Tři chlapi na cestách

Komedie

Československo, 1973, 98 min

• quiz

Naprosto tupá "lidová komedie" jenom pro otrlé masochisty. Vždy jsem považoval pana Lubomíra Lipského za cosi nemastně-neslaného, který se dokáže pitvořit o stošest jenom proto, aby se zavděčil svým chlebodárcům tím, že údajně "umí". Potom to taky vypadá, že si svůj honorář opravdu zaslouží. Ale co, já na bráchu a brácha na mě...až posléze a značně později přišel Zdeněk Troška i ta role se pro něho opět našla a v kinech bylo opět narváno....."oslovil mě režisér Troška a nabídl mi roli, kterou jsem s vděčností přijal..."(30.11.2014)

Hardcore jen pro otrle...nicmene, temer cely film zde zari usmev me milovane Karoliny Sluneckove, ktere sekunduje nemene atraktivni Jaroslava Obermaierova, a do tretice oko divaka potesi tez dychtiva, mlada Nada Konvalinkova. Pribehove pozadi je pak tvoreno jakymsi polodokumentarnim katalogem tehdejsich kvalit socialistickeho zemedelstvi, jako je napriklad hruzostrasny "pavilon" produkujici 17tis vajicek denne...(24.5.2011)

• Tommassi3

"To byl nešťastnej nápad s tou kamerou.. To sme mu neměli kupovat !!" ;) Jeden by vyplakal celý ne Potůčky, ale rovnou potoky slz, když vidí ty normalizační a agitační socialistické obludnosti, jaké čas od času vyzvracel i takový geniální mazák jako Oldřich Lipský.. Ani ne tak Koňská, jako spíš prasečí, opera, která páchne Dietlem na míle daleko.. Nejspíš od něj Lipský chytil nějakou tu tvůrčí Ouplavici..(28.3.2017)

• raroh

Udivuje mě, že při svém renomé byl ochoten Lipský tento "vidlácký" námět (odtržen od reality úpně není) natočit (čekal bych to od garnitury lidí jako V. Čech či jmenovci Machové, jimž dal konzervující se režim 1. poloviny 70. let zelenou), lidovým komediím se úplně nevyhýbal, ale cirkusové prostředí mu bylo bližší.(6.10.2010)

• kingik

Když se za socialismu točí socialistické komedie, nelze od nich očekávat zázraky, a to ani když za kamerou stojí zkušený režisér. Budování socialismu se nějak nutně muselo odrazit na výsledku veskrze fádního filmu, který si pluje na nevzrušivé vlně bez pořádné zápletky, ale za přítomnosti skvělých českých herců. Obyvatelé vesnice Ouplavice byli celkem sympatičtí burani. Z nich nejvíce do popředí vystoupili členové rodiny Potůčkovic, kteří zájezd chtěli pojat převážně v komediálním duchu. Moc se jim to nepodařilo. A hlavně ve své době se lidé snáze identifikovali (tedy ne všichni) s vymoženostmi, jako je JZD, lázně v Karlových Varech, nebo pivovarská chlouba z Plzně. V té době ani nic jiného nebylo, a tak se jelo na vlně euforie, jak se jim to budování daří alespoň ve filmu, když ve skutečnosti se to hroutilo.Takhle nějak dopadl i tenhle film. Jarda Dietl coby scenárista a Olda Lipský coby režisér, tuhle socialistickou káru "odšoférovali" hodně rutině. 40%(16.4.2012)

• - Děda Potůček (Lubomír Lipský) se ve filmu proletěl letounem L-60 Brigadýr. Ve scéně na letišti lze spatři i práškovací letoun Z-37 Čmelák. (Foxhound#1)

• - Filmování probíhalo v Jižních Čechách - Volyni, Českých Budějovicích, Klatovech, Prachaticích, Domažlicích, Tachově, Plzeňském Prazdroji a hradech Přimda, Velhartice a Rabí. (M.B)

• - Lubomír Lipský (děda Potůček) byl ve skutečnosti pouze o necelé dva roky a půl starší než jeho seriálový syn Jan Skopeček (otec Potůček), který byl pouze o necelých sedm let starší než jeho seriálový syn Ladislav Trojan (syn Potůček). (JoranProvenzano)