Zabil jsem Einsteina, pánové...

• angličtina I Killed Einstein, Gentlemen
TV spot
Československo, 1969, 95 min

Kamera:

Ivan Šlapeta

Jana Brejchová, Jiří Sovák, Iva Janžurová, Lubomír Lipský st., Petr Čepek, Radoslav Brzobohatý, Stella Zázvorková, Jan Libíček, Josef Hlinomaz (více)

Fantastický příběh, jehož děj se odehrává střídavě v Americe, někdy na přelomu druhého a třetího tisíciletí, a v Praze roku 1911, je založen na myšlence, zda a do jaké míry by předčasná smrt zakladatele moderní fyziky, Alberta Einsteina, ovlivnila vývoj naší civilizace. Na rozdíl od většiny děl tohoto žánru, která posunují příběh do daleké budoucnosti, se zde děj naopak vrací pomocí „stroje času“ do minulosti. Jako historický fakt autoři označili skutečnost, že profesor Einstein mohl přijít v Praze roku 1911 o život – na této myšlence je postaven celý děj filmu. Příběh se odehrává „v budoucnosti“, konkrétně v roce 1999. Skupinka bojovně naladěných fanatiků si pohrává s nebezpečným vynálezem – takzvanou bombou G, kvůli které ženy obrůstají plnovousem a nerodí děti. Při hledání viníka toho všeho dojde lidstvo k názoru, že všechno má na svědomí zakladatel moderní fyziky. Do minulosti proto odlétá výprava profesora Moora s jediným cílem – zabít mladého Alberta Einsteina… (Česká televize)

Scaevola

Ačkoli snímek z logického hlediska poměrně zdařile zpracovává následky cestování v čase a může se pyšnit plejádou české herecké elity, jako celek bohužel příliš nefunguje. Komediální linka je nevýrazná, až mdlá a scénář si nuceně vypomáhá natahováním závěru a taškářskými výstupy, které neomluví ani rozvolněná 60. léta. ()

brasek

Priemerne zábavná komédia, bez niečoho hlbšieho na čo si pamätáte aj po rokoch. Nie je to film ku ktorému sa vrátite, alebo sa tešíte na reprízu. ()

PTuranyi

Výborná situačná scifi komédia s námetom bláznivej záchrany ľudstva pred terorizmom, obsahujúca slušnú porciu bláznivých vtípkov. Počínajúc "vylodením" na divadelnej scéne počas Predanej nevesty namiesto Pristátia na mesiaci cez stretnutie s "tatínkom" až po finálny koncert Alberta Einsteina. Prepracovaný scenár sa snaží vyťažiť z každej scény čo najviac. Výmeny lustra, lepidlo na stoličke, striptérsky súboj slúžok Brejchová vs. Janžurová + Helena Růžičková, názorné vysvetľovanie časových paradoxov na stehne s paralelnou vetvou v pr... Okrem toho kopec vtipných vynálezov, ktoré našli uplatnenie až dnes: selfie tyč, autonómne auto.. vlastne koč atď. Vizuálne efekty sú pravdaže lacné triky, ale herci svoje úlohy  hrajú výborne aj keď nejde o žiadnu ťažkú psychológiu. 75% ()

BrMikes

Co si budeme, tohle je jeden z těch slabších přírůstků k žánru české sci-fi a slabší moment, který si vybrali pánové Lipský a Macourek. Samozřejmě film funguje v dílčích věcech. Masky, kostýmy, scénografie, samozřejmě i spousta hlášek a momentů a samozřejmě skvělé herecké výkony, každou jednu scénu (asi ze dvou) si pro sebe třeba krade Miloš Kopecký ale perlí samozřejmě i Sovák, Lipský, Zázvorková, Brejchová v menších rolích Kemr nebo Libíček a samozřejmě Čepek, který je nečekaně trefným představitelem Alberta Einstein. Nicméně jako celek působí film značně rozpačitěji. Podle mě se úplně nepodařilo vytěžit z námětu tolik, kolik je u tohoto tvůrčího týmu zvykem. Na jejich úroveň je snímek taky poměrně nekonzistentní (mnohem častěji zde dochází k nějakým wtf momentům) a místy nudí. I když pointa se jim zdařila. A jak už jsem zmiňoval povedla se spousta momentů, kvůli kterým pořád snímek asi za vidění stojí. Lepší scénář by mu ale určitě prospěl... ()

Rheesa

Vynikající snímek, pomineme-li typickou dobovou výpravu (keramické jističe). Moc mě překvapil, dávám *****. ()

gizi

Naposledy vidělo 14.2.2009 a hodnoceno 4*, nyní viděno 7.12.10 a opět 4*. Dávám 80% - přece jen místy je to trochu hluché, ale většinou výborné. Zkrátka zlatý fond české komedie. ()

Johgas

Děj je sice trošku ulítlý a překombinovaný, ale skvělí herci to vynahrazují. Jana Brejchová, JIří Sovák a Vlastimil Brodský, Stelinka Zázvorková, Radek Brzobohatý jako padouch - dost už jmenování, tenhle film udělali a vyzdobili všichni. Pro mně to byla zábavná oddechová podívaná, s dobrým dějem a spádem, bez hluchých míst. Ráda se kdykoliv podívám znovu. Raketa při Prodané nevěstě a striptýz kvarteta Brejchová-Janžurová-Růžičková-Sovák - to byl opravdu herecký koncert:-) ()

mine.slayer

Vousaté ženy a muži mluvící jako ženy? Ten film je vizionářský, nebude trvat dlouho a budeme řešit realitu tohoto námětu. ()

Otan

Já mám pocit,že tady se tvůrci vybláznili,ale zase až moc.Není to tak humorné,ale ani špatné,prostě takovej střed.Film drží velmi dobré herecké obsazení. ()

sibskyn

Pěkná komedie, možná jsem se ani tolik nesmál, ale celý ten nápad a to zpracování je prostě tak originální, že jsem pro požitek filmu, ani více nepotřeboval. ()

Pythonator

Jeden z nejlepších českých filmů. Bohužel trochu zaostává vtipem a geniality Pane, vy jste vdova nedosahuje ani omylem. Stále je to však mezi trapnou českou tvorbou legendární skvost. Erotický skoro striptýz Jany Brejchové je nezapomenutelný, ačkoli ho kazí Janžurka a gigantické tukové melouny Růžičkové. ()

evangelik

Jako malému divákovi v kině se mi film velmi líbil. S odstupem času bych řekl, že vzhledem k mnoha jiným skvělým dílům české filmové vlny konce šedesátých let je tohleto slabší snímek. Nejlepší scéna, kterou si občas pustím je ta, jak Jana Brejchová cosi šije a chválí Čepkovu hru na housle - lepší být skvělým houslistou, než průměrným fyzikem.... Růžena, kuchařka od Krausů Vám s tím pomůže..... ()

Kivis

Lipského filmy jsou staré okolo půlstoletí. Některé nemilosrdně zestárly, jiné působí stále svěže. Einsteina řadím do té druhé skupiny. Možná i proto, že i když v něm o absurdní situace není nouze, ve výsledku vlastně na rozdíl od některých dalších filmů z této éry tolik netlačí na pilu. Není to přehrávané, překřičené a to je z dnešního pohledu výhra. Chybí sice momenty, u kterých bych se popadal za břicho, ale úsměv z mého obličeje téměř po celou délku filmu nezmizel. ()

Hombre8

Klasická česká komedie dua Macourek - Lipský. Řada věcí je poněkud překombinovaná, ale Sovák zachraňuje. Nakonec přidána ještě čtvrtá hvězda za skvělou predikci autorů scénáře. Bomba G. G jako gender. Jen se malinko spletli v osobě původce zla. Nikoliv Einstein, ale Bernays. ()

Radoslav Brzobohatý: 1932 - 2012

Radoslav Brzobohatý: 1932 - 2012