Stín

Ying

• Austrálie

• Nový Zéland

Drama / Historický

Čína, 2018, 116 min (Alternativní: 111 min)

Yimou Zhang

Yimou Zhang, Sujin Zhu (původní scénář)

Xiaoding Zhao

Zai Lao

Xiaolin Zhou

Scénografie:

Horace Ma

Film není wuxia epos ve stylu předchozích Zhangových prací, je to spíše politické drama, které netrpí ani tak slabými dialogy (tu stížnost na kdo jsi ty, je kde?), ale spíše špatně načasovaným rozvinutím, dokončením zápletky. Postavy jsou jen schematicky načtrnuté, ženské postavy jsou ubohý stín toho, co v Zhangových filmech byly (jak po dramatické, tak akční stránce). Neházal bych to na herečky Betty Sun se snaží, Guan Xia-Tong nemá prakticky prostor něco předvést je tady spíše jako cameo, host. Je to chyba rejži, luxusní audiovizuální balení nemůže zachránit tohle piklení na téma, jak má slabší stát na silnějším získat zpět své město Jing. Král, jeho velitel, každý má svůj plán. Není to wuxia je to Shakespearovské drama o politické moci. Jenže příběh je ke konci přežraný zvraty, které působí až moc násilně a stačilo málo, aby byl konec korunován dokonalým zvratem naznačeným na začátku. Charaktery mají málo prostoru nějak se více zapsat, takže vyniká akorát Deng Chao ve své dvojroli. Jsem vyloženě nesvůj z pojetí akce, jako by Zhang zapomněl kdo je a soutěžil v nápadech a neuvěřitelnostech s Harkem, jenže tomu to žeru je vtipný a vychází mu to (tady nechápu tu skoro až exploatační úroveň násilí, zvukové efekty, tak to film ničí, nebo neukázat jeden z nejpodstatnějších soubojů ve filmu, byť retrospektivně). Tady jsem v pokušení najít originál té povídky, zbraně, řešení soubojů působí bizardně a sráží film dolů. Proti Velké zdi trochu návrat k lepšímu, těžko říct, co přijde příště (Zhang chystá civilní drama na příští rok). Je to zklamání, ne kvalitou, ale očekáváním, které jsem měl. Přece jen Zhang je top režisér let 1987-2006 pro mě, jeho nynější filmy jsou v rámci zábavnosti akce hluboko za Harkem a jeho série soudce Ti. Imitovat Harka v nápaditosti akčních scén mi přijde jako těžká chyba, vždy jsme měli brady dole z toho jaké herečky Zhang obsadil a co všichni zúčastnění za souboje předvádějí, tady rozpaky, údiv, konstatování, to je slabé. Snad se z té mizérie brzy dostane, to mi připomíná, že v této dekádě marně vzpomínám na to, který wuxia "historický" spektál se povedl (Harka a jeho fantasy sérii Soudce Ti nepočítám). Jakoby klasický wuxia epos spojený s historií těžce ochořel a ne ne se vzpamatovat.(3.12.2018)

• Psema

Režisér nákladných wuxia rubanic Zhang Yimou je zpátky a po katastrofální Velké čínské zdi s Mattem Damonem si pověst rozhodně nenapravuje. The Shadow je sice tradičně nádherně esteticky zpracovaným filmem, v němž výprava lahodí oku každou scénou. Jenže zápletka je mdlá a natolik prostá, že se za první hodinu filmu nic nestane, zato ve filmu přibývají stupidní dialogy typu „vím, kdo jsi. Ty jsi ty.“ Yimou se opět utápí v nabubřelosti vlastních ambicí a v rádoby poetickém spektáklu zase jednou hodně nudí. Kde jsou časy Klanu létajících dýk?(13.9.2018)

Zahraniční kritiky se předhání chválou. Režisér Zhang Yimou opustil klasický akční film a natočil neobvyklý film plný barev z krve poražených. V království vládne mladý a nepředvídatelný král. Vojenský velitel má tajnou zbraň :"shadow" . Může jí zabít své nepřátele i krále. Nyní musí vytvořit plán intrik a vést své lidi k vítězství ve válce, kterou si král nepřeje. Pokud chcete vidět film, který překračuje vizuální a emocionální hranice akčního filmu, shlédněte tento.Jako hodně čínských filmů jde tvůrci o hledání estetické krásy uprostřed krveprolití. Ale návštěvníkům kina radím si první hodinu schrupnout , protože o nic nepřijdou a naberou síly přežít druhou hodinu.(22.8.2019)

• Magika82

Co z krásné a velkolepé kostýmní výpravy, co z méně či více známých hereckých tváří, když celý scénář stojí za dvě věci?! Režisér Zhang mne už zvedl spravedlivou zlobou nad jeho nesmyslnou Velkou čínskou zdí. Každý si zaslouží druhou šanci a jala se shlédnout tento snímek... Tentokrát mne z křesla nezvedl. Tentokráte jsem již po cca. 30 minutách měla hlavu bezmocně položenou na stole a po hmatu prsty rukou šátrala po krabičce cigaret a zapalovači, abych se uklidnila... Marně. Kde nic není, ani Smrt nebere. A proto se domnívám, že režisér Zhang se tak bát mozkové mrtvice opravdu nemusí... 20% a Hvězda pouze za výpravu.(3.4.2019)

• LangiJ

Tohle se bohužel moc nepovedlo. Námět zněl zajímavě a slibně, jenže z toho vylezla dlouhá nuda s příšerným drnkáním. Snad prvně mi ve filmu vyloženě vadil hudební podkres. Z postav taky nikdo nezaujal, nebylo komu fandit. Místy mi to přišlo přehrávaný, některé dialogy moc inteligence nepobraly. Pěkně se na to ale dívalo (sjezd na kovových deštnících paráda) a exteriéry taky byly fajn. Druhá půlka sice o něco lepší, konečně se začalo něco dít, ale ta první to zabila. A po zkouknutí jsem úplně zůstala v šoku, když jsem zjistila, že to režíroval Zhang Yimou. Jeho filmy mám hodně ráda, některý jsou mý top, ale tohle teda slabota.(10.8.2020)

• - Akčním režisérem byl Ku Huen Chiu, v závěrečných titulcích uvedený jako Dee Dee. (Rominator)