Reklama

Reklama

Limonádový Joe aneb Koňská opera

  • angličtina Lemonade Joe (více)
Trailer

Obsahy(1)

Píše se rok 1885 a v Arizoně je pořádné dusno. Obyvatelé Stetson City se napájí whisky a morální hodnoty citelně upadají. V Trigger Whisky Saloonu řádí skutečně vykutálená skupinka gangsterů. Majitelem vyhlášeného lokálu je Doug Badman (Rudolf Deyl ml.), k chlípnému pobavení zpívá Tornádo Lou (Květa Fialová) a své hříšné a podlé plány osnuje gangster od přírody Horác alias Hogo Fogo (Miloš Kopecký). Posledními spravedlivými v tomto otřesném a korupcí prolezlém městě je lékárník Ezra Goodman (Bohuš Záhorský) se svou dcerou Winnifred (Olga Schoberová). Jednoho dne přijede na bílém koni obchodní zástupce firmy Kolaloka, jistý Joe (Karel Fiala), který se alkoholikům rozhodne nabídnout napravení v podobě nealkoholické limonády. Je snad jasné, že alkoholici své mety neopustí tak snadno. (AČFK)

(více)

Zajímavosti (80)

  • Autorem slavné hlášky: „Noci jsou chladné? To abych si vzal teplé prádlo,“ je ve skutečnosti otec režiséra Oldřicha Lipského, Vilém Lipský. Touto průpovídkou počastoval policistu, který jej zatýkal pro údajné rozvracení republiky. Paradoxní na této situaci bylo to, že onen policista před 2. světovou válkou sloužil v Pelhřimově jako četník a Vilém Lipský, který v té době byl pelhřimovským radním, byl de facto jeho nadřízeným. (Dinsberg)
  • Název filmu Limonádový Joe byl zvolen nejen proto, že hlavní postava (Karel Fiala) pije limonádu, tedy přesněji kolaloku, ale také proto, že slovem limonáda se označuje hanlivě dílo líbivé, kýčovité, nevkusně sentimentální, sladké či přeslazené. (sator)
  • Karel Gott, který propůjčil v písních hlas Karlu Fialovi, se k filmu dostal tak, že filmoví tvůrci sháněli zpěváka, který zpívá tak, že to zní jako angličtina, ale není to angličtina. Někdo si vzpomněl na Gotta, který v té době zpíval v kavárně Alfa, a protože tehdy anglicky neuměl, zpíval jazykem, který angličtinu vzdáleně připomínal. A tak vznikla píseň „Sou fár tu jú aj mej“, ke které napsal text scenárista Brdečka – jinak jeden z mála československých tvůrců dobře ovládajících cizí jazyky. Text napsal ve fiktivním anglicko-mexickém dialektu. (sator)
  • Květa Fialová (Tornádo Lou) vzpomínala, že s filmem objížděli i letní filmový festival v bývalé NDR, ale němečtí diváci se filmem naprosto minuli a dokonce v některých případech po českých tvůrcích házeli co měli po ruce. (sator)
  • Ve filmu byla použita filmová metoda, pro níž se vžil termín virážování. Jde vlastně o duotónové ztvárnění záběrů, takže jsou laděny do jednoho barevného odstínu. Ve filmu se mění bez ohledu na děj, třeba i uprostřed celistvého záběru. (ČSFD)
  • Limonádový Joe vznikl v polovině čtyřicátých let jako parodie na rodokapsy, šestákové romány z Divokého západu a vůbec jako odezva na brakovou literaturu USA. (ČSFD)
  • Celosvětová premiéra proběhla 11. června 1964 na San Sebastian FF. (Varan)
  • Role byla slíbena také Karlu Gottovi, ten byl však zaneprázdněn angažmá v Německu, a tak ve filmu zní pouze jeho hlas při písních. (Lottr)
  • Když Hogo Fogo (Miloš Kopecký) v baru zastřelí šerifa, zlomí květinu z vázy a zahodí ji směrem za sebe. Jen náhodou trefil přímo vázu, kde ji barman (Vladimír Menšík) poté srovnal. (ledofredo)
  • Miloš Kopecký roli Hogo Fogo Horáce odehrál rovněž ve třech stovkách divadelních repríz. (M.B)
  • Ve filmu byly použity detailní kulisy města Stetson City. (M.B)
  • Housle, které Grimpo (Josef Hlinomaz) ve filmu rozkouše, byly vyrobeny z cukru, stejně tak i sklenice. Přesto si herec velmi nepříjemně pořezal patro. Při jedné z bitek zranil Josef Hlinomaz Zdeňka Srstku, když ho kopl kolenem do hlavy. (Chegi)
  • Film se potýkal nedostatkem financí, navíc v době natáčení panoval nedostatek hřebíků na trhu. Herci proto měli povinně nakázáno brát s sebou hřebíky z domova pro stavbu kulis. (Chegi)
  • Na budově ve městě lze spatřit nápis ACME. Jedná se o fiktivní společnost z kreslených grotesek Looney Tunes. ACME ve skutečnosti znamená „A Company Making Everything“, tedy „Společnost vyrábějící všechno“. (Milan25)
  • V roce 1996 použila Česká televize fotografii z filmu pro svoji kampaň proti neplatičům koncesionářských poplatků. Karel Fiala, vyobrazený na fotografii, Českou televizi a Český rozhlas zažaloval, soud vyhrál a vysoudil 150 tisíc korun českých. (Olík)
  • Kulisy westernového městečka posloužily po natáčení západoněmeckým filmařům pro snímek Zlatokopové z Arkansasu (1964). Ve vrcholné scéně tohoto filmu pak celé městečko shoří. (Olík)
  • Ve rvačkách se komparzisté doopravdy prali, zahraniční kritici poté chválili, jaké máme věrohodné "kaskadéry". (sikky)

Související novinky

Kino na hranici: hvězdy na těšínském nebi

Kino na hranici: hvězdy na těšínském nebi

22.07.2021

Letos se v obou Těšínech budou slavit prázdniny s filmem. Na přelomu července a srpna se po pandemické přestávce diváci setkají naživo v rámci filmové přehlídky „Kino na hranici”. Co je čeká? „Loňský… (více)

Retro biják 60. – 90. let

Retro biják 60. – 90. let

16.06.2018

Fanoušci retro filmů, zbystřete! Jáchyme, hoď ho do stroje!, Postřižiny, Limonádový Joe, Marečku, podejte mi pero!, Starci na chmelu, Adéla ještě nevečeřela, Noc na Karlštejně, Čtyři vraždy stačí,… (více)

Kánon filmu 2011

Kánon filmu 2011

13.02.2012

V sobotu 21. ledna byl ukončen výběr filmů Kánonu filmu za rok 2011 a přinesl opět zajímavé výsledky. Původní prosincový termín konání výběru byl z důvodů nečekaných a smutných předvánočních událostí… (více)

Reklama

Reklama