Celé to působí dojmem nadšeneckého snímku vzniklého z jedné žertovné myšlenky, či vtipu. A není to problém. Happy end vytříská z jednoduchého nápadu maximum, tedy pokud se budeme bavit čistě o komediálním žánru. Z hlediska humoru je velmi zdařilý zejména Menšíkův mimozáběrový komentář, který originálně glosuje právě probíhající děj. Vzhledem k otočenému průběhu scén komentář většinou naprostým opakem toho, co se děje. Což je samozřejmě nejfunkčnější v absurdních případech, jako je například pouliční povaleč skákající do oken, narození tchána případně ukotvení kůstky do krku. Velmi povedené jsou i detaily jako je vracení pití do skleniček, sestavování zvířat atp. Z čistě dějového hlediska to již tak výtečné není, protože forma snímků zde dost jasně formuje pravidla a je extrémně těžké přijít s něčím co je jak divácky atraktivní a zároveň funkční. Nicméně v rámci mezí si s tím tvůrci poradili dostatečně dobře, a pokud nebudeme srovnávat se zažitými stereotypy (popředu by to samozřejmě nefungovalo), tak je to docela slušné. S čím jsem však měl větší problém, byly, dialogy, jejichž vykonstruovanost mi prostě trhala uši a spíše než legrační mi přišly trapné. Samozřejmě to může být neustálou snahou mozku skládat většinu děje i do původního tvaru. Uvidím při dalším zhlédnutí.(15.12.2013)

Hodně jedinečné. Natočit to v Americe, bude toto dílko mnohem slavnější. ■ "Využil jsem to na zbavení se veteše, která nám roky překážela v bytě." ■ Psáno s odstupem: Nesmál jsem se tolik, jako dcera, protože jsem v průběhu filmu přemýšlel nad genialitou příběhu. Pozor SPOILER ... Bedřich jak v reálu, tak ve "svém" příběhu spáchá dvě vraždy. Na rozdíl od reálu, kdy se však jednalo o zabití spontánní, jsou v "jeho" příběhu obě vraždy promyšlené. Provede je veřejně, dočká se potlesku a koná se happy end. Tento "hrdý cynizmus" a pragmatizmus, kdy je v obou případech vražda spáchána proto, aby člověk dosáhl lásky (přestože pokaždé někoho jiného), může být ona lipského parodie, kterou někteří komentující zmiňují. ■ Ok. Porovnal jsem s Plesem úpírů ze stejného roku, kterému jsem také dal 4* a zvedám hodnocení na maximum.(12.10.2012)

CITÁT - No to je konec, jak má být........... Jak si lehneš, tak si usteleš. Moje žena byla ještě rozložená a já o ni věděl velmi málo. Ale ještě dřív než jsme se pořádně poznali přiletěl nějakej pouliční povaleč. CITÁT - Jmenoval se Ptáček........... Scéna z jídlem ve 25 minutě vypadá nevině, ale když ji člověk sleduje déle, možná vzbudí i odpor. U mě tedy jo. Opravdu je to český unikát, vidět obraz běžící zpět a při tom poslouchat hlas vypravěče Vladimíra Menšíka, jak svými slovy žene děj vpřed. Někdy to dokáže pomotat hlavu. CITÁT - Denně nám to dítě dávalo až tři litry mlíka............ Jakýsi Benjamin Button po Česku a o hodně dřív. Zajímavý počin, který čím déle sledujete, tím víc se zdá přirozenější. CITÁT - To tupé stvoření si myslelo, že je to nějaká sranda, nebo co............ Zajímavý projekt u kterého jsem se rozhodně nenudil. No a jsme vlastně u konce. CITÁT - Dobrý začátek..............(16.11.2012)

"Čím budeš, Bedřichu?" "Rozlepovačem." Úžasná hra se zpětnou posloupností a hlavně s navazujícími dialogy, i když jsou pozpátku. Posledních dvacet minut jsem se už smál nahlas. Kam se na tohle hrabě Nolan se svým Mementem. Menšík je v roli skvělý a Obermaierová byla fakt betelná děvčica.(27.1.2016)

A k tomu geniálny komentár rozprávača Menšíka. ale boli ešte aj zábavné, aby nielenže dávali zmysel pospiatky, navyše úžasne prepracované dialógy, Ťažko by ste hľadali originálnejší film. Geniálne dielo.(5.11.2017)

Scénář: Oldřich Lipský...ten napsal hromadu klasik. Od Joa počínaje, po Humborto konče... Šílenost hodná Mela Brookse nebo Davida Zuckera. Skvělý film pocházející z doby snad největší slávy Barrandova, zabývající se myšlenkou; "Co kdyby následek předbíhal příčině?". Silně nedoporučuju po tomto snímku pozorovat jiný, protože budete mít v hlavě zaručeně bordel, který vnímá vše naruby....brr 87%(10.3.2009)

nemůžu si pomoct, ale připadá mi, že než Kubrick natočil Mechanickej pomeranč, musel tohle vidět, protože užití hudby je podobný snad až moc :)(2.10.2009)

Nikdy bych nečekal, že takový masterpiece natočí režisér, který s filmovou vlnou šedesátých let vlastně neměl nic společného. Převrácení dějové linie dává do rozporu obraz, synchronní dialogy a asynchronní monolog a přesto právě z tohoto kontrastu čerpá Happy End svoji sílu. Neuvěřitelně dokonalá scenaristická práce a bez všech klišé - komedie, která nestárne.(11.10.2009)

"Objevil se jakýsi pouliční povaleč, který si patrně myslel, že Julie byla stvořena pro něj. A s drzostí jemu vlastní přiletěl z nenadání oknem, aby ničil mé štěstí. Jmenoval se Ptáček. Teď budeš koukat! A také koukal. Donutil jsem ho, aby mně pomáhal při úklidu..."(14.10.2010)

Důkaz o tom, že česká filmová pokladnice skutečně může schovávat znamenité perly! Někomu se může jevit svou kriminální zápletkou morbidně, ale v tom je právě to kouzlo, protože celý film jde pozpátku a v podstatě dává smysl v obou směrech! Absurditu podtrhují právě ony interpretace obrácených scén. Například ve scéně, kdy při chronologickém přehrání porcuje Vladimír Menšík svoji mrtvou manželku do kufru, ji naopak zde, v oné reverzní podobě, skládá dohromady. Každá scéna, tak dostává naprosto jiný rozměr a působí o to víc komicky. Vůbec bych takový experiment za minulého režimu v českém filmu nečekal, klobouk dolů pane Lipský!(13.9.2013)

Nestačil jsem se divit tomu vybroušenýmu klenotu. Nechápu kam na tohle pan Lipský chodil. Jen zasněně smekám a jdu si složit svou ženu...:-D(10.10.2007)

Skvělý nápad, skvělé triky, sice trošku sem tam morbidní, ale je vidět, že nám nápady v minulosti nechyběli. Mohu říci, že jsem se občas trošku nudil a že to mohlo být i tak o 10 minut kratší, ale tu myšlenku stavím hodně vysoko.(27.11.2009)

Úplný závěr snímku byl sice trochu odbytý, ale až do té doby jsem se opravdu bavil. O tomhle filmu jsem nikdy neslyšel, přitom je to velmi zábavný a, na svou dobu určitě, technicky dobře zpracovaný film.(4.5.2010)

Trefné, zábavné a vyzývavé. Komedie Oldřicha Lipského v mnohém předběhla svou dobu a nestala se tak doceněnou jak by si zasloužila. Skvěle pojatý experiment s vynikajícím Menšíkem, který jen potvrzuje statut jednoho z nejlepších českých filmů a právoplatných členů zlatého fondu české kinematografie.(11.12.2010)

Klobúk dole. Experimenty občas treba a takýto z roku 1967 treba oceniť, bola to odvaha. Nie je to úplne film po spiatky, ale je to urobené tak, aby to bolo zábavné, na tú dobu teda veľmi, dnes už len podľa vášho vkusu. Ja som skôr ocenil tú morbiditu, ten čierny humor, než ostatný humor. Normálne som mal niekedy pocit, že sa mi chce chodiť a hovoriť po spiatky. Dobré je aj to, že to nie je príliš dlhé. Sépiová farba tomu dodávala nádych dávnych čias. Toto rozhodne treba vidieť a navyše je to domáca tvorba z čias Československa.(24.1.2013)

Obdivuhodný experimentálny pokus, ktorý rovnako vyžaruje úsmev, nech by ste jeho chronologickú postupnosť brali spredu alebo zozadu. Sarkazmus strieda čierny humor a doby manželstva, ktorá "končí" na úplnom konci, je iba začiatkom druhej polovici života, ktorý pripútate do manželského zväzku (a môže dopadnúť čuduj sa svetu aj takto). Zaujímalo by ma, ako celý tím vykonával technické operácie a ako bol film viazaný na sebe v rámci natáčacieho procesu. Originalita rozhodne nechýba.(1.6.2018)

Zvláštní film .. nemohu říct, že by se mi na něm všechno zamlouvalo, některý scény jsou dost podivný a ne vždy mi dávaly smysl, což je ale zároveň to, co mě na Happy endu asi nejvíc bavilo -- ta zmatečnost a absurdita v tom, jak lze vyložit Menšíkův voiceover v souvislosti s tim, co se děje v tý který scéně (: .. Nicméně závěrečná desetiminutovka ten guláš slušně uzavřela a taky doceňuju velmi suchý fóry typu dojení kojence, nebo topení avanta za aplaudu přihlížejících. Necelý čtyři puntiky.(16.1.2010)

Za sebe dávám slabší 4*, protože si je tento film zkrátka zaslouží. Několik minut mi trvalo než jsem se zorientoval, že se věci pozpátku odehrávají pouze ve filmu, ale možná je to spíš tím horkem, které venku panuje. Na závěr musím dodat, že jsem se po filmu cítil podobně jako po nějaké droze. Celý film doprovází rovněž mluvený komentář Vladimíra Menšíka, který už se chronologicky odehrává, ale Vladimír Menšík hraje takového idiota a rovněž z jeho komentáře cítím takovou lehkou satiru. Film je propracovaný do posledního detailu. Film není dlouhý, takže se to dá. Já si tu práci dal, takže mohu prohlásit, že zde ani malá chybička nebyla. Je tomu zkrátka potřeba věnovat maximální možnou pozornost, aby vám žádný detail neunikl. Dokonce bych ani hlasitý smích k filmu nedoporučoval, protože by mohl přehlušit následující věty, které nejsou vtipné o nic méně. Jedná se o takový jemný inteligentní humor, který vás nějak zásadně nerozesměje, ale stálý úsměv máte na tváři pořád. Nejedná o žádný druh kanálního humoru, u kterého by se snad někdo celou dobu řezal smíchy. Krom toho, že dávají jiný smysl jsou pozpátku i docela vtipné. Pozpátku navíc dialogy dávají naprosto unikátní a naprosto jiný smysl, takže tady musí člověk skutečně ocenit neskutečnou propracovanost a vymazlení všech dialogů. Pozpátku jsou samozřejmě i samotné dialogy, ve kterých si musíte nějakou chvíli počkat než dostanete k odpovědi požadovanou otázku. Ovšem on je prezentován od konce do začátku. Příběh by asi sám o sobě příliš zajímavý nebyl. Za zmínku stojí, že je české produkce. Moc pěkný a velmi netradiční film.(4.7.2012)

Dost morbidní a možná právě tím pádem neznámý. Stanley Kubrick tu snad načerpal klasické hudební kusy pro Mechanický pomeranč. Mám tu trochu nepořádek. To znamená, že manžel je pryč? Prase. Telátko?(17.11.2011)

Ze spolupráce Macourka s Lipským snad vždy vzešlo něco originálního, nadčasového a výrazně se lišícího od ostatní filmové produkce tehdejší doby. Happy End nejde vnímat jinak, než jako odvážný experiment, což sebou nese i určité úskalí. Film totiž není tak zábavný jako vrcholné Lipského snímky, všechno ale vynahrazuje svou nesmírnou originalitou a navíc obsahuje i scény čistě geniální (pojídání koláčů). 8/10(13.6.2009)

Nejoriginálnější český film všech dob ! Dnes sem zjistil, že Podivuhodný případ Benjamina Buttona je vlastně vykrádačka tohoto filmu ! :))(9.4.2011)