„Marečku, podejte mi pero!“

• angličtina

Marecek, Pass Me the Pen!

Komedie

Československo, 1976, 93 min

Jiří Macák

Jiří Sovák, Václav Lohniský, Iva Janžurová, Míla Myslíková, Josef Kemr, Ladislav Smoljak, Zdeněk Svěrák, František Kovářík, Josef Abrhám, Jiří Schmitzer, Taťjana Medvecká, Jan Skopeček, Milena Dvorská, Marie Motlová, Jaroslava Obermaierová, František Filipovský, Jiří Hálek, Petr Nárožný, Jaroslav Weigel, Petr Brukner, Vladimír Hrabánek, Pavel Vondruška, Jiří Lír, Zdeněk Srstka, Libuše Švormová, Vladimír Hrubý, Oldřich Velen, Darja Hajská, Václav Trégl, Jaroslav Vozáb, Roman Čada, Markéta Čaňková, Václav Kotva, Tomáš Holý, Eduard Pavlíček, Mojmír Drahota, Gabriela Osvaldová, Milan Bouška, Jan Dvořák, Lydie Havláková, Daniela Kopecká, Jiří Kosek, Miluše Pěnkavová, Leoš Slavkovský, David Smoljak, Martin Učík, Marcel Vašinka, Vlasta Žehrová, Karel Fiala, Václav David, Jiří Flíček, Marie Petrová, Naděžda Slavkovská, Eva Strychová, Václav Špidla, Miloš Švarc, Jaromír Vogel, František Zeman, Soňa Vlčková, Otto Hudrlík, Viktor Rindler, Libuše Štědrá, Olga Michálková, Milada Kadeřábková, Erich Fichtner, Květuše Zemanová, Jiřina Bílá, Josef Střecha, Karel Bodnár, Miloš Větvička, Miroslav Vrba, Martin Mahdal

Klasická a dnes už kultovní česká komedie, výborně obsazená a všeobecně známá... Psát něco více je možná trošku nošení dříví do lesa, jenže ještě musím podotknout, že ačkoliv je bezpochyby super, necítím to na plné hodnocení. Je to pohodový film, který teoreticky nemá chybu, ovšem já mám tendenci ho tak nějak brát jako samozřejmost, povinnou klasiku, jenž se mi v podvědomí řadí mezi tunu dalších snímků a nijak mi tam nevyčnívá. Necítím ani potřebu zhlédnout jej někdy znovu a asi právě díky tomu nemohu udělit maximum. 8/10(30.12.2007)

Tato legenda se dá definovat klasickými slovy: 'tohle se nedá popsat, to se prostě musí vidět!' Nesmrtelná klasika s monstrózním K plná nesmírně nonšalantního českého humoru a úsměvných situačních gagů. Mohu konstatovat, že úplně každý se vžije do kůži on oněch 'žáků' ... Hláška "A nyní se přesvědčíme, zda se zde vyskytuje hliník." "Hliník se odstěhoval do Humpolce!" je totální komediální zabiják.(8.12.2016)

Aby bylo jasno, Mareček není až tak děsivě, opravdu děsivě špatný. Je jen matný. Natočen je stejně "invenčně", jako kterákoli tuctová televizní inscenace, mnozí herci strašlivě přehrávají (Janžurová, Lohniský), některé vtípky působí velmi uměle (viz populární Hliník, nechápu proč autoři vymýšleli neexistující příjmení, když s Dusíkem /poměrně běžným příjmením/ by vtípek fungoval také) a ze všeho nejhorší je závěr filmu, jenž působí tak, že scénáristé si absolutně nevěděli rady jak příběh ukončit. Prostě nenáročná taškařice na úrovni televizního Bohouše, jen roztažená na délku celovečerního filmu. Uznávám, že místy i docela zábavná, mé tři hvězdičky si zaslouží. Ale víc ani ránu.(8.10.2013)

NOVA HD (4:3) - Bez dlouhého okecávání dávám 5 hvězdiček. Cimrmanova (Svěrákova) škola zase válí. Plné hodnocení je rozhodně na místě, protože tento film je opravdu legendární a mnoho hlášek si lidé opakují dodnes. Důkazem je umístění na 41. a 207. místě. Ostatně komedie od pana Lipského jsou ve většině případů velmi populární, pan Lipský zkrátka uměl natočit filmy, které si diváci oblíbí a budou je milovat po celý život. Navíc tolik známých herců pohromadě, to je prostě skvělé. Pro mě je to jedna z mých TOP 10 českých komedií. 99% (with J.) // (3.8.2016) UPC My Prime - Super komedie s nezapomenutelnými hláškami. 99%(6.1.2013)

Zábava a nuda v jednom, to je tento film. Hlášky síce ujdú, najme tá hlavná, pre ktorú som si čo to užil, pretože som Marek, ale je to zároveň niekedy dosť pochmúrne a smutné a hlavne, také nočné. V československej kinematografii sa jedná o veľkú vec, ale veru veru komunizmus z toho cítiť, napriek scenáristom Smoljakovi a Svěrákovi. Vo všeobecnosti sa však jedná o veľmi pekný film.(6.9.2012)

• - Autori Ladislav Smoljak a Zdeněk Svěrák nepoužívali v názve scenára ani v jeho knižnom vydaní úvodzovky ani výkričník. (Raccoon.city)

• - V první školní scéně seniorů přináší Hujer (Václav Lohniský) švestky ze zahrádky a pokládá je na pravou stranu stolu. Když však do třídy vchází třídní profesor (Josef Abrhám), balíček lezí na opačné straně. (Kroup4)

• - Ve třídě místo portrétu prezidenta visí Jan Amos Komenský, a to proto, že stranické vedení usoudilo, že by utrpěla důstojnost nejvyšího soudruha, kdyby se v jeho přítomnosti diváci smáli. (cariada)