poster

„Marečku, podejte mi pero!“

 • anglický

  Marecek, Pass Me the Pen!

Komedie

Československo, 1976, 93 min

Kamera:

Jiří Macák

Hrají:

Jiří Sovák, Václav Lohniský, Iva Janžurová, Míla Myslíková, Josef Kemr, Ladislav Smoljak, František Kovářík, Josef Abrhám, Jiří Schmitzer, Taťjana Medvecká, Zdeněk Svěrák, Jan Skopeček, Milena Dvorská, Marie Motlová, Jaroslava Obermaierová, František Filipovský, Jiří Hálek, Petr Nárožný, Vladimír Hrabánek, Jiří Lír, Libuše Švormová, Vladimír Hrubý, Václav Trégl, Oldřich Velen, Darja Hajská, Roman Čada, Markéta Čaňková, Petr Brukner, Jaroslav Weigel, Zdeněk Srstka, Pavel Vondruška, Václav Kotva, Tomáš Holý, Jaroslav Vozáb, Eduard Pavlíček, Mojmír Drahota, Gabriela Osvaldová, Milan Bouška, Jan Dvořák, Lydie Havláková, Daniela Kopecká, Jiří Kosek, Miluše Pěnkavová, Leoš Slavkovský, David Smoljak, Martin Učík, Marcel Vašinka, Vlasta Žehrová, Karel Fiala, Václav David, Jiří Flíček, Marie Petrová, Naděžda Slavkovská, Eva Strychová, Václav Špidla, Miloš Švarc, Jaromír Vogel, František Zeman, Soňa Vlčková, Otto Hudrlík, Viktor Rindler, Libuše Štědrá, Olga Michálková, Milada Kadeřábková, Erich Fichtner, Květuše Zemanová, Jiřina Bílá, Josef Střecha, Karel Bodnár, Miloš Větvička, Miroslav Vrba, Martin Mahdal
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • igi B.
  ****

  Po letech dávných znovu viděno, na čtyři hvězdičky ze tří upřimně přehodnoceno... Zvláštní, jak taková vpodstatě hloupost zůstává svěží a milá. A vlastně i inteligentně humorná. Vypointovaná, mile zahraná a mile režírovaná. V kontextu světové kinematografie naprosto bezvýznamný film, leč pro našince... No i skladník ve šroubárně si může přečíst Vergilia v originále, že... :-) . . . Kdeže ta stará pera jsou... - - - P.S. Nezapomenutelně kouzelné závěrečné dvě minuty v podobě čistokrevné socialistické SCI-FI - tedy pardon - vědeckofantastické... Kdo tenkrát nežil, nepochopí...(31.12.2005)

 • lamps
  *****

  Když napíšu, že je to ta nejzábavnější a nejlépe obsazená česká komedie, tak už vlastně není třeba ni víc dodávat. Scénář od mistrů Svěráka se Smoljakem je geniální a dává hodně prostoru k vyniknutí skvělých herců v čele s Jiřím Sovákem a Josefem Kemrem, ten mě v tomhle filmu fakt hodně pobavil. Pět hvězd je naprosto zasloužených a bez debat. Kde jinde byste také našli film s takovým množstvím vžitých a legendárních hlášek, které nikdy neztratí nic ze své originality a rozesmějí nás po každém dalším shlédnutí?(26.4.2011)

 • Tsuki
  ****

  Klasika, na kterou jsem se po dloooouhé době musela znovu podívat v rámci doplňování mezer v českém filmu (mnoho si pamatuju pouze z dětství a jen útržkovitě). Škoda že podobné filmy se netočí ještě dnes - filmy, které mají nápad a jsou skutečně vtipné a dobře zahrané.... ne ty vulgární a trapné rychlokvašky, kterých je dnes všude plno. Sovák byl třída, stejně tak Svěrák a ostatní. Pan profesor "Hrbolek" mě skutečně rozesmál :) ~(4,0)~(13.10.2015)

 • Oskar
  ****

  "Kam až sahají Hujerovi?" Führer všech konzervativců Václav Klaus svého času prohlásil, že Mareček je nejhorší český film (to mě nepřekvapilo - smysl pro humor a sympatie k liberální dvojici Svěrák-Smoljak jsou to poslední, z čeho bych Herr Klause podezíral). A v následném průzkumu veřejného mínění vyšlo najevo, že mu dramaticky klesla popularita u voličů (to mě naopak hodně překvapilo a byl to jeden z těch vzácných okamžiků, kdy jsem byl na Čechy hrdý). Poradci dali Velkému Reformátorovi na čepec a jeho další názory na téma film proto vyhřezly až v době, kdy byl historickým dopatřením zvolen prezidentem (nelíbil se mu třeba Shrek, věřili byste takové ignoranci?). Ale k Marečkovi. Co si budeme namlouvat, ten film samozřejmě pár chyb má. Iva Janžurová snad poprvé šlápla vedle a dobový kontext taky nesmažeme. Jenže to pozitivní, krásné a vtipné prostě převažuje. Tak třeba: nikdy u nás neexistoval hvězdný systém, takže skoro o každém českém filmu můžeme říct, že je "hvězdně obsazený". Ale zatímco jinde je to třeba jen z kosmetických důvodů, v této komedii má každý od Sováka až po Trégla v nejmenší roli co hrát, každý má svůj hvězdný výstup a pointu. A z každé druhé repliky vykrystalizovala "hláška". Vyšší index citovanosti mají z českých filmů jen Pelíšky. 80%(12.8.2005)

 • nascendi
  ***

  Výnimočne nesúhlasím s názorom môjho obľúbeného komentátora golfistu, že "ti hrdobci, kteří hodnotí *** a méně, nevědí, co je sranda". Opakovane a výborne som sa zabával nielen na Marečkovi, ale aj na Vrchní, prchni, Kulovom blesku, na Trháku a Na samotě u lesa. Napriek tomu som všetkým menovaným dal maximálne tri hviezdičky. Všetko sú to filmy preplnené hláškami. Výbornými hláškami, ktoré zľudoveli a často ich používam aj ja. Mareček naviac i úžasným príspevkom Františka Kovaříka. Ale film netvoria iba hlášky, tri hviezdičky označujú nadpriemerný film a nad tým, že podľa ČSFD existuje v celej filmovej histórii iba 34 filmov, ktoré sú lepšie ako Mareček, by sa mohli, po zotavení sa zo záchvatov smiechu, zamyslieť aj vďační hodnotitelia.(12.12.2010)

 • - Když režisér Oldřich Lipský sháněl malého chlapce pro roli žáka Matuly, navrhl jeden barrandovský rekvizitář svého synovce Tomáše Holého, který si tak ve filmu odbyl svůj debut. Ve své první roli se ve snímku objevila také Vlasta Žehrová. (hippyman)

 • - Správny preklad slávnej vety "Hujere, jděte si po svejch!"  do rumunčiny je "Hujer, Vezi-ți de treaba ta". Filmový preklad "Metelescu  Blescu" nie je autormi vymyslený, ide o reálne rumunské priezviská, ktoré sú staré viac ako päťsto rokov. (Raccoon.city)

 • - 8. září 2002 byla neexistující postavě Hliníka v Humpolci slavnostně odhalena pamětní deska, na které stojí nápis: „Svému nejslavnějšímu přistěhovalci Hliníkovi vděční spoluobčané.“ (Stocki)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace