Fungimentary: The Magic Mushrooms of Balingup (TV film)

Dokumentární

Austrálie, 1995, 48 min

Sue Taylor

Komentáře uživatelů k TV filmu (1)

Tento dokument je hlavne zameraný na boj proti zberačom psychedelických húb. Neďaleko mestečka Balingup v Austrálii sa rozmohol rast magic mushrooms a onedlho si našiel svoj verný fanklub. Vyšetrovanie, zatýkanie, zákony, nespokojnosť domácich obyvateľov, nahliadnutie do sveta z medicínskeho (Dr. Allan Quigley)-mykologického (Roger Norman Hilton), nepatrne aj do historického (plus zabrdnutie do náboženstiev) hľadiska a v neposlednom rade môžme počas týchto 48minút vidieť a počuť pravých nefalšovaných shroomerov ("hubárov", ktorých vyslovene láka zber magic mushrooms). Roger nám ukáže rozdieli medzi staršou a mladšou plodnicou magic mushroom a medzi dvoma základnými hubkami, ktoré pri zámene môžu mať fatálne následky. Prvou krásavicou je aj z našich končín veľmi známa Galerina marginata (kapucňovka okrovohnedastá neboli čepičatka jehličnanová) a druhou hubka z rodu Psilocybe (holohlavec neboli lysohlávka). Práve táto Galerina (podobné toxíny ako muchotrávka zelená, ktorá je doteraz známa ako najsmrtonosnejšia huba na svete) spôsobuje smrteľné následky, ktoré malo možnosť zakúsiť aj nemálo shroomerov. ------off topic (mimo tému-dokument): Aj v týchto dobách je Austrália prevažne známa čo sa týka z mykologického aspektu práve vďaka magic mushrooms (veľmi hojný výskyt). Ak sa porozprávate s domácimi (či už s ľuďmi zo Sydney, Melbourne atď alebo menších miest - teraz nemyslím Aborigénov), tak pri slove mushroom, hneď každému ako prvé napadne práve spojenie so slovom magic. Tak ako západná Európa tak aj Austrálčania majú vzťah k hubám nanajvýš zo supermarketov (teda nikdy sa nemuseli stotožňovať s pojmom "mäso chudobných") a jediných koho uvidíte v lesoch pri zbere húb sú práve v drvivej väčšine Taliani, Poliaci, Slováci, Česi a ďalšie krajiny z východnej Európy. Suillus luteus (masliak obyčajný neboli klouzek obecný) a Lactarius deliciosus (rýdzik pravý neboli ryzec pravý) by sa tu doslova mohli kosiť kosou - ja som ale zástancom nech si človek nazbiera toľko koľko naozaj len sám (rodina) spotrebuje a ostatné nech nechá v lese krásne dokončiť svoj cyklus (veľakrát je možnosť spatriť práve tieto rýdziky v enormných veľkostiach, ktoré takto celý svoj kolobeh strávia "nedotknuté" v lesoch). V našich končinách si môžu menej skúsení hubári vo veľkej miere pomýliť Galerinu s jedlou Flammulina velutipes (plamienka zimná neboli penízovka sametonohá, ktorá je klasifikovaná ako huba s liečivými účinkami), rastúce veľakrát aj bok po boku, čo môžem aj sám potvrdiť a dokladovať trebárs aj touto fotkou z roku 2012, ktorú som zhotovil pri povodí Dunaja v BA.------(25.8.2015)