„Marečku, podejte mi pero!“

Marecek, Pass Me the Pen!

Komedie

Československo, 1976, 93 min

Jiří Macák

Jiří Sovák, Václav Lohniský, Iva Janžurová, Míla Myslíková, Josef Kemr, Ladislav Smoljak, František Kovářík, Josef Abrhám, Jiří Schmitzer, Taťjana Medvecká, Zdeněk Svěrák, Jan Skopeček, Milena Dvorská, Marie Motlová, Jaroslava Obermaierová, František Filipovský, Jiří Hálek, Petr Nárožný, Vladimír Hrabánek, Jiří Lír, Libuše Švormová, Vladimír Hrubý, Václav Trégl, Oldřich Velen, Darja Hajská, Roman Čada, Markéta Čaňková, Petr Brukner, Jaroslav Weigel, Zdeněk Srstka, Pavel Vondruška, Václav Kotva, Tomáš Holý, Jaroslav Vozáb, Eduard Pavlíček, Mojmír Drahota, Gabriela Osvaldová, Milan Bouška, Jan Dvořák, Lydie Havláková, Daniela Kopecká, Jiří Kosek, Miluše Pěnkavová, Leoš Slavkovský, David Smoljak, Martin Učík, Marcel Vašinka, Vlasta Žehrová, Karel Fiala, Václav David, Jiří Flíček, Marie Petrová, Naděžda Slavkovská, Eva Strychová, Václav Špidla, Miloš Švarc, Jaromír Vogel, František Zeman, Soňa Vlčková, Otto Hudrlík, Viktor Rindler, Libuše Štědrá, Olga Michálková, Milada Kadeřábková, Erich Fichtner, Květuše Zemanová, Jiřina Bílá, Josef Střecha, Karel Bodnár, Miloš Větvička, Miroslav Vrba, Martin Mahdal

Kolikrát jsem to viděla ? Ani nevím... poprvé, když jsem končila Institut ministerstva vnitra,kdy všichni dálkově studovali anebo jsme byli přinuceni dělat si nějakou nástavbu. Prostě se nás tenhle film bytostně dotýkal... prostě za komančů všichni dálkově studovali, bez ohledu na to, jaké dosud měli vzdělání. A tito lidé tomu filmu rozumí, velebí jej, řehtají se stále dokolečka. Nelze zazlívat těm mladším, že nevědí o čem je řeč. Prostě nic jim dálkové studium "z přinucení "neříká, protože dnes mohou studovat cokoli co se jim zlíbí a kdekoliv v které zemi chtějí. Odtud ty 3* a méně. My starší, co něco pamatujeme, zase neumíme nebo nechceme hodnotit některé dnešní nadčasové kraviny, které to mládí tak nadšeně zdobí 5*. Kompromis musí být nejen v politice, ale i mezi generacemi. Jinak chci říci, že "Mareček " je kultovní film navěky.(20.9.2007)

10/10. Tento skvost je názorným příkladem toho, proč tak milujeme staré české filmy. Je nabitý jednou kultovní hláškou vedle druhé, humor je inteligentní a laskavý, skvělých herců je tam tolik, že byste je, s trochou nadsázky, nedokázali ani spočítat – a i když se na něj podíváte třeba postopadesátépáté, stále je to tentýž geniální, navýsost vtipný kousek jako napoprvé. Vzdávám velký hold všem, kteří se podíleli na vzniku této legendy. Pro mě jeden z pěti našich nejlepších filmů.(2.11.2010)

Některé české komedie či filmy mám hodně v oblibě, některé zas moc nemusím. Zde se jedná o perfektní dílo se skvělými herci. Zaujmou především herecké výkony herců. Příběh tu je, ale není hvězdný a ani ne tak podstatný. Neříkám, že tohle je zrovna film, který musím furt vidět, ale když už ho jednou za delší čas vidím, tak se dost pobavím. Na tu dobu slušný český film. Nejvíc mě bavili herci Jiří Sovák a Zdeněk Sběrák. Celkově hodnotím na dobrých 75% = ****(3.12.2012)

Keď sa na film pozeráte každý rok a niekedy aj dva krát, tu už s obľúbonosťou nebude niečo v poriadku. Síce sa tu ešte stále 'súdruhuje', ale tento tip humoru by obstál dnes a aj kedykoľvek v budúcnosti. Veľmi podarená generačná komédia, ktorá stavia najmä na pestrosti vlastností postáv, ktorých využitie hraničí s geniálnosťou. Postavy ako Hujer s rodinou, Plha a jeho rodičia to sú kulty. 100%.(10.5.2006)

Jedna z úplně nejlepších českých komedií a to prosím pěkně bez diskuzí. Smál jsem se skoro celou dobu, scének, které by si zasloužily status kultovní, je tu několik no a hlášky neuvěřitelného Hujera jako : UŽ JE ČAS nebo jeho švestičky ze zahrádky to prostě nemá chybu. Ale co mě do kolen dostane vždy je : HUJER METELESKUM BLESKUM. A ta třída : Sovák a jeho brouk hovnivál, Kemr a jeho školní řád, Hujer (co dodat) , Smoljak se Svěrákem a jejich věčné podávání školních pomůcek, Janžurka a její balící techniky atd. atd. atd. Češtinář je nejlepší postava učitele co jsem kdy viděl těsně následovaná mistrem Filipovským !! DOKONALOST... PS : Hliník je stále nepřítomen a Nárožný vyběhnuvší ze sauny to už bylo moc :-D(16.8.2014)

• - Již při psaní scénáře měli autoři Ladislav Smoljak a Zdeněk Svěrák  jasno, že Kroupu staršího bude hrát Jiří Sovák. Jeho postava mu tedy byla napsána přímo na míru. (Ruuzha)

• - Filmová fabrika byly ve skutečnosti strojírny a slévárny v Roudnici nad Labem. (M.B)

• - Ladislav Smoljak učil na večernej škole v Brandýse nad Labem dvoch študentov, ktorí sedeli v prvej lavici a podávali mu tabuľky a pero. Ako predstaviteľ študenta Tučka použil aj autentickú vetu jedného z nich: „Pero dávám já, ty půjčuješ tabulky!“ (Raccoon.city)