• Radek99
  ***

  Mírně budovatelské sci-fi zapadajícího do dobového kontextu svou satirickou notou a budovatelským i dějinným optimismem. Film z přelomového období dvou dekád - nejen rastrem československé kinematografie toho nejhoršího a jednoho z nejlepších druhé poloviny 20. století. Na danou dobu ale překvapivě obstojný film...(27.8.2011)

 • Eddard
  ***

  Reálně socialistická scifi komedie a la Oldřich Lipský aneb kdy zvítězil socialismus v Lucembursku? Zajímavý námět je docela levně namontován na agitku dokonalé a dokonale rovné společnosti, ve které se pohybuje jeden neuvěřitelně zkažený a zkrznaskrz špatný kapitalista v úžasném podání Miloše Kopeckého. Právě on je jediný důvod, (pro mě) pro jaký stojí Muž z prvního století za shlédnutí. Zajímavé ve srovnání např. s americkým The day, when Earth stood still. 50%(29.11.2006)

 • Autogram
  ***

  Sci-fi blbinka, ktorá v archíve trochu zapadla prachom a tak je pomerne neznáma. Zachraňuje ju hlavne Miloš Kopecký svojím nonstop hereckým výkonom, keď ani na chvíľu nezíde z obrazu. Od absolútne prvého čs sci-fi netreba čakať zázraky, ale nie je to ani žiadny průser. –––– Jsem rád, že jsem poznal lidi. I když mají kulatou chlupatou hlavu.(2.11.2019)

 • Master19
  ****

  Úžasný herecký koncert Miloše Kopeckého, jako typického čecha - úlisného a falešného požitkáře. Pomluvami a podrazy se mu téměř podaří rozložit dokonalou společnost bez válek, peněz a osobního vlastnictví. Na některých místech je vidět tlak na černobílé vykreslení socialismu, ale na druhé straně se skví geniální "hlouposti" jako jsou ŠkodaLety, automat na jídlo jež dává místo knedlíků humry, číslování vkusu atd, atd...(23.7.2006)

 • noriaki
  ***

  Drsná satira socialistického člověka, a utopického komunismu. Divím se že tenhle film neskončil v trezoru, protože takhle tvrdou kritiku poměrů jsem viděl snad jen v Uchu a v Tiché bolesti. Porovnání každodenní všednosti a vysněného ideálu výsměšně ukazuje, jak moc pokrytecká byla rétorika komunistických mocipánů. V šedesátých letech nebyl ráj na zemi nikde, a tím méně ve Východním bloku. Čalouník Josef - "průměrný člověk tehdejší doby", působil mezi nekonečněkrát vyspělejšími lidmi z 25. století jako zjevení. Z jeho jednání a myšlení je jasné, že v myslích lidí komunistické ideály nejenže nezvítězily, ale navíc posloužily jako zástěrka pro obvyklé touhy po majetku a nadvládě. Marx sice promyslel spoustu věcí, ale jeho víra že vyšší morálka přirozeně vzejde ze změněných poměrů byla úplně mylná. Muž z prvního století to vystihl dokonale.(2.11.2012)

 • - Film byl původně natáčen pod názvem Zavinil to Einstein, ale nakonec byl změněn. Režisér Oldřich Lipský nakonec jméno známého fyzika použil ve filmu Zabil jsem Einsteina, pánové.... (kowalski)

 • - Film bol vybraný do súťažnej sekcie Medzinárodného filmového festivalu v Cannes. Tam absolútne prepadol pre nezáujem publika. (Raccoon.city)

 • - Scény do filmu vytvoril Jan Zázvorka, inšpiroval sa pritom výtvarnou avantgardou a op-artom. (Raccoon.city)