„Marečku, podejte mi pero!“

Marecek, Pass Me the Pen!

Komedie

Československo, 1976, 93 min

Jiří Macák

Jiří Sovák, Václav Lohniský, Iva Janžurová, Míla Myslíková, Josef Kemr, Ladislav Smoljak, František Kovářík, Josef Abrhám, Jiří Schmitzer, Taťjana Medvecká, Zdeněk Svěrák, Jan Skopeček, Milena Dvorská, Marie Motlová, Jaroslava Obermaierová, František Filipovský, Jiří Hálek, Petr Nárožný, Vladimír Hrabánek, Jiří Lír, Libuše Švormová, Vladimír Hrubý, Václav Trégl, Oldřich Velen, Darja Hajská, Roman Čada, Markéta Čaňková, Petr Brukner, Jaroslav Weigel, Zdeněk Srstka, Pavel Vondruška, Václav Kotva, Tomáš Holý, Jaroslav Vozáb, Eduard Pavlíček, Mojmír Drahota, Gabriela Osvaldová, Milan Bouška, Jan Dvořák, Lydie Havláková, Daniela Kopecká, Jiří Kosek, Miluše Pěnkavová, Leoš Slavkovský, David Smoljak, Martin Učík, Marcel Vašinka, Vlasta Žehrová, Karel Fiala, Václav David, Jiří Flíček, Marie Petrová, Naděžda Slavkovská, Eva Strychová, Václav Špidla, Miloš Švarc, Jaromír Vogel, František Zeman, Soňa Vlčková, Otto Hudrlík, Viktor Rindler, Libuše Štědrá, Olga Michálková, Milada Kadeřábková, Erich Fichtner, Květuše Zemanová, Jiřina Bílá, Josef Střecha, Karel Bodnár, Miloš Větvička, Miroslav Vrba, Martin Mahdal

„Daj mu polievku. Viac si nezaslúži“ - a ďalšie kultové vety, hlášky a dialógy („Stretneme sa na cintoríne“ alebo „Hliník!“ - „Hliník sa odsťahoval do Humpolca“ – „To ma nezaujíma, ja mu píšem neprítomný.“) v nezabudnuteľnej (Plhovi rodičia) tuzemskej komédii so špičkovým hereckým obsadením, skvelými postavami a postavičkami (vtierka Hujer, dvojka Slajs & Tuček, Tomáš Hollý, češtinár Hrbolek) a originálnym nápadom vrátiť všetko poznajúcich dospelých do školských lavíc. Klasika televíznych obrazoviek, ktorá vždy zlepší náladu. Smoljak so Svěrákom bodujú.(1.1.2005)

Klasika je sice klasika, ale stále to nedělá z průměrného filmu nějaký vyjjímečný. Možná že tuhle komedii docením až budu starší, ale dnes mi spousta vtipů nic moc neříká. Dokážu ocenit skvělé herecké výkony prakticky od všech zúčastněných (Václav Lohinský v mých očích vystoupal o malino výše než ostatní), ale jako rub a líc si zde vybrala svou slabší hereckou chvilku Iva Janžurová. Duo Svěrák-Smolajk zde snad jedinkrát ve své kariéře obstáli více na poli hereckém než scénaristickém. Jejich tvorbu mám velmi rád a o to více v mých očích propadá tenhle počin, jenž všichni označují za klasiku. Možná je to předsudek, ale prostě ne, nelíbilo...(28.12.2007)

Výborná komedie s plně využitým hereckým potenciálem, ovšem také s trochu větším počtem hluchých míst, než bych čekal - například Hliník na potřetí působí méně vtipněji a scéna, kde zahájil svou kariéru Tomáš Holý, je úplně mimo mísu - opravdu nikomu nebylo divné, co tak malý kluk dělá na průmyslovce? :-) Navzdory povedeným zlidovělým hláškám ale pouze lehký nadprůměr v české komedii.(3.12.2008)

Komediální příběh o dospělých, kteří jsou nuceni po letech zase usednout do školních lavic. Nechtěla bych se znovu vracet do školy. Scény a hlášky z filmu jsou obecně známé. "Sejdeme se na hřbitově." "Hliník se odstěhoval do Humpolce." "Ale já mu píši nepřítomen..." Takových bych mohla jmenovat ještě hodně a vůbec, koukněte se na film.(9.10.2008)

NOVA HD (4:3) - Bez dlouhého okecávání dávám 5 hvězdiček. Cimrmanova (Svěrákova) škola zase válí. Plné hodnocení je rozhodně na místě, protože tento film je opravdu legendární a mnoho hlášek si lidé opakují dodnes. Důkazem je umístění na 41. a 207. místě. Ostatně komedie od pana Lipského jsou ve většině případů velmi populární, pan Lipský zkrátka uměl natočit filmy, které si diváci oblíbí a budou je milovat po celý život. Navíc tolik známých herců pohromadě, to je prostě skvělé. Pro mě je to jedna z mých TOP 10 českých komedií. 99% (with J.) // (3.8.2016) UPC My Prime - Super komedie s nezapomenutelnými hláškami. 99%(6.1.2013)

• - Když mladému studentovi (Tomáš Holý) podává učitel chemie (František Filipovský) bonbón, hází jej doprostřed stolu, ale když si jej poté žák bere, je na kraji. (M.B)

• - Autoři Ladislav Smoljak a Zdeněk Svěrák museli zkrátit scény ve škole a rozšířit ty v továrně. Stejně tak museli zkrátit projev ředitele školy k rodičům. Členům komise se zdál projev vzhledem k postavení ředitele příliš nereálný. (cariada)

• - Záverečný 78. obraz vo filme chýba. Pod titulkom "Koniec" sme mali vidieť maturitné tablo žiakov večernej školy, na ktorom sú typickými dokreslovačkami vyjadrené vlastnosti jednotlivých študentov i profesorov. (Raccoon.city)