poster

Tři chlapi na cestách

Komedie

Československo, 1973, 98 min

 • kingik
  **

  Když se za socialismu točí socialistické komedie, nelze od nich očekávat zázraky, a to ani když za kamerou stojí zkušený režisér. Budování socialismu se nějak nutně muselo odrazit na výsledku veskrze fádního filmu, který si pluje na nevzrušivé vlně bez pořádné zápletky, ale za přítomnosti skvělých českých herců. Obyvatelé vesnice Ouplavice byli celkem sympatičtí burani. Z nich nejvíce do popředí vystoupili členové rodiny Potůčkovic, kteří zájezd chtěli pojat převážně v komediálním duchu. Moc se jim to nepodařilo. A hlavně ve své době se lidé snáze identifikovali (tedy ne všichni) s vymoženostmi, jako je JZD, lázně v Karlových Varech, nebo pivovarská chlouba z Plzně. V té době ani nic jiného nebylo, a tak se jelo na vlně euforie, jak se jim to budování daří alespoň ve filmu, když ve skutečnosti se to hroutilo.Takhle nějak dopadl i tenhle film. Jarda Dietl coby scenárista a Olda Lipský coby režisér, tuhle socialistickou káru "odšoférovali" hodně rutině. 40%(16.4.2012)

 • Ruut
  **

  Tak i mistr komedií Oldřich Lipský to má taky na svém triku - tendenční podbízivý film o tom jak se máme za socialismu krásně. jedniné co jej jakž takž drží na hladině snesitelnosti je jeho bratr Lubomír v roli střeštěného dětka. "Teď slepice snášejí na 86% svých možností protože mají rožnuto a tím pádem den dlouhý 16 hodin, ale zvýšíme to na 90%, protože jím necháme svítit světla 20 hodin denně, soudruzi ..."(9.11.2008)

 • raroh
  *

  Udivuje mě, že při svém renomé byl ochoten Lipský tento "vidlácký" námět (odtržen od reality úpně není) natočit (čekal bych to od garnitury lidí jako V. Čech či jmenovci Machové, jimž dal konzervující se režim 1. poloviny 70. let zelenou), lidovým komediím se úplně nevyhýbal, ale cirkusové prostředí mu bylo bližší.(6.10.2010)

 • vitekpe
  ****

  Hardcore jen pro otrle...nicmene, temer cely film zde zari usmev me milovane Karoliny Sluneckove, ktere sekunduje nemene atraktivni Jaroslava Obermaierova, a do tretice oko divaka potesi tez dychtiva, mlada Nada Konvalinkova. Pribehove pozadi je pak tvoreno jakymsi polodokumentarnim katalogem tehdejsich kvalit socialistickeho zemedelstvi, jako je napriklad hruzostrasny "pavilon" produkujici 17tis vajicek denne...(24.5.2011)

 • BigBang
  **

  Pan Lipský v necelých 50 letech hraje dědka s nalepeným obočím. Prakticky hraje stejnou postavu, kterou ztvárňoval v té době v satirických skečích, a sice p. Hlustvisiháka. Moc se to celé nepovedlo... A nezachránila to ani světová akční scéna, jak práškovací Čmelák (skoro) přistál na Karose ŠD 11:-) Za zmínku stojí silný politický záměr snímku: ukázat západní Čechy, které dosáhly po válce blahobytu postaveném na zemědělství. To vrcholí v exkurzi po Prazdroji, kde už se vůbec nemluví a sami herci se proměňují na průvod a jdou s nástroji coby dechovka.(13.4.2013)

 • - Lubomír Lipský (děda Potůček) byl ve skutečnosti pouze o necelé dva roky a půl starší než jeho seriálový syn Jan Skopeček (otec Potůček), který byl pouze o necelých sedm let starší než jeho seriálový syn Ladislav Trojan (syn Potůček). (JoranProvenzano)

 • - Filmování probíhalo v Jižních Čechách - Volyni, Českých Budějovicích, Klatovech, Prachaticích, Domažlicích, Tachově, Plzeňském Prazdroji a hradech Přimda, Velhartice a Rabí. (M.B)

 • - Děda Potůček (Lubomír Lipský) se ve filmu proletěl letounem L-60 Brigadýr. Ve scéně na letišti lze spatři i práškovací letoun Z-37 Čmelák. (Foxhound#1)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace