Reklama

Reklama

Grygar

Trailer
Dokumentární / Životopisný
Česko, 2018, 84 min

Obsahy(1)

Nový český celovečerní dokument o životě nejznámějšího českého astronoma Jiřího Grygara. Více než rok mohli studenti Slezské univerzity v Opavě stínovat život Jiřího Grygara, českého astrofyzika, popularizátora vědy a vášnivého cyklisty. Z původně malého studentského snímku vznikl dokument celovečerního rozměru bohatý na vzpomínky, zážitky i na pohled na vědu, skepticismus anebo víru. Vydáme se s Jiřím Grygarem do vzpomínek na dětství, do válkou stiženého Slezska. Poznáme Grygarovy začátky na brněnské hvězdárně i tajemnou část vědeckého bádání v oblasti astročásticové fyziky. Navštívíme argentinskou pampu, kde Grygar pravidelně putuje za svým výzkumem, ale také nahlédneme do jinak přísně střeženého zákulisí udělování Bludných balvanů. Ebicykl, věda, Okna vesmíru dokořán, Sisyfos, víra. Takový je Jiří Grygar. (TV Prima)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (24)

Rockerman 

všechny recenze uživatele

V šedi komunistických blbin byly Okna vesmíru dokořán v osmdesátých letech minulého století velkým osvěžením. Milovala to celá republika Československá. Hlavní zásluhu na tom měl Jiří Grygar, který velmi srozumitelnou formou vysvětloval naprostým laikům záhady vesmíru. Dokument to není špatný a vystihuje zhruba celou osobnost známého vědce. Některé informace však byly příliš detailní na úkor důležitějších informací. I tak film stojí za zhlédnutí a velmi rád jsem si poslechnul mručení spolku Sisyfos. ()

Falanx 

všechny recenze uživatele

80% Doktor Grygar patří k několika málo lidem, kterých si nadevše vážím. Je to muž, vzdělaný nejen ve svém oboru, jež si stojí  za svým názorem a přitom ho dokáže srozumitelně předat i ostatním lidem. Svůj život zasvětil nejen poznání  ve svém oboru, ale i popularizaci vědy a víře v Boha. Film se to vše pokouší zhmotnit v 84 minutách. Všechna čest a děkuji Martinovi Petráskovi a Leošovi Kyšovi za velice zdařilý projekt. ()

Reklama

klukluka 

všechny recenze uživatele

Neodzvěděl jsem se prakticky nic, co už bych o panu Grygarovi nevěděl. Hlavně mě tady ale vůbec nic nezaujalo, nepobavilo, je to těžká, třiaosmdesátiprocentní nuda. Ano, Jiřího Grygara široká veřejnost velebí za to, jak trpělivě se s námi lajky zas a znovu dělí o své vědomosti, jak nám zas a znovu ochotně zodpovídá naše více či méně stupidní dotazy. To tady zaznělo. Také profesor Grygar je ale jenom člověk. A jako takový se dopouští chyb, omylů, přešlapů. Film nezmínil jediný z nich. Je to nekritická hlásná trouba Grygarových předností, jeho inteligence, rozhledu, altruismu. Neříkám, že je to belzebub, ale uvítal bych alespoň náznak skepticismu k jeho osobě. Jistě se s ním lze setkat, filmaři si ale tu práci nedali. ()

Autogram 

všechny recenze uživatele

Grygar môže rozprávať o čomkoľvek a dalo by sa ho počúvať hodiny. Je to hlavne jeho zásluha, že sa od dokumentu nedá odtrhnúť, ale pochváliť musím aj celý štáb a zvlášť scenáristu za výbornú skladbu tém na rozprávanie. Od Grygarovho detstva, vojny, študentských začiatkov až po vedeckú prácu a nezabudnuteľné Okná vesmíru dokorán. Dnes je okrem skúmania vesmíru aktívny aj v iných oblastiach, ako klub skeptikov Sisyfos, ktorý musí vyvracať všeobecne šírené bludy a že ich je časom stále viac. Určite potrebujeme viac ľudí ako je Grygar, aby prinášali osvetu a radosť z poznania. –––– „Jsme teprve na počátku nekonečného moře poznání, proč bys i ty nemohl nějakou kapkou přispět k rozřešení některé z těchto záhad?“ No tak jsem si říkal: Tak to je ono, to musím dělat. ()

Gemini 

všechny recenze uživatele

Osoba Jiřího Grygara, neúnavného popularizátora vědy a kritického myšlení, si zasloužila poctivý celovečerní dokument už před dlouhým časem. Nakonec se toho museli trochu po partyzánsku chopit studenti, což je ale na druhou stranu svým způsobem příznačné. Mám zvláštní pocit jako bych čekal "něco víc" - jistěže by šlo všude jít víc do hloubky (a že Jiří Grygar by jistě dokázal obohatit diváka v nejednom ohledu), ale je třeba brát v potaz, co bylo původním záměrem tvůrců. Ti měli původně celkem omezený prostor, a dokázali alespoň "z rychlíku" přiblížit asi všechny rozměry života legendárního českého "skeptika", na čele samozřejmě s vylíčením poměrů, z jakých pochází, a které ho utvářely po osobnostní/charakterové stránce. Za mě spokojenost s výsledkem nemalá, ale trvám na tom, že Jiří Grygar by měl dostat větší životopisecký prostor. 80% ()

Galerie (12)

Zajímavosti (1)

  • Po závěrečných titulcích následuje ještě jedna scéna. (griph)

Reklama

Reklama