Grygar

Česko, 2018, 84 min

Leoš Kyša

Jiří Grygar
  • klukluka

Neodzvěděl jsem se prakticky nic, co už bych o panu Grygarovi nevěděl. Hlavně mě tady ale vůbec nic nezaujalo, nepobavilo, je to těžká, třiaosmdesátiprocentní nuda. Ano, Jiřího Grygara široká veřejnost velebí za to, jak trpělivě se s námi lajky zas a znovu dělí o své vědomosti, jak nám zas a znovu ochotně zodpovídá naše více či méně stupidní dotazy. To tady zaznělo. Také profesor Grygar je ale jenom člověk. A jako takový se dopouští chyb, omylů, přešlapů. Film nezmínil jediný z nich. Je to nekritická hlásná trouba Grygarových předností, jeho inteligence, rozhledu, altruismu. Neříkám, že je to belzebub, ale uvítal bych alespoň náznak skepticismu k jeho osobě. Jistě se s ním lze setkat, filmaři si ale tu práci nedali.(10.8.2018)

Grygar môže rozprávať o čomkoľvek a dalo by sa ho počúvať hodiny. Je to hlavne jeho zásluha, že sa od dokumentu nedá odtrhnúť, ale pochváliť musím aj celý štáb a zvlášť scenáristu za výbornú skladbu tém na rozprávanie. Od Grygarovho detstva, vojny, študentských začiatkov až po vedeckú prácu a nezabudnuteľné Okná vesmíru dokorán. Dnes je okrem skúmania vesmíru aktívny aj v iných oblastiach, ako klub skeptikov Sisyfos, ktorý musí vyvracať všeobecne šírené bludy a že ich je časom stále viac. Určite potrebujeme viac ľudí ako je Grygar, aby prinášali osvetu a radosť z poznania. –––– „Jsme teprve na počátku nekonečného moře poznání, proč bys i ty nemohl nějakou kapkou přispět k rozřešení některé z těchto záhad?“ No tak jsem si říkal: Tak to je ono, to musím dělat.(22.3.2018)

Přednášky Jiřího Grygara si nikdy nenechám ujít. Má to kouzlo osobnosti, že se s každým baví jako rovný s rovným a dokáže podat všechno srozumiteně. Překvapivě dobrý dokument od Prima ZOOM.(21.3.2018)

Pana Grygara jsem měl čest poznat osobně. Už kdysi dávno jsem hltal jeho úžasné knihy V hlubinách vesmíru (1975) nebo Sejdeme se v nekonečnu (1979) nebo jeho pořady jako Okna vesmíru dokořán a Hlubinami vesmíru (Žeň objevů). Jiří Grygar je jedna z nejlepších českých osobností, a to nejen kvůli vědecké činnosti ale i kvůli životním postojům. A dokument o něm je nejen zdařilý, ale i velmi potřebný. Bravo Leoši Kyšo!(19.3.2018)

Možná to byl úkol pro Herkula, natočit hold Jiřímu Grygarovi, ale tým v čele s Martinem Petráskem a Leošem Kyšou se jej zhostil na výbornou. Vznikl film, který diváka plynule seznamuje s košatým životem člověka takřka renesančního, vědce, popularizátora vědy a předního českého skeptika. V necelých devadesáti minutách asi nebylo možné každé z nahozených témat vyčerpat, ale jedno, doublethink věřícího astronoma a astrofyzika, vyčerpáno být mělo, už jenom s ohledem na činnost Jiřího Grygara ve spolku Sisyfos. Možná by to pomohlo utlumit vzteklé štěkání a zavilé vytí nejrůznějších esoteriků, biomatek a lesan, alternativců, antivaxerů a plochozemců, kteří všichni, nemaje jiných argumentů, vrhají se vztekle na křesťanství této ikony skepticismu. PS: Maně mne poškádlila myšlenka, jak asi by tento film pojal jiný dokumentarista, třeba takový Viliam Poltikovič... :-D(24.3.2018)