Tři chlapi na cestách

Komedie

Československo, 1973, 98 min

• Fiftis

Veľmi sa to celé nepodarilo. Podliezavý film o tom ako sa máme za socializmu krásne. Má ukázať vidiek v lepšom svetle a poľnohospodárov ako chytrých a inteligentných spoluobčanov, plne integrovaných do modernej spoločnosti. Nebyť toho obsadenia asi by som dal jednu hviezdičku. Film sám o sebe je dnes len prehliadkou väčšinou dnes už zosnulých hercov, ktorí ale niekedy dosť tápali a film bol ďaleko horší ako pôvodný televízny seriál. Humor bol dosť primitívny a dnes už sa mu asi usmieva málokto, scenár sa Oldřichovi Lipskému nepodaril, zrejme si nevedel poradiť s tým, čo mu prišlo direktívne nariadené. Ono táto "komédia" nie je práve najvydarenejšia keď vezmem do úvahy že sú komédie u ktorých sa smejete od začiatku do konca tak toto je len slabý odvar a zasmiať sa zasmejete - nikdy.(15.9.2019)

aneb Toulavá kamera dědy Potůčka. V podstatě jeden z mých nejoblíbenějších odpočinkových filmů. Primitivní děj o poznávacím zájezdu jézéďáků po krásách a technických vymoženostech naší vlasti tu vytvořil prostor pro spoustu vtipných epizodek v podání výborných herců. Velmi zábavné je třeba "soupeření" Schmitzera a Krampola o Konvalinkovou, nechybí tu můj oblíbenec Moučka, pilot Hrzán a v závěru se v roli akademika objeví také Vladimír Šmeral z Edelstadtu.(13.4.2013)

• Ruut

Tak i mistr komedií Oldřich Lipský to má taky na svém triku - tendenční podbízivý film o tom jak se máme za socialismu krásně. jedniné co jej jakž takž drží na hladině snesitelnosti je jeho bratr Lubomír v roli střeštěného dětka. "Teď slepice snášejí na 86% svých možností protože mají rožnuto a tím pádem den dlouhý 16 hodin, ale zvýšíme to na 90%, protože jím necháme svítit světla 20 hodin denně, soudruzi ..."(9.11.2008)

Je těžké přiznat si, že se ten film skutečně moc nepovedl. V době, kdy byl uváděn do kin, jsme si při něm ovšem hodně bavili a než jsem si ho po dlouhých desetiletích oživil, přečetl jsem si zdejší komentáře a domníval jsem se, že Vás všechny pěkně setřu... Nesetřu, ovšem jednu poznámku si neodpustím. Ten film byl dělán zajisté na politickou objednávku, protože měl být vzorovou ukázkou vědecko-technické revoluce zasahující do našeho zemědělství. Někdy v 60. letech byl vybrán ten nejchudší okres v republice, osídlený po válce vnitrozemci, a bylo direktivně rozhodnuto, že zde bude vybudován zemědělsko-průmyslový komplex, který bude naší výkladní skříní. A sedmdesátá léta byla skutečně pro naše zemědělství nejúspěšnější v celé historii, prakticky jsme se stali v základních surovinách soběstační. Bohužel, příkladů gigantů živočišné výroby z Tachovska nebylo následováno a až Slušovičtí na konci éry socialismu zase ukázali, jak by mělo naše zemědělství vypadat. - Film sám o sobě je dnes jen přehlídkou většinou dnes už zesnulých herců, kteří ale někdy dost tápali a film byl daleko horší než původní televizní seriál. Humor byl dost primitivní a dnes už se mu asi usmívá málokdo, scénář se O. Lipskému nepovedl, zřejmě si neuměl poradit s tím, co mu přišlo direktivně nařízeno... Tři body jsou trošku nostalgií po starých dobrých časech.(31.7.2017)

• Tommassi3

"To byl nešťastnej nápad s tou kamerou.. To sme mu neměli kupovat !!" ;) Jeden by vyplakal celý ne Potůčky, ale rovnou potoky slz, když vidí ty normalizační a agitační socialistické obludnosti, jaké čas od času vyzvracel i takový geniální mazák jako Oldřich Lipský.. Ani ne tak Koňská, jako spíš prasečí, opera, která páchne Dietlem na míle daleko.. Nejspíš od něj Lipský chytil nějakou tu tvůrčí Ouplavici..(28.3.2017)

• - Lubomír Lipský (děda Potůček) byl ve skutečnosti pouze o necelé dva roky a půl starší než jeho seriálový syn Jan Skopeček (otec Potůček), který byl pouze o necelých sedm let starší než jeho seriálový syn Ladislav Trojan (syn Potůček). (JoranProvenzano)

• - Filmování probíhalo v Jižních Čechách - Volyni, Českých Budějovicích, Klatovech, Prachaticích, Domažlicích, Tachově, Plzeňském Prazdroji a hradech Přimda, Velhartice a Rabí. (M.B)

• - Děda Potůček (Lubomír Lipský) se ve filmu proletěl letounem L-60 Brigadýr. Ve scéně na letišti lze spatři i práškovací letoun Z-37 Čmelák. (Foxhound#1)