„Marečku, podejte mi pero!“

Marecek, Pass Me the Pen!

Komedie

Československo, 1976, 93 min

Jiří Macák

Jiří Sovák, Václav Lohniský, Iva Janžurová, Míla Myslíková, Josef Kemr, Ladislav Smoljak, František Kovářík, Josef Abrhám, Jiří Schmitzer, Taťjana Medvecká, Zdeněk Svěrák, Jan Skopeček, Milena Dvorská, Marie Motlová, Jaroslava Obermaierová, František Filipovský, Jiří Hálek, Petr Nárožný, Vladimír Hrabánek, Jiří Lír, Libuše Švormová, Vladimír Hrubý, Václav Trégl, Oldřich Velen, Darja Hajská, Roman Čada, Markéta Čaňková, Petr Brukner, Jaroslav Weigel, Zdeněk Srstka, Pavel Vondruška, Václav Kotva, Tomáš Holý, Jaroslav Vozáb, Eda Pavlíček, Mojmír Drahota, Gabriela Osvaldová, Milan Bouška, Jan Dvořák, Lydie Havláková, Daniela Kopecká, Jiří Kosek, Miluše Pěnkavová, Leoš Slavkovský, David Smoljak, Martin Učík, Marcel Vašinka, Vlasta Žehrová, Karel Fiala, Václav David, Jiří Flíček, Marie Petrová, Naděžda Slavkovská, Eva Strychová, Václav Špidla, Miloš Švarc, Jaromír Vogel, František Zeman, Soňa Vlčková, Otto Hudrlík, Viktor Rindler, Libuše Štědrá, Olga Michálková, Milada Kadeřábková, Erich Fichtner, Květuše Zemanová, Jiřina Bílá, Josef Střecha, Karel Bodnár, Miloš Větvička, Miroslav Vrba, Martin Mahdal

Film, který jsem asi viděl nejčastěji. Geniální komedie Oldřicha Lipského a špičky českých herců 70. let. "Že by mi šly napřed? Ráno jsem si je řídil podle rozhlasu." Místo vynikajícího komentáře bych si dovolil přinést "švestičky z vlastní zahrádky"... Nechápu, jak vůbec může existovat někdo jako je Václav Klaus, kdo prohlásí, že jde o „děsivě, děsivě špatnej film“... Jako takovou první vlaštovku si dovoluji uvést krátký sestřih hlášek: http://www.youtube.com/watch?v=xfR_bEqSjwI&feature=related(2.1.2009)

"Kam až sahají Hujerovi?" Führer všech konzervativců Václav Klaus svého času prohlásil, že Mareček je nejhorší český film (to mě nepřekvapilo - smysl pro humor a sympatie k liberální dvojici Svěrák-Smoljak jsou to poslední, z čeho bych Herr Klause podezíral). A v následném průzkumu veřejného mínění vyšlo najevo, že mu dramaticky klesla popularita u voličů (to mě naopak hodně překvapilo a byl to jeden z těch vzácných okamžiků, kdy jsem byl na Čechy hrdý). Poradci dali Velkému Reformátorovi na čepec a jeho další názory na téma film proto vyhřezly až v době, kdy byl historickým dopatřením zvolen prezidentem (nelíbil se mu třeba Shrek, věřili byste takové ignoranci?). Ale k Marečkovi. Co si budeme namlouvat, ten film samozřejmě pár chyb má. Iva Janžurová snad poprvé šlápla vedle a dobový kontext taky nesmažeme. Jenže to pozitivní, krásné a vtipné prostě převažuje. Tak třeba: nikdy u nás neexistoval hvězdný systém, takže skoro o každém českém filmu můžeme říct, že je "hvězdně obsazený". Ale zatímco jinde je to třeba jen z kosmetických důvodů, v této komedii má každý od Sováka až po Trégla v nejmenší roli co hrát, každý má svůj hvězdný výstup a pointu. A z každé druhé repliky vykrystalizovala "hláška". Vyšší index citovanosti mají z českých filmů jen Pelíšky. 80%(12.8.2005)

Klasická česká komedie plná dobrého herectví a kultovních hlášek. Netřeba dodávat cokoliv dalšího, protože tuhle perlu naší kinematografie stejně už každý viděl nejméně pětkrát. A kdo ne, ať si ji jde okamžitě doplnit, protože lepší českou komedii bude těžko hledat. Ale to není můj brouk. To mi poradil Hora, ten blbec(3.9.2009)

Geniální humor je vlastně prostý, stačí umět fantastickým způsobem našroubovat "nemožné" na "možné" a použít lidový humor, který osloví všechny. A já - ačkoli za dob normalizace ještě nenarozen - trénuji u tohoto filmu abdominální partii vytrvalostním cvikem v mnoha sériích bez řádných přestávek... lepší jak klasická posilovna. Dále netřeba nic psát, klasica humoru českého to ani nepotřebuje. Kolik jen se tu zračí českých charakteristik a povah, z toho až jde mráz po zádech (Hujer) :-D Jeden z filmů, ve kterých neselhává ani jedno ozubené kolečko. A hláškovat nebudu, stejně každý Čech, Moravák i Slezan zná místní hlášky líp jak národní hymnu. A až budu učit své děti mluvit, tak místo "máma má maso" je naučím "metelescu...", však to znáte, ne?(28.12.2007)

Kolikrát jsem to viděla ? Ani nevím... poprvé, když jsem končila Institut ministerstva vnitra,kdy všichni dálkově studovali anebo jsme byli přinuceni dělat si nějakou nástavbu. Prostě se nás tenhle film bytostně dotýkal... prostě za komančů všichni dálkově studovali, bez ohledu na to, jaké dosud měli vzdělání. A tito lidé tomu filmu rozumí, velebí jej, řehtají se stále dokolečka. Nelze zazlívat těm mladším, že nevědí o čem je řeč. Prostě nic jim dálkové studium "z přinucení "neříká, protože dnes mohou studovat cokoli co se jim zlíbí a kdekoliv v které zemi chtějí. Odtud ty 3* a méně. My starší, co něco pamatujeme, zase neumíme nebo nechceme hodnotit některé dnešní nadčasové kraviny, které to mládí tak nadšeně zdobí 5*. Kompromis musí být nejen v politice, ale i mezi generacemi. Jinak chci říci, že "Mareček " je kultovní film navěky.(20.9.2007)

• - Priezvisko "Hliník" je v skutočnosti ojedinelé priezvisko v Čechách. V roku 2012 ho nosili iba traja muži, popritom v spomínanom Humpolci nežil ani jeden z nich. (Raccoon.city)

• - V roli jednoho z příbuzných studentů večerní školy se objeví i Oldřich Velen. Když se ptá na třídu, kde se konají třídní schůzky, mluví hanáčtinou. Stejné nářečí použil i ve filmu Jáchyme, hoď ho do stroje (1974), kde omlouvá vadnou elektronku E13 ze závodu Katoda Olomóc. Půjde pravděpodobně o „následky" jeho působení v Krajském divadle v Olomouci, kde působil 18 let. (Zilin)

• - Autoři Ladislav Smoljak a Zdeněk Svěrák museli zkrátit scény ve škole a rozšířit ty v továrně. Stejně tak museli zkrátit projev ředitele školy k rodičům. Členům komise se zdál projev vzhledem k postavení ředitele příliš nereálný. (cariada)