Neptun

• angličtina Neptune (festivalový název)

Operace Neptun je stylizovaný dokument o prapodivné kauze naší komunistické minulosti. Operace Neptun pojednává o kauze z roku 1964, kdy byly objeveny na dně Čertova jezera na Šumavě výbušniny z druhé světové války. Průzkum jezera byl tehdy dokumentován štábem Československé televize z pořadu Zvědavá kamera. Dokumentaristé měli o něco později v úmyslu natočit pokračování průzkumu v sousedním Černém jezeře. Když se o nálezu výbušnin dozvěděla komunistická Státní bezpečnost, pracovníci z tehdy nově ustaveného dezinformačního oddělení vymysleli temnou konspiraci. V roce 1965 měla podle německé ústavy ve Spolkové republice Německo (NSR) uplynout promlčecí lhůta vůči zločinům spáchaným za druhé světové války. Sovětský svaz a jeho satelity chtěly využít všech možných prostředků k očernění, diskreditaci a označení západního Německa za pokračovatele hitlerovského režimu v československých i světových médiích. Proto předtím, než se štáb Československé televize stihl vrátit k jezerům a natočit pokračování dokumentu, nechali příslušníci StB vyrobit čtyři dřevěné bedny a potopili je na dno jezera, aby je pak prostřednictvím filmových kamer „objevili“. Byl to první případ propagandistického zneužití televize v československých dějinách. StB se pomocí Československé televize a světových sdělovacích prostředků postarala o náležitý rozruch, když prohlásila, že záhadné bedny ukrývají archivy gestapa a další tajné německé dokumenty z druhé světové války. Příběh je rozdělený na dvě části: v první části ve zkratce líčíme rostoucí tíseň a pochybnosti obelhaných protagonistů na břehu jezera a desetidenní čekání na experty, kteří mají bedny vylovit. Vytažením beden z jezerního dna a jejich převozem do Prahy k expertize začíná druhá část příběhu. Zatímco na břehu jezera jsou členové televizního štábu a potápěči nuceni dohrát svoji roli v této frašce pod tlakem, navzdory pochybnostem, ve druhé části se pod tlakem octnou estébáci, protože vypustili do světa z beden ďábla, ale Moskva jim žádného ďábla pořád nedodala, i když to slíbila. Ministr vnitra Lubomír Štrougal, nabrífovaný do všech detailů Operace Neptun, ztrácí nervy. Tento film je specifickým počinem mezi filmem a videoartem. Využívá profesionální štáb, herce a klasické filmové postupy, avšak jinou naraci a také jiný způsob prezentace projektu (prostorová instalace – aktivní zapojení diváka tím, že prochází). (Česká televize)

sator

Příběh i dokument znám. Němci se s odsouzením válečných zločinců moc nesnažili, pokud tato mystifikace pomohla, stála za to... Reportáže z cyklu Zvědavá kamera použity ve filmu se jmenují „Tajemství Čertova jezera“ a „Archivy z jezera“. Že jednalo mystifikaci se jejich autor Branislav dozvěděl v roce 1980, z knihy špiona Bitmana " Špionážní oprátky", která se objevila v republice jako samizdat. ()

Disease

Parádní mix dokumentu a mystifikace. Kdo zná Babanovy komiksy, nemůže být takovouhle úchylárnou konsternován. ()

Inozuka

Vizuálně zajímavé a syrově natočené. Obsahově hodně dohnané do absurdna a beroucí známou komunistickou mystifikaci spíš jako kulisu pro avantgardní filmařský projekt. Vyorálek nomenklaturně jedovatej, ostatně jako vždy v podobné roli ... ()

Víteček

Myslel jsem, že to bude hraný dokument, ale dost jsem se mýlil, tak ať to slouží i jako varování jiným. Nemůžu říct, že bych pochopil, co bylo tím celým zamýšlené a nemůžu ani říct, že bych to ocenil. 30 %. ()

ladanda

Jó, tenkrát to bylo vzrůšo. Jako pamětník těch událostí jsem byl zvědav na tento stylizované dokument. Nic moc. ()

narenta

Já to celé vůbec nepochopil. To je i na filmovou fikci moc. A ten závěr ... Kdo pochopil to podobenství s člověkem 20 let zavřeným v bedně pod vodou? Dloho jsem nedával 2 hvězdy. ()