Tři chlapi na cestách

Komedie

Československo, 1973, 98 min

Ach ty odsuzující komentáře, ty zapšklé odsudky. Předně je to celkem dobrá komedie s výborným hereckým obsazením a hereckými výkony. A pokud se jedná o zemědělce v tehdejší době, tak se skutečně měli dobře a zemědělství bylo skutečně chloubou. Hlavně jsme byli sebestační ve výrobě potravin a většinou byly daleko kvalitnější než dnes. Pili jsme mléko, které bylo mléko, jedli jsme jogurty, které byly jogurty a ne jako dnes umělé sra..ky nadupadné chemií, jedli jsme kvalitní maso a konzervy, jenom to nebylo tak hezky balené jako dnes apod. A konečně, ten film nemůže za dobu, ve které byl natočen. Každopádně bratři Lipští nešlápli do hov.., ale nechtěně natočili nadčasový snímek, který dnes ukazuje, kdo vlastně šlápl do hov.., když zničil naše zemědělství a udělal nás závislých na dovozu potravin. To že nemáte rádi bývalý režim a komunisty neznamená, že byste si měli vylévat zlost na nesporných kvalitách československé kinematografie.(26.4.2012)

Oldřich Lipský neměl zapotřebí dopouštět se nějakých zvláštních úliteb režimu. Beru tedy vše o rodině Potůčků, jako slabší chvilku v jeho tvorbě. Že napsal tak prostinký scénář Jaroslav Dietl, pro to vysvětlení nemám. Ale přesto mi na filmu baví dvě věci: Že je to jakási ideologická road movie :-) a fakt, že tuto agitku vysílá třikrát do roka právě TV Nova hlásající ideologickou čistotu.(11.6.2008)

aneb Toulavá kamera dědy Potůčka. V podstatě jeden z mých nejoblíbenějších odpočinkových filmů. Primitivní děj o poznávacím zájezdu jézéďáků po krásách a technických vymoženostech naší vlasti tu vytvořil prostor pro spoustu vtipných epizodek v podání výborných herců. Velmi zábavné je třeba "soupeření" Schmitzera a Krampola o Konvalinkovou, nechybí tu můj oblíbenec Moučka, pilot Hrzán a v závěru se v roli akademika objeví také Vladimír Šmeral z Edelstadtu.(13.4.2013)

Hardcore jen pro otrle...nicmene, temer cely film zde zari usmev me milovane Karoliny Sluneckove, ktere sekunduje nemene atraktivni Jaroslava Obermaierova, a do tretice oko divaka potesi tez dychtiva, mlada Nada Konvalinkova. Pribehove pozadi je pak tvoreno jakymsi polodokumentarnim katalogem tehdejsich kvalit socialistickeho zemedelstvi, jako je napriklad hruzostrasny "pavilon" produkujici 17tis vajicek denne...(24.5.2011)

• raroh

Udivuje mě, že při svém renomé byl ochoten Lipský tento "vidlácký" námět (odtržen od reality úpně není) natočit (čekal bych to od garnitury lidí jako V. Čech či jmenovci Machové, jimž dal konzervující se režim 1. poloviny 70. let zelenou), lidovým komediím se úplně nevyhýbal, ale cirkusové prostředí mu bylo bližší.(6.10.2010)

• - Děda Potůček (Lubomír Lipský) se ve filmu proletěl letounem L-60 Brigadýr. Ve scéně na letišti lze spatři i práškovací letoun Z-37 Čmelák. (Foxhound#1)

• - Filmování probíhalo v Jižních Čechách - Volyni, Českých Budějovicích, Klatovech, Prachaticích, Domažlicích, Tachově, Plzeňském Prazdroji a hradech Přimda, Velhartice a Rabí. (M.B)

• - Lubomír Lipský (děda Potůček) byl ve skutečnosti pouze o necelé dva roky a půl starší než jeho seriálový syn Jan Skopeček (otec Potůček), který byl pouze o necelých sedm let starší než jeho seriálový syn Ladislav Trojan (syn Potůček). (JoranProvenzano)