Takové krásné šaty

In Fabric

Také krásne šaty

Horor / Komedie / Mysteriózní

Velká Británie, 2018, 118 min

Vnímať In Fabric ako ľahko čitateľnú vtipnú metaforu na konzumerizmus posledných dekád vás asi plne neuspokojí. In Fabric treba preto skôr emocionálne prežiť, do čoho patrí aj svojrázny humor a hororové prvky. Obe poviedky majú jasné styčné prvky, ale nie sú to ani zďaleka len ústredné šaty. Samozrejme ide o husto postmoderné dielo odkazujúce na všeličo možné, určite vás napadne vďaka krvavo červenej farbe nejedno dielo Daria Argenta. Mne osobne aj nejednu časť pôvodného seriálu Twilight Zone, čo mi urobilo asi najväčšiu radosť. Inak ide o film, ktorý asi viac doceníte na druhýkrát.(30.9.2019)

Takový krásně přiteplený film. Ale nevím, proč kanárek nevyšíval :((28.6.2019)

Paráda! ♦☠♦☠ (3,5*)(16.9.2019)

Stylové retro a pocta italskému Giallu dovedená k dokonalosti. Film má mít vše co od něj subžánr žádá, divný příběh, skvělou stylizaci, trochu úchylna a pár drsnějších scén. Škoda snad závěrečných třiceti minut, které na celkovém dojmu ubraly.(8.7.2019)

Tak tenhle film se fakt špatně hodnotí. Pocta italskému giallu? No možná formálně, jinak mně to přišlo spíš jako pošklebování se tomuhle žánru. Nebo jako když si vás malé dítě dobírá a provokuje tím, že po vás všechno opakuje, ale pitvoří se u toho. Prostě na facku. Spíš pocta absurdnímu dramatu à la Eugène Ionesco. Některé scény byly tou přemrštěnou symbolikou a vypjatostí vtipné, stejně jako bezúčelné a surrealistické lekačky... Postava hypnotizujícího opraváře je pro mě osobně hodně vtipná, můj strýc Pavel – elektrikář má na mě s jeho prology z oboru úplně stejný vliv. Asi musím vidět ještě jednou, takhle je to něco mezi * až *****, čili v průměru za 3.(14.7.2019)

Lynchovské neo-giallo, se spětkou cronenbergství. Mňam.(12.9.2019)

Retro parodie na béčkové horrory, vraždící šaty, čarodějný obchodní dům se sexuálními rituály s krejčovskými panami, opravář praček, jež vysvětlením závady uvede člověka do hypnotického stavu a jiné a další MontyPythonovské gagy a situace, jež vás ohnou smíchy, pokud tento druh humoru máte rádi. Ten matroš, co při natáčení všichni hulili musel být fakt kvalitní. Bohužel prázdných ploch s vlajícími šaty a příšerně sedmdesátkovou syntezátorovou hudbou je ve filmu hodně a tak mu chybí spád. Ale za výbuchy smíchu hvězda navíc.(29.6.2019)

Vyšším hodnocením jsem posunul zase na chvilku film do "červené" barvy. Bizár všech bizárů, film, který místy paroduje i sám sebe, překvapivé zvraty, suchý britský humor a ti prodavači - to jsou tak dokonalé postavy, že film nemůžu hodnotit jinak. Hodně jsem se nasmál. [KVIFF 2019](30.6.2019)

• Arsenal83

"Každý nový film režiséra Petera Stricklanda je s netrpělivostí očekáván..." Tak to mi je novinka, ja som doteraz to meno nikdy nepočul, a to poznám aj takých režisérov ako Jirka Mádl alebo Tomík Magnusek. Po vzhliadnutí tohto snímku mi je ale jasné, že počet filmov, ktoré som od tohto chlapíka videl ostane dlhodobo na čísle 1. A vy, ktorý máte to šťastie byť stále na nule, snažte sa ju uchovať čo najdlhšie. Je to maximálne negustovné dielo. Respektíve ak máte chuť na menštruačnú krv a pri tom radi onanujete, nech sa páči, po polhodine zažijete vyvrcholenie.(19.9.2019)

• Biopler

Čo človek ešte nevymyslí? Videl som už všeličo vraždiť vo filmoch, ale šaty ešte nie. Komplikované repliky predávajúcej v obchode k zákazníčkam sú dôkazom, že scenárista je nejaký uletený marketingový stratég fičiaci na niečom. Film je to veru čudný, hlavne vďaka svojským hereckým postavičkám a réžii, ktorá nečakane a často strihala zábery na iba nejaké statické obrazy, asi k navodeniu istého tajomna. Príbeh je rozdelený akoby na dva samostatné, s rôznymi hlavnými postavami, ak nerátam obchodníkov, idúce časovo po sebe, čo by bol zaujímavý počin, ak by druhý z nich nekončil rovnakým výsledkom ako ten prvý. Najviac sa mi na snímku páčil hudobný motív, ktorý navodzoval veľmi fajnovú atmosféru tajomna.(2.4.2019)

• godycz

bizar. nejlepsi jsou sceny z obchodaku. scena s pannou je zbytecne prvoplanova.(11.9.2019)

Bizární peklo v obchoďáku s hadrama. No nejzábavnější část filmu se odehrávala v obchoďáku, škoda, že této části nebylo dáno více prostoru. Gotická upírka s vyšinutým sluhou a pomocnicemi super, se zbytkem to už je horší. Tento film rozhodně není pro každého. Za mě průměr.(25.9.2019)

• Rockerman

Vraždící šaty? Proč ne, ale já mám s těmi artovými filmy potíž. Vždycky se snažím přijít na to, co tím chtěl básník říci, ale většinou přicházím na to, že nemá cenu si s tím lámat hlavu, protože je to blbost! Tohle je ten případ. Mimochodem podobné rodeo s pračkou Tatramat (plnění shora) jsme zažívali v osmdesátých letech když bylo prádlo v bubnu nerovnoměrně uloženo. Také tak vyváděla a to jsme v ní ani neměli hororové šaty.(13.11.2019)

Je to bizár. Snímek, prosycený citem pro detail je něčím víc než jen béčkovým hororem o vraždících šatech. Jsou zde i náznaky satiry a kritiky na konzum. Na druhou stranu je řada myšlenek zde těžko uchopitelná a film jako takový navíc mnohdy na zmíněnou kategorii hororů odkazuje a takřka ji paroduje. Jde spíš o mysteriózní thriller s prvky absurdní komedie, který je natočen zvláštním artovým stylem. To vše podkresluje psychedelická hudba, jež vykresluje svízelnou atmosféru možná nejvíc. Protože atmosféra těmhle šatům místy docela chybí. Tedy ta hororová. Takové krásné šaty dokáží pobavit, znepokojit a hlavně zaujmout tím, jak nemainstreamově jsou zpracované. Je to dobrý film. A jiný. Stojí za zhlédnutí.(18.9.2019)

Stricklandův film je vizuálně omamný a v souvislostech s dnešní artovou produkcí originální a výjimečný, nicméně jeho hodnocení záleží od toho, co divák zná, co očekává a jak daleko je ochoten vyjít vstříc. Světová kritika jej hodnotí poměrně vysoko (např. metascore IMDb udává téměř 90%). Několik příkladných kritik https://www.hollywoodreporter.com/review/fabric-review-1137550 https://variety.com/2018/film/festivals/in-fabric-review-1202931639/ https://www.eyeforfilm.co.uk/review/in-fabric-2018-film-review-by-amber-wilkinson https://cine-vue.com/2018/09/toronto-2018-in-fabric-review.html(1.9.2019)

• Shanen29

Nevím co to má co společného s hororem,ale budiž.Film se táhne a je v podstatě nudný a nezáživný.Spousta frází a mluvení které nahradilo akci.Pro mě ne.(29.8.2019)

• Honza_CZ

Jestli jste někdy přemýšleli, jaký film je horší než odpad, tak se určitě podívejte na tento.(29.9.2019)

• david666

inu, vizuál dobrý. jinak pseudo art(10.10.2019)

Tak jsem byl včera na premiéře v Bio Oko a pokud bych neslyšel odpovědi (v debatě po filmu) Petera Stricklanda, dal bych o hvězdičku víc. Ale postupně. Film je velmi zajímavý vizuelně, některé dnešní situace, kterými jsme svědky v korporátním světě tu byly zahrány vemi vtipně ad absurdum. Charaktery jsou velmi dobře a uvěřitelně vykresleny a není problém se s nimi ztotožnit. Bohužel dost toho pozitivního z filmu, dokázal režisér znegovat svými odpověďmi. Nevím a necítím rozdíl mezi Britským a Evropským filmem, britský humor byl ve filmu cítit velmi výrazně (díkybohu) a pokud nechtěl rozebírat sociální situaci v dnešní společnosti, potom asi natočil jinej film, než chtěl. Jiný, který jsem viděl, což opět kontrastovalo s odpovědí na otázku, zda je spokojen se svými filmy (snaží se sice dělat filmy lépe, ale je zároveň limitován penězi). Nemyslím si, že peníze jsou zásadní limit dobrého scénáře. Jsou filmy minimalisticé, které jsou v mých očích hodně na špici, kupříkladu Expres na západ, který se vlastně téměř celý odehrává v jedné místnosti. Ale zpět k filmu, já jsem odcházel spokojen, pokud si odmyslím debatu po filmu, nicméně sluší se podotknout, že ty šaty tam vlastně nehrály hlavní roly, byly pouze katalyzátorem, pro děj samotný...(11.9.2019)

• Eliott

Takový měl film potenciál a stejně si po shlédnutí říkám, že bych byl radši kdybych ho nikdy neviděl. Hororové prvky filmu jsou předvídatelné a divné, zápletka velmi slabá a komediální prvky nedostačují na jakékoli zlepšení kvality. Navíc je film přehnaně dlouhý a tak se zde většinu času ani nic neděje. Pak když to vypadá, že nám osvětlí něco o majitelích obchodu nebo proč se tohle děje, tak nám jen nabídnou pošetilou scénu kdy nesmyslně dlouze a detailně umývají figuríny a starý dědek se u toho sexuálně ukájí. Bída 40% podle mě odpovídající hodnocení (druhá polovina byla lepší)(10.11.2019)

Vsadím se, že nejednomu divákovi na karlovarském festivalu projela hlavou otázka: Pro koho vlastně jsou takové divné filmy? Inu, takové krásné filmy jsou pro diváky mně podobným. Libovali jsme si v absurdních dialozích, znepokojující hudbě, groteskních vizuálech a decentně inteligentní parodizaci slasherů s prokletými předměty. Ta je vskutku zajímavá, protože ve chvíli kdy si říkate jak neděsivé a spíše směšné jsou zabijácké šaty... bum prásk rozsvěcovák! Je fascinující jak kolem tak bizarní premisy dokázal Strickland vystvět tak působivou atmosféru a obecně velmi kvalitní film. A mimochodem mi je jasné, že hororoví fanoušci budou zde klepat na špatné dveře.(21.11.2019)