Režie:
Oldřich LipskýKamera:
Jaroslav KučeraHudba:
Zdeněk LiškaHrají:
Luděk Sobota, Marta Vančurová, Věra Ferbasová, Josef Dvořák, Ladislav Smoljak, Zdeněk Svěrák, Karel Novák, Václav Lohniský, Eva Fiedlerová, František Husák (více)Obsahy(1)
Pod námětem a scénářem komedie Oldřicha Lipského Jáchyme, hoď ho do stroje! z roku 1974 najdeme poprvé jména oblíbené autorské dvojice Ladislav Smoljak – Zdeněk Svěrák. V té době už byli oba známí jako autoři zábavných rozhlasových pořadů, právě se připravovali na osmou sezónu stále populárnějšího Divadla Járy Cimrmana, v menších rolích se objevili i na filmovém plátně, ale svoje skutečné úspěchy měli tehdy ještě před sebou. Hlavním hrdinou jejich prvního filmového příběhu je nesmělý mládenec František Koudelka (L. Sobota), který uvěří tomu, že bude mít zaručený úspěch v životě, bude-li se řídit kondiciogramem, „vědecky“ sestaveným přehledem svých šťastných i kritických dní. Až po mnoha letech se dozví, že kondiciogram, podle kterého žil, byl určen jeho jmenovci. Mezitím však zažije hodně perné chvíle a neskutečná dobrodružství… Dnes již legendární komedie je jednou z nejlepších, které byly u nás v neveselých časech normalizace natočeny. Dala velkou příležitost komikům nové generace – skutečně úspěšný filmový start zde zahájili Josef Dvořák a Luděk Sobota – ten se na dlouhá léta etabloval do rolí nesmělých až přihlouplých mládenců. Úspěchu napomohl samozřejmě i vynikající scénář, který rozvíjí kaskádu komických situací, a rovněž skvělá režie, která nevynechala jedinou příležitost rozesmát diváka. (Česká televize)
(více)Zajímavosti (99)
- Při přijímacím pohovoru se „zblázní“ jeden ze zaměstnanců servisu (Karel Augusta) a pan vedoucí telefonuje na psychiatrii. Problém je v tom, že vytočí jen jediné číslo a ihned hovoří, přestože není technicky možné, aby byl hovor spojen tak rychle. (pjotri)
- Hned na začátku filmu, když prodejce kondiciogramu vytváří Koudelkův děrný štítek a předává ho Jáchymovi (Petr Brukner) s klasickou větou: „Jáchyme, hoď ho do stroje,“ Jáchym strčí štítek do psacího stroje, což je nesmysl. Děrné štítky se vždy načítaly ve speciálním zařízení na čtení děrných štítků, nikoliv na psacím stroji. (pjotri)
- Když si psychiatr docent Chocholoušek (Václav Lohniský) telefonicky ověřuje údaje o Koudelkovi (Luděk Sobota) u jeho tety, pošle po rozhovoru s ní zřízence na její adresu s tím, že má vidiny. Oni však nejedou k ní, ale na Konopiště, kde naloží závodníka Volejníka (Petr Nárožný). (sator)
- Když Koudelka (Luděk Sobota) vyndává rozbité vejce, je vidět, že jej v dlani rozdrtil sám, dokonce je slyšet zvuk křupnutí. (sator)
- Při vjíždění traktoru do rybníka je velmi dobře vidět pravá dlaň traktoristy na volantu, schovaného na podlaze kabiny. (sator)
- Při scéně, kdy se snaží prodejce propagovat koupi počítače, jde vidět, jak se rameno s jeřábem zvedá do velké výšky. V druhém záběru je však vidět, jak je rameno jeřábu lehce nad zemí. (Jimmy15)
- Když si František (Luděk Sobota) sedá v dílně do Mustangu, tak jde vidět, že má za stěračem vložený papír. Při vyjíždění z dílny už je přední sklo bez papíru. (Jimmy15)
- V literárním scénáři je coby výrobce „kazové elektronky E13“ uveden podnik Katoda Břeclav. Ve filmu však nakonec v podání Oldřicha Velena zazní s hanáckým přízvukem: „Vadná elekrónka E13 z našeho podniku Katoda Olomóc“. (Whikki)
- Ve scéně, kdy František (Luděk Sobota) jede v Mustangu směrem na Konopiště po silnici, si lze všimnout ze záběru na celé auto, jak je špinavé, hlavně na poklicích disků. Poté, co se ptá, kudy na Konopiště, následuje záběr na zcela čisté auto. (Radza130)
- Ve scéně, kdy se mechanici snaží vytáhnout motor a neuzvednou břemeno, přijde František (Luděk Sobota) a vytahuje motor sám i s mechanikem. Mechanici ale vytahují motor z Wartburgu 1000, zatímco na háku visí motor ze staré Škody Octavie. (chabryf)
- V závěru filmu, když zástupci firmy přijíždí omluvit se za chybu kondiciogramu, mají okna auta zavřená. Když ale auto vjíždí do rybníka, má přední i zadní okna stažená. (Mr.Hudson)
- Na konci filmu dostane Koudelka (Luděk Sobota) nové auto. Když se však vůz potápí, má pomačkanou střechu. (NiaWolf)
- Docent Chocholoušek (Václav Lohniský) se představí divákům, když za jeho zády svítí na hodinách 15:45. Ale když na něj vzápětí volá sestra, že má telefon, je na hodinách 15:20. (Divočák)
- Streda 27.9. bola v roku 1972, teda nie v roku vzniku filmu 1974. (mikinko51)
- V scéne, keď padá "nezakolíkovaný" Fiat do Vltavy aj s vybúraným zábradlím z mosta, je zrejmé, že sa nejedná o skutočné kamenné či betónové zábradlie. Pri páde do Vltavy je totiž efekt šplechnutia zanedbateľný a je viditeľné, že uvedený kus sa ešte chvíľu vznáša na hladine. Pokiaľ by sa jednalo o kamenný alebo betónový blok, šplechnutie by bolo oveľa výraznejšie a zábradlie by ihneď zmizlo pod vodou. (mikinko51)