Inspektor se vrací (TV film)

An Inspector Calls

Drama / Thriller

Velká Británie, 2015, 87 min

Aisling Walsh

J.B. Priestley (divadelní hra)

Martin Fuhrer

Alex Mackie

Scénografie:

Maurice Cain

Kostýmy:

Amy Roberts
  • karnifex

Snad to bylo dáno stářím divadelní předlohy, ale celý film mi silně připomněl Cimrmanovu hru Hodina pravdy: https://www.youtube.com/watch?v=jfxV740pGZo . Až na to, že je mnohem delší, sentimentálnější a navíc podbarvený sladkobolnou hudbou. Také mi vadila značná tezovitost snímku. Dobré byly kostýmy, kulisy i herecké výkony - tedy až na herecký projev inspektora Googla, který byl natolik dřevěný, že z něj dělal nejnesympatičtější postavu celého filmu.(29.11.2015)

Kdo dával pozor v dějepisu, chápe, proč je ve filmu tolik akcentováno ono dobové nevyrovnané rozvrstvení společnosti (ten váš „socialismus“/“levičáctví“…nemluvě o tom, že v málo které zemi jsou historicky tak moc „úchylní“ na třídění lidí, což v Anglii ostatně přetrvává do teď). A výtky na „divadelnost“ u filmu, který je televizní a k tomu natočen podle divadelní hry, jsou také „trošku“ mimo. Moralistní (když už) dílo bez pochyb je, ale především jde o poctivou, staromilskou britskou detektivku, a to bez ohledu na to, že nesplňuje všechny žánrové atributy (či se od nich přímo odklání) a na závěr se divák dočká něčeho „jiného“. Po herecké stránce „kvalitka“, což se dá říct i dialogových konfrontacích, ale atmosféra a poutavost filmu (a to i přes fakt, že publikum si hned od začátku uvědomuje zainteresování všech zúčastněných) je ještě o stupínek výš. Film pozvolna a nenápadně graduje až do mrazivého konce, který osvětlí, proč že má film na imdb mezi žánry také „mysteriózní“. Já se závěrem až tolik nezápasil, a i díky tomu končím na silných 4*.(26.9.2017)

Strhující divadlo, fantastické představení. Divadelní předloha je z toho cítit na sto honů, ale BBC (a ostatní britské televize) tyhle komorní dramata odehrávající se v jedné místnosti vždycky uměla a Inspektor se vrací nad nimi pořádně vyčnívá. Herecký koncert dokonalého i odpudivého Davida Thewlise, Kena Stotta, parádní mrchy Mirandy Richardson i ostatních mě pohltil už od začátku. A postupně gradoval a já z něj byl čím dál nadšenější. Konverzace Thewlise a někoho z herců, skládačka, která do sebe skvěle zapadá a samozřejmě se postupně odhaluje, flashbacky a... ó, ano, atmosféra, jistě! Ta je dusivá a místy temná, samozřejmě. A závěrečná strhující pointa a odhalení mě naprosto ohromilo a definitivně tenhle nenápadný film vyslalo do absolutních výšin, protože takhle zajímavá (a možná i trochu šokující) pointa tu už hodně dlouho nebyla. A jako bonus to má nejkvalitnější dabing Primy (a vlastně i celkově) za hodně dlouhou dobu. Takže je to opravdu jednoduché: působivé, komorní, jednoduché a neskuečně precizní. Dokonalá ukázka všeho britského. Zážitek, který si budete dlouho pamatovat. 100%.(12.8.2016)

atmosféru to mělo celkem solidní. koukat se na to dalo, to jo... ale takový to poselství bylo chvílema až trapný (zlý bohatý, hodný chudý) a navíc člověk není jenom nějakou obětí okolností... a trochu nepravděpodobný propletení osudů... a ten konec... hrozný... takže ze čtyř za celkem zajímavej průběh a atmosféru na 2,5 za konečnej celkovej dojem..... a já kvuli tomu nešel na pivo!(28.7.2016)

Po technické stránce je tento divadelní kus převeden do filmové podoby bravurně, výprava má svou kvalitu, nic není odbyté, i herci si odehrají to své. Koncept mě ale moc nedostal, jednak je průhledný až na půdu a potom to finále, tváří se jako libovolný díl iritujícího seriálu VĚŘTE NEVĚŘTE, což je únosné jen tak tak. Jsem skeptik, nikdy nevěřím :-) 60%(31.1.2019)

• - Film bol natočený na motívy rovnomenné hry od J.B. Priestleyho. (Weezy22)