poster

Inspektor se vrací (TV film)

 • Velká Británie

  An Inspector Calls

Drama / Thriller

Velká Británie, 2015, 87 min

Režie:

Aisling Walsh

Scénář:

J.B. Priestley (divadelní hra)

Kamera:

Martin Fuhrer

Střih:

Alex Mackie

Scénografie:

Maurice Cain

Kostýmy:

Amy Roberts
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Nach
  ****

  Mysteriózní, filozofické a kriminální drama, podle divadelní hry. Hvězdně obsazené a umě zahrané. Pokud od toho nečekáte nic epického a spíše filozofickou rozprávku s pár postavami, budete velice spokojeni. Epičnost totiž by zde byla naopak ku neprospěchu jednotlivých dějových nuancí a po skončení byste si pak nemohli pokládat zajímavé úvahy, jako například kdo byl z postav nejhorší a kdo naopak nejlepší. Není to tak jednoznačné, jak by se totiž mohlo zdát. A to se mi na tomto díle líbí. 80%(16.2.2019)

 • Mr. Lobo
  ***

  Aneb jak se dostávat k filmům přes své oblíbené herce (Davida Thewlise). Morální stránku nechám být, i výpravu a kostýmy, ale spíš něco řeknu k divadelním adaptacím. Je to poznat. Prakticky vždy, když je nějaká adaptace divadelní hry (a hra nevychází ještě před tím z románu, případně jiného média - např. Trainspotting), je to poznat. Velmi brzy. Podle monologů postav a hlavně podle uzavřenosti scén. Ať už to byl Nicholsův film Closer (tam jsem si toho všiml poprvé) přes nedávné filmy Bůh masakru a Jméno. U všech je to poznat hlavně na herectví, na neustálé konforontaci a dialogu (není mnoho divadel, kde by se příliš dlouho nic neřeklo, kde by jen postavy seděly vedle sebe u stolu a každá si četla noviny a nic neříkaly několik minut, případně sledovaly konání bez nějakého zastřešujícího monologického nebo diegetického vysvětlení, tak jako to velice dobře umožňuje právě film) a na jedné místnosti, ze které prakticky není úniku (tady se uniká pouze ála Poeův William Wilson). U všech čtyř snímků (tří výše zmíněných a tohoto) mi to nějakým způsobem vadilo a kazilo zážitek. Divadelní hry patří na divadlo. A ve filmu se ani jako divadelní hry hodnotit nemůžou (máme zde fixovaný pohled kamery) a jako film (alespoň u mě) neobstojí. Takže je vždy hodnotím jako něco mezi; na co se rád znovu podívám pro nějaké scény, pro nějaké herce, pro pěkné dialogy, ale málokdy (prakticky nikdy) si je nepouštím znovu celé.(3.1.2016)

 • kedluben
  ***

  atmosféru to mělo celkem solidní. koukat se na to dalo, to jo... ale takový to poselství bylo chvílema až trapný (zlý bohatý, hodný chudý) a navíc člověk není jenom nějakou obětí okolností... a trochu nepravděpodobný propletení osudů... a ten konec... hrozný... takže ze čtyř za celkem zajímavej průběh a atmosféru na 2,5 za konečnej celkovej dojem..... a já kvuli tomu nešel na pivo!(28.7.2016)

 • Xmarc
  *****

  Celý film se prokecá u jednoho stolu a přitom je to tak chytlavé, výborně vystavěné, se skvělou atmosférou, která na mě silně působila z každého záběru. David Thewlis v hlavní roli se mi také moc zamlouval. Jen jsem na konci nevěděl, kdo že on to ve skutečnosti byl, v souvislosti s několika záběry, které mi nějak nezapadly do sebe. A trošku mi nesedlo jeho několik příliš poučných vět, než odešel z domu Birlingových. Jinak výborný film.(5.11.2018)

 • CSSML
  *****

  Velmi smutný příběh vybízející k hlubšímu zamyšlení. Sociální drama se po odchodu inspektora mění ze značně předvídatelného a poměrně divadelně strnulého vyprávění na horskou bystřinu, která unáší diváka do údolí chvilkové naděje, aby jej vzápětí svrhla do závěrečné srdcervoucí propasti, skrze níž má dosáhnout mravního očištění. A mravní očista je zde nejen naznačena, ale dokonce formulována, ovšem předkládané imanentní filantropické řešení je nedostatečné a nikdy nepřestane být nedostatečným. Mít rád lidi pro ně samé nebo pro sebe, to nemůže nikdy fungovat, je třeba se povznést výše k transcendentnímu řešení: k lásce k lidem pro Boha. Též jen skrze Boží odpuštění se lze vypořádat se svými špatnými minulými činy, lidskými silami je to nemožné.(6.9.2016)

 • - Film bol natočený na motívy rovnomenné hry od J.B. Priestleyho. (Weezy22)