplavě nedotažených pokusů a náběhů se člověk přeci jen trochu ztrácí. Přesto Donald, Chocholoušek a STS Chvojkovice Brod patří dnes neodmyslitelně do českého kulturního kánonu a ačkoli Jáchym nedosahuje kvality mnoha pozdějších okusů cimrmanologické dvojky, pořád se na něj dá dívat s úsměvem a bez pocitu trapnosti. A vizionářská karikatura autoservisu, kde se zaměstnanci sledují prostřednictvím průmyslových kamer a dohlíží na ně starostlivý psycholog... jó, ta dneska sedí.(28.12.2005)

 • Radek99
  ****

  Úžasný debut hned několika výrazných postav české filmové komedie - scénářem k tomuto filmu vstoupili do scenáristické branže Zdeněk Svěrák a Ladislav Smoljak, kteří spolu od té doby stáli u vzniku několika klenotů české kinematografie a stali se etalony žánru, a v oblasti celovečerního filmu debutoval také v té době třicetiletý obecně ještě velmi málo známý komik Luděk Sobota, kterého do uvedení Jáchyma znali jen pravidelní diváci divadla Semafor. Po premiéře filmu se ovšem rázem stala z Luďka Soboty česká filmová hvězda a svou popularitu pak dobře prodal ještě v mnoha filmových snímcích, než ji zcela rozmělnil účinkováním v různých estrádách a zábavních show... Co je ovšem nejzajímavější, je kreativní vitalita a doslova smršť vtipů, hlášek a gagů, kterou dvojice Svěrák-Smoljak zahltila svůj debutový film. Přistoupíme-li na to, že jde žánrově o crazy komedii (velmi silným aspektem je tu však satirický rozměr, jakož i možný subžánr, dobově typická sociální satira...), je doslova úžasné, jak dokonale oba scénáristé využili svého citu pro jazykový humor... Jakoby v druhém plánu za desítkami zlidovělých hlášek a vtipů stojí třeba osobitá práce s vlastními jmény (japonský malíř-miniaturista Uko Ješita, automobilový závodník Volejník, ale vlastně i většina typických českých příjmení...), postižení frázovitosti spisovné češtiny veřejného prostoru doby normalizace, ale i obecně doby komunismu (,,nemusí pršet, jen když kape"), absurdita jazyka, až dadaistická motivace (,,třeba se vás... plachej"), poetika trapnosti a ,,pierrerichardovství" Luďka Soboty... Je toho skutečně hodně a to ještě se ne všechny vtípky a gagy podařilo dotáhnout až do konce a vypointovat tak, jak by se zřejmě slušelo...jak někde řekl sám Zdeněk Svěrák, byl to scénář, kde bylo materiálu na tři filmy... Je skutečně s podivem, že ani smutná dobová normalizační realita vzniku filmu neměla na výslednou podobu velký vliv a že jenom dokumentovala pravidlo, že velké osobnosti mnohdy plodí těžká doba...(17.11.2006)

 • Superpero
  *****

  Legenda.(28.2.2005)

 • Rob Roy
  ***

  No, je tu pár kultovních fórů (Donald, úplatky atd.), ale celkově mě ten příběh moc nezaujal. Rozhodně to nemá na Marečka.(19.5.2003)

 • Oskar
  ****

  Asi se na mě budete zlobit, ovšem - kolik třešní, tolik višní: Dobrá crazy komedie, ale na Miloše Macourka a jeho crazy-imaginaci nemají ani pánové Svěrák a Smoljak. No ale je to jeden z nejlepších filmů Luďka Soboty (i když víc se podle mě vyřádil v "Zítra to roztočíme, drahoušku!") a jediná snesitelná role Věry Ferbasové, někdejšího přestárlého diblíka českého filmu. Ale jak říkáme my filmoví fanoušci, "nemusí pršet, jen když kape." :-)(20.2.2003)

 • B!shop
  *****

  Tohle je rozhodne nejlepsi film Ludka Soboty. Navic je tu strasna spousta skvelejch napadu a vtipnejch situaci. Jak sam Sverak rika, tocit to ted, tak z napadu vznikly dva filmy. Ostatni herci jsou taky v pohode, ale Ludek tady jede ve velkym. Ale presto, ze je tenhle film skvela komedie, tak se lidem, co nemaj radi Sobotu, moc libit asi nebude.(3.3.2007)

 • Karlos80
  ****

  Jeden za všechny: "Růže k lásce shůdeček s úctou Béda Hudeček". Nesmrtelná komedie, dnes už s kultovními hláškami a scénami ale hlavně se skvělým hereckým obsazením i včetně prvorepublikové hvězdy Ferbasové, pro kterou to bylo celkem důstojné rozloučení. Co víc si přát, co víc ještě napsat....(10.5.2006)

<< předchozí 1 2 3 4 10 18 27 35