Tajemství hradu v Karpatech

The Mysterious Castle in the Carpathians

Komedie / Sci-Fi

Československo, 1981, 97 min

Je to záhada, ale tenhle film na mě nefunguje. Možná mi Dočolomanský v Adéle stačil, nevím. V mém žebříčku nejhorší Oldřich Lipský. Ale je to pořád můj oblíbený rejža :)(16.4.2003)

Kromě jiného také opět výborný Jan Švankmajer.(18.4.2003)

Asi je trochu problém v tom, že narozdíl od spousty jiných českých klasik jsem neshlédla v dětství, takže pro mě není tím bezelstně obdivovaným českým filmem, jako ve spoustě jiných případů. Takhle vidím "jen" výtvarně skvěle zpracovanou poctu Julesi Verneovi ve formě ztřeštěné parodie s poměrně hustou koncentrací výborných hlášek. Bohužel se neubráním srovnání s ostatními (nejen) Lipského filmy a třeba "Limonádovému Joemu" bohužel "Tajemství hradu v Karpatech" nesahá ani po kotníky. Momentálně dávám 3*, i když třeba jsem jen na tenhle styl zrovna neměla náladu (přitom viděla jsem jistou podobnost s třeba mím oblíbeným Terry Gilliamem) takže ještě nad hrabětem Teleke z Tölökö nelámu hůl...(24.7.2010)

Legendární, velmi svérázná a velmi volná parodie na Fantoma Opery a spoustu dobrodružných románů devatenáctého století, napěchovaná skvělými scénkami, hláškami a úchylnými vynálezy, to vše korunováno děsivým výkonem Miloše Kopeckého. Prostě klasa.(28.9.2006)

Vtipné takřka od začátku až do konce, ale s minimem zapamatovatelných hlášek a vtipů, u nichž by se člověk nahlas rozesmál. Příjemné, úsměvné.(18.5.2010)

Oldřich Lipský je pro mě jeden z nejlepších českých režisérů. Na trůně je společně s Karlem Zemanem. Tito dva podle mě znamenali více než si někteří lidé připouští. Tajemství hradu v Karpatech připomíná Adélu, ale ne moc. Je to úžasný film opět s génii profese nazývané herectví. Miloš Kopecký, Dočolomanský, Brodský, Hrušinský.... To je PAN herec vedle PANA herce. Krásná nadsázka a trochu černější až ironický humor dodává, této již né pohádce, obrovské kouzlo.(6.11.2004)

Oldrich Lipsky ve sve nejlepsi forme - neskutecne zabavny, propracovany ulitly pribeh, famozni herecke vykony - na to se da koukat porad.(25.7.2002)

Láska z raného dětství, u které teprve teď začínám oceňovat ladné tvary gagů a křepké křivky nadsázky. Herecký úlet pánů Hrušínského a Kopeckého. Nádherné brdečkovské štěky, které svou stylizací jasně odkazují k limonádovému přízraku české kinematografie. Fantastické jsou parodie operního patosu, bodrých lidových archetypů (ach ti chrabří horalé!) i klišé filmových dobrodružství. Výtečné je i to, že Tajemství hradu v Karpatech má v sobě kousek verneovské atmosféry (jakoby filtrované dětinským nadšením, jaké známe třeba ze Zemanových filmů). Příklad filmu, který věkěm nestárne, ale získává. Takže vzhůru na čórtův hrád, gde sa ďáli strášní skutkové!(3.10.2006)

Hrabě Teleke z Tölökö sedí na své pérdely ve Vyšných Vlkodlakách kde jeden generál bitvu presrál ale dobre sa vyspál,na Čórtově hradu strašá hrabě Gorc z Gorců,který hraběti unesl milenku. Tölökö z Teleke se tedy se svým sluhou Ignácem a lesním andjuktem Viljou vydají ji zachránit.Lepší než Adéla a Limonádník že ano Orfaniku.A teď si půjdu ohřát párek! A pak si někoho zapíchnu basou.(9.3.2003)

Nádherná filmová pocta světu románů Julese Vernea. Tahle česká parodická škola (Adéla ještě nevečeřela, Limonádový Joe aneb Koňská opera...) pánů Lipského a Brdečky patří k tomu nejlepšímu, co kdy v československém filmovém umění vzniklo. Vždy se sejde naše herecká špička, spojí se s bravurní režií, brilantní trikovou (Jan Švankmajer) a hudební složkou, ale základem zůstává vycizelovaný geniální scénář - jemné předivo jazykového humoru, aluzí k významným dílům daného žánru, jemně ironický podtext, dějová linka kopírující schematismy žánrových klišé a jejich občasné záměrné zkarikování, a navíc spousta vlastní invence a kreativity - zde usazení do slovansky mluvících Karpat (jazyková složka hraje vždy ve filmech Oldřicha Lipského podstatnou roli) a celý ten v naší kultuře tak akcentovaný archetyp nezkaženého světa venkovského prostého lidu, crazy vynálezy šíleného vědce, poetika světa opery a operety a s ním spojeného prazvláštního patosu a jakoby nějakého mlhavého éterického oparu, neskutečně charismatický záporák (kongeniální Miloš Kopecký a jeho škatulková role), postava hraběte Teleke z Tölökö coby odkaz ke zvláštní zdejší reflexi aristokracie, celé to usazení jakoby kamsi do Uher či na východ monarchie, světa spíše mýtického či mytologického než skutečného... Jeden z vrcholů československé komediální tvorby a obecně československé kinematografie...(26.8.2007)

Dostávala mě ta Dočolomanského vytříbená mluva a pak samozřejmě geniální Miloš Kopecký.(2.4.2011)

„No, zatiaľ niet dôvodu na sťažnosti...“ Krásna verneovsko-švankmajerovsko-montypythonská atmosférická čachtická jazda s parádnymi nápadmi, originálnymi hláškami („Hrabě? Tajtrlik.“; Evakuace provedena.“; „Kapituloval před sílou mého talentu.“) a parádnymi „preháňajúcimi“ hercami (Dočolomanský mi vždy svojím suchopárnym „cnostným“ herectvom pripomínal preceňovaného Chudíka, ale na rozdiel od neho mal šťastie na kvalitných režisérov, ako Jakubisko, Lettrich - alebo Lipský).(28.5.2011)

"Karbonizujte koksohydráty! Termujte nukleáty! Akcelerujte moderáty! Ohřejte mi párek!" Jiří Brdečka psal zoufale málo, ale když, tak to stálo za to. A v trilogii parodií, režírovaných Oldřichem Lipským, napsal vynikající postavy svému dlouholetému příteli Miloši Kopeckému. A tenhle film má navíc nádherně absurdní, krvavé finále (vražda basou je jeden z nejoriginálnějších způsobů usmrcení nepřítele v dějinách), maniakálního Rudolfa Hrušínského II. a samozřejmě ten úžasný folklór a nářečí...(22.2.2003)

Tohle je jeden z tech slabsich filmu Oldricha Lipskeho. Cely je to takovy az zbytecne moc ujety a vtipnejch scen tu je pomalu. Taky mi moc nesedla hudba, misty byla dost otravna. Vse ale zachranuje rezie a spousta skvelejch ceskejch hercu. Sice jsem se vubec nenudil, ale ani sem se nak extra nebavil a velmi dobrej konec to nezachrani.(28.10.2006)

Mám dojem, že Tajemství zůstává příliš ve stínu Adély, ačkoliv ne zaslouženě. Tenhle film je ještě ulítlejší a šílenější, místy mi dokonce připomíná Terryho Gilliama nebo dokonce samotné Monty Pythony. Skvělé hlášky, bláznivé nápady, spousta výtečných gagů, k tomu ta zvláštní atmosféra, spojující parodii s poctou žánru, jednoduše lahůdka!(27.11.2005)

Oldřich Lipský svým Tajemstvím vysekl přenádhernou poctu všem Julesům Vernům a jim podobným. Vše až z dětinským zápalem dohnal ke krajnosti a má bránice doteď rezonuje pod návaly hurónského smíchu. Velice rád se nechám pozvat na hrad, kde "strašáá", obzvláště pokud je to s tak milou společností, jakou je právě gentlemanský Dočolomanský a jeho troubovitý společník Jan Hartl. Ostatně poté ani tatíček nic nenamítal...(17.10.2007)

Časy se mění. Jako malý chlapec ;o) jsem tento film žral se vším všudy a byla to pro mně jasná 100% záležitost. Postupem času se hodnocení snížilo na 80%. A dnes? Ať to beru z jakékoliv strany, tak mi z toho nevychází lepší hodnocení než 60%. Až na pár dobrých vtípků a pár výborných fíglů (sekvence alá staré grotesky etc.) ve mně tento film nic nezanechal. Se vší úctou ke kvalitní české kinematografii dávám 60%, ale přiznám se: bojím se na ten film podívat znovu.(29.11.2004)

Hrabě Teleke z Tölökö a lesník Ilja Dézi versus baron Gorc z Gorců a z Čórtova hradu Čachtice s jeho osobním vynálezcem Orfanikem a sluhou Tomou Hluchoněmcem, vše v režii mistra Oldřicha Lipského. "Je to šílenec. Nicméně geniální."... - "Karbonizujte koksohydráty,.., ohřejte mi párek." - "Vy jste poslouchal za dveřmi? - Samozřejmě, je to velmi praktické."..."Pólicija, pólicija, Sálašáry, práha Jóva. Z césty príva, z césty práva, sympatica korpora. Populari karpatula ljubi svojho policara." ... "Co mohu očekávat od člověka bez plnovousu? Přilož ho k náložím." - "Božský Beethoven beranidlem? Konečně, napsal jenom jednu operu."- "Tak, a sme v pérdeli." A tak z Čórtova hradu "nezbylo ani zblo". Ukázka: http://www.youtube.com/watch?v=AtZFO8g7Clg(31.12.2013)

"Právě vystřeluji svou 421. raketu na Měsíc. Tentokrát se určitě strefím.” Hrábě Teleke z Tölökö, nikoli Tölökö z Teleke, je vynikající, ale není v tom sám. Baron Gorc z Gorců, vynálezce Orfánik, lesní adjunkt Vilja Dézi nebo Tóma Hluchoněmec představují takovou sestavu kreténů, že praotec Verne pravděpodobně ani netušil, co to vlastně vymyslel. Chvilku mi trvalo, než jsem se zorientoval v konání a mluvě postav, ale nakonec jsem si s nimi zajódloval celkem slušnou árii. A teď si jdu zkarbonizovat koksohydráty, termovat nukleáty, akcelerovat moderáty a ohřát si párek.(30.12.2016)

• choze

Už ADÉLA mi přišla výrazně slabší než geniální Limonádník a tomuhle nehovím vůbec. Všechno to nářečí, hlášky, vizuální gagy i herecké výkony mi prostě přijdou trapné.(9.7.2016)

"Karbonizujte koksohydráty, termujte nukleáry, akcelerujte moderáty, ohřejte mi párek." Dvojka Lipský - Brdečka měla fantazie a humoru na rozdávání a kdyby tvořili v anglicky mluvící zemi, tvrdím, že by se stali stejnou legendou jako třeba Monty Python. Asi žádnou komedii si nepouštím tak často jako tuto, tudíž naprostou většinu replik umím zpaměti. . "Tož bitvu sem presrál, ale dobre sa vyspál." - "Slova jak z mramoru." A když bude nejhůř, vše zachrání Póóólicíja, Póóólicíja...(15.10.2005)

Roztomily Jan Hartl :-)(6.11.2003)

Po dlouhá léta šlo o film, který mi příliš neseděl, i když jsem uznával jeho příbuznost s Adélou. Ale zatímco některé typy filmů s přibývajícími léty ztrácejí, u tajemného hradu tomu byli přesně naopak..Na rozdíl od Karla Zemana si Brdečka s Lipským z nebohého klasika utahují, jak to jen jde, stejně tak jako z z pyšného odkazu 19. století coby vítězství rozumu a techniky. Na mém pohledu na snímek se výrazně podepsala výtvarná stránka filmu, pro kterou znamenal Jan Švankmajer totéž , ne-li víc, co Giger pro Vetřelce. Řada úsměvných hlášek z pera pana Brdečka a nádherné přehrávání pánů Kopeckého a Hrušínského. Celkový dojem 90 %.(26.8.2007)

Klasický příklad klasicky zfilmované verneovky, která dala světu nové klasické dílo. Je-li ve filmu přebírání a dalších věcí přesmíra, jsou dvě možnosti: buďto hrozí utonutí v eklekticismu a epigonství, nebo se zrodí nová kvalita. V případě Lipského spatřila světlo světa nová téměř geniální adaptace, jejíž inspirační půdorys dalekosáhle přesahuje původní Verneovu stejnojmennou literární předlohu. Invence gagů, osobitost nově vytvořeného nářečí, opravdu démonický vynálezce Hrušínského, to všechno dává filmu oproti literární předloze širší i členitější půdorys a pevnější základy. Jedinou potenciální slabinou tohoto typu hraných filmů zůstává jejich nárok na divákův rozhled a vzdělání. Těm, kteří touto pomyslnou Scyllou a Charybdou projdou, se nabízí nevšední zážitek a trvalé obohacení nehynoucími vzpomínkami a asociacemi. Pro soudné, vzdělané a moudré to znamená mnoho. Často všechno.(5.11.2007)

Vedle Adély, kterou jsem viděl několikrát a u které se pokaždé opravdu pobavím, tohle vypadá tak nějak pobledle a jede to jakoby na půl plynu. Neříkám, že bych se u tohoto filmu nepobavil, to nářečí bylo parádní a především výkon vědátora Hrušínského byl skvělý, ale v mnoho scénách mi přišlo, že to mohlo být vtipnější a že potenciál byl mnohem vyšší. Za pár let si Karpaty zřejmě dám znovu a uvidíme, prozatím 70 %.(28.5.2012)

Naprosto jedinečné stylistické propojení filmového a operního žánru s dokonalou hudbou Luboše Fišera.(8.12.2005)

Tak zase jedna komedie, kde se Oldřich Lipský doslova vyřádil. Objevil zapomenutý román Julese Vernea a rozhodl se jej zfilmovat. Ale to by nesměl být nekorunovaným králem České komedie, aby jej neopatřil svérázným humorem a silnou parodistickou linií. Všechny možné horory a hrůzostrašné příběhy předminulého století nezůstaly ušetřeny. A navíc - probodnutí basou je tak originální mord, o kterém si různí tvůrci hororových vyvražďováků můžou nechat zdát a sledovat z povzdálí. Vynikající Dočolomanský, Hrušínský, Kubán a hlavně Kopecký. 100%.(21.5.2008)

Znáte ten o obsesivním tlačení na pilu?(5.10.2008)

Trochu bláznivá, ale velice zábavná komedie. Jak jinak, když je režisérem pan Lipský. Michal Dočolomanský mě překvapil, ale jasně celému filmu vévodil ďábelský Miloš Kopecký, padouch s láskou k opeře a plnovousům. K tomu nezapomenutelný Augustín Kubáň a hudba, jejíž melodie mi pořád zní v hlavě. Velice zdařilá komedie, kterou musím hodnotit 5*.(16.12.2007)

Milovaná záležitost.(5.3.2009)

Ten film je hlavně o hláškách, kterých je fakt hodně a téměř všechny jsou nezapomenutelné. Na tu stylizaci humoru jsem asi nebyl úplně připraven, nebo mi prostě zkrátka ne zcela sedí. Ze začátku byla super, ale ke konci jsem jí byl už mírně řečeno přejeden, ostatně stejně jako tou operní árií, kvůli které nebudu moci dneska usnout.(10.10.2007)

Po druhý krát sa tu stretol Michal Dočolomanský, čo by čiste kladný hrdina, s Milošom Kopeckým v úlohe nehanebného záporáka. Znova sa ku nim pridal výborný Rudolf Hrušinský, ktorý si tentokrát zahral šialeného vedca Orfanika. No a na režísérskej stoličke zasa sedel Oldřich Lipský. Viete kedy predtým už došlo k spolupráci týchto výrazných veličín československej kinematografie? No predsa v roku 1977 pri filme "Adéla ešte nevečerala". Aj keď táto voľná variácia na romány francúzskeho spisovateľa Julesa Verne nie je špatná, pri Adéle som sa bavil viacej. ***(14.4.2012)

Chm.... lámu si obě hemisféry, co bych tak sepsal originálního.... něco, co na ČSFD ještě nezanělo, cos trefného a úderného.... Aha! Takové filmy se dnes již netočí, bohužel! A je to. Kromě bezva nápadu, super režie, ňuňu klapky a fifi castingu (nebo cateringu, si to furt pletu) se ještě ke všemu jedná o hami film. Papa.(31.12.2013)

Další z dílny Mistra Oldřicha:-) Neuvěřitelně vtipný film, který zlehka čerpá z odkazu Julese Verna, ale opravdu jen zlehka. Pro mě jeden z pěti nejlepších českých filmů - btw, OL je zastoupen 3x:-)))- a jeden z dvaceti nej světových. Kretschmerová a Hartl jsou jako mí sousedi na chalupě:-)), Kopecký se vrátil s plnou vervou do časů Hogo Foga, šílenějšího vědce, než toho v podání Rudolfa Hrušínského neznám, Dočolomanského Teleky z Tölökö je akční star, které musíte fandit, i když je to takový vůl, Brodského sluha je z rodu Boltonů, vždy připravených ke všemu, ale můj osobní favorit je Tóma Hluchoněmec:-)))(23.9.2007)

Zábava na úrovni.(25.7.2003)

Mě to zase tak úchvatné nepřišlo. Odvážné až příliš. Do filmu mi moc nepasovala spousta věcí a nakonec možná přestože nejsem operní vyznavač tak mi ta podbízivá hudba vadila snad nejméně. Celé bych to shrnul tak že se jedná o jakýsi kultovní druh blbůstky.(5.1.2010)

Najdesivejším elementom filmu je Dočolomanského parochňa. Zbytok dokonalý, hlavne výkon R. Hrušínského. Presne tak si totiž predstavujem šialene geniálneho steampunkového vynálezcu. :-)(2.9.2010)

"Čortův hrad, tam strašá!" Zcela prdelózní čurina: ulítlá parodie se spoustou dobrých hlášek, vtipného přehrávání, praštěných nápadů... a zřejmě prapůvod mého odporu k operám (97 minut a z toho značná část nesrozumitelného jódlování - fuj!). Ubrat alespoň o polovinu toho zpěvavého kraválu, mohla bych přemýšlet o čtvrté hvězdičce. Zkušební test: "absolutně pozitivní... s negativním dopadem". 68%(31.1.2011)

• Hunt

HUDBA: Luboš Fišer; Tímto se omlouvám za hodnocení všem fanoškům tohoto dílka( kterých je bezesporu požehnaně), ale na mě tento film nezapůsobil. Oceňuji technickou stránku filmu i některé herecké výkony.(21.3.2006)

• cheyene

Nevím, čím to, ale mě Tajemství hradu v Karpatech neoslovilo a dávám tak lepší 2*. Možná, že kdybych tento snímek viděl v dětství (podobně jako Adéla ještě nevečeřela či většinu ostatních českých komedií), působil by na mě jinak. Romány Julese Vernea zbožňuji a vím, že žádný z nich není nudný, což se o tomto počinu Lipského nedá říct. Bohužel jsem se ani nijak zvlášť nebavil hláškami a po celou dobu jsem měl chuť jít do své knihovničky, vytáhnout knížku se zlato-hnědou vazbou - Tajemný hrad v Karpatech - a zlepšit si nahořklou chuť...Brzy mi začal vadit (možná rádoby vtipný) karpatsko-vesnický dialekt či Dočolomanského uřvané operní výjevy. Pravděpodobně jsem světlá výjimka, když tu tento film takto kritizuji, ale vskutku to nedělám z důvodu, abych se svým hodnocením vymykal. Zkusím tedy chvilku i chválit. Miloš Kopecký je tu démonický až hororový a zkrátka geniální. Rudolf Hrušínský je tu též výborný, ale moc mi neseděl na roli Orfanika. Výtvarné zpracování je takřka dechberoucí - opravdu povedené. Pro mě nejsilnější na celém snímku byla hudební složka, která mi zůstala v paměti i den po zhlédnutí. Závěr: Věrní fanoušci této komedie mi snad prominou.(20.11.2010)

Prdlovina v českém pojetí...smích vždy pohladí duši!!(28.7.2008)

O něco lepší než Adéla ještě nevečeřela, především díky skvělému Hrušínskému a Kopeckému a díky maďarským lingvistickým hrátkám. Jinak mám u tohoto nadmíru ceněného filmu problém, že i přes celkové slušné množství opravdu výborných vtipů je celková atmosféra extrémně suchá, tak suchá, že mě to ani moc nebaví. Poctivé čtyři hvězdičky, nad kultovností tohoto díla zůstává rozum stát.(4.11.2008)

"Tož bitvu sem presrál, ale dobre sa vyspál." - "Slova jak z mramoru."(23.12.2010)

80%(28.5.2007)

Další kolo duelu Dočolomanský vs. Kopecký. Tentokrát oběma sekundují překvapivě nevýrazný Brodský a nepřekvapivě výrazný Kubáň. A celé je to neskutečně uhozené. Filmaři museli být nonstop v lihu, jinak si nedovedu představit, jak mohli natočit něco tak parodicky vtipného. Augustín Kubáň se touhle rolí zkultovnil navždy.(26.8.2008)

Nejlepší česká komedie. Kdyby žil Lipský v Americe, dneska by byl legenda. Ten film nemá slabé místo a dá se na něj koukat každý rok znovu a znovu.(13.2.2003)

Jedna hvězdička je speciálně pro Rudolfa Hrušínského. Jenom škoda, že nedostal větší prostor.(17.11.2006)

• boshke

Hned po Adéle jsem si naočkoval Tajemný hrad v Karpatech. A bylo to hořké zklamání. Vše, co fungovalo tam, nefunguje zde. Místo skvělého detektiva Ledviny hraje Hrušínský pro mne zcela nepřitažlivého Orfanika. Místo charismatického Cartera je operní zpěvák Teleke se stupidní parukou. Horácký dialekt mne přestal bavit (a začal iritovat) tak po patnácti minutách, Kopeckého nechutný plnovous se mi příčil už od počátku. Operní čísla mi spíše rvala uši, udělátka, která mne tak bavila v Carterových rukách, mne zde nebrala vůbec. Ženský faktor, v Adéle ztvárněný rozkošnou Naďou Konvalinkovou, zde chyběl zcela. Salsu nepočítám. Bohužel, vše špatně... 20%(9.7.2012)

"Prastaré báchorky a děsivé úkazy provázející profesorovy experimenty, držely místní lid v dostatečné vzdálenosti." Stejně tak precizní režisér, geniální hudební skladatel, trikový mistr a výtvarník, dali dohromady tuto humorně tajemnou, skvostnou podívanou ze zapadlé podkarpatské vesničky předminulého století. Po Adéle dotahuje Oldřich Lipský a jeho herecký tým tento skvěle absurdní humor do dokonalosti.(8.1.2013)

Steampunk od génia české komedie. Protože Punk néni mrtvé.(22.6.2014)

Herci jako vždy excelentní, ale na Lipského poměry málo nápaditého a úderného humoru. Pro mě určitě velké zklamání.(9.7.2012)

Slova jak z mramoru: "Bitvu jsem presrááál, ale dobro sa vyspááál!"(7.11.2006)

" Až řeknu krleš, vezmem to šturme . "(28.1.2011)

Klasika, ktorá spracováva velmi zaujímavým spôsobom klasiku... Rovnako zábavné ako Adéla...(16.3.2006)

Tohle už je trochu přehnané, prostě satyra. Celý ten hrad je hodně ujetý i postavy v něm. Ale herci jsou opravdu parádní. "Pane hrábě." :D(9.2.2013)

Kde jsou ty časy, kdy se točily tak skvělé komedie. A tahle geniálně ujetá parodie a současně svérázná pocta verneovkám neztratila ani po letech nic ze svých kvalit. Je zábavná, svižná a bez jediného hluchého místa. Poskládaná ze scén a obrazů, které jsou jeden lepší než druhý, promyšlená do posledního detailu a skvěle vygradovaná do geniálně ujetého finále, ve kterém nechybí ani smrt basou. Podívaná narvaná bizarními vynálezy z dílny osobitého Jana Švankmajera, brilantními dialogy a skvělými hláškami, kterým dodávají nezapomenutelnost jiskřivé herecké výkony všech zúčastněných. Od Dočolomanského, Kopeckého, Hrušínského a Hartla až po epizodní role jadrných vesničanů. Tož karbonizujte koksohydráty, termujte nukleáry, akcelerujte moderáty, ohřejte mi párek a až řeknu krleš, vezmem to šturmem.(29.11.2014)

Na filmy tvůrčího dua Lipský - Brdečka se můžu koukat pořád. Všude obrovská porce nadsázky a sebeparodie, navíc perfektní herecké obsazení. Přehnané karpatské nářečí a švihlé technické vynálezy dělají z tohoto snímku nezapomenutelný audiovizuální zážitek.(12.10.2003)

Tohle je zábavný. Dokonce jako dítě jsem se bál k začátku. Dočomanský podává opravdu brilantní výkon. A konečný masakr? Mňamka:-D(11.4.2009)

Jedna z nejujetějších komedií, kterou Lipský natočil. A možná jedna z nejneodolatelnějších. Jenom ten Jules Verne by se divil...(13.2.2003)

Skvěle ujetý příběh, sice není tak vtipný jako Adéla, ale i tak je to perfektní. A jsme v pérdeli, pane hrábě... Film roku 1981.(30.5.2006)

For ME 77%(19.9.2008)

• Sifaka

Mě se to vůbec nelíbilo, parodie na takto výborný příběh se nepovedla... naprosto souhlasím s Golfistou!(22.1.2009)

• nascendi

85 % od desaťtisíc hodnotiacich a dve hviezdičky odo mňa. To si už zaslúži pozornosť. Tak som si Tajemství pustil pre pokoj v duši tretíkrát. Bohužiaľ. Nebudem sa o filme a mojich výhradách k nemu rozpisovať. Mám rád Vernea, Brdečku, Lipského a väčšinu z hercov. Ale keď to raz nefunguje, tak to nefunguje a bol by som sám proti sebe, ak by som tvrdil niečo iné. Asi je Tajemství výnimkou potvrdzujúcou pravidlo.(29.6.2011)

"Tož bitvu sem presrál, ale dobre se vyspál." "Slova jak z mramoru."(7.1.2009)

Klasická česká hořká parodie na Julesa Verna a adaptace Karla Zemana se vším, co je pro mistra Lipského typické. K tomu snad nebí co dodat.(15.9.2017)

"Pozorujeme, aniž bychom byli pozorováni. Dokonalá observatoř!" .. "Na to si radšej odskočáme do lésa, né?" Neskutečně skvělý, originální a povedený film na motivy románu Julese Verna. Není nutno komentovat brilantní výkony početné herecké sestavy. Není nutno komentovat skvělé kulisy a hudbu. Tahle perla československé kinematografie se zkrátka musí vidět. Spousta úsměvných momentů se vám vryje do paměti. Nekompromisních 100%(5.10.2010)

Lipského vrcholný Brdečka, jehož nadpřirozený cit pro jakoukoli parodovanou látku opěvuji všude možně. Císař Brdečka!, jehož (a Lipského) monumentální Limonádový Joe se - když jste geniální jako on - mohl dělat snadno, protože se koneckonců odehrává v jednom jasně definovaném žánru a světě, do nějž určité propriety nezbytně patří. Adéla si zase vystačí spojením brakové literatury a jejího newyorského superdetektiva s provinční Prahou líbezného c. k. věku. Ne tak Tajemství hradu v Karpatech, operní verneovský sci-fi etno horror, který neoperuje prostě jen v daném žánru nebo v rámci jednoho omezeného prostředí, nýbrž se věnuje několika různým segmentům evropské civilizace 19. století, jež pomocí parodie klasika jistého typu soudobého dobrodružného románu zvěčňuje v půvabných žánrových obrázcích (proto také karpatští domorodci nemohou být "civilnější"), které navíc obohacuje precizními nadbytečnými (ale zcela patřičnými) detaily. A protože Lipský projevil nemenší um (jako vždy s Brdečkou, jako však ne vždy u jiných filmů), vznikl filmový opus, který pravděpodobně nikdy nebude překonán. A mimochodem začetli jste se někdy v posledních letech do libovolného Verneova textu v klasických českých překladech? Parodie sama o sobě, ne? A ještě mimochodem vsadím boty, že toho Švankmajera sem přitáhl právě Brdečka. A za příklad toho, že Tajemství hradu v Karpatech není jen prostou parodií, posloužiž nám Homér. (Ostatně, genialita je v detailu - B+L se nespokojí s dědovým přednesem samotným, oni ještě přijdou na to, že poslední slovo za něj musí doříci někdo jiný - tudíž jde o věrně tradovaný, stokrát jednostejně slyšený slovesný útvar.)(10.9.2016)

Ten Michal Dočolomanský měl vůbec pech. V obou jeho filmech ve spolupráci s Lipským a Brdečkou ho předabovali, tady navíc i přezpívali, což ale bylo logičtější. Inu, vědeckotechnická revoluce není žádná idylka. Naštěstí od lidí bez plnovousu i s ním lze očekávat mnoho, a to mnoho je tenhle film. Když jsem byl malý, tak to na mě působilo i jako horor. Čili pobaví se i děcko. Tedy i já. Jenom ta árie zní člověku v hlavě ještě dlouho... Stejně Vernea nejlépe zfilmovali u nás, nemůžu si pomoct.(10.8.2013)

Ve srovnání s Adélou či Limonádníkem spíše odvar, nebo přesněji velmi silný a z(a)huštěný vývar, přestože půvabný. Bohužel je děj absurditou tak nějak přeplněn, zahlcen. Například to líčení zapadlé rumunské vesnice by určitě mohlo být civilnější. V té přemíře absurdních hříček jakoby se herci měnili v pestrobarevné masky. Srovnejme jen nádherně přirozeného komisaře Ledvinu s potrhlým vynálezcem Orfanikem, který pro samé gagy téměř nemá čas na skutečné herectví. Pokud by všichni hráli stejně "civilně" jako kouzelně úslužný a anglicky precizní sluha Vlastimila Brodského, šlo by nepochybně o film stejně mimořádný jako ty dva v úvodu zmíněné... Zajímavé komentáře: Oskar(10.9.2006)

Jedna z nejlepších českých komedií. Vražda basou nemá chybu.(11.2.2007)

Výborná česká komedie, plná těch nej hlášek, jaké naše kinematografie pamatuje. Asi to nejlepší od mistra zábavy, pana Lipského...Vždy se rád podívám znova a znova(2.12.2004)

Slabšie ako Adéla.(6.1.2010)

ČESKOSLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: ČST 2 = 26.4.1983, pôvodný film (13.11.2016)(13.11.2016)

škoda že je dočoloanský taký drevený.ale akonáhle nastúpia na plátno kopecký a hrušinský je to fantázia.(21.2.2004)

U Tajemství hradu v Karpatech jsem měl stejný problém jako u Polanského Plesu upírů. Atmosféra skvělá, nápady dobré, spousta promakaných detailů a drobností, milá pocta i něžná parodie. Ale jaksi to vůbec není vtipné. A navíc vám brzy začnou lézt na nervy nudná operní vystoupení a ten „roztomilý“ venkovský přízvuk.(17.4.2008)

Dokonalá filmová inkarnace kabinetu kuriozit, možná nejdůslednější v celé světové kinematografi.(17.1.2009)

Když se nad tim člověk zamyslí, tak je to poctívá trashovinka.(17.8.2009)

U tohoto filmu jsem vždy na rozpacích. Některé hlášky a dialogy jsou skvělé, ale jako celek mi to přišlo takové nedomrlé a nijaké.(18.10.2010)

CITÁT - Už několik stoletÍ tu STRAŠÁ................(16.4.2013)

Teleke z Teleké(11.10.2008)

"Karbonizujte koksohydráty! Termujte nukleáty! Akcelerujte moderáty! Ohřejte mi párek!" Tak tohle mluví za vše.85 %(3.10.2009)

Co k tomu mám prostě napsat? Naprosto geniálně vymyšlené nářečí (Krleš vládne!), skvělá hudba, parádní fórky, inteligentní humor a úžasný Jan Hartl (pro mě nejlepší český herec vůbec). Skvělá volba pro oddechovou zábavu.(17.1.2011)

Tajomstvo mi pripadá, ako keby bolo spočiatku zamýšlané ako pokračovanie Adely. Výtvarná štylizácia, herci a Lipský. Tak nakoniec je to úplne iný film, ale kvalitatívne zaostáva iba minimálne. Vlastne nemám príliš čo vyčítať, len že je tu na mňa tej bizarnosti už trochu moc a nie je to až tak treskute vtipné a hláškoidné, ako iné klasiky našej komédie. Asi to ani nebolo zámerom tvorcov.(14.8.2012)

Film jak má být. Super.(31.5.2011)

Až řeknu KRLÉŠ TOŽ TO VEMEM ŠTURMEM!(10.10.2007)

• sidzej

Nechápem také vysoké hodnotenie. Absolútne nudný a nezáživný film ktorému dominuje Dočolomanského vražedný spev. Oceňujem zaujímavú technickú stránku no podobne ako v prípade Adely mi chýbal príbeh. Takáto "Gilliamovská" štylizácia ma vážne irituje. Lipský rozhodne natočil vydarenejšie a vtipnejšie kúsky(5.1.2009)

• Marek1991

Od filmu s vynikajúcim hercom Michalom Dočolomanským by som čakal viac, ale na druhej strane, on si svoju postavu zahral výborne, len ten dej mi prišiel hlúpy, nelogický a jednoduchý. Na komédiu ma to teda veľmi nepobavilo, snáď až na tie mená ako Felix Teleke z Tölökö, či barón Gorc z Gorcov. Ten sci-fi príbeh bol šialený. Z filmu si najvýraznejšie pamätám bicyklujúceho obludného starého pomocníka, vlastne neviem, či sa to dalo nazvať bicyklom ten prístroj, ale pobavil a zaujal. Taktiež si zapamätám asi hrad a ženu, čo bola v obloku, teda vlastne iba jej nahrávku na film. Inak to nebolo veľmi zaujímavé. Dosť slabý film.(31.3.2012)

"Ták, ha jsme v pérdeli !!" ;)(1.1.2014)

Oldřich Lipský stvořil další ohromně originální film. Jak to dělá to nechápu, ale tenhle film jsem si moc oblíbil.(8.8.2006)

Pane Hrábě to se povedlo včíl!(23.9.2007)

"Čórtův hrád! Tam strašá! JOJ, tam s-t-r-a-š-á!" Geniální komedie, která pokaždé dokonale ukojí mojí zálibu v obskurnosti. Přiznám se, že Tóma Hluchoněmec je pro mě srdcová postava, nejlepší padoušský sidekick všech dob! To jeho sofistikované špehovací zařízení a naprosto neodolatelný způsob přesunu po lese ve mě vzbudí záchvaty smíchu, jen co si na něj vzpomenu - ani ho nemusím vidět. Když připočtu ještě nadměrnou porci nesmrtelných vejšplechtů a závěrečné dramatické vyvrcholení, vychází mi jeden z nejzábavnějších filmů, jaké jsem kdy viděl. Lipský byl neskutečnej frajer!(27.7.2009)

Řekla bych velmi blízký film Adéle, co se týče herců, scén, vynálezů, dialogů a vůbec všeho...až na to že Adéla je mnohem lepší. Nebylo to špatné, ale zároveň to nebylo bůhvíjak skvělé. Ano herecké výkony vynikající, jak jinak. Vynálezy překvapující i děj byl zajímavý, ale neustálý zpěv té operní pěvkyně, jejíž jméno si nepamatuju, už mě začínal štvát a taky ten konec byl takový nemastný neslaný. Bylo mi to blízké svým tož a nářečím, ale necítíla jsem se jako v Karpatech. Tož bitvu jsem presrál, ale dobro se vyspál.(5.1.2013)

• Frajer42

Škoda, že mi nebylo tajemství hradu v Karpatech na věky věků utajeno. Příběh je naprostou debilní záležitost, kterou drží nad vodou snad jen občasná solidní hláška. Ani se mi nějak nechce věřit, že by něco takového mělo mít na svědomí péro pana Vernea. Spíš mám pocit, že vše, co mohlo být na knize dobré poslali tvůrci do kopru a nahradili to hromadou vlastních píčovin. Dočolomanský mě celý film neskutečně iritoval. Stejně tak mě iritovalo, že značné části herců kmitaly držky naprosto jinak než z nich vycházel hlas. Tohle tvůrci řádně posrali. Oldřich Lipský už mi párkrát ukázal, že umí natočit dobrý film. Tohle tedy budu považovat za takové menší selhání. Velmi slabé dvě hvězdy za solidní úvod. S přibývající stopáží bohužel snímek namířil střemhlav do žumpy.(12.12.2017)

Vesměs velmi povedené, podobné obsazení hlavních postav jako v Adéle.. ale tím asi lépe.. Protože před jejich hereckým uměním nezbývá, než smeknout a znovu a znovu se bavit..(13.7.2006)

Každým novým podíváním jsem zvyšovala o hvězdičku. Až jsem si na Verna po Krkonošku zvykla a teď se vždy bavím.(23.5.2014)

• harfuska

Jáj, že ja som si to zase púšťala... Ako keby som zabudla, prečo som dala také nízke hodnotenie. Ani na druhýkrát ma to neoslovilo. Miestami bolo treba trochu zapchať uši, niekedy zase prižmúriť oči, aby sa ten skvost dal bez ujmy dopozerať. Brněnský hantec mi až tak nevadil, ale tie udělátka... a pritom v Adéle to u mňa fungovalo na 100%. Niekde sa stala chyba.(1.12.2016)

Další z exluzivního vrhu superoriginálních a supergeniálních českých sci-fi komedií. Holt když se spojí fůra špičkových filmařů a herců, je výsledek zaručen. Nelze vymyslet nic výstižnějšího než připomenout dvě poznámky, které tady už zazněly - něco takového už pravděpodobně nikdy nevznikne a kdyby žil Oldřich Lipský v Americe, byl by legenda (to mimochodem platí pro desítky českých filmařů).(5.12.2004)

"A jsme v pérdeli pane hrábě!!!!"(7.2.2006)

100 % - Tady téměř nenacházím chybu. Hrad považuju za jednu z nejlepších československých komedií, svou ujetostí nemá mnoho konkurentů. Pan hrábě rulezzz!(28.7.2007)

Miloš Kopecký je ďábel, to víme už od dob Koňské opery. Problémem je, že je na šílenou míru ztřeštěnosti téhle komedie příliš nízká hustota vtipů.(18.7.2012)

Pan Hrušínský a Miloš Kopecký byli výborní, ale celý film nestojí jenom na nich. Všichni herci přispěli svou nemalou troškou do mlýna. Každá postava je více než šlušně propracovaná a má své místo. Adéla ale byla lepší.(17.4.2011)

• Kaluž

Jedna je za Orfanika a druhá za Rudu Hrušínského. Jinak absurdně nadhodnoceno.(15.6.2011)

• Politik

Největší sci-fi na který se Češi zmohli.(4.8.2011)

Papparoti a mysliveček, to je nejlepší dvojka do Karpatských lesů. Spolu s Adélou to nejlepší z ČESKOSLOVENSKA.(4.6.2014)

• CageDepp

Herecký výkony byly dobrý a občas to bylo i trochu vtipný, ale byla to hrozná blbost. A ten zpěv pořád dokola, jak u debilů.(25.2.2015)

Dnes již kultovní scifi komedie (parodie) Oldřicha Lipského mi zvedne náladu vždy, když si ji pustím, nebo jí dávají v televizi. Především pak skvělá a srandovní mluva + z ní vyvozující hlášky. Nesmím však opomenout ani výborné herecké výkony většiny zúčastněných, nebo na tehdejší dobu propracovaný scénář. Nudit se u toho snad ani nedá, ale najde se zde několik slabších pasáží, které mi nedovolí dát plné hodnocení. Víc už toho asi není potřeba psát, protože vše podstatné a vystihující je už v komentářích pode mnou, takže bych se jen zbytečně opakoval.(7.3.2015)

Nejlepsi VeselaHra zplozena v Cechach!(11.10.2005)

Tento film jsem vyděl asi tak 50krát a stále můžu.(7.1.2007)

Ščo?!(31.5.2007)

Brdečka,Lipský,Švankmajer. To nemohlo dopadnout jinak.(15.5.2009)

Trojice Dočolomanský-Kopecký-Hrušínský opět prokázala svoji genialitu, včetně režiséra Lipského. Nutno vidět!!!(23.2.2003)

Čo ku tomuto skvostu dodať. Klasika, ktorá ako väčšina českých paródií tej doby, nikdy prachom nezapadne.(22.9.2010)

Prách a broky!(9.7.2012)

Pólicia, pólicia.(13.11.2008)

Ať žije Jules Verne, ať žije plnovous Miloše Kopeckého, ať žijí operní šašci v punčochách a absurdní humor!(22.7.2009)

Nevím, čím přesně to je, ale tento snímek mi moc dobře nesedl. Možná to bylo přemírou satiry a absurdností, u kterých jsem se nedokázal pořádně zasmát, ale závěrečné rozuzlení bylo pro mě nečekané a svým způsobem geniální. Nicméně herci zde byli naprosto perfektní a díky nim jsem si přeci jen nakonec Tajemství hradu v Karpatech více méně užil...(9.12.2014)

Nemůžu dát 5 hvězdiček, protože Adéla byla pro mě vždycky lepší :-)(10.8.2008)

Love this(24.8.2008)

Další parodie Lipského a Brdečky. Pokud ji srovnám s dokonalou Adélou, zde mi přece jenom trošku vadí závěr. Jako tak často, i tato komedie vrcholí nevázanou hlučnou a akční taškařicí. Asi je to osvědčené, nevím. U mě se to osvědčuje spolehlivě negativně.(26.9.2010)

nostalgické +4* díky hereckému obsazení i poněkud podobnému vyznění připomíná tento film starší Adélu a proto ho beru trochu s rezervou a ubírám jednu hvězdičku za originalitu. Ale i tak je to pro mě velmi kvalitní zábava s nezapomenutelnými scénkami a hláškami. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 3 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 3 /// CASTING: 3 (3*MAX) ](19.2.2018)

Životní role Michala Dočolomanského, další herci mi též sedí dobře, navíc tu máme pár dobrých hlášek (viz Tosim) a důležité je též zmínit výborné zpracování pro nás trochu netypického žánru. Přesto to neřadím mezi svoji špičku, takže jenom za čtyři.(31.12.2008)

Oproti Adéle či Marečkovi sice slabší, ale i tak vynikající československý film, který mi z nepochopitelných důvodů dlouho unikal a viděla jsem ho poprvé až nyní. Hrabě Teleke z Tölökö je sice teda až moc patetický a přišel mi trochu otravný, ale zase je tu Hrušínský a Kopecký :-)...Geniální vynálezy a hlášky - hlavně teda Hrušínský a jeho: "Karbonizujte koksohydráty. - Provedem. Termujte nukleáry. - Provedem. Akcelerujte moderáty. - Provedem. Ohřejte mi párek. - K službám :-)."(26.12.2009)

Čortův hrád?!Tam strašá!Ojojoj, tam strašá!!!!Skoro tak dobré, jako Limonádový Joe. Geniální Kopecký a Hrušínský. A taky Tóma hluchoněmec:-) Bezva komentář Woodyho!(25.2.2010)

Ne náhodou mám tenhle film ve svém TOPu, je to česká klasika a pro mě je to jeden z nejlepších českých filmů vůbec. Herci jsou skvělí, nejde vyzdvihnout výkon ani jednoho z nich, protože by to bylo rouhání! Pane Brodský, Kopecký, Hrušinský a hlavně Lipský jste králové českého filmu a já se s vámi vždy parádně pobavím.(9.8.2010)

Nejlepší parodie všech dob a nejlepší zpracování Julese Verna. Nesmrtelná podívaná, která zaručeně pobaví kdykoliv.(3.4.2018)

"Parapluie de Beethoven, taktovka Hectora Berlioze, baret Richarda Wagnera a Turnedo Rossini". Film, jehož genialitu oceňuji až po letech. Herecký koncert Miloše Kopeckého.(6.8.2011)

Český steampunk z doby, kdy ještě nebyl žádný steampunk.(27.1.2012)

K filmu "Tajemství hradu v Karpatech" jsem se dostal díky komiksu "Tajemný hrad v Karpatech" od Petra Kopla. Neměl jsem nikdy tu čest s předlohou Julese Vernea, ale musím říct, že obě české adaptace na mě udělaly dojem, i když každí trochu jinak. Petr Kopl si mě získal díky propojení různých příběhů ze světoznámých literárních děl do jednoho a tím, jak dokáže pracovat s humorem, film si mě zase získal proto, že je neskutečně zábavný a že ukázal, jak chytré komedie dokázali Češi v minulosti točit. Zábavné, úsměvné, absurdní a krásně šílené, ale přesto chytré, a to od začátku až do konce. A hlavně ten jazykový humor, ten je naprosto nepřekonatelný. Takhle si s češtinou dnes umí hrát jen Zdeněk Svěrák. Více: http://www.filmovy-denik.cz/2013/07/tajemstvi-hradu-v-karpatech-1981-90.html(17.7.2013)

• Mylouch

Nedotažená parodická stylizace s Brdečkovým rukopisem, omezující se ale často jen na folkloristické snahy. Jako dítě ani jako trubec jsem to nestrávil. Rekvizity Jana Švankmajera ve službách Hrušínského vědeckotechnického revolucionářství, silný hudební vklad L.Fišera, hezká kamera (z ruky občas nezkušená). 2-3* "Když jde o signorinu, rovnou řežu. Praag a Bruggy." (31.12.2013)

Parodie na všechny detektivky a Sherlocka Holmese. Neopakovatelné hlášky typu Krleeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeš. Hudba je nádherná, herci vynikající a Kopecký tu hraje snad nejlepší crazy roli. Klenot české komedie(20.8.2008)

Přečetl jsem v dětství skoro všechny verneovky, takže Brdečkovu láskyplnou parodii nad daným žánrem miluji. Jsou to knihy mého chlapeckého zrání, chápejte...(16.9.2008)

Tak k téhle parodické komedii se vždycky rád vracím. Ocenění si zaslouží i vysoce kvalitní scénář. Skvěle parodovaný maďarský jazyk. Pan Brdečka byl skutečně mistrem svého oboru.(20.10.2006)

Klasika. Po Limonádovém Joeovi (nebo jak se to sakra skloňuje) jedna z nejzdařilejších parodií, kterou jsme v české kotlině mohli kdy spatřit.(14.1.2007)

Důstojný nástupce Adély. Ach ten dialekt, ten to hodnocení zvedá sám o sobě.(17.4.2009)

Příběhy Verneových románů jsou vděčnou inspirací pro filmaře všech generací. Tajemství hradu v Karpatech natočil Oldřich Lipský jako parodii. Vtipný scénář ( O.Lipský a J.Brdečka ) navíc obohacuje smyšlené "nářečí", kterým hovoří obyvatelé karpatské vesničky Vyšné Vlkodlaky a ještě dnes je zdrojem citovaných filmových hlášek. Jako ve většině českých filmů 80tých let je i tady výtečné herecké obsazení ( M.Dočolomanský, J.Hartl, V.Brodský, J.Kretschmerová aj.) Nezapomenutelný však zůstává Miloš Kopecký jako padouch baron Robert Gorc a Rudolf Hrušínský jako profesor Orfanik - šílený vědec a tvůrce epochálních vynálezů, které baron využívá k uskutečnění svých zločinných plánů. Úžasná zabávná podívaná, scénář, herci...(6.11.2009)

Jeden z těch nejlepších československých filmů. Naprostá a nesmrtelná klasika.(11.11.2010)

Beru to jako pokračování Adéla ještě nevečeřela. Je to taková limitovaná edice pro zažrané fanoušky, co chtějí ještě jednu porci a pořádně nakořenit!(27.2.2011)

"Tak já s váma půjdu, pane hrábě, ale nikemu ani muk! Mňál bych peklo!" Vynikající Hartl, klasicky božský Kopecký a velice zábavný příběh. Můj oblíbený film!(1.5.2011)

Velmi podarena a svojrazna je komedia Tajemstvi Hradu v Karpatech. Parodia na Fantomasa a spustu romanov 19. storocia v podani Michala Docolomanskeho, ktoreho praveze osobne nemam rad /ako herec mi proste vadil/, len si myslim, ze Hrusinsky bol lepsi a mam tohoto herca radsej. Pacil sa mi aj herecky vykon Myslikovej a Kretschmerovej .... K tomu musim dodat, ze som to nevidel ako dieta, ale az pred par rokmi, takze az taky citovy vztah ako ostatni uzivatelia k tomuto filmu nemam. A stale si myslim, ze Kladivo na Carodejnice a Spalovac Mrtvol su o stupienok vyssie. 75 %(27.1.2013)

Hodně netradiční a zajímavá komedie. Solidní pokoukáničko. Dosti mě tento film zaujal a pobavil. 80%(23.6.2008)

Opravdu jadrná horská mluva.(8.6.2009)

Naprosto unikátní Miloš Kopecký si zaslouží 3* sám. Jednu přidávám za zbytek, který byl taky super.(24.6.2012)

Nejlepší Lipský...(15.11.2007)

Po tragickém úmrtí své snoubenky a slavné operní pěvkyně Salsy Verde (Evelyna Steimarová) se hrabě Teleke z Tölökö (Michal Dočolomanský) se svým sluhou vydává daleko do civilizace, aby na své trápení zapomněl. V zapadlé vísce Vyšné Vlkodlaky ale nachází naději, že by jeho snoubenka mohla být stále živá, a držena v zajetí na místním Čórtově hrádku, sídle zákeřného barona Gorce z Gorců (Miloš Kopecký). Za pomoci místního chasníka Viljy (Jan Hartl) se rozhodne přijít všemu na kloub ... Oldřich Lipský. Jméno které reprezentuje český (dobrá, tehdá ještě československý) film lépe než kterékoliv jiné. Režisér, pod jehož taktovkou vznikaly taková díla, jako Čtyři vraždy stačí drahoušku, Adéla ještě nevečeřela, Limonádový Joe, či právě Tajemství hradu v Karpatech. Stejně jako ostatní dílka, i Tajemství hradu v Karpatech dává divákovi vše, co od Oldřicha Lipského očekává - spoustu humoru, trochu nadsázky, desítku více či méně známých hereckých tváří (tentokráte v hlavních rolích Dočolomanský, Kopecký, Hrušínský, Brodský či Jan Hartl) a naprosto úžasné využití východního nářečí. Co bych filmu snad mohl vytknout je trochu jiné hudebně žánrové zaměření než by mi bylo milé (opravdu nejsem velkým příznivcem opery) a chvilkama až trochu velké přehrávání Miloše Kopeckého a Rudolfa Hrušínského. Jinak je to ale další z řady filmů, které kdykoliv shlédnu znovu..(18.8.2012)

Vtipná komedie s prvky sci-fi. Kdy šílený vědátor chce dosáhnout svého za každou cenu a nenechá si to od nikoho překazit. Tajemství hradu v Karpatech je každopádně jedno z tajuplných děl české kinematografie. 80%(28.12.2012)

Lipský bol majster svojho žánru... v Karpatoch to len potvrdil.(2.8.2005)

Profesor Orfanik je nepřekonatelný, jeho vynálezy byly vskutku ďábelské.(28.7.2009)

"čórtův hrad, tam strašáá" :-)(23.4.2010)

Jsem poprvé viděla, jako malá holka. Dokonce jsem si v té době myslela, že snoubenka pana hraběte je princezna, kterou on jde zachránit. Tenkrát jsem byla překvapena, tak špatným koncem pohádky. Nechápala jsem, že konec je myšlen spíše v nadsázce. Později mě hodně překvapilo, že tento film moc lidí z mého okolí, zrovna dvakrát nemusí. Shledávám ho jedním s nejpropracovanějších českých filmů, který si dokázal vyhrát s detaily, co se týká vynálezů, místnosti bez oken X místnosti z okny, tajným vchodem. ,, A ta jadrná horalská mluva, jak stříbrně zvoní v ústech, rázovitého lidu.“ Po každém shlédnutí filmu, si všímám stále nových detailů. Třeba když profesor Orfanik rozdává vědecké příkazy a nakonec řekne: ,, Ohřejte mi, párek.“ A z aparátu se ozve přiteplený hlásek: ,, K služábám.“ Tento film je opravdu geniálně promyšlený do nejmenších detailů. Miloš Kopecký v rolích padouchů byl, vždy opravdu nepřekonatelný. Augustín Kuban, jako Tóma hluchoněmec, byl dokonalý. Lesník Jan Hartl, byl opravdu, jako jadrný horal. Vlastimil Brodský, působil opravdu, jako milující a oddaný komorník. A třešinka na konec: Michal Dočolomanský, působil opravdu, jako nonšalantní bonviván a ztvárnil roli, tak říkajíc prvního českého metrosexuála dokonale. Tento film na mě zapůsobil, o hodně větším dojmem, než film Adála ještě nevečeřela, právě proto, že je tajemnější a propracovanější.(18.3.2012)

"čórtův hrad..tam strašá"....miluju všechny ty slovní hříčky a vymyšlenosti.a spojení herců Dočolomanského a Hrušínského byl výborný tah,nedovedu si na jejich místě představit někoho jiného.(31.12.2013)

Ha sme v pérdeli! :)(24.1.2014)

Nemám, co vytknout! "Falešný plnovous?! Padouch! Oklamal mne!"(21.4.2007)

naprosto geniální atmosféra. 90%(29.7.2008)

"Čortův hrád! Tam strášá!" Nejlepší Lipského film. Geniální, plné stovek nápadů. Svým způsobem perla české kinematografie, důstojný nástupce Zemanova světa a způsobu výtvarného vyprávění. Nádherný scénář plný krásných, vtipných a nezapomenutelných dialogů a perel z úst herecké extra třídy. Jan Švankmajer a jeho rukopis je tu poprvé pro mne nenásilný, hudba Luboše Fišera s dokonalou operní smyčkou perfektně sedí.(4.2.2009)

Tak toto je pro mě naprosto vymazlená parodie na Verneův román. Herci si užívají hraní, detaily jsou naprosto promyšlené, zpívají se zde opery a dokonce pro ně vymysleli nový jazyk, kterým mluví horalé v Karpatii. Hrabě Teleke z Tölökö (opět aristokraticky přesvědčivý Michal Dočolomanský, tentokrát s hlasem Ladislava Županiče), a v uměleckých operních kruzích známý jako El Contecante, vyráží do hor, aby zapoměněl na ztrátu své milované snoubenky, taktéž operní pěvkyně Salsy Verde (Evelyna Steimarová). Doprovází ho věrný komorník Ignác (dobrotivý Vlastimil Brodský), který svému pánu do kopců na zádech táhne také mohutné pohodlné křeslo, aby pán mohl pěkně pohodlně piknikovat. A tu zasvitne jiskřička naděje, že jeho snoubenka žije, když zachrání život lesnímu adjunktovi Vilju Dózimu (Jan Hartl) a dozví se, co ho postihlo. Dózi se bojí jen jednoho, svojí "krásné" snoubenky (Jaroslava Kretchmerová) a tak doprovází hraběte na zříceninu Čórtova hrádu, který patří padouchovi baronu Gorcovi z Gorcu (kdo jiný než skvělý Miloš Kopecký). Tomu slouží sluha Zutro, pro ostatní Tóma hluchoněmec (Augustin Kubáň), který s sebou stále tahá "folkloristické předměty" s ušima a očima. A především vynálezce Orfanik (Rudolf Hrušínský), který je, jak sám trefně říká, vědeckotechnický revolucionář a posílá mimo jiné rakety na Měsíc. Samozřejmě musí dojít ke střetu mezi dobrem a zlem. A přichází nejdříve obrovská naděje, nakonec však rozčarování, když hrabě zjistí, že jeho snoubenka je opravdu už po smrti. Z vesničanů z Vyšných Vlkodlaků mě pobavil krčmář (Oldřich Velen) a starý kmet (Samuel Adamčík). Pro mě je to úžasná bláznivá komedie, u které se stále směju, až se za bříško popadám. Vítejte hrabě Tölökö z Teleke. "zapoměl jsem, že jste také zloděj" "Ano, ale pouze z terapeutických důvodů."(21.12.2009)

Rozhodně mi to přišlo víc spíš jako komedie, než jako horor. Ale své kouzlo tento film dozajisté má, sice je to někdy zmotané a přeplácané, ale doplněné o humor pánů Kopeckého, Brodského a Hrušínského.(29.7.2010)

Trošku jsem trpěl, protože mám Vernův originál moc rád, ale nakonec jsem se při sledování Lipského parodie solidně bavil. Skvělé je zejména horalské nářečí, o dvojici Hrušínský + Kopecký netřeba mluvit.(7.9.2010)

Oldřich Lipský je podle mě nejlepší český režisér vůbec. Tajemství hradu v Karpatech to jenom dokazuje, protože originalita a svérázný humor jsou Lipského hlavní doménou. Samozřejmě je také důležitá předloha génia Vernea, ale převod na české historické prostředí z filmu dělá něco ještě víc. 95%(22.7.2016)

(2x) No nevím nevím, jestli Rudolf Hrušínský (legendární herec z Majora Kalaše, Spalovače mrtvol, Rozmarného léta a dalších skvostů) měl zapotřebí se v 61 letech předvádět v crazy komedii jako pomaskovaný psycho-šašek vynalézající šílené stroje. Ale budiž, byl i tady geniální. Spíš mi vadí opět obsazený Kopecký s tím jeho otravným padoušstvím, navíc když mu tady vytvořilo duo Lipský-Brdečka snad stejnou roli, jako dříve v Limonádníkovi a Adéle. Oproti tomu mnohem originálněji působí strašidelný Tóna Hluchoněmý s obsazením neokoukané tváře. Docela cením a beru jako raritu, že někdo ze světoznámých autorů (jímž Jules Verne bezpochyby byl), zasadil příběh do našeho slovenského (tehdy ještě rakousko-uhorského) prostředí. Nicméně přesto, že jde o zahraniční literární předlohu, stejně mám pocit, že Tajemný hrad v Karaptech za Limonádníkem a Adélou mírně pokulhává. Bude to nejspíš ujetým příběhem, ve kterém někdo pořád omdlívá nebo rovnou padá mrtvý a ve kterém je na komedii asi moc vážné opery... 60%(3.8.2017)

hrabě Tölökö z Teleke nebo Teleke z Tölökö?(25.2.2004)

Výborný film. Vždy sa schuti nasmejem, najmä na R.Hrušínskom. Kvalitné spracovanie a výborné nárečie. Mám tento film rád....95%.(20.10.2005)

Tohle je naprosto kultovni snimek, ke kteremu snad neni, co dodavat. Snad jen : az reknu krles, vezmeme to sturmem. O, vy chrabri horale :-)(28.9.2006)

Pravá Míšeň!(1.8.2007)

Úchylný Kopecký a ještě úchylnější Hrušínský. Co víc si přát:D Škoda, že se takovýchto snímků netočilo více. A taky pěkná škoda, že Hartl už nehraje v dobrých filmech.(1.10.2007)

Po vynikajících filmech „Limonádový Joe aneb Koňská opera“ a „Adéla ještě nevečeřela“, je tato parodie další spoluprácí dvojice Oldřich Lipský – Jiří Brdečka. Tentokrát jde o groteskní verneovský příběh s výraznou hudební (Luboš Fišer), ale především mimořádnou výtvarnou stránkou, na níž je patrná spolupráce Jana Švankmajera.(7.6.2009)

Adélka mě oslovila bohužel víc.(2.5.2012)

Zvláštnou emóciou nabitá šaškáreň. Príjemné , šialené a veľmi odvážne. Skvelé herecky. Menovite : Miloš Kopecký mňa osobne v žiadnom filme neurazí a pridá mu veľmi svojrázny šmrnc. Dočolomanský a jeho dobre zahratý namysleno - nechápavý výraz boli takisto veľkým plusom pre film. Ale nedá mi nespomenúť i Vlastimila Brodského, Rudolfa Hrušinského a mnoho ďalších, ktorí sa na tomto "uletenom" počine podieľali . Veľmi ma to bavilo, no malo to i svoje slabšie stránky .(27.9.2012)

Adéla to není...(16.6.2014)

Kdyby predemnou v letnim kine nebyla pani ozrala jako pytel se silnou skytavkou, dal bych i 5. Podruhe bych videt nejspis nepotreboval, ale takle me to vcelku pobavilo :))(18.7.2014)

Verne by sa asi v hrobe obrátil, ale nám to nevadí.(5.2.2016)

Skvělá "futurisktická" podívaná. Je bezpochyby že tenhle film udělali tři hlavní záporáci v čele se skvělým Milošem Kopeckým a originální nápady. "Ať žijí vaše továrny na falešné šeky" :-)))(16.3.2003)

Ten kdo psal scénár musel být na hdoně zajímavém tripu, ale proč ne. Je to tak padlé na hlavu, až to prostě musí fungovat(17.12.2004)

Teleke z Tölökö :-)))))(29.8.2008)

Nemůžu si pomoct, první polovina byla naprosto úchvatná, ale postupně to začalo ztrácet na otáčkách a těch pár postav, které jsou vyloženě groteskní, nedokázalo naplnit celou hodinu a půl.(19.8.2011)

Tragédie proporcí téměř shakespearovských (poprvé, ještě jako kluk, jsem z toho odcházel vysloveně smutnej) v jednom hrnci s Julesem Vernem, Marijkou nevěrnicí, hrabětem Drákulou i Fantomem opery. Do toho Švankmajerovy surrealistické přístroje, nadpozemský hlas Gabriely Beňačkové (jeden z problémů většiny rádoby pokračovatelů tradice české parodie – málokterý by si dal záležet na tom, aby mu tam ta baba zpívala fakt krásně), Brodský v osobité variaci postavy věrného sluhy, Hartl ve své životní roli nepříliš dovtipného lesního adjunkta… Člověk jen žasne, jak se Brdečkovi s Lipským mohly předchozí dva filmy povést ještě víc.(6.2.2012)

Naprosto krásné natočení Verneovky, jakoby navazující na naše černobílé adaptace. Nejlepší herecký výkon podává (a radost pohledět) Hrušínský, s těsným závěsem Kopeckým. Pokud je něco nezapomenutelnější, než jsou hlášky výše zmíněných herců, tak je to hudba (obzvlášť hlavní zpěv operní pěvkyně).(15.3.2012)

Bolo to celkom zábavné, i ked miestami až uletené, sem-tam to mal aj vtip ("Doneste mi párek!"), ale dost ma iritovali tie operné dookola znejúce árie. Každú treitu minútu som musel znižovat zvuk, lebo sa to nedalo vydržať. Na druhú stranu musím pochválit tie "high-tek" vynálezy a efekty, ktoré boli na dobu a krajinu vzniku velmi podarené. Hodnotenie: 65%(9.6.2013)

Skvěle vybrané obsazení, Miloš Kopecký a Rudolf Hrušínský se mi v tomto filmu asi líbili nejvíce i když Vlastimil Brodský a Michal Dočolomanský byli také výborní. Oldřich Lipský vynikající jako vždy, moc jsem se pobavil :-)(11.3.2014)

Krásná pocta. Když si herci hrají a ne jen hrají. Je to s láskou udělané a je to na tom vidět. 76%.(6.4.2017)

Lipského pecka se spoustou výborných hlášek. Velice dobře jsem se bavil.(3.12.2017)

Uzasne herecke vykony v grotesce plne hodne ujeteho humoru..naprosty original czech made!Policia,Policia..(6.10.2004)

Kultove Cesko-slovenske dielko. Herecke esa ako Docolomansky,Kopecky,Hrusinsky,k tomu fantazia O.Lipskeho a mame "paradnou podivanou"(3.10.2008)

Kopecký, mluva venkovského lidu a Hrušínský jako šílený vynálezce... další z výborných českých parodií, asi moje nejoblíbenější.(23.11.2009)

Rozhodně si tenhle film musím zase někdy zopakovat, pro mě to je to klasika!(24.7.2010)

" ten děd je učiněný vyšnovlkodlacký homér. "(7.8.2010)

Dokonalost. Jeden z těch mála skutečně geniálních filmových počinů, u nichž i člověk rétoricky zdatný obtížně hledá slova vystihující, tedy jen bezbřeze adoruje. Důkaz, že i bláznivá parodie může být výsostně uměleckou záležitostí, hodné Oscara milionkrát více, než spousta jeho skutečných držitelů. Oldřich Lipský je nejlepší komediální režisér a Tajemný hrad v Karpatech je spolu s Marečkem a Adélou jeho nejlepším a nejhodnotnějším dílem. Zásluha pana Brdečky na nezapomenutelnosti hlášek, je však ještě výlučnější. Skutečný mistr jazyka svým něžným zneuctěním patosu.Fišer v jednom ze svých nejhravějších rozpoložení. Prostě tady se ohledně vkusu tříbí zrno od plev, o čemž jsem naprosto, byť samolibě, přesvědčen. 100%(26.12.2010)

Výborná česká absurdní komedie s výbornými herci (především Hrušínský a Kopecký), skvostnými dialogy a celkově dobrým scénářem. I když má film pár chyb, které jsem často nenáviděl, jde o jednu z nejlepších českých komedií. Karbonizujte koksohydráty! - Provedem! - Termujte nukleáry! - Provedem! - Akcelerujte moderáty! - Provedem! - Ohřejte mi párek! - K službám. Přesto, nutno uznat, jsou i lepší.(23.1.2011)

"Na čertově hrádů strašá!"(18.7.2014)

I nenavečeřená Adéla je plnější, plnější vtipu, než tenhle hrad, který je notabéne několikrát větší. Ale i tak mu to v mých očí stačí v pohodě na plný počet hvězd. Jedná se o dosud neznámou epizodku ze života pána, jemuž vděčíme za mnohé, zejména za vynález, díky němuž můžeme listí spadlé ze stromu pohodlně odklidit stranou. Já nevím jak vy, ale já teda vůbec netušil, že uměl tak kvalitně zpívat. A musím uznat, že měl dokonale promyšlený podnikatelský plán, nedivím se, že svůj zpěv dlouholetým cvičením vypiloval k dokonalosti... Někam přijel a zapěl tak, že listí nemělo ani tu nejmenší šanci udržet se na stromech, no a obecenstvo pak muselo platit v podstatě dvakrát, jednou za lístek na koncert a podruhý za to jeho nářadí ke shrabávání.(16.1.2016)

Mě se ten film moc nelíbí. Podotýkám, že to je velmi velmi subjektivní hodnocení.(16.1.2004)

Tenhle film proste miluju. Záběry, po lesní cestě řítícího se předchůdce pionýra, za velkých oblak prachu a kolem se zvedají vlny zvířeného listí, za doprovodu smrtelně vážné instrumentální skladby. Občas se válím bez dechu pod židlí.(2.2.2006)

Není co dodat. Jeden z nejlepších filmů naší historie. Dokonalá ukázka Lipského režisérského umění. Jedinečný humor, nezapomenutelný a nestárnoucí. Skvělý herci jak v hlavních(Kopecký, Hartl, Brodský, Dočolomanský, Hrušínský), tak ve vedlejší rolích(Velen, Krečmerka).(6.5.2007)

Pro mě vrchol našim komedií-parodií. Vybroušený scénář plný humoru, hlášek a svébytné rumunštiny. Navíc Lipský obsadil naše přední herce- Kopecký a Hrušinský si užívají a diváci se baví. Co víc si přát??(18.10.2007)

• sedm.1

Od Oldřicha Lipského jednoznačně nejhorší film!Ačkoli měl k dispozi téměř stejný tým jako u skvělé Adéla ještě nevečeřela,zde se mu vymkli jak herci,tak film samotný a vznikl naprostý blábol bez špetky humoru a fantazie.Jediný kdo stál za povšimnutí byl Jan Hartl a Rudolf Hrušinský.Celý snímek byl bez jakékoliv linie a řádu a spousta scén se omlývalo pořád dokola.Jednoznačný provar a už dlouho jsem se u něčeho tak nenudil!!!2* jen z úcty k jinak skvělému Oldřichu Lipskému.(17.6.2008)

Tomuto filmu jsem se dlouhou dobu vyhýbal. Vždy jsem viděl jen kouskovitě různé části a nijak mě to neoslovilo. Když už jedenkrát nebylo zbytí a nic jiného nedávali, začal jsem se na tajemný hrad v Karpatech dívat od začátku a v kuse, a byl jsem sám sebou překvapen, proč jsem jej vlastně odsunoval od sebe. Vždyť není sebemenšího důvodu. Takže nenechte se odradit případnou chvilkovou nejasností, či trochu odlišného způsobu podání, než bývá až tak obvyklé a pusťte se nerušeně do odhalení Tajemství hradu v Karpatech! [8/1O](10.7.2009)

Vynikající humor, skvělé detaily ve scénáři. Operní diva "Salsa Verde" (kdo nezná význam těchto španělských slov, doporučuji přeložit si) a dobrodružné pátrání po ní plné vtipu a gagů zdobí tento film. Díky tomu, že když jsem pobýval v New Yorku, byo to naše jediné DVD s čekým filmem, viděl jsem ho opravdu mnohokrát a stejně se stále bavím.(4.9.2010)

Mám rád Oldřicha Lipského a tak mu „odpustím“ i to, že si netradičně pohrál s námětem mého oblíbeného spisovatele Julesa Verna. Dlužno dodat, že to nebylo ke škodě filmu. Udělal z toho nádhernou komedii, lépe řečeno parodii, a to i přesto, že v podstatě se vcelku věrně držel románové předlohy. Vylepšení předlohy o technické hračky a svérázná mluva místních obyvatel (...ha sme v pérdeli pane hrábě..) jsou prostě geniální. Myslím, že by se to líbilo i Verneovi. A k tomu všemu skvělé herecké výkony snad všech zůčastněných. Byl to takový herecký koncert, že si ani vlastně nedokážu vybavit, kdo byl nejlepší. Prostě všichni. Jeden z mála snímků, na které se člověk může dívat opakovaně a nenudí.(4.3.2012)

Čím si mi tenhle film přijde nechutný, možná díky mechanickému oku Rudolfa Hrušínského, nebo vyzáží Miloše Kopeckého. To ale není podstatné. Tenhle film budou mít podle mě rádi hlavně lidé, kterým se líbí "Adéla ještě nevečeřela", ke kterým se řadím i já, takže čtyři hvězdy jsou na místě.(18.4.2012)

Příjemné dílko, ale asi už nikdy nepochopím, proč se stalo téměř legendárním. Herecké výkony jsou průměrné, scénář sice velmi neobvyklý a parodie příjemná, ale žádná světotřída.(4.11.2012)

• Bouřňák

Nevím proč, ale na mě tento film působil až moc zmateně (pelmel spousty dobrých nápadů, které dohromady dávají velmi nestravitelný guláš). Uvidíme, jestli se na to podívám někdy podruhé.(8.4.2005)

Achich achich, jak jsem na tomto filmu závislý! Nejprve to nebylo nic hrozného, pustil jsem si ho tak jednou týdně a nikdo nic netušil. Pak to se mnou šlo ale od devíti k pěti a já sedím od rána do večera před obrazovkou a donekonečna se opájím tímto narkotikem. Díky vám mistři za každou novou dávku a díky Ó Prozřetelnosti za Lipského, Dočolomanského, Kopeckého a Švankmajera(21.12.2005)

Geniální pocta Vernemu. Průpovídky z filmu jsou jedny z těch nejvypečenějších co znám.... Tenhle film je originál.(7.12.2007)

Čórtův hrád, tam strašá! Jé jejej tam strašá. A kdo že tam strašá? Baron Kopecký co unáší mrtvé operní pěvkyně, jeho (ne)hluchoněmý poskok s falešnym plnovousem Kubáň a šíleně geniální profesor Hrušínský, co po nocích střílí rakety na Měsíc. A do tohodle doupěte šílenosti se vydá pan hrábě Dočolomanský s lesním adjunktem Hartlem, aby zmíněnou pěvkyni vysvobodili. A až řeknu krleš, ohřejete mi párek!(2.10.2009)

Je to zvlastne, Verne je moj oblubeny spisovatel, precital som od neho hadam vsetko co u nas vyslo, ale prave tie knihy, ktore sa stali predlohou filmov Karla Zemana, Oldricha Lipskeho a Ludvika Razu sa mi pacia menej ako ostatne. Naopak, vsetky tie filmy su uzasne. Asi preto, ze sa pedantne nedrzia knihy, ale skor ponukaju prave to, co Vernove knihy - fantaziu.(20.8.2013)

K Hradu v Karpatech mám silný, možná trochu nostalgický vztah, který zastírá možné nedostatky filmu, které nevnímám a ani vnímat nechci. Skvělá atmosférická sci-fi komedie, která nemá v Českém prostředí mnoho alaternativ a kterou korunuje dokonalé herectví pánů Kopeckého, Dočolomanského, Hrušínského aj. Prostě je to moje srdcovka a tak to i zůstane na věky věků.(28.8.2013)

Úplane skvelá paródia na jednu z Verneoviek. Pojatá zo skvelým humorom strašidelná komédia bude už navždy patriť medzi moje oblubené filmy. Michal Dočolomanský v najlepšej forme.(17.10.2008)

Jedna z mých nejoblíbenějších komedií vůbec... Bojuje o prvenství s Adéla ještě nevečeřela... Ale asi vyhraje:) Naprosto úžasný Hrušínský v naprosto úžasné roli vědátora magora. Kopecký jako perfektní záporák. A dočolomanský decentnost sama... Perfektní komedie pro každou příležitost...(12.12.2008)

Jsem rád, že jsem se na tento film podíval, velice se mi líbil.(10.12.2010)

Čóóŕtův hrad - tak strašááá !!!! První etapa evakuace dokončena !!! Ohřejte mi párek !!! Geniální scénář, obsazení, hudba i režie. Není co dodat 5 hvězdiček.(25.12.2010)

Sledoval jsem to nedávno po dlouhých letech a uronil jsem nejednu kroupu, na málokterý film mám tak živé nostalgické vzpomínky. Dodneška si vzpomínám, jak mě některé scény v předškolním věku děsily - kdo mi to také může vyčítat, parodie je to nanejvýš ztřeštěná a groteskní, ale i morbidní.(15.7.2012)

Geniální, avšak do nekonečna se opakující motivy. Přemíra vynálezů a vše tak mile trapné a přitažené za vlasy, až je z toho folklór, jak psáno zde, jedna z nejlepších českých komedií.(30.7.2013)

Jeden z nejbláznivějších počinů české kinematografie, který mi už jako předškolákovi utkvěl v paměti díky destruktivním pěveckým číslům hraběte Felixe Teleke z Tölökö. Film stojí nejen na výborné a břitké parodičnosti či vysoké míře nahláškovanosti, ale také na výkonech herců, především na dvojici Kopecký – Hrušínský, kteří předvedli opravdu neuvěřitelně šílené kreace.(1.1.2014)

Výborné kulisy a jako vždy dokonalí Kopecký s Hrušínským, to jsou největší přednosti této komedie. Bohužel styl humoru Oldřicha Lipského mi není úplně vlastní, takže jsem se maximálně občas pousmál. Pointa ale docela vtipná a nečekaná, to se musí nechat. Slušné 3 hvězdičky. (DVD)(1.1.2014)

Lipský je prostě geniální a klidně bych Tajemství hradu v Karpatech označil za jeho nejlepšího zástupce. Dočolomanský si hlavní roli záhral moc hezky a Hrušínský.... ten byl prostě nejlepší. A celkově by si to zasloužilo tunu ocenění! {90%}(6.3.2015)

Vraj je to rovnaké ako Adela, ale nie je. Určite nie rovnako dobré, Hrad trpí chorobou nadstavovanej kaše ako mnoho iných filmov. Ale vtipné hlášky sa nájdu a aj to použité nárečie je zdrojom pobavenia. A vynálezy akoby prišli do filmu až zo súčasnosti, napríklad kamera na lietajúcom drakovi. –––– Tož, bitvu jsem presrál, ale dobro se vyspál. – Slová jak z mramoru. –––– Vynalézá jako slípka snáší vejce.(2.11.2016)

PORUGA NÉM IN VASSOM APARATULA :)))(19.8.2017)

A sme v pérdeli, pane hrábě!(8.7.2007)

Humor, který nikdy nemůže pochopit žádný cizinec. Neb těží z neuvěřitelných předpokladů, které jen náš krásný jazyk pro humor má. Je to naše specifikum, ze kterého když umíme vařit, tak uvaříme neskutečné věci. To je i případ Tajemství hradu v Karpatech. Naprostá většina komadiálních a humorných scén je dotažena téměř k dokonalosti, za účasti mnoha hereckých veličin. K zajímavé atmosféře snímku hodně napomohl Jan Švankmajer, zde coby rekvizitář. Takovéto dílo nemůže a nemělo by být hodnoceno jinak nežli nejvyšším možným hodnocením.(2.12.2008)

Tenhle film opravdu můžu....(23.4.2009)

Šílenější než Adéla, ale neméně vynikající. Jen je škoda že nenechali Michalu Dočolomanskému jeho hlas. "Prach a broky!"(6.5.2009)

Hah!!! Falešný plnovous...(14.9.2009)

Z tohto filmu mám obdobné dojmy ako z Plesu upírov: u obidvoch týchto filmoch uznávam ich isté nespochybniteľné kvality, ich prínos pre svoj žáner, no zároveň u obidvoch musím skonštatovať, že na mňa veru ktovieaký dojem nespravili, tobôž aby vo mne dáky zanechali. Ak by som mala hviezdičkovať objektívne, bude to - čert to ber! - možno aj za rovných päť, keďže na čsfd som však za "súkromníka", môžem si hádam dovoliť tie tri slabé hviezdičky :) Aby sa však nepovedalo, určite mu skúsim ešte niekedy dať šancu(11.6.2013)

nepřeháněl bych to s glorifikací tohoto filmu. Úsměvný, originální a tajemný (či spíše psycho). Ok, pěkné, začátek mimo hrad, zbytek pak víceméně ve dvou místnostech. Film sice nabušený, ale určitě ne líbezný a hladce plynoucí. 8/10(30.3.2015)

"Tož bitvu som presrál. Ale dobře sem se vyspál."(26.11.2006)

Barone! Vy jste poslouchal za dveřmi? - Zajisté. Je to velmi praktické :-) Pokud nějaký film u nás může dosahovat statutu "kultovní" je to rozhodně tenhle, kde si každý může ověřit, že prostě Milda Kopeckejch prostě ruluje...(4.2.2007)

Teleke z Tölökö, aha, Tölökö z Teleke(4.7.2008)

Hlášky typu "A teď s ní můžu nanejvýš leštit příbory" jsou prostě nezapomenutelné, stejně jako Hrušínský jako Orfanik.(6.7.2008)

plné hodnocení nemůžu dát právě kvůli tomu hroznému nářečí, které mě půlku fllmu vyloženě rušilo, vím, že mělo vyznít vtipně, ale na mě působilo hloupě, jinak filmu jako celku nelze nic vytknout...(26.11.2008)

K tomu se snad ani nedá nic napsat. Všichni jsme už THK viděli, ne? I když pravda, stále se rodí noví a noví diváci, takže pokud někdo náhodou THK neviděl, tak je to něco jako, Adéla ještě nevečeřela, ale trochu ponurejší a o malinko horší. On to totiž napsal nějaký Verne a ten neměl tušení o tom, že u nás máme nějakého Lipského, který z té jeho slátaniny udělá dobrý film. Ale jinak herci vynikající, hlášky nesmrtelné, padouch Kopecký.(7.2.2010)

Jako malá jsem Tajemství hradu v Karpatech nesnášela. Proto se divím, že teď, když jsem o několik let starší, jsem film hledala všude možně. Když jsem ho sehnala a shlédla musela jsem své hodnocení o 100% překopat. Teleke z Tölöke nebo Tölökö z Teleke + skvělé vynálezy. nejde jinak než 5*(28.6.2010)

Výborná parodie skvělého románu Julese Vernea. Fakt jsem se smál ohromně, neskutečnej film, který oplývá výbornými hereckými výkony, hlavně těmi Miloše Kopeckého a Rudolfa Hrušínského. Atmosféra a vtip - to vše film má. ,, A sme v pérdeli pane hrábě" ,,jsem hrabě Teleke z Tölökö a další,. Na tohle se vždy rád podívám. 100% for me.(22.1.2012)

• Evander

Veliké očekávání a ještě větší zklamání. Tato česká, resp. československá klasika mi těžce nesedla. Ani obsahem ani zpracováním. Možná vidět to o mnoho let dříve, hodnotil bych jinak, ale takto mi nezbývá než být velmi kritický.(31.7.2012)

Brdečka a Lipský ve vrcholné formě! Docela temný příběh Julese Verna je vyšperkován vtipem, ironií, brdečkovskými vynálezy i popkulturními odkazy. Kdo má rád Adéla ještě nevečeřela, ten si smlsne. ..PS: Tóna Hluchoněmec Forever!(26.3.2015)

"Ten váš děd, toť učiněný Homér vyšnovlkodlakský."(31.12.2015)

Adéla se mi líbila víc...(14.8.2003)

Uchvacující fantasktní příběh, který jsem miloval už jako dítě.(27.8.2003)

Jo, jo, hymna salašárské policie, býval to náš oblíbený popěvek při cestě z hostince.... Pólicíja, pólicíja.....(6.11.2003)

Beethoven coby beranidlo ("Stejně napsal jenom jednu operu"), a spousta dalších vychytávek....(2.1.2004)

To je na sedm hvezdicek, pro me nejlepsi cesky film vubec. Vybornemu obsazeni dominuje predevsim trojce Docolomansky, Hrusinsky a Kopecky, jehoz padousi budou asi navzdy neprekonatelni. A vyborne je doplnuje neznamy, ale superdemonicky Augustin Kuban. Copak by asi na takove zparodovani pan Verne rekl ? 100%(14.1.2006)

Pokud existje člověk který tentofilm ještě neviděl tak by to měl honem rychle napravit , obsazení se poveddlo a hlavně nepřeberné množství gagů a humorných dialogů , které si ještě dlouho budete pamatovat .(15.2.2008)

Adela bola o kúsok lepšia. Škoda, že sa podobné filmy už netočia. Však ani takých hercov už niet.(16.5.2009)

Pobavilo mě, když jsem uviděla, že je film zařazen do žánru "horor". Každopádně pěkná podívaná. Nic víc, nic míň.(1.6.2009)

Lipský + Kopecký + Brodský + Dočolomanský + (Švankmajer x steampunk) = epic win! Další z klasik, jež se bude citovat ještě několik generací..(17.8.2009)

Solidní ujetina se super hláškami. Obzvláště mluva v podání lesníka je povedená. Operní prvky dobře dokreslují komickou atmosféru. Zápletka má své mouchy, ale je to sranda. *** Ve zkratce: Hrád vyleťá do povětřá.(4.1.2010)

Miloše Kopeckého mám jako herce strašně rád a nikdy mě nezklamal.(18.4.2010)

luxus... proc uz se tady takovy filmy netoci? :((2.8.2010)

Tomuto filmu nelze nic vytknout! Klenot mezi českými filmy a jeden z mých nejoblíbenějších filmů.(13.9.2010)

90% - U mě stojí až těsně za "Adélou", ale stále je to pořád "řachanda". Škoda, že toto byla neodvolatelně poslední spolupráce Oldřicha Lipského a Jiřího Brdečky. "Tož bitvu jsem presrál, ale dobro se vyspál!" Reklamní slogan, za který by se nemusely stydět ani současné specializované agentury.(10.8.2011)

Česká klasika kultivované a inteligentní parodie ve výborném filmovém provedení a s plejádou fantastických herců. Pro vnímavé a intelektuální povahy je Tajemství hradu v Karpatech naprosto fatální podívanou s pitoreskními prvky dokonalé komiky :-)(19.4.2012)

Tohle je prostě česká klasika. Film je natočen zvláštím způsobem, dialogy jsou jak z mramoru :-), jako malej kluk jsem měl tenhle film hrozně rád, 85%.(7.7.2012)

Čortův hrad - tam strašá! Vždy se rád znovu podívám na tajemný hrad a všechna ta různá udělátka šíleného vědce Orfanika. Z dětství si vybavuji "strašidelnou scénu" jak Tóma Hluchoněmec (Augustín Kubáň) jede na "motorové koloběžce" na hrad. Dnes s oblibou rád používám hlášku "Bitvu jsem presrál, ale dobro sa vyspál!".(11.11.2013)

Tajemství hradu v Karpatech svým osobitým vzezřením a invencemi patří mezi skvělé komediální kousky a Oldřich Lipský vytvořil ojedinělou formu hraného filmu, který do sebe skládá spoustu žánrů. Divák si nemůže být jistý jestli sleduje romantickou komedii, detektivní román, operetu nebo dobrodružné sci-fi s prvky autobiografického dramatu. Jedná se o zajímavý mix jehož hlavním plusem je scénář, ale celková kompozice naráží na problémy s nastaveným tempem vyprávění, nevhodně zvolenou hudbou a umělecká výprava také není jedna z nejlepších. Nicméně opět excelují scény s tvorbou Jana Švankmajera a perfektní jsou herecké výkony od Miloše Kopeckého a Rudolfa Hrušínského. Umístění děje do podhůří Karpat, patřících pod Rakousko-Uhersko může zavádět myšlenky na politickou satiru, ale ono se spíše jedná o grotesku s cílem vyobrazit život aristokratů a jejich humorný folklór. Tvůrci dokázali skloubit opravdu hodně vjemů a námětů, což v konečném důsledku působí negativně, ale i tak film pobaví náramně.(14.2.2014)

Srandula grandula! Nacpaný geniálníma fórkama! :)(20.2.2014)

A víte co? Mě dílko svou atypičností oslovilo, já dávám lepší průměr.(20.5.2014)

" Ha včél sme v pérdeli pane hrábě ". >><< Gorc z Gorců & Teleke z Tölökö. Film samá hláška. Hrušínský je geniální.(17.11.2014)

Já na tohle prostě asi nejsem..(20.4.2015)

Vynikající parodie plná svérázného humoru, skvělé herecké výkony, obrovské množství hlášek a v neposlední řadě i originální vizuální stránka - to všechno jsou argumenty pro absolutně nejvyšší hodnocení.(2.4.2018)

Myslím, že i pan Jules Verne by se při tomto výborném filmu bavil.(15.1.2003)

Jeden Z Minima Filmů, Které Si Opravdu Zaslouží Jinak Tolik Omšelý Výraz: " MYSTERIÓZNÍ " !!!(22.11.2007)

Výtvarně jeden z nejsilnějších českých filmů. Nepopiratelně díky Janu Švankmajerovi - tato stránka filmu mi přijde mnohem lepší a pozoruhodnější, než třeba scénář. Vtipy se sice staly celkem i hláškoidními, ale slyšel jsem už spoustu lepších. Jinak ale tvůrci zvládli všechny prvky natočit moc dobře.(5.2.2008)

Výborná Československá komedie. A zároveň pěkná adaptace díla Julesa Verna.(14.5.2008)

Film, který už jsem viděl alespoň 7x, poprvé asi v 6 letech a pořád mě nenudí a vždycky se znovu pobavím. Velká legrace, ale zároveň zvláštní poetika a tajemno. Vychytané do každého detailu, vtip skoro v každém záběru a dialogu, přitom poměrně inteligentní humor. Zajímavé je, že film je oblíbený, srozumitelný a akceptovatelný pro velmi široké auditorium, v podstatě neznám asi nikoho, koho by to otravovalo.(12.7.2008)

A jsme v pérdeli..(30.8.2008)

Nemám co dodat. Asi o milimetr horší, než Adéla, ale opravdu jen o ten milimetr. Kopecký je génius.(9.11.2008)

Lipského genialita a herecké výkony sa v tomto filme vymykajú akémukoľvek komentáru a hodnoteniu.... Absolut a No koment:-)))(11.5.2009)

• horovska

Mám ráda filmy Oldřicha Lipského i jejich humor, ale tady jsem se, přiznám se, více nudila, než bavila. V některých scénách k závěru mne dokonce přemohl spánek. Hvězdu má za mimořádné komické výstupy hlavně pan Hrušínský.(26.3.2010)

Opět bravúrní komedie Oldřicha Lipského, lehce inspirovaná Julesem Verneem ( možná spíše jemu pocta ), tradičně skvělý Švankmajer dává filmu propustku do dalšího levelu, herecké obsazení Kopecký - Hrušínský - Brodský - Hartl by zahráli i vakuované kuře. Pro nás " čehúny " je i velmi osvěžující peprné folklorní " nářečí ". Tato komedie je doslova napěchována skvělým někdy i břitkým humorem, nadsázkou, super "hláškama", i oslavou "obyčejného" človíčka a v neposlední řadě perfektním padouchem s ještě lepším poskokem na " vytuněným skútru " :-)), Tóma Hluchoněmec a celý film FOREVER(14.1.2011)

• edie sedgwic

Jedna hviezdicka za hudbu, druha za niektore ulety. Vcelku ale na Oldricha Lipskeho velmi slabe.(30.1.2011)

Naprosto dokonalý, bezkonkurenční a nadčasový film. U tohoto filmu budete padat smíchy z křesla, aneb "Pane hrábě, seďte klidně na perdéli"(20.4.2011)

Film, který se dá vidět stále znovu. Paráda! Vzájemné vyvražďování na konci je snad až příliš naturalistické a přemrštěné takovým zpúsobem, že přestává být zábavné. Tak dobrý film-parodii už asi nikdo nenatočí.(29.6.2011)

Podivný filmík patrí právom do Zlatého fondu, nielen českých filmov.(29.9.2011)

Když jsem byl malý, pamatuji si že jsem se u některých pasáží docela aji bál :-) sice si už nevzpomenu u kterých ale vím že tam byli, jinak jako komedie nic moc, ale já to beru z nostalgie :-)(28.11.2011)

...ha sme v pérdeli, pane hrábě...toť skvost....Krásná fantazie v typickém hávu své doby naší tvorby. Excelentní obsazení-Miloš Kopecký coby inteligentní padouch,Rudolf Hrušínský jakožto jeho šílený vědátor,párkymilec a karbonizátor s pláštěm znečištěným raději nevědět čím a Tóma Hluchoněmec v podání Augustína Kubáně mne ještě dlouho navštěvovaly ve snech.Toužil jsem coby malý hošík vlastniti Tónovu multifunkčí berlu ale díly jsem nesehnaje ač dotazoval jsem se na chirurgickém oddělení na nějaké ty přebytky.Když páně primářova omyli, byl jsem hnán do širých polí, spílav mi do krajzlů a jiných bytostí mne zatím neznámých....jojo to byly doby.......(11.2.2012)

Opravdu velmi velmi podivné, kdybych k tomuto filmu neměla pouto, tak bych mu dala menší hodnocení. Znám ho od plenek a vždy se mi líbil, proto mu dávám vysoké hodnocení. Jsem obeznámená tím, že tamější triky nepatří k nejlepším a herecké výkony taktéž. Musím však konstatovat, že tento film mě velmi zaujal! Pro mě je to klasika ;)(9.3.2012)

Naprosto legendární kousek, každé slovo z mistrně vybroušených vět mi ještě dnes stříbrně zvoní v uších, abych parafrázoval pana hraběte. Nevídaná záležitost, kterou může mít na svědomí jedině génius :o)(8.4.2012)

Musím se přiznat, že když jsem tenhle film viděla poprvé, tak se mi vůbec nelíbil a nedokoukala jsem ho ani do půlky. Byla jsem menší (a bála jsem se :D), prostě mi vůbec nesedl, nebavil mě... O něco později jsem se rozhodla, že mu ještě dám šanci. A byla jsem velmi mile překvapena. Režisér, scénárista i partička herců je skoro stejná jako v Adéle a opět je to super zábava. Dočolomanský je krásně kladný, Kopecký krásně padoušský a Hrušínský krásně potrhlý. I Vlastimil Brodský nebo Jan Hartl se svým horáckým nářečím je fajn, stejně tak hudba. A k tomu všemu spousta pěkných hlášek...A poooliciiija, poooliciija :D(30.7.2012)

Jo, parodie nám šly. Škoda že z čortova hrádu nezůstalo ani zblo...(15.4.2013)

Super sranda a super herci. Pěkný film.(4.5.2013)

Oproti ostatným komentárom a hodnoteniam, ktoré som si tu pozeral sa mi práve toto páčilo viac ako Adela. Pekne vymyslené a zahrané, rozprávanie hlavného hrdinu ako aj miestny dialekt ma celú dobu tešili.(19.3.2015)

Je málo filmů, které se dají vidět libo kolikrát, a v jakémkoliv věku. Tento patří jednoznačně mezi ně, můj zdaleka nejoblíbenější kousek dvojice Lipský a Brdečka. Komentovat herecké výkony asi netřeba.(31.12.2015)

• AxelWers

Kedysi veľmi dávno, asi 30 rokov dozadu sa mi tento film hlboko vryl do pamäte. Teraz som si ho pozrel po rokoch znovu a vôbec ma nebral. Miestami nezáživná až príšerná nuda.(1.8.2016)

Unikát, klenot a jedinečný skvost ve svém žánru.(8.3.2018)

Jen do nás :) To se snad musí líbit každému.(14.1.2003)

Hrabě z Teleke, co chudáka stříbrňákem podaruje, Rudolf Hrušínský v roli šíleného vědce a bezchybný Miloš Kopecký v jedné z nejpodivnější a přesto kultovní české komedii(28.2.2006)

Na tohle musí čučet s otevřenou hubou i ten, kdo nechce. Tak bacha, abyste si nepocintali ty svoje falešné plnovousy, vy párci. Já si du zatím nalít Šató Drákula.(21.10.2006)

A jsme v pérdeli, pane Hrábě.(30.12.2006)

Neuveriteľne zábavné a vtipné. Klasika, ktorú treba vidieť. Ale nedajte sa oklamať odkazom na Verneho, kniha je naopak neuveriteľne nudná a nezáživná.(20.2.2007)

Na památku Miška Dočolomanského jsem ve dvou dnech zhlédla jak Adélu, tak Hrad v Karpatech. Zvláštní, že jsem se při Adéle nijak zvlášť nebavila, i když jsem musela ocenit některé hlášky, zatímco u zfilmované vernovky jsem se celou dobu pobaveně chechtala. Humor často až cimmermanovský, nadsázka non plus ultra. A všimli si pamětníci docela nenápadného rýpnutí do "kontrarevoluce"? Poznámka na okraj: užasla jsem, jak se Evelyna Steimarová podobá Sarah Brightman, která má k opeře pěkně blízko. Ke konci film malinko ztratil dech, ale i tak nárok na pět hvězdiček má.(31.8.2008)

Dlouho předlouho jsem tomuhle filmu nemohla přijít na chuť a teď nechápu proč. Najednou nějakej zlom a já se válela smíchy od začátku do konce. Miloš Kopecký s jeho úchylkou na plnovousy a šílenec Rudolf Hrušínký, to byla prostě nádhera. Přesto si mě plně získal Jan Hartl. To nářečí bylo v jeho podání perfektní!(31.10.2008)

Ano, takhle má vypadat parodie. Né jenom prosté opakování, ale dotvoření příběhu. To nejní pérdel..(30.11.2008)

Milovníci neposkvrněného odkazu Julese Verna jistě pláčí vzteky, ale já mám neblahou tuchu, že Mistr to určitě takhle vtipně nenapsal, a tudíž se asi nikdy nebudu obtěžovat dohledávat knihu, abych si ji přečetla. Jsem zcela a naprosto spokojená s touto verzí. Asi doceňuji trochu jiné vtipy, než většina publika (což se mi děje běžně) a možná i právě proto je právě Hrad v Karpatech z trojice zahrnující ještě Adélu a Limonádníka mým favoritem. Když jsem film viděla poprvé v devíti letech, bylo pro mne nářečí natolik šroubované, že jsem mu naprosto neporozuměla a domnívala jsem se, že ti lidé mluvím cizím jazykem. S postupem věku jsem se dovtípila a dnes naopak právě některé nářeční pasáže považuji za nejvtipnější prvky filmu. Všeobecně milované karbonizované koksohydráty mě naproti tomu nechávají zcela vlažnou...(31.12.2008)

...hm, musím, bohužel, konstatovat, že na mě ten film taky nepůsobí, ba dokonce pokud působí, tak s odpuštěním přiblble...funguje na mě mistrně jen Kopecký a Hrušínský(30.5.2009)

Ešte lepšie a nápaditejšie ako Adéla. A ten karpatul jazyk nemal chybu.(25.6.2010)

Všechno co si dokážete představit pod větou- Bláznivá komedie Oldřicha Lipského.(30.7.2010)

Skvostná parodie s výborně prokreslenou hororovou atmosférou, geniálním scénářem přeplněným nejrůznějšími brdečkovskými bizarnostmi a špičkovým hereckým obsazením. Co více si přát?(16.8.2010)

Ohřejte mi párek!(28.12.2010)

"Karbonizujte koksohydráty, termujte nukleáry, akcelerujte moderáty, ohřejte mi párek!" Super parodie, doprovázená nezapomenutelnými hlášky. Šílený vědec Orfanik a jeho vynálezy jako například rušič zemské přitažlivosti nebo 421. raketa na měsíc jsou taky bezva. Hrabě Teleke z Tölökö (nikoliv jak Baron Gorc z Gorců říká Tölökö z Teleke) má úplně super vymyšlenou postavu i to jak mluví. A hleďme jak fenomenálně zakončil hrabě svou kariéru. 100%(3.12.2011)

Máme v kinematografii nejen pocty filmům Julese Verna, ale i jednu výbornou parodii na tyhle dobrodružné knihy plné tajemných hradů, šílených vynálezců a statečných hrdinů. Kromě hlavních postav tu exceluje zvláště Jan Hartl a jeho nářečí, ve kterém opravdu vtipně vyjadřuje.(27.2.2012)

Pro mě to bylo a vždy bude takové "béčko" Adély.(7.7.2012)

• MiaMahoney

85%? Za co??? Z tohoto filmu si pamatuji jediné - nekončící pseudooperní ječení, zase a znovu a víc si pamatovat nechci. Nikdy víc, jak děl Poeův havran a já ho ještě poprosím, aby na tento film hezky zvysoka nakálel, protože nic jiného se v tomto případě nehodí.(6.8.2012)

Chudák Jules Verne, který byl posmrtně odměněn touhle Lipského rozpustilou, svéráznou parodií. Kdyby byl ale Čechem, určitě by pochopil - několik těch našich hereckých legend pohromadě, užívající si poťouchlé situace, hláškujicí na každém kroku - pan Lipský byl opravdu jedinečným tvůrcem, společně s Karlem Zemanem - 80 %.(30.11.2012)

Dívat se na to dá, ale bombastickým 85 procentům se dost divím. Literární předloha od Verna je jedním z mála románů, co jsem od něj četl. Nicméně jedná se o vysoce originální a kvalitní dobrodružné dílo, které mohu vřele doporučit. Film je spíše fraškou na jedno, dvě podívání. Geniální filmy Limonádový Joe a Adéla... jsou někde zcela jinde.(28.12.2012)

Luxusní parádní záležitost, kterou jsem si pojmenovala mystery fantazy krimi, plná jemného humoru, černého humoru, lidskosti a nelidskosti, šílenosti a pragmatičnosti, vypečenosti a naivnosti, zpěvu, vynálezů a především výborných herců. Na prstech už fakt nespočítám, kolikrát jsem to viděla, je to jako dobrá zmrzlina, výborný koláč, skvělý guláš, prostě si to vždycky dáte.(6.4.2015)

Pochod salašarských žandárov ma zabil najviac, ale dokonale som sa bavil behom celého filmu. Takéto kusy už dnes asi nenatočíme...(15.6.2015)

"Tak a jsme v perdeli!" Adéla to není, ale i tak se tahle mysteriózní "taškařice" Oldřichu Lipskému povedla!(1.10.2017)

Sice uprednostnujem Zemanove adaptacie Julesa Verna, ale tu to bola vacsia zabava.(29.9.2003)

Moje druhá nejoblíbenější česká komedie.Naprosto dokonalý děj, povedená hudba a úžasní herci (z nichž se mi asi nejvíce líbí herecký výkon Miloše Kopeckého).K tomu přidány hlášky, co se zapíší do dějin (Barone, vy jste poslouchal za dveřmi?!, No SAMOZŘEJMĚ!) a máte opravdu vynikající podívanou.Doporučuji určitě zhlédnout!:o)(27.12.2006)

70%(14.8.2007)

V mých očích slabší ze dvojice parodií, které Lipský natočil. Ale to neznamená, že bych čas od času po tomto snímku nesáhl a nenechal se fantazií příběhu unést. Příjemných 97 minut vyplňuje čtveřice skvělých herců se svými výkony. Vlastně právě herci a jejich projevy jsou to co zkvalitňuje tento příběh, který s nadsázkou kráčí skrze několik filmových žánrů najednou. První polovina filmu se mě osobně líbí více, ale můj interní dojem v tomto případě nemůže objektivně hodonít kvalitu druhé poloviny. A to z toho důvodu, Že vlastně ani nevím konkrétně co na druhé polovině je horší. Jde jen o subjektivní pocit. Snad možná v rozdílném tempu, kterým je příběh vyprávěn. Každopádně jsou zde skvěle napsané dialogy. Cizí řeč je do detailu vymyšlená a nářečí kterým mluví obyvatelé se také dobře poslouchá. Vizuální stránka filmu je opravdu dost nápaditá a technické přístroje co používá Hrušinšký, sice hodně připomínají dobu Vernea ale dobře plní funkci technické revoluce, která je v příběhu obsažena. Ve výslednem efektu tento guláš namíchaný z různých žánrů, parodií, narážek a odkazů funguje dobře a působí nenásilně.(15.4.2008)

Hravý film s jedinečnou atmosférou a skvělými herci. Musí vám prostě sednout a mně sednul jako "perdél" na hrnec... :-)(9.3.2009)

Nádherná kulisa démonického Čachtického hradu byla smíchána s vtipným, až šíleným baronem Gorcem:) Pěkná šílenost, dá-li se to tak říci:) Svým způsobem vtipný film, který nejspíše osloví ty otrlejší:)(26.9.2009)

Nemohu si pomoci, tento film prostě pokládám za kongeniální ztvárnění geniální předlohy ve formě naprosto úchvatné parodie. Tolik skvostných hlášek a vtípků, jak verbálních, tak obrazových - to je úplné mrhání nápady! Hlášky z tohoto kousku mě doprovázejí celým životem (už jen ten nádherný salašárský dialekt) a co dodat - je to v pérdeli, pane hrábě!(23.3.2010)

Jasně, je to ulítlé, až se člověk diví, ale také to vyvolává otázku, proč, k sakru, nemůže být i dnešní česká fimová produkce takto barvitá. To jsou samé problémy se vztahy, přemýšlení nad životem, ale já se ptám - kde je nějaký pořádný český záporák a prznitel panen? Mimochodem krásné karpatské nářečí - "Pane hrábě a huš jsme v... (kde asi)".(31.1.2011)

Lipský byl bezpochyby GÉNIUS světového formátu. Tenhle film je čistej cyberpunk. Tolik originálních a šílených věcí. Navíc skvěle padlá mluva. Nikdy nezapomenu na scénku s Hrušínským jak sjíždí z lustru. Jsem hrdý na tenhle film a letos je to 30 let stará pecka která stále dokonale baví. Tleskám a smekám!!! Dávám - 98%(23.6.2011)

Česká bláznivá komédia Oldřicha Lipského z roku 1981 s Michalom Dočolomanským v hlavnej úlohe je o láske operného speváka a speváčky a vášnivom obdivovateľovi opery. Do krásnej prírody Karpatska sa vydáva na ozdravnú kúru knieža Felix Teleke, slávny operný spevák, aby zabudol na stratu svojej milej. Spolu so svojim sluhom (Vlastimil Brodský) narazia na lesníka (Jan Hartl), ktorý zapáli iskierku nádeje, že milovaná Salsa Verde (Evelýna Steimarová) je stale živá. Záchranná akcia v tajomnom hrade baróna Gorca (Miloš Kopecký) sa stáva bojom o život proti nástrahám poddaných baróna a rôznym vynálezom geniálneho i šialeného vedca Orfanika (Rudolf Hrušínský). Príjemný takmer hororový, ale najmä operný zážitok.(11.4.2012)

Dočolomanského nejlepší role... ten film má takový experimentální, strašidelný, šílený náboj, že mě posadil totálně na prdel, měl jsem z toho filmu vždycky různé pocity... strašně dobře natočeno s prvky černého humoru a herci odvedli nadvrcholový výkon...(16.5.2012)

"Navzdory této fatální situaci jsem superlativně disponován."(14.4.2013)

Příjde mi jako takový roztomilý hororek, vhodný i pro děti. Za skvělé herecké obsazení a super hudbu dávám 5* :)(30.10.2013)

Toz bitvu jsem presral, ale dobre se vyspal! :-) Genialni Humor v podani genialnich hercu...(21.8.2014)

Originálně úchylná komedie a s ní spojené hlášky typu: "Toš, bitvu jsem presrál, ale dobro sa vyspál!" ... nebo ... "A zme v pérdeli, pane hrábě!" Zkrátka ať žije horalské nářečí, ať žije!(4.11.2014)

• Raziel_cz

Zmatená režie se ještě dá překousnout, protože celá ta skládačka záběrů časem přeci jenom začne dávat smysl (respektive dává smysl, pokud jste četli předlohu), ale nějak si nejsem jistý, čeho tímhle filmem kdo chtěl docílit. Nic proti parodování Verna, ale Lipského pokusu chybí hlavní složka žánru, tedy humor. Tajemství hradu v Karpatech se mi ve výsledku jeví jako mix nepovedené reimaginace knihy a pokusu o remake Agáta ještě nevečeřela, přičemž selhává na obou frontách. Má to pěknou stylizaci a kvalitní obsazení, ale pořád je to jenom nuda a chaos.(17.11.2014)

Opětovně moje filmová láska...101%(3.1.2016)

• Biopler

Ďalší z filmov, ktorí si Česi nadhodnotili. Je to jeden paškvil, už aj v tom, že Česi dali predabovať Dočolomanského. Ďalej toto dielko proste nefunguje. Príbeh, osud, herecký výkon ma nevie strhnúť, tempo je slabé. Herci v snímku, až na veľmi dobrého Kopeckého, značne prehrávajú. Humoru je ako šafránu a do toho trápny dialekt, ktorý určite Jules Verne nevymyslel. A tie ostudné nalepené brady, to je päsť na oko. Sme v roku 1981 a nie v 1931. Najhoršia rola Hrušínského ever.(15.11.2016)

Tyto české parodie opravdu nemají konkurenci - v tématu, humoru i herectví:). Hlavně "Pán Hrábě" ( atd.)z úst J. Hartla.(5.3.2005)

NEDOTÜKAT!(2.8.2005)

Nemůžu jinak.Geniální!(9.10.2005)

Na tehdejší dobu velmi ADVENTURE vypadající film. Dobré hlášky již zde nebudu opakovat, zase bych se na něj znovu podíval. Hodně vděčné pro děti které snad ocení tehdejší smysl pro humor. 81%(11.10.2007)

Ve filmu je tolik hlášek, že je ani nemá cenu citovat :). Vyjímečná komédie, pane Hráábě :).(25.1.2008)

Pro někoho kouzlo Tajemství hradu v Karpatech časem vyšumí, pro někoho je skryt ve stínu Adély. Pro mě, ač je Čortův hrád už dávno rozmetán při akci Robert ďábel, žije stále svým svébytným životem a je vždy připraven mi dokázat, jak skvěle propracované filmy se tu točily. Lhostejno, zda horrory, parodie, komedie či tragédie. THvK je především radostí a zábavou, hrou, ze které čiší nadšení z toho, co tvůrci dělali. Možná trošku doplácí na srovnání s Adélou, neboť shodná Velká trojka v podobě Dočolomanský-Kopecký-Hrušínský st. to přímo evokuje. Ale umíte si představit hraběte Teleke z Tölökö jinak? Dokázal by se baron Görz z Gercenu lépe uklidnit svou raně bodavou obrazovou terapií? A v případě Orfanika by se tou 421. raketou někdo jiný na měsíc trefil, a bylo by po zábavě. Tenhle film není jen nostalgie, je to opravdu pocta i Vernovi, i humoru, i dobám, kdy se lidé v kinech bavili. A moje soukromá hláška? Zavzpomínejte: "Nestřílejte, živím početnou rodinu a tohoto koně!"(7.6.2008)

Hrabě Teleke z Toloko (nějak jsem ještě nepotřebovala na svém notebooku použít znaménko pro přehlasování a netuším, kde je, takže se omlouvám hraběti i filmovým fajnšmekrům :-)) je opakovaně koukatelný a skvěle baví. A nejen on. Zkrátka film PANA režiséra s PÁNY herci.(30.8.2008)

Jako takhle má vypadat komedie(8.10.2008)

Tak tenhle film patril, patri a bude patrit k mym nejoblibenejsim stalicim. A ta herecka plejada. No nadhera. Ikdybych ho videl stokrat, je to vzdy jako poprve.(13.3.2009)

Hrušinskej byl skvělej, ale jinak ten film samozřejmě odpovídá době ve které byl natočenej, dnes už asi nějaký široký masy diváků neohromí, ale je to pěknej film s českýma hereckýma hvězdama.(1.4.2009)

Doteď nezapomenu na počáteční scénu s rukou zapadanou v listí uprostřed lesa a další obrazy, jimiž jsem byl jako dítě fascinován. Ta nálož humoru mi došla samozřejmě až po letech a dala filmu nový rozměr. Coby robě to byl pro mě poměrně mystický a hororový zážitek.(31.7.2009)

Pletichy vědeckotechnických kontrarevolucionářů.(22.9.2010)

Tölökö!(14.5.2011)

Pánové Lipský, Dočolomanský, Hrušínský a Kopecký... ti už tu přece někdy pohromadě byli. Ale vůbec to nevadí, ba naopak. Tentokrát opět vtipné, díky výtvarnému pojetí rekvizit Jana Švankmajera přímo neodolatelné.(15.5.2011)

• žlutaopoce

Veliké zklamání od mého oblíbeného rejži :o( Smutný a neveselý film, kterému navíc chybí svěží tempo Adély. Připomíná mi spíš příběh Brama Stokera, když Jonathan Harker přišel navštívit hraběte Drákulu na jeho hrad v Transylvánii, jenom tam chybí to napětí. Že je to komedie? Kdyby to nebylo psáno tak bych si toho ani nevšiml. Zklamali mě dokonce i moji oblíbenci: Miloš Kopecký a speciálně Rudla Hrušínský, který se nepřirozeně pitvoří. Jenom solidní hlášky a některé povedené scénky to jakž-takž zachraňují.(20.5.2011)

Po celou dobu filmu jsem se pořád bavil. Příběh je pěkně zpracovaný a konec mě docela překvapil. Moc se mi líbí filmy Oldřicha Lipského. Navíc scénář napsal Jiří Brdečka. Od této dvojice se mi také líbil Limonádový Joe. Velké plus u tohoto filmu mají povedené efekty a výtvarné zpracování. A samozřejmě také hudba. Navíc Lipský si vybral výborné herecké obsazení - Dočolomanský, Kopecký, Hrušínský, Brodský. Prostě samé vynikající herce. Bohužel takoví v dnešní době už pomalu ani nejsou. Tajemství hradu v Karpatech je velkou poctou panu Verneovi. Za to si Lipský zaslouží velkou poklonu!(3.9.2012)

Spolu s Adéla ještě nevečeřela určitě můj top 10 oblíbených Československých komedií. Na tohle se můžu dívat pořád dokola a nikdy mě to neomrzí, vždy se upřímně zasměju a pokaždé si ze shlédnutí tohoto filmu něco nového odnesu. Na špatnou náladu jasná volba.(25.2.2013)

Nejlepší film režiséra Lipského. Skvělé herecké obsazení, skvělé herecké výkony a skvělá atmosféra, která vás vtáhne do děje.(11.3.2013)

Smíchy u toho nepukám, ale koutky mám celou dobu bezpečně nahoru. Velice milý film. "Bitvu sem presrál, hale dobře sem sa vyspál".(10.6.2013)

Tak jako toto se dá považovat již za klasiku českého filmu. Každá část tohoto filmu má něco do sebe. Jen ten Dočolomanský mi tu v roli operního zpěváka moc nesedí.(21.6.2013)

keby sa ma niekto z ďaleka opýtal na Česko-slovenský, možno historický humor, tak mu pustím toto............a potom Trhák(9.2.2014)

Teda musím říct, že něco podobného jsem ještě neviděl:-) Když nic jiného, tak za naprostou originalitu by si to snad i o hvězdu víc zasloužilo. Ani vtip se tomu upřít nedá. Ale přesto všechno jsem se tak od poloviny těšil, až to skončí(14.11.2014)

Dočolomanský hrá sám seba ("Navzdory této fatální situaci jsem superlativně disponován."), Kopecký si užíva zmrda storočia a k tomu absolútne dokonalý Hrušínský! Toto nezostarne nikdy - tie dialógy sa jednoducho opočúvať nemôžu. Keby sa aj mohli, vždy tu budú Švankmajerove mimozemské prístrojčeky.(23.12.2014)

Tajemství hradu v Karpatech bylo třetí filmovou spolupráci scénaristy Jiřího Brdečky a režiséra Oldřicha Lipského a dopadlo opět na výbornou. Slavní tvůrci se inspirovali románem Julese Vernea, ve kterém se operní zpěvák hrabě Felix Teleke z Tölökö (Michal Dočolomanský) vydává, společně s lesním adjunktem Viljou Dézim (Jan Hartl) prozkoumat tajuplný hrad... Film je to tedy opět parádní se zabávným (a také tajemným) příběhem, vtipnými dialogy a hláškami, tradičně skvělým obsazením (kromě výše zmíněných obsazení kralují Miloš Kopecký v další ikonické záporné roli a Rudolf Hrušinský jako geniální, avšak šílený vědec), a také zajímavým výtvarným zpracováním (především všemožných vynálezů, které předběhly svou dobu). Zkrátka další legendární komedie Oldřicha Lipského a Jiřího Brdečky.(18.2.2015)

Tetno film som nikdy nevidel od začiatku. Možno v tom je problém. Súhlasim s golfistom a honajzem. Ale je to klasika. Pán Hrušinský a Kopecký Forever :-)(29.3.2015)

Čórtův hrááád! Tam strašááá!!! Vynikající umělecké dílo! Film má skvělé obsazení, geniální rekvizity od Jana Švankmajera, poutavou hudbu Luboše Fišera a vše ostatní dohromady dává velký originál české kinematografie. Ačkoliv je mezi dějem filmu, a příběhem z knihy jistý rozdíl - stěžejní myšlenka i zápletka v základu zůstává. Je to takový český steampunk, který se stylem prostředí i předmětů nese ve Verneovském duchu, a navazuje tak z části i na K. Zemana a jeho Verneo-tvorbu. Nepřekonatelné dílo!(18.7.2015)

Další ze skvělých filmů od pana Lipského. A že jich natočil !!! Přiznám se, že ještě tak před deseti lety mi tento film nic neříkal, viděl jsem jen pár záběrů a pořád se zpívala opera, kterou nesnáším. Až po jedné repríze v TV, kdy jeden můj spolupracovník v práci chodil a házel do placu hlášky, který mi nic neříkali, mi bylo vysvětleno, že to prostě musím vidět. Přemohl jsem se - a od té doby už ani otec nenamítal, abych se na Hrad v Karpatech koukal i třikrát do roka :-). Ještě tedˇ mi v uších zní ta odrhovačka, kterou si hrabě Teleke z Tölök broukal ve spaní :-). Prostě geniální parodie, ve které exceluje hlavně Miloš Kopecký jako baron Gorc a Michal Dočolomanský jako hrabě Teleke z Tölök. A když k tomu přidáte profesora Orfanika, Tómu hluchoněmce alias Zutru, komorníka Ignáce, lesního adjunkta Vilju a všechny ostatní postavy, tak z toho vznikne film na 110%.(31.12.2015)

Film až moc připomínající předchozí počin Lipského Adéla ještě nevečeřela. Stejní herci - Miloš Kopecký, Michal Dočolomanský, Rudolf Hrušinský, stejný autor hudby a tím i podobná melodičnost. Podobné masky - co se týče Kopeckého, tak až moc připomíná padoucha z Adély. Stavba vyprávění je taky obdobná, i když se jedná o jiný příběh pana vypravěče Julese Verna. Ale z filmařského hlediska jde o rozs'košné dílo. Co mi jen vadilo, byla to nářečí. No vadilo, šlo mi to po čase nanervy :). Jo a taky jako u Adély je tu Bethoven - kukačky a tatatataaaaaa.... :)(31.12.2015)

"Tohle zařízení dokáže obsluhovat i malé dítě." "Tedy i já..." Zvláštny film. Kopa dobrých hlášok. 4*(4.5.2016)

Paneboze, toto je prece naprosta pecka a dokonalost sama. Vubec nechapu co by se na tomhle pokladu ceske kinematografoie mohlo nelibit ci co tomu vytknout. Vsak neni to nejlepsi kdyz venku je sychravo a poletuje listi a vy se doma schoulite pod deku na kanapatko, date si vyborny sypany hruskovy caj, talirek pernicku v cokolade a koukate na Tajemstvi Hradu v Karpatech? No? Co muze byt lepsiho? Ani nakup predrazene kabelky tak nezahreje u srdce! Mozna leda Alpy. Ale tam jedeme zitra, takze stejne dobre, ne? Btw. pro me jedna z nejatmosferictejsich filmovych scen ever: Zutra (Tona Hluchonemec) jede na te svoji "kolobce" lesem bonzovat na hrad. K tomu ta hudba. Filmovy orgasmus.(28.10.2016)

Jako film velmi dobre. Svec se ma drzet sveho kopyta a pan Lipsky tak cini opravdu dustojne.(5.8.2003)

Oldřich Lipský a Jiří Brdečka- spojení mé nejmilejší!(20.10.2005)

Premna originálny filmový počin,kde funguje snad úplne všetko.Náš Miško Dočolomanský tu predvádza skvelý a originálny herecký koncert,rovnako ako Jan Hartl na ktorého podarenom nárečí som sa skvele bavil.A démonický vynálezca Hrušinský či hlavný záporák Kopecký tiež nepotrebujú k svojím úlohám žiadne komentáre.(29.8.2007)

Vzhledem ke své lehké potrefenosti maďarštinou mi hrabě Teleké z Tölökö přirostl k srdci. Humor tohoto druhu můžu kdykoli...(7.9.2007)

Krásně balancuje na hranici žánrů. Jeden skvělý herecký výkon vedle druhého.(26.4.2008)

Silueta Čachtického hradu mně zůstala díky tomuto filmu v hlavě od dětství. A když jsem potom usínal ve spacáku před branami této ruiny mžikal mi za víčky energický hrabě Teleke z Tölökö jak šplhá právě na tu hradbu pod kterou ležím. Pro mne kultovní film - navždy jedinečný.(9.5.2009)

[Literární předloha: Jules Verne - Tajemný hrad v Karpatech](22.6.2009)

Výborná komédie na kterou se kouknu vždy a schuti, skvělý herci včele s Milošem Kopeckým, Rudolfem Hrušinským , réžije Oldřicha Lipského a skvělý příběh, na tomto filmu není nic co bych vytknul, 100%(16.8.2010)

Čórtův hrad, tam strašá! Libozvučná horalština, krásný film. Dnes už nikdo nic takového natočit neumí...(16.8.2010)

Obdobne ako u "Adely" ani tu sa nedá ísť pod 5. A myslím, že ho mám o čosti radšej ako "Adelu". Strašáničko a rázna horalská mluva(16.3.2011)

Nevím proč, ale tohle je film mého dětství a to mi je asi tak zhruba o 10 let méně, než-li filmu:D. Naprosto šílený, pro malou holku nemyslitelný film. Ale já ho milovala a dnes ho řadím k dobrým a úsměvným českým:)(8.7.2011)

Neuvěřitelně kouzelný a roztomilý film, alespoň pro mě...(4.8.2011)

Je to pořád dobrý film, ale nějak to nemá na dřívější Lipského filmy. Nebylo tam takové množství zapamatovatelných hlášek. Ale jinak je to po všech stránkách zajímavé (Švankmajerovy triky, výborné herecké výkony) a nenudí.(29.12.2011)

Není to až tak našlapané gagy jako v Adéle, ale když nějaký přijde, tak stojí za to (starý spící vypravěč, probuditelný pouze místní pálenkou). Vynikající herecké složení, tentokrát i s výborným Janem Hartlem, rozjíždí horskou dráhu absurdních situací, šílených vynálezů i bravurních hlášek v místním kouzelném nářečí. Závěrečná, téměř akční, scéna s propíchnutím bídáka kontrabasem je úžasná. Z primadony zbude pouze protéza na husím krku, hrad vyletí do povětří, na hraběte spadne opera.... když se tak zamyslím, přežil to někdo??(19.1.2012)

,,Ten divý kraj mne mocně inspiruje. Ty barbarské totemy! Zdejší lid je asi nádherně zaostalý." Parádně nabitý scénář hláškami, které už mnohdy zcela zlidověly, v kombinaci s vytříbenou vizuální stránkou dávají dohromady perfektně padnoucí parodii na Verneovky. Herci hrají jak o život, nejvíce však Dočolomanský, který u mě svým výkonem zastínil i pana Kopeckého. Jen některé kreace od Švankjmajera na mě působily velmi nepříjemně.(24.7.2012)

Hrabě Teleke z Tölökö. Dočolomanský kraluje a ani Hrušínský na něj tentokrát nemá. Hláška stíhá hlášku, neskutečně nápaditě zpracovaná Verneova předloha, skvělé výkony velkých herců....co více si přát. Právem absolutní klasika(17.9.2012)

• joker30

Nehnevajte sa na mna ale tento film naozaj z duse nenavidim. Chapem ze pre niekoho to moze vtipne ci nejak rezijne zaujimave no u mna tento film prinasa vyslovene neprijemne pocity a nedokazem sa nan pozerat.(21.9.2012)

Dobrý film, solidní herci, i když Dočolomanský není moje krevní skupina. Hodnocení: 65 %(27.10.2012)

Opravdu dřív se točili lepší filmy než teď, teda co se týká české(československé tvorby)... Páne hrábě je to v pérdeli :D Super proste :D(14.9.2013)

aneb jak Český film byl nad věcí. Geniální. Jako polévka od babičky, kterou už nikdo neuvaří.(16.11.2014)

Čórtův hrád!Tam strášá!!!(23.12.2014)

• mira.l

Já teda nevím, v době vzniku před 35 lety to možná bylo humorné, ale na mě to fungovalo podobným způsobem jako Vernova předloha. A sice tak, že jsem to přetrpěl a považuju to za neskutečnou blbost. Jedna hvězdička z respektu před O. Lipským, za pár dobrých hlášek a víc ať po mně nikdo nechce. Ještě že byly už před lety vynalezeny dálkové ovladače, protože stahovat hlasitost téměř k nule při každém zaječení operní "árie" přímo na TV, asi bych se dost naběhal a byl nasranej ještě víc, to neustálé ječení mě dost vytáčelo.(8.7.2016)

Aj ked parodia , s filmu ide atmosfera dobrej verneovky. Vytvarne vynikajuco spracovane. Tajomno a humor.Skvela zabava.(31.5.2002)

Tak nejak by měl vypadat pravý český film. Jedna humorná scénka za druhou prolínají celý příběh. A futuristické ztvárnění tomu všemu dodáva tajemný nádech. Myslím, že nepřeháním, když řeknu, že tento film patří mezi nejlepší české filmy........:-))(20.3.2003)

• romulus

Já nevím, ale tenhle film mě fakt nudil!!!!A to mám rád starý český filmy, ale tenhle film fakt nevím!!!!Dokonce i ti herci mě zklamali!!!!Celkem mě to mrzí, protože jsem se na ten film těšil jak malej!!(19.7.2005)

• Fang

Na mne prilis sladkeee a naivni, proste tohle neberu....(4.11.2007)

a ta knižka je prinajmenšom rovnako naivna.takze tak(5.4.2008)

Umělecké dílo.(26.2.2009)

Film do nepohody. Je to chytrý humor, nadsázka, ironie a hlavně herecké výkony, které z této "pohádky" činí něco víc. :-)(1.6.2009)

Jedno z největší peklo filmů co existuje, tohle snad uměl natočit jen Lipský a nikdo jiný...preciznost sama..(25.8.2009)

Možná o krapet horší než Adéla ale i tak skvělé..(3.1.2010)

Neskutečná klasika. V době, kdy jsem ho viděla poprvé, jsem právě procházela obdobím italštiny a při jménu Salsa Verde na mě šly záchvaty smíchu. Vrcholné okamžiky - pochod četníků na hrád, vyprávění vyšnovlkodlackého "Homéra", trans lesníka Vilji, zpěv, až stěny praskají... a to bych mohla pokračovat... Pan Hrušínský, to byla taky nádhera... A vůbec. Klidně bych dala šest hvězdiček.(29.8.2010)

".....observatoř. Ne, děkuji, já raději až doma."(15.11.2010)

"Dokonalá observatoř!" "Na to si radějc odskočáme do lesa, ne?" Jedna hláška za druhou.(17.1.2011)

Nemám ráda české filmy, ale tohle je jeden z tech, který mohu vidět pořád. Patří do mé top pětky. Nezaměnitelný humor, boží hlášky a krásná melodie zpívaná seňoritou Salzou. Prostě 100% pro hrabete Telekeho z Tölökö (doufám že jsem to napsala dobře)(11.6.2011)

• Tanulin

Pro mě nic moc, chápu, že se jiným líbí, ale mně moc neoslovil.(9.8.2011)

CHceš-li se pobavit, koukni na Tajemství hradu v Karpatech. Pro případ nepochopení si přečti knížku. Jestli nezabere knížka, tak nekoukej na žánr parody(18.8.2011)

• megajalec

Malo to našliapnuté na solídne 3*, ale bohužiaľ, ten záver už skĺzol do silných trápností, čo je škoda. Inak niektoré fóriky povedené, aj nápady, najmä s vynálezmi. A horalčina je skvelá :)(9.9.2011)

Karbonizujte koksohydraty! Karmujte nukleary! Akcelerujte moderaty! Ohrejte mi parek!:D naprosto dokonala ceska komedie s perfetnimi hlaskami:)(31.1.2012)

Ten film je úlet!!! Můj kamarád je na něm v podstatě závislý, takže musím velice často poslouchat operní árie o "divotvorné číši", Krezulovi a hlášku o chlápkovi "co má v hrdle dynamit". Spousta nezaměnitelných a nezapomenutlených scén. Film člověka jakoby pohltí, vcucne do tohohle podivného, strašidelně cizího a jinou kulturou oplývajícího světa, do kterého nepatříte...a vzápětí vás donutí jít do kolen nějakou šíleně ujetou komickou scénou (má oblíbená je "zpívající chrápání" spícího hraběte Teleke). Nicméně šílenec, nicméně génius...90%(18.5.2012)

• Jirkav77

Ačkoliv jiný film stejných autorů (Limonádový Joe) přímo miluju, Hrad v Karpatech mne neoslovil. Nedokázal jsem ani dodívat.(10.7.2012)

Augustín Kubáň bylo to nejhorší co mě mohlo v dětství v tomhle filmu potkat. Dodnes zdrhám před scénou, kdy tenhle CREEP jede na svý motokoloběžce. Z tohohle filmu nejsem superlativně disponována, ohřejte mi párek.(13.7.2012)

Kopecký je prostě šílenec, nicméně génius! Fandil jsem jeho osobnímu vynálezci profesoru Orfanikovi v podání skvělého Hrušínského, že se konečně trefí na měsíc a dá vědecko-technickým kontrarevolucionářům (mimochodem divím se, že to cenzurou prošlo, zjevná narážka na propagandu) poslední hřebíček do rakve...(12.5.2013)

Ohřejte mi párek!(25.12.2013)

Jako dítě jsem tenhle film neměla ráda, docenila jsem ho později. Úžasné nářečí, skvělé obsazení, vtip a operní nadsázka - nic z toho mě v raném věku neoslovilo,ale dnes si právě to užívám. ♧ Pan Županič dabuje pana Dočolomanského naprosto dokonale.(31.12.2013)

• Desmi

Jenom originalita nestačí. Možná je tam té orginiality a všelijakých serepetiček až moc. Stalo se to pro mě nepřehledným, v některých bodech nudným a celkově ne moc zábavným filmem. Někdy méně je více, tak mi to přišlo.(21.7.2014)

Jedna z řady skvělých komedií 70. - 80. tých let. Verne by se asi hodně divil tomuto zpracování, ale je doopravdy jedinečné. Nezapomenutelné je i místní nářečí, které je velmi svérázné. A exceluje zde celá řada skvělých herců v čele s Michalem Dočolomanským a Milošem Kopeckým. Moc fajn film, který si vždy rád pustím znovu.(17.11.2014)

Celkem je mi to líto, ale tohle nebylo pro mě. Viděla jsem vždy kousek, protože jsem nikdy nevydržela dokoukat celek, tak jsem to konečně dohnala. Ale můj dojem byl pořád stejný. Spousta zajímavých hlášek, krásná výprava (ostatně podobně jako v Adéla nikdy nevečeřela, kde jsme viděli i stejnou hereckou sestavu), ale ten humor mě prostě nerozesmál. Naopak frekvence Dočolomanského pěveckých projevů byla příliš vysoká - jinak řečeno mohl si to svoje krákorání víc nechat pro sebe.(4.2.2015)

Nerad se opakuji, ale Oldřich Lipský byl mimo jiné průkopníkem žánru zvaného steampunk. Tento film je mistrovským veledílem v této oblasti a zároveň náramnou, typicky českou švandou. Scéna z hospody, kde oživí starce zahrabaného v hromadách kožešin baňkou pálenky, je naprosto geniální. Vizuální stylizace na jedničku! Gejzír nápadů, studnice absurdit, nezapomenutelný závěrečný masakr, jemuž předchází evakuace ve vláčcích Elektrula... no prostě skvost! Herci hrají jako o závod, s šíleným make-upem na hubě, ještě ta hudba k tomu, co bonus. Tarantula, policija, no to mě podrž! V CCCP jsem mimo jiné onen film viděl v ruském dabingu a v černobílé sestříhané versi. Děs! Verne by z toho asi zešedivěl, ale to je opravdu fuk.(3.10.2015)

kde jen kde jsou scénáristé těchto kvalit....zde co věta to skvost....kam na to ty lidi dřív chodili,že dnes už nikdo tuhle cestu kvality nezná..slova jako z mramoru :)(11.11.2015)

Tak tohle jsem buď nepochopil, anebo nevim. Ty pěvěcký etýdy mě šíleně otravovaly, Dočolomanský taky a z vtipů mě bavil zhruba tak každej třetí. Na druhou stranu třeba tandem hrabě Miloš Kopecký a geniálně bláznivý vynálezce, který předběhl dobu o několik staletí, Rudolf Hrušínský, byli super. Na to, kolik jsem toho od Tejemného hradu v Karpetech čekal, jsou 3* zcela akurátní.(23.11.2015)

Klasika s nesmrtelnými vtipy a film s kvalitními herci, bohatou výpravou a dlouhými záběry, jež výtečnou režii s hereckými výkony jen podtrhují. 90%(31.12.2015)

Je to potrhlé, je to divné, je to svým způsobem zajímavé, ale nějak mi to jako celek prostě nesedí. Navíc jazykové pitvoření, pohybující se na hraně trapnosti, mně trochu vytáčelo.(16.3.2016)

Naprosto dokonalý film. Poslední dobou ho mám jako večerníček :) 90 %(3.2.2017)

Nezabudnutelna cesko-slovenska scifi komedia s legendarnym Michalom Docolomanskym v hlavnej ulohe,ktora ma potesi vzdy,ked ju moje oci vidia...:-)(2.4.2018)

Ať žije hrabě Teleke.(29.5.2003)

Igen!!!(9.3.2006)

Není to můj nejoblíběnejší Lipského film, ale zdařená parodie a Švankmajerova triková část je brilantní. "Bitvu jsem presrál, ale dobro sa vyspál!(27.8.2008)

pokud jde o ženy, vždy rovnou řežu(1.9.2008)

Tohle, Adéla, Musíme si pomáhat a Operace Silver A jsou podle mě nejlepší české filmy ever.(7.12.2008)

Čortův hráád, tam strašá!!!(1.1.2009)

Tajemství hradu v Karpatech si užijí zejména příznivci parodického až absurdního humoru. Námět je vytěžen na maximum, k tomu přičítám úžasné herecké výkony Kopeckého, Hrušínského, Dočolomanského a Hartla - prostě bomba - a atmosféru. Situace mohou místy působit překombinovaně, ale vždy se zastaví na hraně, nesklouznou do kýče. Jinak také můžeme tento snímek nazvat sondou do života magora, a mohu ho doporučit všem fandům úchylného, zvráceného, a v neposlení řadš třeskutě ftipného humoru.(25.1.2009)

Naprosto dokonalá komedie s mnoha bláznivými vynálezy a postavičkami...od dětství to miluju jako máloco.(22.3.2009)

Klasická česká fantasy komedie s nádechem hororu a tajemna. Film je jedinečný svou atmosférou a výkonem známých českých herců. Kdo neviděl, rozhodně doporučuji zhlédnout.(4.3.2010)

Tak parádně střelené. Tak moc střelené, až je to geniální. "Přineste mi párek."(2.5.2010)

Vynikající nápad v podání jednoho z nejlepších českých režisérů a jak jinak plejáda předních československých umělců místo herců :). Film není opravdu pro každého, ale je třeba si uvědomit, že film je točen s velkou nadsázkou. Skvělé hlášky filmu rozhodně pomáhají býti jednou s nejlepších komedií československého filmu.(16.8.2010)

• sunjata

S prominutím kravina s vynikajícím hereckým obsazením. Parodie, která, na rozdíl od Limonádníka a Adély, nemá šťávu. Film odkazuje na všechna možná i nemožná žánrová klišé a v tomto je řemeslně dokonalý. Dobré snad jako parodie na sebe sama. Chybí tomu prostě něco, co by mi dovolilo říct: "tohle je opravdu vtipné".(12.9.2010)

Neskutečně originální, své, ojedinělé, stylové. Mix holmsovského s cimrmanovským. Pět hvězdiček (a to tyto a jim podobné filmy standardně rád nemám, ale dokážu je ocenit).(24.9.2010)

Je až k neuvěření kde se tyhle nápady rodily. Oldřich Lipský musel být opravdový génius. Víc k tomu není co dodat.(9.10.2010)

toloke z teleke.....super...(29.11.2010)

Jeden z mých nejoblíbenějších filmů, mám ho hodně rád a pamatuji si ho snad celý z paměti. Když jsem se učil na maturitu tak mne sloužil jako kulisa a točil jsem ho 14 dní snad 10x za den a stejně se mne neomrzel a rád se na něj občas zase podívám...(3.6.2011)

Absolutní česká klasika. Pro mne tento film představuje český hůmor, tak jak ho mám rád. Je to film, který mne baví každý den.(19.6.2011)

Takový fantastický věci už se v Česku netočí.(19.6.2011)

pane hrábě, já jsem ju i viďál... :-D a geniální vynálezce Orfanik nemá chybu!(17.7.2011)

Znovu spojení Lipský a Brdečka a znovu bomba. Znovu Dočolomanský, Kopecký, Hrušínský + nově Brodský, Hartl a absolutní démon Augustín Kubáň. Švankmajer se na filmech Oldřicha Lipského opravdu vyblbnul a jeho výprava je taktéž znovu perfektní. Mám tento film rád, dokáže mě vždy pobavit a zvednout náladu. 95 %. "Na stromy náskokem, skok!(29.8.2011)

Snově surrealistická komedie vymodelovaná na pozadí operní árie. Výrazným doplňkem je zde česká animace za dob své největší slávy a vše je podpořeno skvělými hereckými výkony staré školy. Za všechny bych jmenoval trojici Dočelomanský - Kubáň - Brodský, která se k sobě velmi hodí. Odvážné dílko, které (světe div se) nebylo pro svůj surealismus a lehké narážky trezorovým filmem. Doporučuji Al-kajdě jako náborový film. Poučení o důležitosti plnovousu je zde dovedeno k dokonalosti :).(15.10.2011)

"Až řeknu krléš, tak to vezmem šturmem!" :-D(16.11.2011)

Tohle je přesně druh humoru, který u mě doslova uhodil hřebíček na hlavičku!(4.12.2011)

O půlnoci na Štědrý den se dvěma promile v krvi v malém kině... Neumím si představit nic vkusnějšího. Vychutnávám i za střízliva. Po kouskách. Lahodný humor, hříčky s jazykem, Dočolomanského rozkošná uhlazenost v kontrastu s Hartlovým prosťáčstvím, napínavá zápletka, vkusně odhalovaná. Líbezný skvost českého filmu. Dobrý komentář: Dr.Abe(25.12.2011)

Ujetá pocta všem dobrodružným románům 19. století. Spousta skvělých hlášek, vtipných scén a parodie vyhnané do extrému. 90%(14.7.2012)

Pan Teleke z Töleke a nikoli Töleke z Teleke , vlezlý Fořt, baron Robert Gorc z Gorceny, doktor Orfanik vědeckotechnický revolucionář, Tóma hluchoněmec alia Zutra, no co si víc přát. Od mládí sem se tohoto filmu neuvěřitelně bál, ale když na to po těch letech koukám, nevydržím se nesmát. Rudolf Hrušinský jakožto padouch, osvěčená věc, ukázal že role padoucha mu opravdu sedí(Koňská opera,Adéla..), ikdyž v tomto filmu se těch herců hodně osvědčilo. Film se mně tolik líbil, že sem se stále nerozhodl, zda se mě líbí více, jak Adéla eště nevečeřela či ne, jelikož úroveň po letech neklesla . Za každou cenu bacha na Čortův hrad, tam strašáá. Dávám pět hvězdiček.(20.8.2012)

• dave91

Docela obyčejná blbina,kterou pozvedly docela dobré hlody.Šel jsem do toho s úplně jinýma představama,proto asi to zklamání.Je poměrně dost těžké udělat dobrou crazy.(5.11.2013)

• Reiner

Oč zde jde? Nepřišlo mi to ani zábavné, ale vtipné ... Nemohu si pomoci, ale prostě mě to nenadchlo v ničem :((24.12.2013)

Supr česká komedie. Není co vytknout ;)(31.12.2013)

Čórtův hrád? Tam strašá, ja ja jaj tam strašá.... Dávno, pradávno tému, co žílo na Čórtovo hrádu pleméno loupeživejch rytýřů, ha ty lotrové mordováli kupce a poutníky, kehopak neutratíli, teho ukrutně tejráli nebo hladom moříli, hále skerzeva ty hovadný skutkové musíli všicí po smrti do pékla, kde čórt rozkázal jejich zatracenejm dušám, haby .............. haby.......... haby strašály na hrádě, jak zjednaný. Ha to strašání těch duchůch proklátejch bylo voprávdu k nevyderžení, že ty potomkové, co tam bydláli, utékli do světa širýho ha necháli Čórtův hrád na pospás kulichům ha..... ha netopejrům(24.1.2014)

šílenost, podivná a ulítlá. Prostě svoje.(22.3.2014)

Ďalší z vynikajúcich režisérskych počinov Oldřicha Lipského. Herecké výkony Dočolomanského, Hrušínského a v neposlednom rade upišťanej Kretschmerovej pôsobia až nečakane ladne a nenútene. Jednu hviezdičku strhávam za príšerne znejúcu áriu, ktorá ku koncu filmu priam píli uši.(19.4.2014)

Opet M.Kopecky, M.Docolomansky, R.Hrusinsky. Opet genialni film se super hlaskama. Holt zdejsi lid je asi nadherne zaostaly. O5 *****(22.4.2014)

Myslím jasná klasika.Na pozadí Verneovského světa s neuvěřitelnými vynálezy na jedné straně a na druhé obyčejní až dětinští obyvatelé což dělá ve filmu skvělý kontrast.Takže,když přičteme už asi zlidovělé hlášky,vyjde nám příjemná komedie ze zvláštní atmosférou,která zase v komediích nebývá pravidlem.(30.4.2014)

Film, který se tolik nepyšní legendárními hláškami je jich tu méně než v ostatních filmech pan Lipského, to však ale nevadí, neboť je zde přemíra vizuálního humoru a různé jazykové dvojysmysly. Orfanik Rudolfa Hrušínského neměl chybu a vůbec herecká sestava, která se tu sejde je úžasná lidé jako Vlastimil Brodský, Miloš Kopecký a i ten Določomanský, který je zde na webu jak jsme si všiml zatracován, nicméně, ačkoli není tak dobrý jako jeho kolegové hraje a myslím si, že dobře v rámci komedie. Operní vložky taky dobré, takže u mě další výborný film pana Lipského.(8.7.2014)

Nejlepší patetický film všech dob! Jadrná mluva horalů, neohrožený páán hrááábě a snad i vše ostatní přispívá k dokonalosti díla. Jsem tak rád, že namísto dnešního a zahraničního trendu vznikaly filmy jako Tajemství hradu v Karpatech, Limonádový Joe, Adéla ještě nevečeřela a ne Tajemství hradu 1, 2 a 3. Tyto filmy jsou si žánrem tak podobné, přesto jsou každý zcela jiný, a to včetně hlavního záporáka! Hudba, děj, vtip, dialogy - vše za 5*.(10.8.2014)

Taškařice, která není mým šálkem kávy. Některé dobré fórky, příjemná hudba. Jenže mě to stačí sledovat 20 minut a nudím se. Holt mi to nesedlo.(11.1.2015)

Možná bych ani neměla srovnávat, ale tenhle film mi sednul více, než Adéla. Opět výtečná spolupráce pana Švankmajera, dobrá hudba a hodně, hodně švihlý příběh. A opět spousta krásných hlášek. 93%(24.3.2015)

Sci-fi v rámci českého filmu jak má být.(5.10.2015)

Jedna z těch nejvtipnějších českých komedii vůbec.(29.12.2015)

Tajemství hradu v Karpatech mělo na kahánku. Chybělo vskutku málo a kvůli až příliš často skřípajícímu scénáři a nejedné technické nedokonalosti by se bylo rázem zařadilo mezi slabší Lipského filmy. Vypiplané výtvarno, solidní nápady, několik vydařených hlášek a slušivě přehrávající herci ale naštěstí dokázali celkový dojem zachránit, takže nakonec dopadlo poměrně šťastně. Samozřejmě ale ne tak šťastně, jako hrabě Teleke z Tölökö v epilogu...(7.2.2016)

Stará klasika, která snad lety jen zraje k lepšímu. Verne by se asi divili, že jeho vážně myšlené dílo dostalo kabátek komedie, ale asi by se neurazil. Hlášky typu, bitvu som presrál, ale dobre sa vyspál, mne stále dostávají do kolen i přes to, že je znám již nazpaměť.(14.2.2016)

Tohle můžou natočit jenom Češi, je to taková československá kravinka. Mezi mé oblíbené československé filmy ale bohužel nepatří i když to má velice solidní obsazení.(2.5.2016)

Tak u tohoto filmu by se bavil i sám Verne!?(15.10.2016)

Naprostá klasika. Sice o krůček zpátky za Adélou, ale přesto skvělá.(28.10.2016)

Obsahově to je báječné. Perfektní hlášky, kombinace až přespisovné češtiny s nářečím doslova lahodí uchu a velmi mě baví. Ale dost mi vadila všudypřítomná opera a jasně viditelný Švankmajer, coby výtvarník.... před jeho umem smekám, ale líbit se mi to prostě nelíbí. Škoda... jinak to bylo supr.(23.9.2017)

My jsme četli knihu a byla vynikající, takže jsme si nemohli nechat ujít tuhle českou klasičku. Navíc "Adélu" jsme si zamilovali. A nebylo to tak špatné... Dočolomanský opět ve skvělé formě stejně jako jeho sluha (Brodský) a opět vynikající záporák Kopecký. Ale přesto se film s knihou nedá srovnávat. 78% Hrušínský je opravdu šílený vědec :)(3.3.2018)

Skvělý film, který si dám klidně dvakrát do roka a pořád mě baví. Herecká extraliga si účast v této komedii očividně užívá. Kultovní postavy a ještě kultovnější hlášky. Vlastně ani nevím, proč nedávám pět hvězd. Možná mi přijdou nedostatečné operní výkony hraběte Tööölööökööö z Teleke a jsem lehce zklamaný, že mu baron Gorc z Gorců nedal ještě víc za uši.(12.5.2018)

Svérázný způsob humoru a velká nadsázka a ironie se asi každému nemusí líbit, ale podle mě patří tohle geniální dílo mezi nejlepší české komedie vůbec. Dočolomanský zde hraje výborně, to jak schválně přehrává svojí roli mi připomnělo herectví Monty Pythonů.(28.2.2003)

Klasika(10.7.2006)

Falesny plnovous? Padouch, oklamal mne! Na stromy, naskokem skok!(5.2.2007)

Čórtův hráád! Ájááj aj aj tam strašá!(19.11.2007)

95% - Jeden z mych nejoblibenejsich filmu.(20.8.2008)

Je vidět s jakou radostí si autoři popustili uzdu fantazie. I když ne vše je dokonalé, tak radost autorů je patrná. překvapila mne vtipnost tohoto dílka.(19.2.2009)

Výtvarná stylizace (spojit Vernea se surrealismem, to chce odvahu), muzika, herci, hra s jazykem, vypilovaný humor situační i slovní, důraz na detail... To vše neošizeno. Tak má vypadat komedie (a tady jako bonus navíc parodie a aluze na ‚kanonickou‘ předlohu). Tohle nemůže zestárnout.(28.7.2009)

Contecacnto, respektuji vase city - ted si s ni muzem jen cistit zuby - vy cynicka obluda. Slyšám, viďám, vzbuďajte se teleke z toloko(9.12.2009)

Výborná komedie okořeněná jadrnou karpatskou mluvou speciálně vypiplanou pro tento film. Skvělé herecké obsazení, postavy, zpracování...95%(18.1.2010)

Film z hlediska hereckých výkonů má nadstandardní post. Příběh je absurdní což byl záměr, ale neuchvátil mě. Špatná volba to určitě nebude, když si film pustíte. Berte ho s velikou nadsázkou pravého, hezky česky bláznivého filmu.(23.1.2010)

Film mám moc rád. Navazuje na parodii jako Adéla ještě nevečeřela tento film mohu vidět dokola a dokola.(23.1.2010)

Prostě klasika. Nechybí humor, dobrý děj, trošku hororových prvků a hlavně mě zaujalo to, pro český film nepříliš klasické, sci-fi, které je úžasně aplikováno do té doby.(1.7.2010)

taky mě to uplně moc nebavilo..přesto je tam řada skvělých věcí......(22.9.2010)

no a ted jsme v peeerdeli pane hrabe, no a kdyby jen tam...(20.1.2011)

Vynikající děj, super gagy, salašárský Homér a skvělé názvy všeho. Nejradši mám scénu, kde Augustín Kubán (píše se bez háčku, prej na to celý život nadával, že mu to kazej) pošle vláček "Elektrula" plný vědců na slepou kolej a následuje výbuch. A samozřejmě Hrušínského nesmrtelnou větu: Totální destrukce je zaručena! Ohřejte mi párek, jdu si to pustit.(2.3.2011)

Moje velká filmová láska :-) Opět výborný Kopecký, Dočolomanský také skvělý. Škoda, že už se tu nenachází ( nebo jsem si ho jen nevšimla?) tak skvělý režišér, jako pan Lipský. Jeho filmy jsou prostě lahůdka :-)(14.5.2011)

Právem patří do české klasiky....(29.6.2011)

Příliš mnoho nářečí, příliš mnoho opery.(28.8.2011)

Legenda mezi českými filmy. Zajímavý příběh a zvláštní prostředí.(6.3.2012)

Jeden z mých nejoblíbenějších Českých filmů, legendární hlášky a perfektní herecké podání.Jak tu v komentářích jednou padlo : Na tohle se dá koukat pořád =)(11.3.2012)

Geniální komedie s vynikajícími hereckými výkony. Jeden z mých nejmilejších filmů, který si pouštím pravidelně každý podzim, protože právě na podzim se tento film odehrává a i tím je kouzelný.(25.3.2012)

Stejně jako ostatní filmy mého oblíbeného režiséra - dokonalé, vtipné...(1.4.2012)

klasika, co víc k tomu říct.(9.7.2012)

Geniální film! Úžasně promyšlená parodie. Výborné hlášky, vtipy a scény. U málokterého filmu se tak nasměji a můžu na něj koukat pořád. Zaslouží si 100%!(27.7.2012)

Až sa mi nechce veriť, že som tomuto filmu nedal hodnotenie skôr. Dnes ma po dlhej dobe napadlo, že si ho znovu pozriem a tak som sem skočil pozrieť ako sa mu darí v rebríčku. Som rád, že má také úctyhodné hodnotenie. Prvý krát som film videl asi ako 12-13 ročný a utkvel mi v pamäti. Nech odpočívajú v pokoji všetci vďaka ktorým tento film uzrel svetlo sveta (Luboš Fišer, Oldřich Lipský, Michal Dočolomanský, Vlastimil Brodský, Miloš Kopecký, Rudolf Hrušínský, Augustín Kubáň, Míla Myslíková, Samuel Adamčík, Václav Kotva, Jiří Lír, Helena Růžičková, Karel Houska, Václav Mareš, Vilém Lipský, Mirko Musil). Česť ich pamiatke.(6.12.2012)

• mara312

nemůžu si pomoct, ale tenhle film mě absolutně ničím neoslovil...(8.1.2013)

• burg

V podstatě strašná kravina. Celý film táhnou jen pánové Kopecký a Hrušínský, jinak zbytek herců jsou strašní tragédi. Na film jsem se celkem těšil, ale to, co jsem viděl, mě ani nepřesvědčilo o tom, že to někdo vůbec myslel vážně.(13.1.2013)

Steampunk à la československo. Filmy jako je tento mají jedinou nevýhodu a to tu, že je mimo československo lidé povětšinou nemají šanci pochopit a docenit. Velmi mě čórtův hrád jako malého chlapečka přitahoval i přes to, jaký jsem z něho měl strach. Filmový znalec možná, ale obyčejný smrtelník dle mého názoru Tajemství hradu v Karpatech nemůže nic moc vytknout. Rozdíl mezi zbožňováním, lhostejností či dokonce nechutí bych připisoval jen okolnostem za jakých je film (poprvé?) viděn a osobním preferencím. A to nejen u tohoto filmu, který je mým oblíbeným, ale i jemu podobných, jako jsou třeba Tři veteráni nebo Limonádový Joe.(17.1.2013)

Tohle je film kterej mě baví od začátku do konce a naprosto přešel do mýho života. Doma používáme hlášku: "Podaruj chuďasa stříbrňákem", když má někdo dát psovi piškot a na vandru si připravujeme ležení se slovy: "Odedávna tu ležírovali henem milospáni." A když někdo prdí, tak bysme uvítali "oučiný škapulíře proti zlejm duchám z Čórtova hrádu."(16.2.2013)

Film mého dětství viděl jsem jej nepočítatelněkrát a zvláštní je ,že z něj byli nadšeni i mí dva synové.Zkrátka klasika 100%(22.6.2013)

• DAJAAAA

Tady ten film mě moc neoslovil,neviim proč,miluju podobny film od stejných tvurcu Adéla ještě nevečeřela,ale tady to mě nikdy nezaujalo(30.8.2013)

A ja se znovu ptam, jak je jen mozne, ze nase CZ filmografie ma takoveto poklady a ze nikdo neni schopen takovy filmy delat dneska ????(15.11.2013)

Výborná parodie na Verneovku s plejádou skvělých herců ve velkých i menších rolích. Šílenej veděc v podání Rudolfa Hrušínského je prostě perla!(6.1.2014)

80 procent - mám rád knížky od Julesa Verna stejně jako režiséra Oldřicha Lipského a české herce, kteří v tom filmě hrají(25.3.2014)

Libozvučná mluva s říznými výrazy a svérázný lid. Hodně vtipných míst, hlavně baron Gorc jako stalker primadony (Už neuvidíte mou tvář..., baron s foukačkou) a kontrast naškrobeného operního pěvce a přímého praktického lesníka se svým nářečím. Důmyslné vynálezy se zajímavým designem tvoří správně potrhlou atmosféru této parodie.(2.2.2015)

Bez keců, když může být taková hovadina jako "S tebou mě baví svět" komedií století, tak tady není co řešit!(29.3.2015)

Dřív jsem nechápala, teď se skvěle bavím. Film uzrál jak víno. Nebo já?(19.4.2015)

Jasná pětka, klenot české kinematografie... Dočolomanský, Brodský, Kopecký, Hrušínský... prostě nejlepší možné obsazení... perfektní hlášky, dokonalý scénář, krásná pseudolidová rádoby scifi komedie.... doporučuji ! Ty osudové hlášky, fatální odhalení, prostě sqělé !(19.4.2015)

Hlášky z tohoto filmu snad z nám nazpaměť.Prostě úžasný filmy se skvělý efekty na tu dobu.ČeskoSlovensko potřebuje více takových filmů protže ten Český/ČeskoSlovenský humor v tom filmu srší snad všude a výkony pánů Dočolomanský-Hartl-Brodský-Kopecký-Hrušínský jsou prostě fnatastické.Zachovat si vážnou tvář či vraždění basou je zábavné :D ba co víc Dědéček ví taky leccos.....´´Dávno,pradávno.......ˇˇ(2.6.2015)

Klasické, vtipné a půvabné dílko pana Lipského. Pan Kopecký je opět jako vždy skvělým padouchem a všechno dohromady to podrhuje nádherná jadrná mluva rázovitých horalů :-).(20.7.2015)

Vyšné Vlkodlaky, to je krásný kraj! Rozloučení pana režiséra Lipského s vlnou svých absurdních komedií (pozor, neplést s absurdním dramatem), v nejlepší kondici, tak odchází velikán (bohužel velmi předčasně, zato se nezdiskreditoval jako stejný génius Vorlíček).(7.11.2015)

ta hravost je neskutečná...celkově to naprosto skvěle funguje a mluva rázovytého lidu lahodí uchu i bránici... hlavní zloun je lepší než v kdejaké bondovce za mě naprostá klasika(31.12.2015)

Tuhle nesmrtelou (snad již klasiku) jsem viděla nesčetněkrát a stále mne baví.(19.2.2016)

Tenhle film řadím hned za Adélu jako druhou nejlepší komedii.Jáj čotrův hrád. Tam strašá. Jáj tam strašá:-)(12.7.2016)

Co napsat k této perle - snad jen toto - pokud někdo někdy četl původní román Julese Verna a potom viděl co z toho dokázali pan Brdečka s panem Lipským vytvořit za scénář, musí uznat, že to byli géniové. Za mě plná palba.(28.10.2016)

Film není špatný. Mám u něj ale takový zvláštní pocit. Je pravda, že už je to poměrně dlouho, co jsem ho neviděla, mám ale pocit, že v některých pasážích jsem ho úplně nepochopila...(3.2.2017)

krásná fantasy po Lipsku, miluji spoustu filmů od tohoto úžasného režiséra (a také miluji fantasy), ale Tajemství Hradu v Karpatech je mým nejoblíbenějším. Kouzelná atmosféra probuzující fantazii, kterou nepocítíte jen tak u nějakého filmu. Představa o tajemných komnatách (a ještě k tomu ve zřícenině ) mě vždycky obrovsky fascinovala. Herci – Kopecký, Dočolomanský, Brodský, Hrušínský…filmový požitek(22.2.2017)

Lipský zde bezpříkladně a bezskrupulózně ukazuje retardovaným teploušema ověnčeným režisérům, že film nemusí být naplněn zahušťováním čokolády a jízdami na prašivých kozách!(14.12.2017)

úžasné dílo, dialogy pecka, originální pojetí(2.4.2018)